Ditjes en Datjes „Excelsior's" feest. Christelijke mishandeling. Over onze schutterij. Vlaardingsche IJzerkoekjes. Bij het Landelijk Steun-comité zijn van B tot 28 October de volgende gelden ingekomen: N. A. S. f3.Stenn-comité Schiedam f25.— N. A. S. f 118.09; steun-comite Delft f313.Steun comité Schiedam f250. J. v. d. Berg Vlaardingen f 123.50; Alg. Ned. Werkl.-verbond afd. Nieuwerkerk a.d. IJsel f 10.— Collecte verg. Nieuwerkerk a.d. IJsel f 11.Capelle a.d. IJsel f 10. Rott. Best.- bond federatie f75.— P. A. S. Arnhem f9.45; Alg. Ned. Diamantbewerkers-bond f250.— Alg. Ned. Tj'p.- bond f' 25.— N. A. S. f 263.46; Steun-comité Delft f 305.M. Plambeck Horstel (Duitschland) f 5.851/,, Haagsch Vak-comité f 100.R. Nijmegen f 3.—Rott. Best.-bond federatie f145.Capelle a.d. IJsel f 5.10; Steun-comité Arnhem f 60. Collecte debat-vergadering Veendam f7.60; Leerdam f 100.—Steun-comité Vlaar dingen f180.N. A. S. f200; J. Roosmalen Nord Woolwich (Engeland) f24.16; Alg. Ned. Timmerlieden- bond. afd. den Haag f6.65; Alg. Ned. Typ.-bond f25.— Utrechtsche Best.-bond f6.72. Totaal f 2660.62V2. O. Friebel, Penn. De zaal was flink bezet. Een werkelijk mooi pro gramma werd uitgevoerd, wat zeer waarde-vol was door de medewerking van Mevr. Oldeboom, den heer Felt- zer en onzen partijgenoot Van Leeuwen. Mevr. Oldeboom, hier nog onbekend, heeft een aller aangenaamste indruk achtergelaten; haar mooie, volle stem, maar ook haar diep-gevoelde zang bekoorden inderdaad. De andere medewerkers zijn bekend: wat de heer Feltzer op de fluit vermag, behoeft door ons niet meer gezegd. Het samenspel met Van Leeuwen (piano) was in één woord keurig en werd zeer dankbaar aanvaard. „Excelsior" gaf 6 liederen, welke er flink en goed uitkwamen. D'r zit wat in, in onze zangers en zange ressen bij trouwe, ernstige studie zal ze zich heel spoedig tot een flink koor hebben opgewerkt en haar devies gestand doen. Maar daarvoor is 't noodig, dat de partijgenooten (en geestverwanten) in massa de rijen komen versterken de damespartijen kunnen heel wel een goede aanvulling hebben. Met trots kan „Excelsior" op haar twee-jarig bestaan terugziende herdenking ervan was een be list succes. Bij 't uitgaan werd gecollecteerd voor de stakende glas-arbeiders. Een koopman loopt jl. Maandag met z'n waar door Schiedam's straten te venten. Door zekere K. wordt hem gevraagd of hij een borrel wil hebben. De koop man is echter geheel-onthouder en weigert, zeggende, dat alcohol langzaam maar zeker vergif is. Oploopende, ontspon zich een discussie tusschen hen over het al of niet gebruik van alcohol en over de maatschappelijke toestanden. Bij den Vlaardingschen Dijk gekomen, bleven koop man en K. eenige oogenblikken staan en praten ver der. Inmiddels was de discussie over den godsdienst geloopen. De koopman sprak over de dominee's en gees telijken op een wijze, welke eenige omstanders, die in- tusschen zich om den koopman hadden geschaard, tegen den borst stootte. Een ervan, een R. K., met name Albers (koper slager) Laan 15, geeft den koopman plotseling een klap. Nog 3 a 4 R. K. broeders komen er bij en het regent slagen op koopman's rug en aangezicht. Inplaats van de man met argumenten te bestrijden of, als men dat niet wil, door te loopen en er niet naar luisteren, geven daar die christelijke broeders met 4 a 5 man, één persoon op laaghartige wijze een pak ram mel, zóó zelfs, dat de man totaal versuft was. Zie hier een staaltje van christelijke naastenliefde. Bestaan de argumenten van de katholieken in het geven van klappen? En wat zouden diezelfde christe nen wel zeggen als de een of andere geestelijke, die hier of daar op de socialisten staat te schelden, door 4 man een pak slaag werd toegediend Is dat uw christelijke leer Neen, niet waar Er staat immers geschreven„Heb uw vijanden lief gelijk u zelve.'1 Maar neen, als het een socialist, anarchist of iets meer betreft, zijn die christelijke broeders hun teksten vergeten, en als verscheurende dieren vallen zij hun vijand aanze schijnen het met woorden niet te kun nen halen. 't Is in 't kort gezegd, een gemeene, lage streek. Tegelijk zouden er dien avond eenige medailles uitgereikt worden ter belooning voor langdurigen, trouwen dienst, zooals de dikke majoor het in z'n rede uitdrukte. Voor deze plechtige gelegenheid moest ieder lid der schut terij present zijn, van de hoogste hooge oome tot de minste schutter toe. Met tamelijk veel bombarie van de zijde der compagnie's commandanten, vooral luitenant Jansen, (1) zoon van Mr. W. H., klonk bij deze weer eens prachtig uit, werd onze kranige schutterij opgesteld. 't Was bepaald een indrukwekkend gezicht om te zien hoe trotsch die schutters waren om voor aap te staan voor enkele geldjonkers. Eindelijk kwam van de linkerzij de majoor met z'n staf en één van de mannen die een medaille zou ont vangen, te weten 1ste luit. Ris. Toen dat troepje halt hield, werd door Van Waas naar de rechterzij gewenkt, waar die andere 2 adspirant- medaille-dragers stonden. Dit waren de beide tamboers Groenhorst en van Leeuwen. Alweer een staaltje van gelijkstelling. De eene ridder (Ris) kwam met den majoor en gevolg van de eene zjj, de andere 2, Groenhorst en Van Zeeuwen werden van de andere zij gewenkt om te komen. Ris was van te voren gecomplimenteerd door z'n collega's, (het officierskorps,) de tamboers kregen ternauwernood een genadig knikje van dat zelfde korps. Onder een doodsche stilte begon de rechterhand van Visser, van Waas, het Kon. Besluit voor te lezen, waarbij de 3 voornoemde personen tot ridder werden benoemd. Zoo nu en dan hoorde je een schutter vloeken of razen, of het nou nog niet afgeloopen was. Dit alles ging hei melijk, maar de gemoederen waren ontstemd, zooals trouwens bjj iedere exercitie is. Toen van Waas ge ëindigd had, deed de groote majoor de medailles op den borst d»r 3 en nam het woord, De speech, was ongeveer als volgt: „Mannen! Op het einde des jaars is het mij altijd aangenaam de eereteekens uit te reiken. Ik filiciteer je met deze onderscheiding, die gij evenwel niet als een gunst moet beschouwen, zooals er zoovele gunsten worden uitgedeeld, maar als een belooning voor de diensten, vorstin en vaderland bewezen. Het is zoo prettig voor mij, dat het juist vrijwillige leden dei- schutterij zijn die deze onderscheiding ontvangen." (2) Na nog enkele woorden te hebben gezegd en nog dikwijls over diensten te hebben gepraat, besloot hij z'n kern- achtigen toespraak met iedereen uit te noodigen een driewerf hoera aan te heffen voor de Koningin. Dit werd door den prettigen redenaar en c. s., (ongeveer 20 man) letterlijk uitgebulkt, maar door de schutters (ruim 100 man) erg kalmpjes gedaan. Verscheidene schutters hielden hun mond dicht, anderen riepen erg zacht, omdat ze te laf waren om te zwijgen, maar niet één schreeuwde zooals de officieren schreeuw den. Nadat nog eenige malen was gedefileerd voor het gezag, werden ze na s/4 uur voor gek te hebben geloopen en gestaan afgedankt. Het kader en muziekkorps werd na afloop getrakteerd. Uit de Herv. Kerk. We ontvingen een circu- lairetje „Aan de belangstellende Leden onzer Ned. Herv. Gemeente" gericht, waarin we 't volgende lezen Het is treurig om te zien hoe „Evangelie en Belijdenis" zich in allerlei bochten wringt om haar doel een loffelijk te bereiken. Eerst werden voor een paar weken enkele zit tende leden van het Kiescollege niet weer candidaat gesteld door een kleine meerderheid, zonder dat echter wat ferm en eerlijk zou geweest zijn werd aangetoond wat men toch eigenlijk tegen die leden had, En nu deed gisteren-avond het Bestuur weer iets zeer eigenaardigs, om maar geen ander woord te gebruiken. Er was vergadering om candidaten aan te wijzen voor de herstemming. Nu zou men verwachten dat uit de 8 personen, d e in herstemming komen, dooi de vergadering een keus werd gedaan. Mis geraden. De Voorzitter bleef stokstijf bij de meening, dat men kiezen moest uit hen, die vroeger door „E. en B." jop bovengenoemde onwaardige manier waren gecandideerd, hoewel hij, desgevraagd, zijn meening met een beroep op het reglement, niet kon staven. Met den uitslag der stemming van stemgerech tigden werd derhalve hoegenaamd geen rekening gehouden. Met deze beschouwing van den Voorzitter konden vele aanwezigen zich niet vereenigen. En toen geen keus werd toegelaten uit de 8 in her- Maandag 31 Oct. 1.1. des 's avonds ten 8 ure moest de schutterij in den Doele komen voor Brandpiket. stemming komende candidaten, heeft de meerder heid der aanwezige leden de vergadering verlaten. Als men nu weet, dat Voorzitter van „Evangelie en Belijdenis" is de heer Van der Poel, ons anti-revolutio nair gemeenteraadslid, Secretaris de heer Daminieus, opzichter bij de gemeente alhier om de verdere bestuurs leden niet na te gaan, zou men toch meenen dat die twee heeren, zoo al niet bij afzonderlijke, dan toch wel bij g e z a m e n 1 ij k e kennis weten zullen wat het woord „herstemming" beteekent. Maar bij 't lezen van zooiets zou je er toch voor gaan vreezen! Bizonder onderwijs Naar ons wordt mede gedeeld, wordt door de ouders van kindereu, school gaande aan de z.g.n. „Broederschool" alhier, bij her haling geklaagd over het ruwe optreden van den heer Jachtjager, onderwijzer aan die school. Deze paedagoog schijnt te meenen zijn „bizonder" onderwijs er bij de kinderen te moeten inslaan! Is dat wel de juiste methode van bizonder onderwijs Die speulen ook mee! Aan het verslag der afdeeling Gouda van den Bond (van Orde) van Staats spoor-personeel, opgenomen in het officieel orgaan, ont- leenen wij Als punt 1 der agenda stond aangegeven het keuren van ingekomen monsters aardappelen. Eoor de goede zorgen van ons medelid P. J. Janssen werden deze gekookt ter tafel gebracht. De prijzen varieerden tusschen f2.75 en f3. Alle monsters konden aan de hoogst gestelde eischen voldoen, zoodat het niet moeilijk was een keuze te doen. Door de leden welke aanwezig waren, werd staande de ver gadering voor 98 H.L. ingeschreven, terwijl de secretaris bij de afwezige leden zou opnemen hoeveel H.L. ieder verlangde te ontvangen. Na afhandeling der aardappelenzaak kwam aan de orde het al of niet langer voortbestaan der vereeniging als afdeeling van den bond. De leden waren de meening toegedaan, dat de afdeeling geen reden van bestaan meer had, omdat de bond toch zoo wat niets in het belang der leden kan doen. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering ongeveer 11.5 g. t. TELEGRA®ME\ Amsterdam, 30 Oct. '04. 't Hoofdbestuur der Vereen, tot bescherming van aschbeltpaarden, besloot heden het eere-lidmaatschap der vereeniging aan te bieden aan Kees Welbekend. Port-Arthur, 30 Oct. Met het oog op de vele branden, besloot de stedelijke overheid tot aanschaffing van een stoombrandspuit. Als men een paard noodig heeft zal men er een Tio&öeJpaard voorzetten een huzaar daarvoor heeft men reeds op 't oog. Dit moet een zeer orgineel mensch zijn, maar geen d o o d-rijder. Schiedam, 30 Oct. '04. Solliciteerende onderwijzers zullen voortaan een proeve af te leggen hebben in oog-verdraaiingen, neusgeluiden en oor-verzwikkingen. Dit niet voor 't een of ander, doch voor tijdpasseering van den schoolopziener. PikZiezoo Por, eindelijk zijn we dan toch onze wandeling begonnen. Wjj staan dus hier op het Wes- terhoofd. Wat is dat daar voor een kantoortje? Ik zie daar twee mannen zitten in uniform gekleed. Por Dat is nóu het kantoortje van de Havenmeesters. Pik: Van de Havenmeesters? Heb je hier dan meer dan één Havenmeester? PorJawel, wij hebben hier een heele, een halve, en een kwart havenmeester. Dat klinkt gek, vindt je niet. Pik? PikDat snap ik niet. Hoe bedoel je dat nou eigenlijk PorLnister eens Pik, die benaming halve Haven meester is nog iets uit de oude doos, ik bedoel uit dien tijd toen onze vroede mannen op het Raadhuis bij elkaar zaten als bij een theekransje, of anders gezegd uit dien tijd, dat bijna niemand naar die zittingen ging luisteren, uit dien tijd, toen Por nog maar een heel klein Jochie was, en hij nog niet zooals tegenwoordig, zich bemoeide met de publieke zaken, zich niets van die dingen in z'n haren sleepte, en ook niet zoo on deugend was als tegenwoordig, om zoo maar z'n kritiek uit te oefenen op de Raadsleden en op iedereen. Het was toen nog de tijd van vredige rust voor onze pu blieke mannen. PikMaar Por wat bedoel je nou eigenlijk met al die algemeenheden, we hebben het nou over haven meesters. Steunt de stakende Glas-arbeiders! 1) Luitenant Jansen heeft de gewoonte om maar met de schutters om te springen of het beesten zijn. Wanneer er een schutter praat, is het direct op ruwen toon, houdt je mond. Wordt dit herhaald, dan is het, houdt je smoel. Moge het offieierskorps bij de schutters niet bemind zijn, h ij zeker niet. 2) De majoor vergat te zeggen, dat een tamboer een salaris krijgt, dus dat enkel Ris het als een eerebaantje beschouwt.

De Moker | 1904 | | pagina 3