UITVOERING Gebouw „Constantia". MASEREEUW BOUTEN^ Beste adres v. Handelsdrukwerk. Vlaardingsche IJzerkoekjes. Ingezonden. Rectificatie. Zangvereeniging „Excelsior I ten voordeele van de stakende en uitgestotene glas-arbeiders, op Zaterdag 19 November 1904, Sociaaldemokratische Arbeiderspartij, Muziek-, Zang- en Yoordrachtenavond, Voor het houden van Vergaderingen van Poli tieke-, Vak- en Strijd-Vereenigingen ruime lokalen te huur. AdresA. WINTERBERG, Raam 27. gadering gehouden, waarin de H. H. Kerkhof van Rotterdam, en Van Leeuwen van Schiedam, het nut van organisatie voor de bierbrouwersgezellen zullen bepleiten. De betrokken arbeiders zullen zeker wel zorgen, tegenwoordig te zijn. Flink zoo! Voor de anti-revolutionaire propa- ganda-club heeft Maandag de heer De Wilde een rede gehouden over het onderwerpHoe onze regeering aan de centen komt. Natuurlijk was er ook gelegenheid met den spreker van gedachten te wisselen, maarde toegang was enkel voor anti-revolutionairen en chris- telijk-historischen Deze laatsten moeten „gelijmd" worden (of ze 't zich zullen laten doen?) Broertjes-katholieken waren zelfs verstoken aan de zegeningen des heeren De Wilde meê te smullen Flink zoo; helden; propaganda-klub, die enkel de gezonden schijnen willen te genezen inplaats van de zieken. Vat jullui de roeping niet een beetje verkeerd op? Volgens de NieuweJis Maandag is door de politie een collecte gestuit, die alhier ten voordeele van de Vereeniging tot verschaffing van kleeding aan arme schoolkinderen te Amsterdam werd gehouden. Als dit werkelijk het doel der collecte ware, en er dus geen bedriegerij in 't spel is, zouden wij willen vragen met welk recht de politie de collecte heeft ge stuit. Totnogtoe heeft ze daartoe de bevoegdheid niet en was het stuiten dus onrechtmatig. Stout geweestUit de Kerkberichten De heer D. van Lonkhuyzen, predikant te Hoorn- sterzwaag c. a., beweerde in Óns Weekblad, „dat een bekend en kundig man zich wel tienmaal in een jaar ergerde over de dwaze en onwettige han delingen en besluiten van het Classicaal Bestuur van Heerenveen." Dit Classicaal Bestuur, van oor deel dat genoemde predikant zich heeft schuldig gemaakt aan verstoring van orde en rust, heeft op hem toegepast het eerste tuchtmiddel van artikel 4 reglement van kerkelijk opzicht en tucht enz., namelijk een berisping. Wel, wel, wat een straf! Maar als dominé nu eens gelijk had Pik: Ha! ben je daar Por? Ik sta al klaar om onze wandeling voort te zetten. Por: Trek je jas maar weer uit, wij gaan niet wan delen! En weet je waarom? Ik wensch je te vertellen wat ik alzoo gehoord en gezien heb op de laatste Raadsvergadering. Ga dus maar op je gemak zitten, en dan begin ik. Deze zitting begon als naar gewoonte met de notulen, daarna wat goedkeuringen van Gedeputeerde Staten van raadsbesluiten en zoo meer. Het eerste wat de tongen in beweging bracht, dat waren vier adressen van bouwondernemers, waarin zij den Raad verzochten, terug te komen op het eenmaal genomen besluit, waardoor de erfpachtsprijzen om de tien jaren zullen herzien en verhoogd worden. Pik: En wat zei, of liever wat adviseerde daarop de voorzitter? Por: Deze zeide ongeveer dit. „Indien de raad het verlangd, dan is Burgemeester en Wethouders er niet op tegen om punt 8 van de agenda, waarin de Abri- tage geregeld wordt aangehouden, om dan tegelijk deze adressen te overwegen. Wie natuurlijk hiervoor zich interesseerde dat was de Witte. Hij verklaarde zich hiertegen, want, zeide hij, deze adressen openen geen nieuwe gezichtsspunten, wij zouden, wanneer wij hier aan toegaven, hetzelfde wat over die erfpacht reeds gekauwd en herkauwd is, nogmaals moeten gaan kauwen, en dan zeide hij zeer terecht, deze zaak, die niet bij overhaasting, doch wèlvoorbereid en wèloverlegd is afgehandeld, weer opnieuw te gaan behandelen. Dit zon toch een beetje al te gek zijn. Hierna sprong Hoogendijk op den ketting. Hij zeide „mijnheer de voorzitter, hoe heb ik het nuHet be sluit omtrent die erfpachtzaak is ongeveer drie weken geleden genomen, en nu er weer op terug te komen daar snap ik niets van. Daar zit wat achter. Ik vind het gevaarlijk! En dan, mijnheer de voorzitter, moet ik den vraag stellen, hebben Burgemeester en Wethouders soms vooraf kennis genomen van deze adressen? Nog iets anders, zegt hij. Toen ik het vorige jaar kort na de afschaffing der kermis voor stelde, om praktische redenen daarop terug te komen, toen heb ik daarover heel wat moeten hooren, en wat men toen in mij afkeurde, dat zou men nu weer willen doen Nog eens, laat Burgemeester en Wethouders zich eens beslist uitspreken. Pik: Maar Por,- werden Burgemeester en Wethouders niet boos op Hoogendijk, toen hij te kennen gaf de zaak niet te vertrouwen? PorBoos boos Zij werden woedendDaar heb je Wethouder van Dam werd zoo rood als een kroot, Schippers kreeg rimpels in z'n voorhoofd, en als je dat van hem ziet dan is het niets pluis bij hem, en Burgemeester Versteeve zat precies als zoo'n Cypersche kat onder z'n bril grimmig te kijken naar Hoogendijk, en toen brak de bui los. Wethouder van Dam protesteerde tegen de woorden van Hoogendijk, en beweerde dat het zijdelingsche verdachtmaking was. Wethouder Schippers laakte ook de houding van Hoogendjjk maar Hoogendijk, die in en buiten den Raad al menige schermutseling heeft mee gemaakt en alzoo niet bang is van een beetje, ant woordde aan al die booze wethouders in deze woorden; Als het dagelijksch bestuur het er naar maakt, dan hebben zij zaken te verwachten zooals ik ze op 't oogen- blik te berde brengt. Wethouder Schippers werd op zpn manier nog guitig of laat ik liever zeggen, nog geestig ook. Hij geloofde dat die leden, die tegen een nieuwe behandeling waren, al zeer weinig standvastigheid toonen. Het werd een geharrewar van de andere wereld. PikMaar zeg eens Por, zei de Heer niets PorO jaHij begon natuurlijk weer als zoo'n onverbeterlijke erfpachtnemer te zeggen, dat hij er voor was om die heele affaire te herzien. Ik zeg natuurlijk. Want het blijkt al meer en meer, dat die kerel een echte onvervalschte aartskonservatief is, iemand die eigenlijk veel te laat geboren is, iemand die had moeten zitten in den Raad van het jaar nul. Hij ging zelfs zoover om een voorstel in te dienen in den geest van die adressen, maar gelukkig waren de meeste leden een beetje wijzer, en ging zijn voorstel naar den kelder met 12 tegen 4 stemmen. Een tweede aartskonservatief is de oudliberale heer Paulus Kikkert. Deze heer is altijd gereed om Burge meester en Wethouders door dik en dun te verdedigen. Ook nu weer. Hij daagt bij elke gelegenheid op als een reddende engel voor Burgemeester en Wethouders, en vooral doet hij dat als De Witte met iets komt. Dan komt zijn tong los, dan bromt en knort hij als een zeug, en zijn houding heeft mij er toe gebracht, het volgende versje te maken. Een vaste burcht is Oome Pan, Een toevlucht voor de Zijnen, Want raakt soms B. en W. in 't.nauw, Hij doet zijn hulp verschijnen. De Witte rukt vast aan, Met opgestoken vaan, Hij draagt zijn rusting nog, Ontdaan van elk bedrog, Trekt daar de scherpste lijnen. Slot volgt. Schiedam, 16 November 1904. Aan de Redactie van De Moker". Onderstaand stukje is door ons ter plaatsing aange boden aan de Schied. Courant, doch geweigerd, zondt u, geachte Redactie, hiervoor nog een plaatsje kunnen afstaan in „De Moker M. de R. Naar aanleiding van 'n bericht voorkomende in uw blad van heden (15 Nov.), omtrent het ongeval aan C. Die- leman overkomen, verzoeken wij u beleefd ook nog het volgende te willen opnemen Wij wenschen dit te vragen, is het te verantwoorden door zoo'n meesterknecht, om iemand op zoo'n verge vorderden leeftijd alleen weg te sturen met 8 bak gist (c.c. 240 K.g), temeer omdat hij in zijne branderij voor dat werk geschiktere krachten had (vooral op Maandag morgen.) Wij kunnen dan ook niet nalaten onze verontwaar diging hierover uit te spreken en verwachten ook tevens dat de patroon zich met dit geval wel degelijk zal be moeien. Dankend voor de afgestane plaatsruimte noemen wij ons achtend, Het Bestuur van den Bond van Brand.- en Dist.-knechts. In het stukje onder het hoofd: „Malaise in het kuipersvak", komt voor, dat in twijfel getrokken wordt, dat het adres der kuipersgezellen-vereeniging „Wij streven naar Verbetering", aan de kuiperspatroons gericht, om het handfust te bevorderen, succes zal hebben. Dit is niet juist. Het adres was gericht aan de afnemers van fusten en is het dus misschien wel mogelijk, dat het verzoek eenig nut afwerpt. Misschien. De schrijver. Steunpenning. R. 10 ct.v. P. 5 ct. In dank ontvangen van W. de R. een boek, getiteldBaboe Dalima, voor de boekenkast van „Constantia." Ylaardingen Te veel ontvangen 10 ct.J. Smit binnen 5 ct. Directeur L. SCHEFFERS. 's avonds ten 8% ure, in „De Vriendschap", te Vlaardingen. Met welwillende medewerking van de Arbeiders-Muziekvereeniging Excelsior van Rotterdam en den Heer P. v. d. KNAAP (voordrachten.) PROGRAMMA „De Internationale" j ENTREE 25 la 1 b 1 c 2a 2b 3 4 5a 5 b 6a 6 b la 7b 8 9 9a 9b Ct. Muziek. Zang. Strijdliederen. Mianonnette Ouverture. „De Internationale". 1 Aan de Strijders. Voordrachten v/d. Heer P. v. d. Knaap. „Excelsior" Zang. Suspinul. Valse Romaine. De Vrede. Marsch. Muziek. Muziek. PAUZE. La Gaillard. Marsch. 1 La Dame Blanche. Fantaisie. De Arbeid hoog! 1 7„„„ Aan de lente. z,ang' Voordrachten v/d. Heer P. v. d. Knaap. Wij zullen niet versagen Zang. Douse Sacuse. Walzer. Marsch. Finale. Afd. SCHIEDAM. op Zaterdag 26 November 1904, des avonds ten 8 nre, in 't gebouw „CONSTANTIA". Met welwillende medewerking van de Zangver eeniging Excelsioren het Glasblazersmuziekgezelschap „Oefening baart Kunst". Zie volgende week programma in dit blad. NA AFLOOP BAL Entree 15 ct. de persoon. Heer en Dame 25 ct. NB. Ook zal een tombola zonder nieten gehouden worden ten voordeele van de stakende en uitgeslotene glas-arbeiders. Hoofdprijs een prachtige Pendnle, voor dit doel gratis beschikbaar gesteld. Andere bijdragen worden gaarne ingewacht aan 't bureau van dit blad. ZEGT HET VOORT! (Buiten verantwoordelijkheid der Redaktie.) Copie wordt niet teruggegeven. 5»

De Moker | 1904 | | pagina 4