No. 42. ZATERDAG 17 DECEMBER 1904 4e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Bureau van Redactie en Administratie; A. WINTERBERG, Raam 27. Stufeken voor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Afdeelingsnieuws. De zaak de Boo. Christelijke ketterjacht. Van Heinde en Verre. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Mj voorulthetaimg. franco per post 30 cent j J Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Partijgenooten en geestverwanten, welke liefhebberij gevoelen, lid te worden van het op te richten Harmonie- muziekkorps (onder-afdeelf ng van de S. D. A. P. afd. Schiedam) worden verzocht Zondag 18 December a.s., 's morgens 101/, uur in „Constantia" te zjjn, ten einde daar eenige zaken te bespreken. HET BESTUUR. We hadden Zondag een flink bezochte, prettige, huis houdelijke vergadering. Er is heel wat afgedaan en uit het jaarverslag bleek ook, dat we over de werkzaam heden van het afgeloopen jaar tevreden kunnen zijn. Vooral De Moker heeft heel mooie resultaten opge leverd en een woord van lof aan de redactie, admini stratie en niet te vergeten aan de ijverige colporteurs was stellig niet onverdiend. Ook over de exploitatie van „Constantia" is werkelijk geen klagen. Hieromtrent werden eenige administratieve maatregelen vastgesteld en bij de bespreking hierover kwam toevallig ter sprake, dat verleden week Domela Nieuwenhuis hier in Schiedam is geweest en een zaal gehuurd is in het Volkshuis. Een feit, dat we, vooral in deze dagen van strijd, waar „Constantia" toch ge toond heeft, voor de arbeiders open te staan, niet on vermeld willen laten. Als voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer werd Dr. J. v. Leeuwen met bijna algemeene stemmen gesteld. Het aftredende bestuur werd in zijn geheel herkozen. De le sluiswachter M. van den Bos bleef Maandag met een ziekenbriefje thuis. Bij geneeskundig onderzoek was geen „gebrek" aan te wijzen geweest, zoodat pen sioen op grond van eenig „gebrek" niet kon worden verleend. Maar „onvermogen om zijn werk te verrichten" tengevolge van een voortdurend te zwaren dienst, na gedurende eenige tientallen jaren de gemeente trouw te hebben gediend, dat schijnt geen reden voor ontslag met pensioen te wezenNu, vaü den Bos is ziek. En daar de oorzaak van die „ziekte" ligt in de voortdurende afbeulerij aan de Buitensluis, zal die ziekte (een alge meene afmatting van het lichaam) wel lang kunnen duren. De eerste knip op den neus van den havenmeester is hiermee gezet, er zullen er nog wel meer volgen, wie weet tot schade van hoevelen. De 2e sluiswachter J. de Boo zou in gewone om standigheden natuurlijk de plaats van den len sluiswachter hebben moeten innemen. Maar op grond van lichaams afmatting door te zwaren dienst en van een in en dooi den dienst verkregen slecht gezicht, durft deze, vooral bij avond en nacht de verantwoordelijkheid daarvoor niet aan. Zoodat de havenmeester daar nu zonder ver antwoordelijken len sluiswachter zit.... door eigen koppige schuld en met medewerking van B. en W. Maar in elk geval, van den Bos moest vervangen worden. Een los werkman, Visser, werd daarvoor aan gewezen, maar kon na korten tijd er weer uitscheiden hij had zich behoorlijk aan zijn hand verwond. Een slecht voorteeken, al is dit ongeluk niet „ernstig" ge weest. Toen werd een der brugwachters van de Ooievaars- brug gehaald, Groen genaamd, dezelfde voor wien de havenmeester het baantje van de Boo al had wegge legd. Of Groen die eerste dag goed bevallen is, zullen we maar niet uitmaken, maar na het einde van zijn dagtaak om 8 uur begon 's nacht om half 2 de nacht waak tot 4 uur en om 6 uur begon Dinsdag weer de dagtaak, die tot 8 uur 's avonds voortduurde. Van 4 tot 6 in den nacht naar huis gaan, dat kon niet; dus Groen bleef in 't huisje rusten en was dus van half 2 's nachts tot den volgenden dag 8 uur bij de Buitensluis in dienst (volgens de autoriteiten was hij ook een tijdje „vrij".) Nu, Groen is direkt ontgroend. Zeker, hij zal f 100.meer loon krijgen, maar met welk een afbeu lerij en hoe lang, of liever hoe kort zal het duren tot ook zijn lichaam niet meer wil? Of zal men nu gaan veranderen? Waarom moest dan eerst de Boo weg? Antwoord op die vragen zullen wij later geven. De havengod kan er zeker van zijn, dat wij het ware ant woord kennen en het Schiedamsche publiek zullen mee- deelen, als dit ons gewenscht voorkomt. Intusschen heeft de Boo zich overeenkomstig het schrijven van B. en W. tot het college van B. en W. ge wend met het verzoek om overplaatsing naar een andere sluis of brug, doch met behoud van inkomen. Liever zou hijj er heelemaal uitgaan, na zulk een lijdensge schiedenis, maar waarvan dan te eten en waarvan dan zijn vrouw en zijn oude moeder te onderhouden Vooruit moet hijeerst afgebeuld aan de Buitensluis, en nu maar, zooals dat met cavaleriepaarden ook geschiedt, in een mindere dienstMaar zou daar ook minder voer en minder behandeling opzitten, zooals bij zoo'n cava- leriepaard? Wij zijn nieuwsgierig naar de beslissing van B. en W. Bitterheid komt voort uit zulk bitterwerk, bitterheid werkt Het Gezag door zulke daden. Zóó maakt het zich gehaatzóó wekt het op tot verzetMaar zulke gebeurtenissen leggen ook de hartelooze exploitanten gedachten van den kapitalistengeest in al hun afzichte lijkheid bloot. En om die naaktheid kan men nog zulk een mooi kleed heenplooien; wie eenmaal de afzichte lijkheid ervan heeft gezien, ziet ze ook door dat mooie kleed heen. Het Gezag te Schiedam is ook hiermee bezig zijn eigen fundamenten te ondergraven. Maar wanneer daar straks „ernstige" ongelukken gebeuren aan de Buitensluis, en het is zeker, dat dat te wachten staat, wat dan De heer Kruijer, hoofd van de Gereformeerde lagere school aan de Plantage, sinds eenige jaren leeraar aan de normaalschool alhier, is door zijn christelijk school bestuur gedwongen geworden, zijn ontslag te nemen als leeraar aan de normaalschool, omdat die normaalschool geen „christelijke" maar een „neutrale" is. Van de f 300.inkomen, die hij daardoor verliest zal het christelijk schoolbestuur hem er f 200.vergoeden de andere f 100.moet hij offeren op het altaar van het politieke Christendom. En in zijn plaats' zal een Rotterdammer les geven aan de Schiedamsche nor maalschool. Waar nu deze normaalschool een beslist conservatief, haast anti-rood, karakter draagt, geeft dit geval van ketterjacht een buitengewoon sterk bewijs voor den venijnigen vervolgingsgeest der christelijke broederen. En waar de heer Kruijer als een oprecht vroom en ernstig man bekend staat, van wien men zeker kan zijn, dat hij niet tegen zijn godsdienstige overtuiging in zal handelen, is dit geval een sprekend bewijs voor den gezagsdrang der politieke Christenen in eigen kring. De Friesche takkenbossenmakers hebben van de hontbazen gedaan gekregen dat het loon voor takken- bossenmaken met 5 cent wordt verhoogd, en alzoo op 45 cent per 100 stuks is gebracht. Risico van den Arbeid. In den Haag viel een glazcn- wasscher van een hoogte van vier Meter van zijn ladder, terwijl hij werkzaam was aan een villa aan den ouden Scheveningschen Weghij werd per rijtuig naar de ouder lijke woning gebracht. Overtreding der Arbeidswet. Door den Kantonrechter te Wageningen is de manufacturier J. H. S. tot 5 boeten van f 3.— veroordeeld, omdat op zijn atelier 's avonds te 9 uren nog 5 meisjes aan het werk werden bevonden. Nog meer risico van den arbeid. Te Goor is aan de Twentsche Stoombleekerij de arbeider A. Z. tusschen een machine bekneld geraakt, met het gevolg dat hem vier vingers werden afgesneden. Te Slochteren viel de koetsier van het hotel „Hooge- huis" ruggelingsvan den hooizolder en brak beide onderarmen, van de linker de beide beenderen. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd. Burgemeester en Wethouders van Arnhem hebben afwijzend beschikt op het per adres gedaan verzoek om ten behoeve van de werkloozep een inzameling te mogen houden. De Middelburgsche Gemeenteraad heeft afwijzend beschikt op het verzoek onzer afdeeling S. D. A. P. aldaar om ook gedurende de zomermaanden voeding aan schoolgaande kinderen te verschaffen en te voorzien in schoeisel en kleeding, Men meldt aan de Nieuwe Rotterd. Courant: Op het algemeene Kerkhof in het Friesche dorp H. is een graf, waarin een katholiek ligt begraven. De familie wenschte daarop een kruis te plaatsen. De houder van het grafregister, de onderwijzer aan de Christelijke school, weigerde dit en verbood den dood graver het graf aan te wijzen. De onderwijzer duldde geen kruis op een protestantsch kerkhof! De familie liet zich daarop door een ander het graf aanwijzen, het kruis is nu geplaatst en de onderwijzer is van overheidswege gewaarschuwd dat wegvoering of ver nieling, enz. van het kruis strafbaar is gesteld. (Ver draagzaamheid noemt men een christelijke deugd). De Zwolsche gemeenteraad heeft het voorstel om onzen partijgenoot Wester als onderwijzer te ontslaan, omdat hij de aankondiging van een vergadering had aangeplakt, verworpen met 12 tegen 8 stemmen. Te Amersfoort hebben eenige spoorwegslaven een coöperatieve bouwvereeniging opgericht. In de statuten komt o.a. voor dat men geen lid mag zijn van een socialistische vereeniging, terwijl men zal geroyeerd worden wanneer men socialistische vergaderingen bezoekt Werkloosheid in België. In Charleroi staat bijna de geheele glasindustrie stil. Er zijn duizenden werkloozen. Eenige jaren geleden heeft een Amerikaansche trust getracht de Belgische glasindustrie in te palmen. Deze heeft niet gewild! Thans doet men zijn best haar dood te concurreeren. Wie leggen hier wederom het loodje? In Mechelen is een textielfabriek (fabriek waar ge- weefd wordt) gesloten, wahrdoor 60 arbeiders broodeloos zijn. En daar lag het toch zeker niet aan de hooge loonen, de hoogste warenf 1.20 per dag. Stembusoverwinning. Te Biel (Zwitserland) werden voor den stadsraad 30 vrijzinnigen en 20 sociaal-demo craten gekozen. Over 10 zetels moet herstemd worden. De nationalistische Fransche afgevaardigde Syveton, die den ouden minister André in de Kamer een paar vuistslagen toediende, is plotseling overleden. De doodstraf. In Zwitserland hebben eenige liberale en sociaal-democratische leden van den kantonnalen raad van Lucern een motie ingediend om in dat kanton de doodstraf af te schaffen. In Noorwegen kregen onze partijgenooten bij de gemeen teraadsverkiezingen o.a. te Christiania 9517 stemmen voor den raad, terwijl de konservatieven er 18943, de liberalen 4476, de geheelonthouders 1060, en een on politieke lijst 724 kregen; dat is voor de soc.-dem. een verdubbeling sedert 1901. Daar er in Noorwegen pro portioneel vertegenwoordiging is, stijgt het aantal zetels naar het aantal stemmen. De vrouwen hebben bij deze verkiezing ook stemrechtVan alle plaatsen zijn over winningen van de onzen te melden. Kapitalisten-tirannie's. De Centrumsafgevaardigde Dr. Heim, (Roomsch-Katholiek) deelde in het Duitsche par lement mede, hoe een fabrikant van ijzerdraad, die weigerde lid te worden van het ondernemerssyndicaat in zijn vak, door zijn mede-fabrikanten werd tot rede gebracht. Geen enkel leverancier van grondstof wilde of durfde hem leveren, en zijn fabriek moest ten onder gaan, indien hij geen lid werd van het syndicaat! In Londen treedt in den laatslen tijd een gravin, lid van den hoogsten Engelschen adel op als soc.-dem. spreekster. Zij is lid van de Sociaal-Democratische Federatie. DE MOKER

De Moker | 1904 | | pagina 1