No. 47. ZATERDAG 21 JANUARI 1905 4e Jaargang. ORCAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij Bureau van Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, Raam 27. Denkt er om Stnkken voor 't eerstvolgend nnmrnêr moeten uiterlijk Woensdag a.s. 'smiddags 12 nar in het bezit der Redactie zijn. Onderwijs. Van heinde en verre. abonnementsprijs bij vooruitbetaling. 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent Losse nummers 2 cent. Tusschen 1 en 15 Februari moet men ziek ter secretarie aanmelden, om als liunr-, loon-, spaar bank- of examen-kiezer te worden aangemerkt Belasting-kiezers behoeven zich niet aan te ge ven, wanneer zij hun aanslagen in de Rijks-belastingen (personeele, grond-, vermogens- en bedrijfs-belasting zijn rijks-belastingen) hebben voldaan vóór 1 Februari Fxamen-kiezers hebben zich slechts éénmaal aan te geven. Woningkiezers (als zij minsten f 1.75 per week verwonen) hebben zich ook slechts aan te geven als zij nog geen kiezer zijn, onder voorwaarde dat zij hoog stens éénmaal in het afgeloopen jaar zijn verhuisd. Zoo zij meermalen verhuisd zijn, is aangifte noodzakelijk. Spaarbankkiezers, die ten minste f 50.— op Rijks- of Nutsspaarbank hebben, blijven kiezer zoolang zij dit bedrag onaangetast laten. Loonkiezers, die ten minste f9.inkomen per week genieten; en van 1 Januari 1904 tot 31 Januari 1905 niet meer dan twee maal van werkgever (geefster) verwisseld zijn. Wie geen kiezer was heeft zich vóór 15 Februari aan te geven wie kiezer was, krijgt een nader in te vullen biljet thuis. Wie niterl^k 15 Mei a.s. 25 jaar is ge worden en in de termen valt, kan kiezer worden. 1905 strijdjaar Weten alle arbeiders dit W e t e n ze waar het dit jaar om gaan zal? Weten ze, dat als ze nu hun hun plicht verzaken en verzuimen zich van 1 tot 15 Februari a.s. als kiezer aan te geven zij als de strijd daar is machte loos zijn? Geen onverschilligheid nu geen uitstel tot morgen, aan wat heden kan gedaan worden van de vooruit- strevenden mag ditmaal geen man achterblijven, wie 'strijder kan zijn, moet strijder zijn: denkt er om, in Juni gaat het Tegen het zwarte behoud de demokratie ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Het openbaar onderwijs dreigt groot gevaar Ieder voostander van goed volksonderwijs, ieder die het openbare, het neutrale onderwijs met ons onmisbaar acht, om de kinderen des volks tot vrije, denkende menschen te vormen, hij schare zich met ons in 't gelid en keere zich met alle kracht tegen het ivetsontwerp door deze regeering ingediend tot wijziging van eenige artikelen der Wet op het lager onderwijs. Er wordt thans verzamelen geblazen onder de leuze „Maakt front voor de Openbare School." Het Landelijk Onderwijs-Komité staat mede op de bres. Door zijn onderwijs-congressen heeft het getracht belangstelling voor goed onderwijs te wekken, vooral bij de arbeidersorganisaties. Het heeft door zijn werken de georganiseerde arbeiders in den strijd voor goed onderwijs betrokken, het heeft hun de overtuiging trachten te geven, dat goed ontwikkelend onderwijs voor de arbeiders een krachtig wapen is in den strijd voor lotsverbetering. Nu het openbaar onderwijs in het gedrang komt en er groote kans bestaat, dat het algemeene peil van het onderwijs zal dalen, roept het Landelijk Onderwijs- Komité u op tot deelname aan een nieuw Onderwijs- Kongres, ter bespreking van de middelen, om het gevaar, dat het neutrale onderwijs dreigt, te keereu. Geen enkele vakvereeniging, geen enkele arbeiders organisatie mag op dit Kongres ontbreken- Eenstemmig en grootsch moet ons protest zijn! In 't kort willen we even nagaan, wat de gevolgen zullen zijn, als de voorgestelde wijzigingen der wet op het lager onderwijs worden aangenomen. Aan het bijzonder onderwijs zal uit de rijkskas een meerdere subsidie worden gegeven van f 2.059.981, voor het openbaar onderwijs wordt slechts f 40.000 meer uitgetrokken. Deze cijfers spreken voor zichzelf. Het aantal christelijke scholen, dat binnen zeer korten tijd zal opgericht worden, zal legio zijn. Reeds in 1903 kwamen 30 Vereenigingen voor Christelijke scholen tot stand. Als de rijksbijdragen met ongeveer 98 percent verhoogd worden, begrijpt ieder, wat daarvan het gevolg zal zijn. En t wordt den schoolbesturen zeer gemakkelijk gemaakt om nieuwe scholen te stichten Ten eerste door de hooge subsidie, ten tweede door de geringe voor waarden, die aan de school gesteld worden. Als er 25 kinderen zijn in een lokaal waarin licht ramen zijn en waar voor verwarming, luchtverversching en privaten gezorgd is, als er voor eiken leerling 3 M3. ruimte is, dan is aan de wet voldaan en krijgt het schoolbestuur de subsidie, betaalt het rijk de traktemen ten der onderwyzers. Aan de schoollokalen der bijzondere scholen worden heel wat lagere eischen gesteld, dan aan die der openbare Het zal dan ook niet lang duren of iedere sekte zal haar school willen hebben. In tal van gemeenten waar één flinke openbare school voldoende is, zullen nu tal van kleine scholen verrijzen tot groote schade van het onderwijs. Vooral in de kleine gemeenten zullen de openbare scholen worden verdrongendoor die der doleerenden, der Nederduitsch Hervormden, en der Katholieken. Al die kleine scholen zullen het onderwijs onnoodig duurder en veel slechter maken. Het bijzonder onderwijs zal meer en meer regel, het openbaar onderwijs uitsondering worden. En hoe meer bijzondere scholen er komen, scholen waaraan zulke geringe eischen gesteld worden, des te meer zal het algemeene peil van het onderwijs dalen. De onderwijzers zullen meer en meer afhankelijk worden van de ouders, wat groote schade zal toebren gen aan hun vrijheid van beweging, aan hun zelfstan digheid, aan hun karakter. Maar er is meer. Het wetsontwerp maakt ook het oprichten van bij zondere kweekscholen tot opleiding der onderwijzers zeer gemakkelijk. Deze kweekscholen, waaraan zeer lage eischen ge steld worden, zullen het aantal slecht-opgeleide onder wijzers in korten tijd aanmerkelijk vergrooten. En dit zal zijn tot schade van het onderwijs aan het volkskind. Met volle handen zal het geld uit de rijkskas ge geven worden aan de christelijke scholen, maar er worden niet de minste waarborgen gevraagd voor de deugdelijkheid van het onderwijs aan die scholen. Als er maar 20 uren 's weeks onderwijs wordt gegeven in de gewone vakken der lagere school, dan is dit vol doende. Op de resultaten van dit onderwijs kan de staat niet den minsten invloed uitoefenen. Doch maar waar toe meer! Laten wij ons allen opmaken en ons eendrachtig verzetten, opdat dit wets-ontwerp geen wet worde. Gij, arbeiders, komt op als de verdedigers van goed onder wijs. Voor den groei en de kracht uwer o-ganisaties is het noodig, dat de arbeiders ontwikkeld zijn. Onkunde en vooroordeel zijn oorzaak, dat uwe vereenigingen klein, uw kracht gering is. Slechts ontwikkelde, hel- derdenkende arbeiders zijn in staat de grootsche taak te vervullen, die de geschiedenis aan de arbeidersklasse op de schouders heeft gelegd, n. 1. de vrijmaking dei- arbeiders. Maar er dan ook voor gewaakt, dat het onderwijs niet slechter wordt, dat de kinderen niet reeds op de schoolbanken in groepen en groepjes worden verdeeld naar de verschillende godsdiensten. De noodlottige ve deeldheid, die het geloof in de rijen dei arbeiders brengt, die hun strijd zwaarder en moeielijker maakt, moet verdwijnen. Zij zal grooter en sterker worden aD reeds op de school geloofshaat ge predikt wordt, als iedere godsdienstige groep zijn eigen school met zijn eigen dogmatisch onderwys heeft en men reeds op de bewaarschool begint met de kinderen te verdeelen in katholieken, doleerenden, Nederduitsch Hervormden en ongeloovigen. Geen verdeeldheid, eenheid is noodig. Dit kan slechts door het neutrale onderwijs bevorderd worden. Uit eerbied voor het kind eische men voor alle kinderen zonder onderscheid, dat ze als kleine menschen behandeld worden, dat er geen onderscheid wordt gemaakt naar geloof of stand, en dat men ze slechts in datgene onderwijst, wat hun kinderlijke geest bevatten kan. Sluit u dan allen aan bij het Landelijk Onderwijs Comité, neemt deel aan het eerstvolgende Onderwijs- kongi es en zendt zoo spoedig mogelijk uw bewijs van deelname aan den sekretaris-penningmeester J. A. Berg- meijer, Cornelis de Wittstraat 11c, Dordrecht. Nog eensgeen enkele organisatie ontbrekeEr staan groote belangen op het spel. P. S. Het^ congres zal niet, zooals oorspronkelijk het plan was, in Januari, maar in Februari gehouden worden. Wij herinneren er tevens aan, dat voor de afdeelingen der landelijke Bonden en voor zelfstandige plaatselijke vereenigingen de contributie verlaagd is en sleehts f2.50 bedraagt. De vorige week kondigden wij een onderzoek aan dat op last van hoogerhand zou worden ingesteld naar een debatingclub van luitenants te Assen. Als resultaat van dat onderzoek kunnen we thans melden dat die club op last van hoogerhand is ontbonden. De Arrondissements Rechtbank te Zwolle heeft haren president Mr. Van Diggelen te kennen gegeven dat het bedenkelijk is voor het noodige prestige der rechterlijke macht en der Zwolsche rechtbank in het bijzonder wanneer hij zich in die betrekking handhaaft. Mr. Van *aat rechtbank stikken met d'r meening en blijft lekker zitten waar hij zit. Je Arnhem is op initiatief van den Bestuurdersbond aldaar een comité geconstitueerd dat de gevolgen der werkloosheid zooveel mogelijk zal trachten te bestrijden. V oorzitter is A. baron van Wijnbergen. Te Bameveld heeft een 70-jarig man zijn zoon met een mes een paar diepe sneden over gelaat en arm toegebracht, toen de laatste tusschenbeide wilde komen bijb een twist tusschen zijn vader en moeder. Te Rijssen, een dorp bij Wierden, is een afdeeling van den Textielarbeidersbond opgericht met aanvankelijk 48 leden. In de daar aanwezige Jutefabrieken worden loonen verdiend van gemiddeld f 6.50 per week bij een arbeidstijd van elf uur per dag. Te Amsterdam is bij het rangeeren van een trein een rangeerder van de treeplank gevallen en tusschen die plank en het perron bekneld geraakt, met het gevolg dat hij inwendig zwaar werd gekwetst. Hij werd in het Binnengasthuis opgenomen. De machinist der sleepboot „Breeveertien" teIJmuiden, toebehoorende aan de firma Volker Bos, geraakte tusschen de machine; zijn hoofd werd finaal van de romp gerukt. Te Rotterdamop het terrein van de houthandelaars- In ma Van Schaik aan de Kievitstraat was men bezig met het verplaatsen van zware eikenhouten blokken, toen het daarbij gebruikte kelderwind uitschoot, met het gevolg dat één van de zware blokken terecht kwam op het hoofd van den 22-jarigen B. In zorgwekkenden toestand is de zwaar verwonde naar het ziekenhuis gebracht. De gecombineerde vergadering, bestaande uit Ned.

De Moker | 1905 | | pagina 1