Klerikale Gangmakers- De „Zondagsbode" en het negende gebod. Ditjes en Datjes. Behangers-, 'Stoffeerders- en Beddemakersbond, afd. Rotterdam, en de Christelijke Behangers- en Stoffeerders ver. Eensgezindheid" heeft haar oordeel over de stof- zuigmachines uitgesprokende machines voldoen niet aan datgene, wat voor een grondige reiniging van tapjjten, gordijnen, meubelen etc. wordt vereischt, en dat zij hoegenaamd geen invloed hebben op het ver wijderen van mot etc. uit tapijten, meubelen of gordijnen. Ons Eindhovensch partij-maandblad De Eendracht is in vergroot formaat verschenen, en bevat o. a. een groot artikel van den R. K. priester, Dr. J. v. d. Brink. Twee marinematrozen die op den Dam te Amsterdam met Het Anker colporteerden, werden gearresteerd. De colporteerende matroos, waarvan wij onlangs melding maakten, is reeds uit den dienst ontslagen. Sedert jaren heeft er te Huizen nog niet zoo'n armoede geheerscht als thans. Gedurende den zomer en den herfst van 1904 is er door het meerendeel van 300 visschers niet meer dan f3.per week verdiend, en sedert eenige weken staat het werk geheel stil. Tegen den 8sten Mei wordt er te Bern een inter nationale conferentie inzake de wettelijke werklieden bescherming bijeengeroepen. Ook Nederland zal er aan wezig zijn. Yoor het Berlijnsche Landgerecht wordt een proces gevoerd tegen graaf Pnckler, wegens diens krankzin nige ophitseryen tegen de Joden. Hij staat beschuldigd van tien gevallen van opruiing tot geweldpleging. Mijnheer de graaf noemt zich een werktuig in Gods hand. Als tegenhanger op Jodenvervolgingen moeten wij melding maken van het feit dat de nieuwe Russische leening voor oorlogsdoeleinden wordt bezorgd door de Joodsche firma's Bleichröder, LippmanRosenthal en Julius Bar en Co. Fijne Heeren! Te Dover heeft een groote aardstorting plaats gehad in de St Margarethabaai. Meer dan 200.000 ton rots over een lengte van meer dan 400 meter is in zee gerold. In het district Kalbe-Aschersleben, dat vakant was gekomen door het overlijden van onzen partijgenoot Albert Schmidt, is voor den Duitschen Rijksdag gekozen de sociaal-democraat Albrecht met 19007 stemmen. Rusland heeft den staat van beleg afgekondigd in de districten Bakoe, Balactani en Bibbleybot Te Czentochau in Polen hebben de socialisten straat- betoogingen gehouden; met de roode vaan voorop en revolutionaire liederen zingend trok men door de stra ten. Toen de militaire macht de „orde" ivilde handha ven, werd een officier der gendarmerie, die de roode vlag wilde meenemen, gedood. In Frankrijk zijn thans 9 bisschopszetels vakant, die wegens het conflict tusschen staat en kerk niet kun nen worden bezet. De internationale transportwerkers-federatie telt thans 179000 leden. Tot einde December zijn door Duitschland ruim 42 millioen' mark (25.000.000 gulden) uitgegeven voor de expeditie tegen de Hereros in Zuidwest-Afrika. Het Fransche ministerie-Combes dreigt elk oogenblik „huistoe" te gaan; zijn toestand is thans onhoudbaar. De oorzaak moet gezocht worden in de debatten over het „aanbrengen" in verband met de fondsen voor ge heime doeleinden die op de begrooting voorkomen. De staking in het Westfaalsche kolendistrict (de Ruhr) omvat op het oogenblik meer dan 100.000 stakers. 'tis in de laatste zitting van onzen raad weer eens (voor de zooveelste maal) ten duidelijkste gebleken, welke buitengewone harddravende en volkomen met- hun-tijd.meegaande elementen in onze vroedschap nestelen. Twee personen trekken naar aanleiding van die laat ste raadsvergadering bizondere aandacht: alleerst zij den heer F. J. Smit. om zijne cerieuse houding de attentie bewezen van een aparte behandeling in ons blad ('t geen hem zeker ge noegen zal doen) straks komt no. 2 wel aau de beurt. Reeds de vorige zitting was de houding van onzen achtbaren Mr. bakker zóódanig, dat iemand, met 'n gewone dosis verstand en onderscheidings-vermogen be giftigd, verbaasd het hoofd schudden moest. We denken aan de kermis-geschiedenis hij had pogen te bewerken dat dat de kermis zou worden afgeschaft met alge- meene stemmen; hij was vóór afschaffing, hij was er tegen, bij de behandeling stak ie een speech af, waar van niemand iets begreep (hijzelf wellicht evenmin) de argumenten voor en tegen afschaffing werden zooveel mogelijk door elkander gehutst stemmen deed ie echter tegen afschaffing. Hoe dat alles zich rijmde, kwamen we niets te we ten. Of de heer Smit van achteren een duw gekregen heeft, die te beteekenen had dat men als katholiek niet medewerken mag aan de opruiming van een „rottenden bloem" (stijl Smits) is niet uitgemaakt, maar dat de heer Smit een ietwat zonderling figuur maakte, kwam nogal erg duidelijk uit. Nu bezit hij met no. 2 (waarop wij straks doelden) onze van ouds bekenden vriend C. Klein de eigenschap, als er zaken in den Raad behandeld worden, welke naar middeneeuwsch begrip, gelden voor beginselkwestie's z'n mond niet te kunnen dichthouden, maar krijgt ie onweerstaanbare aanvech tingen z'n redenaars-talent te ontplooien en dan.... We hebben twee van die elementen in onzen Raad, welke altijd haast de lachlust der overigen op de proef stellen. De een doet het weliswaar nog een tikkie bot ter dan de ander, maar ze wegen toch eigenlijk in dit streven tegen elkander op. Smit over een kermis te hooren oreeren of Klein over 'n brandspuit met asch- beltpaarden is krek hetzelfde vermakelijk, maar meer niet. Op den voorgrond treden ze, we kunnen geen andere oorzaak ontdekken, omdat ze meenen zooveel als de voormannen, de pioniers te zijn van de richting welke zij aanhangen. En a's wakkere strijders komen ze dap per voor het front. Gangmakers verbeelden ze zich zelfs te wezen. Zeker zijn 't brave menschen en de partij, die ze dienen heeft niet van speciale, harddravers van doen, maar op grond van de gedane proefritten, moet ze toch eens in den stal rond zien, of er niet wat betere loopers te vinden zijn, dan de knollen die ze presenteert. Of zijn het werkelijk nog de besten uit de menagerie?.... Op de krachtige verdediging van Schoolvoeding en -kleeding, door den heer Gonka, aangevuld door de h.h. van Westendorp en Risop den aandrang van zijn geloofsgenoot, den wethouder van onderwijs, Honnerlage Grete van deze kwestie toch vooral geen „partijzaak" te maken, waarbij zelfs de heer Witkampf zich aansluit, weet de heer Smit niets te zeggen dan dat hij zijn stem aan dit voorstel niet zal geven zoolang niet duidelijk de behoefte aan schoolvoeding en -kleeding is gebleken en de particuliere bijdragen ervoor ontoereikend zijn. De heer Smit is doof, stokdoof voor al wat wordt aange voerd op grond van reeds bestaande feiten de nooden van het hongerige kind deeren hèm niet: hij ziet ze niet toont men ze hem, dan ziet hij ze tóch niet. Hij stemt tegen.... En vriend Klein broederlijk mèt hem. O, 't zal hem hard gevallen zijn, te moeten zwijgen, waar spreken hem reeds vooraf door den heer Gouka onmogelijk was gemaakt, met de verwijzing naar de eveneens reeds gebleken behoefte ten opzichte der Gereformeerde school maar toch gaat „'t princiepe" boven alles, weet u De „oprechte" leer heeft nu eenmaal in gebruik tegen „paganistische" zorg voor arme schoolkinderen te agee- ren en de heer Klein is 'n man van consciëntie tot in alle eeuwigheid. Dit klein gewurm van vastplakken aan baker-ideetjes, die domme hardnekkigheid om zélfs zulke dingen van dood-onschuldig karakter, slechts door de partijbril te willen bezien ze doen walgen Ze spreken van be nepen zieltjesvan dwaze ontkenningvan misdadige achterlijkheid eigenschappen die zeker niet mogen op te merken zijn bij hen die over 't wel en wee d :r massa hebben te beschikken. Zouden de kiezers dit eindelijk óók niet eens gaan bespeuren en tot de overtuiging komen, dat „oprecht heid" in de leer nog altijd geen waarborg geeft voor bekwame en verstandige overheids-personen Voor hen die meenen dat men door te leven uit den wortel des geloofs de eeuwige zaligheid beërven zal, moet het toch merkwaa:dig zijn, om te hooren dat de heeren Dominees-Redacteuren van De Zondagsbode het met dien geloofswortel oftewel den Bijbel, mitsgaders met hun geweten, op een accoordje gooien. In dien Bijbel komen namelijk „de tien geboden" voor, waarvan het negende gebod luidt: „Gij zult geen valsche getuigenis spreken tegen over Uwen naaste." Nu mag men als theoloog willen beweren dat 2, eigenlijk 4, en dat „ja" bedoeld wordt als „neen", maar wij, die slechts lezen uit de rede, kunnen moeilijk iets anders uit dat gebod lezen, dan dat men de waarheid heeft te geven en te zeggen, niets meer dan de waarheid maar ook niets minder dan dat. Wat is nu evenwel het geval? In den Briel moet door de benoeming van mr. Goekoop die tot nu toe dat district in de Kamer vertegenwoor digde tot lid van de Rekenkamer een tusschentijdsche verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer plaats hebben. De liberalen en vrijzinnig-democraten hebben elkaar een tijdje in het haar gezeten (waaraan inmiddels een eind is gekomen door het stellen van eenen gemeen- schappelijken candidaat) over den vraag wie van de voorloopige vrijzinnige candidaten de man zou zijn, óf Mr. Limburg, óf Mr. Plemp van Duiveland of Rood huizen. De Zondagsbode meent een en ander te moeten zeggen van die verkiezing en bespreekt ook de candidaten van verschillende zijden, n.l., dien der liberalen (Roodhuizen is de gemeenschappelijke candidaat van liberalen, oud liberalen enz.), dien der antirevolutionairen (Veghel), en dien der Christelijk-Historischen (Mr. Verkouteren). Wat evenwel de Zondagsbode niet doet? De volle waarheid zeggen. Zij verzwijgt een deel van de waarheid, dus geeft de domineeskrant een valsche getuigenis tegenover zijnen naaste. Zij deelt namelijk niet mede dat er nog een candidaat is met name L. M. Hermans, de candidaat der sociaal-democraten. Wat te zeggen van een blad dat dusdanig gesclr edenis schrijft? Het oordeel aan de lezers! „Leeringen wekken, voorbeelden trekken. Maar „slechts een godvruchtig voorbeeld kan gezegend wer ken, zegt Dominee A. Tap in dezelfde Zondagsbode. Brinio. S. D. A- P. Zondagmorgen vergadert onze af- deeling. Plaats, tijd en agenda zijn in achterstaande advertentie aangegeven. Een flinke opkomst is ge- wenscht de gewoonte-verzuimers moesten voor dit maal hun „principe" ontrouw worden. Doen? Bestuurdersbond. Woensdagavond algemeene vergadering, dus alle bestuurders der aangesloten vereenigingen moeten present zijn. Te meer waar in twee vacatures van het Dag. Bestuur moet worden voo zien. Welkom! Als onderafdeeling der S. D. A. P. afd. Schiedam is hier ter stede een muziek-vereeniging opgericht met reeds circa 25 leden. Hiermede is een bestaande behoefte vervuld wij heeten onze muzikale strijders, die in de toekomst aan onze propaganda goede diensten zullen kunnen bewijzen, van harte welkom! Geen rancune? Door een defect was dezer dagen aan de glasfabriek „De Schie" een werkstee buiten werking. Op poene van ontslag moesten de be trokken arbeiders voor de patroon echter tóch den geheelen dag in de fabriek blijven, waar zij nietsdoen konden en met hun beiden in 't gunstige geval 16 ko peren centen hebben verdiend! Da's misschien wat men noemt zoo'n beetje onschul dige plagerjj, hè Geen rancune Oók overtuiging! In een Schiedamsche cor respondentie aan De Bakkersbode komt het volgende voor Voor vele bakkersgezellen is een coöperatieve bakkerij 'n ideaal ('n heiligeen royaler week loon, een korteren arbeidsduur, een grootere zeker heid van bestaan zijn de voordeelen er aan ver bonden, die hun doen watertanden. En waar het nu bekend is, dat de meeste coöperaties (gelukkig!) nogal bij voorkeur georgauiseerden in dienst nemen, daar behoeft het niet te verwonderen, als-er onder onze „kameradensoms zijn, die „kameraad" zijn met zooiets van een bijbedoelinkje De bode der afd. Schiedam kwam onlangs bij 't bestuur met de boodschaphet lid Voogd heeft bedankt. Hij gaf op als reden: „ja, ik geloof toch niet, dat ik aan die coöperatie zal worden aangesteld Wél een openhartige verklaring! Wereldbeheerschers. Volgens de jongste be lasting-statistiek in de Vereenigde Staten bedraagt de waarde van het grondeigendom der hoogst-aangeslagenen: Field, Chicago40.000.000 dollars. J. Astor, New-York 35.300.000 Weigthman, Philadelphia. 30.000.000 W. Astor, New-York27.500.000 l Leiter, Chicago13.000.000 Youny, Chicago 10.350.000 Frich, Pitsburg10.000.000 White, Biltimore8.000.000 Chessmann, Denver6.000.000 Seari, Boston4.500 000 Opgemerkt zij, dat dit alléén de waarde is van het grondbezit dezer vetgemesten der aarde hun eigen lijk bezit bedraagt dus natuurlijk veel meer. Maar enkel aan grond bezitten delze tien menschen dus reeds voor 200 millioen dollar of 500 millioen gulden. En hoeveel millioenen menschen bezitten geen duim grond Donder aan de lucht. Naar de Nieuwe ver neemt, zal het tweede jaarfeest der afd. Schiedam en O. van het Ned. R. K. Secretariaat voor Spoor- en Tramwegpersoneel plaats hebben op Zondag 5 Februari. Spreker is de weleerw. heer A. Mutsaers van 's-Bosch, algemeen geestelijk adviseur van voornoemd Secretariaat. Bij vorige gelegenheid hadden we kapelaan Donders, die_ 't zoo krachtig heeft laten d mderen op 't rumoerig socialistisch gedoe, zullen wij 't bij meneer Mutsaers wéér moeten ontgelden Een weinig medelijden asjeblieft GeweigerdNaar ons wordt medegedeeld heeft van Erkel, de sekretaris van het N. A. S., in het gepolemiseer van den voorzitter van den R. K. Volks bond, waarvan wij in ons vorig nummer melding maak ten, aanleiding gevonden, den heer Mouwens uit te j|C 3J5 7?

De Moker | 1905 | | pagina 2