Uit de Pers. Vlaardingsche IJ zerkoekjes. noodigen tot een gedachtenwisseling over de gewraakte zinnen. De uitgedaagde moet reeds afwijzend hebben geantwoord. Och, we kennen onzen Pappenheimers wel 'n beetje Janklaassen. Op 't kopperfeest der Typografen- vereeniging „Adelphismus" is 'n zekere meneer Klaassen uit Rotterdam aan 't redevoeren geweest, wenschende dat Adelphismus" steeds buiten de politiek zou blijven en vooral buiten de revolutionaire beweging Naar sommigen meenden was dit een verwijt aan „Adelphismus" die onlangs met de afd. Schiedam van den Typografenbond een verzoek tot de patroons richtte om hun gezellen in 't genot te stellen van vrjje dagen. En de typografenbond is in de oogen van meneer Klaassen al een gevaarlijk rood dier. Het is zeker voor „Adelphismus" wel een behoefte haar kopperfeest te doen opsieren met de janklaassen achtige kletskoek van meneer Klaassen uit Rotterdam?... Zijn alle leden van „Adelphismus" even verzot op de malligheden van dezen voormannen gast Zoo niet, dan kan men hem wel eens doen beduiden hun feesten in 't vervolg maar van zijn hooge tegenwoordigheid verstoken te doen blijven. In ieder geval mag een pro test ter bestemder plaatse niet achterwege bljjven. Een uitvinding. De redacteur van Stemmen heeft het middel ontdekt om het clericalisme te ver delgen. Alle linksche partijen, de verschillende liberale, en democraten moeten de vrijzinnige godsdienst aai- vaarden om de politieke ove> macht te herwinnen. Vrij naïef heeft de Stemmen-redactie de zoogenaamde linksche partijen willen toebedeelen wat hij voelde dat haar ontbrak: de drijfkracht tot rusteloos werken, onwankelbaar vertrouwen, geloof en hoop, onverzettelijk willen en kunnen, schuilend in dat enkele, maar volle woord Idealisme Och, maar dat laat zich niet op uitgeleefde lichamen inenten Vuil. De Nieuwe Sch. Crt. behoofdartikelt den Franschen minister-president Combes op de bij de kle rikale gebruikelijke wijze, d.w.z. niets is te vies en te vuil om het Combes naar 't hoofd te slingeren, een artikel dat ook elk fatsoenlijk katholiek met verachting van zooveel patserigheid zal vervullen, eindigende alzoo Men kan zich afvragen, hoever men in Frankrjjk waar de Jood vrij is en waar de vrijmetselaars hunne geheimen, lichtschuwende bijeenkomsten mogen houden met de vervolging der Kerk zal kunnen gaan, hoe lang nog Combes en zijne bende zullen triomfeeren: maar het antwoord daarop moet men schuldig blijven. Zeer waarschijnlijk echter, zullen deze handelingen van eene overheerschende dwingelanden-partij aan vele goed- gezinden in Frankrijk de oogen doen opengaan, en hen doen zien dat de tijd van handelen, de tijd van een drachtig samenwerken voor hen aanbreekt, en zal zoo doende ook hier uit het kwade het goede worden ge boren. In de gauwigheid cursiveeren wij een enkel woordje commentaar overbodig. Wat moeten de joden wel 'n verachting voor Nederland hebben, waar zulk een katholiek vrij is. Nog meer vnil. La vera Eomana, een Roomsch blad, schrijft over 't Vrijdenkersgongres dat in Rome gehouden werd 't volgende: „Het was natuurlijk dat in dit jaar, dat aan de on bevlekte maagd gewijd is, de giftige, door haar vertre den geboeide slang in de verschrikkelijke diepten der hel trachten zou iets monsterachtigs, iets goddeloos, iets helsch tegen de verheven moeder Gods en den heiligen vader Pius X te organiseeren Zoo kwamen al hare aanhangers d.w.z. het geheele vrijmetselaars, joodsche, protestantsche, liberale, italiaansche en cosmo- politische uitvaagsel in Rome samen om hier een wulpsch en helsch congres te houdenOp den nooit genoeg te verwenschen dag van de beroemde bres (20 Sept.) zullen de brutaalste en vuilste afvalligen, met de be roemdste vrijmetselaars en roodste jacobijnen in afschu welijke en goddeloozen verbintenis met vrije vrouwen, zeer vrije denksters, ongehinderd in Rome den duivel- schen en vuilen cancan dansen, afschuwelijk lasterend onder het oog van een roömsche regeering die zich de verdedigster en de beschermster van het vaticaan noemt. Stemmen mei kt hierbij op Wij zijn 't als vrijzinnig godsdienstigen in vele din gen ook niet met de Vrijdenkers eens: maar dat belet ons niet om onzen afschuw uit te drukken over zulk een hatelijk, verbitterd, onrechtvaardig oordeel over menschen die op hunn wijze naar waarheid zoeken. Bovenal kunnen we niet nalaten hierbij even te wijzen op het feit dat hier gesproken wordt over het „prote stantsche uitvaagsel." Wel aardig. De protestanten zijn vergeleken bij de Roomschen maar uitvaagsel. Een prettige gewaarwording voor de Protestantsche bond- genooten van Rome in ons vaderland. Nu weten zij hoe hoog ze geschat worden in Rome. Wel bekome het hun. Ter overweging, is het oordeel van Dr. Bronsveld in „Stemmen voor waarheid en vrede" over het christe lijk ministerie: Indien deze regeering bij haar optreden eens getracht had, in verbond met liberalen, christelijk sociale wetten te maken en ten uitvoer te leggen. Indien zij eens haar sterke schouders had gezet onder een nieuwe wet op de Zondagsrust, onder een nieuwe armenwet, onder een wet ter verzekering tegen invaliditeit en ouderdom, indien zij niet een drankwet had ontworpen, waarmee zij die geroepen woiden haar uit te voeren dood-verle gen zijn, maar een wet, die eerbied afdwong; indien zij gereed was gekomen met handreiking aan den han- deldrijvenden middenstand; indien zij den financieelen nood der groote steden had weten te verlichten: zie, dan had zij de medewerking genoten van velen, die zij nu heeft afgestooten. Maar wat wij meermalen hebben gezegd is ook nu weer geblekenDr. Kuyper is een groot talent, maar geen groot karakter. Van zijn macht heeft hij terstond gebi nik gemaakt, om zijn oude kerkelijke tegenstanders te tartten, en aan de „Vrije Universiteit" de macht te verschaffen, waarop zij geen aanspraak maken mag. En daarbij is ons hooger onderwijs zooals het nu aan de rijksuniversiteiten gegeven wordt, door hem gedood verfd als indifferent, paganistisch en wat dies meer zij, en een gewillige meerderheid in de Tweede Kamer heeft meegedaan, en de niet gewillige Eerste Kamer is naar huis gestuurd. Wat hebben wij nu gehad aan deze „christelijke" regeering! Zeker, op het gala-bal ten Hove hebben ditmaal geen ministers het gewaagd met Hare Majesteit te dansen; en tal van burgemeesters zijn benoemd op aanbeveling van pastoors en doleerende predikanten maar onze sociale toestanden zijn inmiddels eer verer gerd dan verbeterd. En geen wonderDit ministerie dat staat onder hooge roomsche drukking, mocht er wel toe medewerken, dat de roomsch katholieke werklieden hoe langer hoe meer geknecht worden, en komen onder de leiding der geeste lijke adviseurs. En dat zal wel een pooze goed gaan. Maar de haat der meer zelfstandige roomschen, en de socialisten tegen elke kerk zal er door aangroeien. En wie ontspringt aan den band der priesters wordt geen sociaal-democraat, maar anarchist. Men ziet het in Spanje en in Italië. Men breekt de macht der „socialen'1 niet door de bajonet; maar men beginne met rechtmatige grie ven weg te nemen, en bestaand onrecht te her stellen. Bij de aanstaande verkiezingen stemmen wij dus niet de bondgenooten der ultramontanen, maar mannen van protestantschen geest doortrokken, die de demokratie willen leiden in den geest van het evangelie. Een uitgewerkt program te geven worde hier niet van ons verwacht. Wij houden ons nog aan het oude, echte historisch christelijke. Het was ons nu er om te doen aan te toonen, dat zij die optreden met de leus: „tegen de sociaal-demo- kratie „onze" .Christel ij ke regeering," een leus opheffen, die niet verdragen kan, dat men haar houdt tegen het licht. Mr. Troelstra heeft dan ook Dr. Kuyper openlijk toe geroepen: „Zoo gaat het goed." Hij bedoelde: dit ministerie bewijst ons goede diensten, en hij had gelijk. Landelijk Steun-Comité. Ingekomen gelden voor de stakende en uitgesloten Glas-arbeiders van 2—7 Jan. 1905. A. Groot, Haarlem, aan bonnetjes f2.50,; Alg. Ned. Timmerl.boud, afd. Rotterdam f 1 30 Nieuwerkerk a/d. IJsel, aan bonnetjes f 6.60Diamantbew., Antwerpen, op lijsten f31.48; S. D. A. P., afd. den Haag I f 4.30; Personeel J. Brands en Zn., Amsterdam f2.70; Eenige werklieden te Voorschoten f 6.70Steunc. Delft f 156.08; C. v. d. Net te Schiedam f 121.65Steunc. te Schiedam f40.— P. Opschoor Capelle a. d. IJsel f8.835; N. A. S. f 600.Rotterdamsche B. B. f 130.— Partij Bestuur S. D. A. P. J. G. v, Kuikhof f22.44; Broedertrouw te Hengelo f25.Ned. Lito Photografische Bond afd. Wormerveer f4.875; S D. A. P. Den Helder, op lijsten f 5.625; S. D.A. P. Capelle a. d. IJsel, lijst no. 62 f2.05; A. J. Lansberg, aan bonnetjes, Delft f 26.55W. Bitter, aan bonnetjes, Delf f25.Steunc. te Arnhem f20. J. Roosemalen, Noord-Woolwich (Engeland) f21.84; M. Scholl, Oldenburg. (Duitschland) f 17.70; Steunc. te Sneek f25.Middelburgsche B.B f7.596; Alkmaar- sche B.B. (Collecte) f66.Verband der Glasarbeiters (sters) (Duitschland) f238.25; Alg. Ned. Typ.-bond, op lijsten f35.37; D. Noorwegen, te Zwolle, op lijsten f 2.16; Alg. Ned. Timmerl.-bond en Scheepsbeschieters-vereen. „E. O O." Amsterdam f 10.Afd. S. D. A. P. Scheve- ningen f6.Leeuwarder B.B. f 2.666. Totaal f 1676.265. Vorige opgaven f28888.79. Ge heele totaal f30565,055. O. Friebfl, Penningmeester Ned. G. B. Ingekomen gelden voor stakende Glasblazers van 9 tot 15 Jan. S. D. A. P. afd. Den Haag I f4.65; S. D. A. P. afd. Den Helder f 1.80Meubelmakersbond afd. 's Hagen Rechten naar Plichten f8.15; Steunc. Tiel f20. Ned. Lito Photogr.-bond, afd. Amsterdam f8.915; Typ. Vereen. „Voorzorg en Genoegen" Amsterdam f 10. Steunc. Delft f603.285; Steunc. Delft f 11.70; Rotter damsche B.B. f50.— N. A. S. f 162.95®N. A. S. f 137.045Steunc. Arnhem f 15.50; Steunc. Groningen f9.85; Alg. Ned. Typ.-bond, op lijsten f 25.81; Steunc. Vlaardingen f30.— Amsterdamsche B.B. f450.— C. v. d. Net, Schiedam f 40.33 Ned. Intern. Sig. en Tab.-bond. f46.685; A. den Edel, penningm., S. D. A. P. Gouda f 6.175Halve Collecte-verg. Gerhardt S. D. A. P. te Gouda f 4.37. Totaal f 1647.22. Vorige opgave f30.565.053. Ge heele totaal f32.212.276. O. Friebel, Penningm. Hor: Zeg Pik, heb je de Goedkoope Vlaardingsche Courant gelezen Ik bedoel het nummer van de vorige week Zaterdag. PikIk nietMaar wat bedoel je daarmee Por. Staat er wat moois in? Por Moois direkt niet, maar iets wat wel de moeite waard is om even bij stil te staan. In dat blad dan, staat een ingezonden artikeltje onder den titel „De Visschers". Een artikeltje geschreven en onderteekend door iemand die zich noemt, een lid der Vlaardingsche Visschersvereeniging. Dit schrijven is eenigszins doorweeft met beeldspraak, ontleend aan 't visschersleven. Waar deze schrijver het vooral benauwd over heeft is, dat „Patrimonium" een waarschuwend woord gericht heeft aan predikanten en kerkeraden, om toch wel de oogen open te houden voor de hedendaagsche toestan den. Dit waarschuwend woord schijnt den schrijver eenigszins te prikkelen ten bewijze hiervan zegt hij „Gelukkig evenwel de visschers, voor wien de kerken niet vreemd, en de predikanten hun beste vrienden zijn. Wat zeg je daar nu eens van Pik? Pik: Wat ik daarvan zeg? Wel eenvoudig dit, dat hij, wat betreft de kerken gelijk heeft, maarwat betreft de predikanten, dan geloof ik dat hij een beetje abuis is. Het komt mij voor Por, dat ieder mensch, onver schillig of hij predikant of wat ook is, verplicht is aan zijn vrienden te zeggen waar het op staat, met andere woorden: Wij zijn verplicht in welke zaak dan ook, de -toestanden welke ze ook zijn, in hun meest naakten vorm voor te stellen, en dat doen verreweg de meeste predikanten niet. Zij prediken meestal berusting, dat doen zij ook daar, waar opkomen voor het menschelijk recht een gebiedende eisch is, en om nu zakelijk te zijn: Wanneer zij in aanraking komen met onze zeelieden, en deze menschen spreken over de meer dan onrecht vaardige en billijke toestanden in hun bediijf, dan treedt zoo'n predikant direkt op als „remtoestel." Hij begint dan zoo'n zeeman te vertellen dat al wat ons over komt niet maar bij toeval is, neen, zegt hjj. Dat is „Gods wil." Hij begint die menschen te vertellen, dat zij met al dat wroeten en mieren over die dagelijksche toestanden vergeten den grootsten vraag, dat ishet hiernamaals. Want, zoo zegt hij dan: Denkt eens in, hoe kort is het leven, vergeleken bij die groote Eeuwigheid, en dan Wat zal het u baten, al had gij al de schatten der aarde, en gij leed schade aan uw ziel. Wanneer zoo'n predikant, alias remtoestel, met zoo'n knal effect komt, dan staat het vast, dat zoo'n zeeman begint met kippenvel te krijgen. Ja zelfs, als hij even te voren misschien in ziedenden toorn sprak, over z'n ellendig bestaan als zeevisscher, wordt hij plotseling kalm en gelaten, denkt niet meer over organisatie, begint ook te gelooven dat zooiets uit den hooze is, in 't kort, hij geraakt onder de Hypnose van den predikant. De predikant in z'n nopjes, de visscher en z'n vrouw ook in hun nopjes dat dominé zoo innig gesproken heeften de dominé gaat naar huis. Gesteld dat zooiets plaats heeft vóór wat men noemt „schafttijd", dat is dus den tijd, dat zoowel de zeeman, z'n vrouw en z'n kinderen, als de dominé de inwendige mensch moeten versterken, dan heb ik nog nooit gehoord, dat dominé eens belang stelde in datgene, wat straks op tafel zal opgediend worden, want hij weet maar al te goed, wanneer hij de middagpot van den zeeman vergelijkt bij den zjjnen, dan och, het verschil is te groot. Bij den zeeman geen com fortabele keuken, met glimmend fornuis en gaskomforen, maar in vele gevallen de kanonkachelin de woonkamer waarop het „Diner" wordt klaar gemaakt. Bij den zeeman geen eerste en tweede meid om de ge rechten klaar te maken en op te dienen, maar doordat moeder door de ellendige loonen van vader, gedwongen is, om uit werken of op de boetschuur te gaan, is het in veel gevallen een dochtertje, een kind nog nauwelijks de kinderschoenen ontwassen, een kind nog in de jaren der jeugd, die de „p o t" moet klaar maken en opdienen. Bij den zeeman geen eetserviezen met sauskommen en soepterriens, maar in stede daarvan wat gescheurde of halfversleten geëmailleerde borden.

De Moker | 1905 | | pagina 3