Coöperatie-reclame. Ditjes en Datjes. Vlaardingsche IJzerkoekjes. Koekoek-Huizinga. Door den Bond is aan verschillende betoogingen deel genomen, tot het verkrijgen van Algem. Kiesrecht en betere arbeidsvoorwaarden; ook aan de verkiezingen voor de K. v. Arb. v. d. Alc. Ind. werd met veel succes deel genomen. In deze vergadering werd nog aan het bestuur in overweging gegeven, stappen te doen teneinde die K. v. Arb. te blijven behouden, doch het meerendeel van de leden was van meening dat het beter was, dat zoo'n zeldzame instelling maai' opgeruimd was. Het verslag sloot met een opwekkend woord aan de leden, met de 'aansporing om ieder voor zich, zooveel als mogelijk, nieuwe leden aan te werven. De leden der Alg. Coöp. Bakkerij hebben deze week een circulaire ontvangen, waaruit we het volgende aanstippen Het blijft met uw coöperatie best gaanhet ledental stijgt voortdurend en is thans 624 tegen 549 op 1 September. De omzet in December was f 19.019— tegen f 14.481.in December 1903. De winst bedroeg op 31 December 1.1. f 1322. (over 4 maanden dus) tegen f 1232.— op 31 Dec. 1903. Door de verhoogde meelprijzen is de winst dezelfde, niettegenstaande grooter omzet; feitelijk is de broodprijs te laag en er worden star pen gedaan tot verhooging met 1 ct. De gelden, die daardoor meer in de kas uwer coöperatie komen, worden grootendeels weer bij de uitkeering aan u teruggegeven, maar ook het reservefonds en het tonds voo alg. belangen worden erdoor versterkt en daardoor de kans vergroot op uitbreiding der coöperatie met een winkel enz. Zorgt nu voor uitbreiding van het ledental. Zegt aan uw vrienden en kennissen dat het hun plicht is door toetreding mede te werken tot maatschappelijke verbetering. Wijst hen op de volgende, punten 1. Er wordt in de coöperatie gebroken met het stelsel der winstmakerij; de gebruikers voor zien gezamenlijk in hun eigen behoefte op de beste en voordeeligste wijze. 2. Puike kwaliteit en vol gewicht zijn gewaar borgd. Laat ze ons brood maar vergelijken met welk ook, maar laat ze het goed doen, dus niet alleen naar den prijs vragen, maar ook naar gewicht en smaak. 3. De bereidingswijze is zindelijk. Het kneeden met handen en armen is afgeschafter is een ruime en lichte werkplaats met waschgelegen- heid en schaftkamer en geen nachtarbeid, wat alles de zindelijkheid bevordert, de arbeiders moeten minstens eens per week een bad nemen. 4. De arbeidsvoorwaarden zijn goed, geen nacht arbeid, arbeidsduur 10 uur, behoorlijk loon, en aandeel in de winst. In hoeverre de onderneming gebroken heeft met het stelsel der winstmakerij, zal zeker voor velen een raadsel zijn. Integendeel schijnt het toch niet geringe winstcijfer het bestuur onvoldoende te zijn. Men lette echter ook op 3: de be-eidingswijze is zindelijk. Het kneden, enz. enz. Dit is me ie een magere reclame-make ij. De arbeid in broodbakkerijen is zoodanig dat de handen toch niet kunnen worden vervangenhet kneeden met handen en armen doet weinig af ot toe aan de zindelijkheid. Verder heet 't: de arbeidsvoorwaarden zijn goed; geen nachtarbeid, enz. enz. 't Kan verschil van meening zijn wat onder nacht- arbeid wordt verstaan, doch 't wil ons voorkomen, dat als de arbeid op 2 dagen per week te 12 uur 'snachts en de overige dagen te 3 uur wordt aangevangen, men bitter weinig recht heeft te bewerende nachtarbeid is afgeschaft. Ze is zoo klein, die reclame van deze zoo groote onderneming Plicht! Waar onze afdeeling als zoodanig om verschillende redenen met, zooals zeer zeker gewenscht was, al het noodige doen kan tot het kweeken van kiezers, is het zeker niet teveel gevraagd van den ijver van al onze vrienden om al wat in hun vermogen is, te doen tot het mobiliseeren van krijgers voor den Juni-strijd. PartijgenootenVeel woorden hierover zijn niet noodig kent uw plicht! We*ft kiezers! R. K. Vereenigingssriaken. De afdeeling Schiedam van het Ned. R. K. Secretariaat van Spoor- en Tramwegpersoneel is in de oogen van de Nieuwe een kranige vereeniging, omdatz« reeds twee genotvolle feestavonden wist te organiseeren Zietdaar een zeer verdienstelijke eigenschap die kromge' werkte-gelukkige-spoorbroodetende-best-brave en kranige mannen, omdat ze slaapmutsen zijn! De R. K. kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde" was vergaderende. Secretaris: afwezig Penning meester afwezig. En de leden?... Dat was nota bene een jaarvergadering De mededeeling werd gedaan, dat de kiesvereeniging voornemens was bij de a.s. Kamerverkiezing het aftre dende graafje weder kandidaat te stellen. Maar de mededeeling kwam... van 't bestuur! Hoe de leden er over denken, komt er zeker niet opaan. De afd, R. K. Volksbond hield haar gewone maan- delijksche vergadering, waarin, als naar gewoonte de agenda werd afgehandeld door de zangvereeniging „St. Cecilia'n Leuk vereeniginkje-gespeul waardoor men de aandacht van grootere dingen flink weet af te leiden. D'r zit geest in onze Volksbonders! De Brielsche verkiezing. De Nieuwe wijdt de voorloopige nederlaag der verkiezing aan de christelijk- historischen. Ze jubelt over den teruggang der sociaal-de- mokratische stemmen, waarvan ze echter zelf de oorzaak noemt. Maar daarom mag ze toch wel eens blij wezen, al zij 't dan ook met 'n dooie musch. De Zondagsbode vermeldt ook den uitslag en voegt er aan toe: „De duizend thuisblijvers hebben de goed- leid onze Regeering te sterken. „Orate et laborate." Bidt en werkt. Die spreuk met De Zondagsbode aan Kuyper c. s. zenden Onderwijzers-aktie. Uit de bladen vernemen wij, dat de afd. Schiedam, Delft, Vlaardingen, en Maassluis van den Bond van Nederlandsche onder wijzers zijn voornemens om, aanvangende 1 Maart a. s., een blad uit te geven getiteldOnze School. Het plan is, het blad minstens eenmaal in de dae maanden te doen verschijnen en het gratis uit te reiken, voornamelijk aan de ouders van schoolgaande kinderen in bovengenoemde steden. De oplaag zal telkens min stens 8000 ex. zijn. Het blad bedoelt propaganda te maken vo r de open bare school en zal artikelen bevatten over neutraal onderwijs, de beteekenis der opepbare school, voeding en kleeding op school, schoolartsen, samenwerking tus- schen huis en school, kinderlectuur enz. Een waarborgfonds, om de uitgaven mogelijk te maken, moet reeds ten deele bijeen zijn. Jeugdige liefde. Op uitnoodiging van de kies vereeniging „Schiedam" (vrijzinnig-demokraten) heeft de liberale kiesvereeniging „Schiedam" besloten gemeen overleg te plegen bij het stellen van candidaten bij de a.s. Kamerverkiezing. Daar kan wat fraais van groeien! De oüe knol, beroemd stijfkoppig, zal dat kleine dravertje wel in toom,houden. Eu we bereiden ons, als er werkeljjk een gemeenschappelijken kandidaat voor den dag komt, alvast voor op een pronkjuweel van vooruitstreverig- ïeid. Dat ken-je wel aan de firma Visser Co. over laten. PorZeg Pik Het gesprek tusschen ons van de de voorlaatste week, liep in hoofdzaak over het bestaans- leven van Dominé's en Zeevisschers. Pik: Juist, en wij waren het hierover eens, dat een Dominé, die zich in verreweg de meeste gevallen mag verheugen in het Vette der Aarde, heel gemakkelijk berusting en tevredenheid kan prediken aan onze zee visschers, aan die menschen, die ondanks een leven vol gevaren en ontbering zich moeten getroosten met liet schrale der aarde. Por: Over dat vette der aarde van Dominé, en over dat schrale van den zeevisscher, wil ik wel het een en ander ten beste geven, en dan begin ik met te vragen: Wat is een dominé? Een dominé is een gewoon sterveling, is iemand behept met dezelfde onvolmaaktheden als ieder ander, is kortweg een mensch en niets meer. Maaren hierop wil ik de aandacht vestigen, zoo'n dominé dan, is in verreweg de meeste gevallen iemand die opgegroeid is in wat men noemt weelde!! Zijn „Ma" ging niet ten tijde dat zij met het oog op komende dingen rust moest houden uit werken bij anderen of op de boetschuur, zooals de moeder van den zeeman. O neen! integendeel. Juist in dat tijdperk waarin voorzichtigheid gebiedende is, is het gezinsleven van een dominé er op ingericht om met gerustheid de komende dingen af te wachten. Goede voeding, rust, hulp en bijstand van dienst boden, werksters en meer andere dienstbaren, adviezen en consulten voor geneesheereu, kortom alles is er op ingericht, om het aanstaande dominé's-kind zoo welge schapen mogelijk te maken. Het komt dan hierop neer dat: vóó- het aanstaandp dominé's-kind of te wel toekomstig dominétje, het levens licht aanschouwt, staat alles klaar, is alles er op in gericht om dit ondermaansche voor hem zoo moge lijk in een Paradijs te veranderen! Stellen wij daartegenover hetzelfde tijdperk waarin verwacht wordt de aanstaande zeeman! Behoeven wij dat nog breedvoerig te schetsen? Och neen! Wij weten dat wel. Moeder geen rust; Sjouwen altijd maar door; voeding meer dan onvoldoende enis één maal de g oote gebeurtenis daar! Ja, wat dan? Vader in zee, kinderen ziende en opmerkende van alles en nog wat, onvoldoende hulp en voeding, ziet hier de tegenstelling van dominé en zeeman bij de entree in dit tranendal. Pik: Zeg Por, ik geloof dat ik je redeneering snap je wilt eigenlijk zeggenDe meeste dominé's verkeeren vóór en bij hun geboorte in betere conditie dan de Zeeman. Por goed begrepen! Maar laten wij nu eens spreken over dominé als hij reeds dominé is, en wel ia t bi zonder over z'n bestaansleven. Dominé heeft in de meeste gevallen een goed traktement, dominé behoeft niet bij nachten en ontijden uit z'n donzen bedje. O neen! do miné mag lang en lekkertjes uitslapen, staat aldus niet vroeg op, gaat aan 't ontbijt, rookt z'n sigaartje of pijp, gaat héél op z'n gemak naar Catechiceerkamer of naar Kerkeraadsvergadering, wordt de „Broeder" met de meeste onderscheiding aangesproken en behandeld (som mige zouden hem hem heel gaarne het stof van de schoenen likken als 't niet te gek stond) in 't kort. dominé vindt dat het eigenlijk hier nog zoo kwaad niet is, en vindt dat er eigenlijk alle teden is om te vreden te zijn. en dat vind ik ook. Verbeeld je. Zooals ik reeds zeide Pik een goed traktement, mooie woning, prachtige tuin mooie meubels, orgel of piano in huis, dienstboden en verdere hulpp, bedrijfsongevallen behoeft hjj niet bang voor te zjjn, wantde preek stoel is doorgaans sterk genoeg getimmerd, ot.het moest zijn, dat hij kwam te struikelen over eên bijbel tekst dat gebeurt nog al vaak onder de broeders! Dominé, wanneer hij een beetje piender is is ook vaak in gelegenheid nog wat extra te verdienen. Pik: Hoe bedoel je dat? Por: Dat bedoel ik zoo. Veronderstel er is in een Gemeente een plaats vacant, dan wordt er dikwijls een preekbeurt vervuld door een „Herder" uit een naburige Gemeente, dat noemt men ïingbeurt. Zoo'n ringbeurt dan als ik goed ben ingelicht brengt het niet onaardige sommetje op van ongeveer vijf en twintig guldenEen zeeman moet er drie weken voor varen. Heeft zoo'n dominé er slag van om in vergaderingen lezingen te houden, alweer hetzelfde, Twintig a Vijf- en-Twintig gulden doen hun intocht in z'n dierbare portomonnaie, aldus: zoo'n dominé heeft alle reden om tevreden te zijn. Maar er is meer Wanneer zoo'n dominé z'n werk maar half of zeer onvoldoende waarneemt, dan wordt hij niet weggestuurd met een ontslugbriefje, gansch niet!!! Hij zit vast op z'n hok, leeft rustig voort, en wanneer hij het geluk heeft een hoogen leeftijd te bereiken, krijgt hij z'n Emeritaat met daaraan verbonden pensioen, behoeft niet met z'n vrouw opgeborgen te worden in een Diaconiehuis om daar van elkander gescheiden te worden. Zooals hie - te Vlaardingen van dat alles niets. Dominé is in de oogen van de massa nu eenmaal een heel ander mensch, dus dat moet maar. Pik! Maar por, zoudt gij denken dat men van de dominé's maar alles goed vindt? Bijvoorbeeld. Het is een kwaal van de meesten dier heeren om zoo min mogelijk huisbezoek te brengen bij hun schapen En als ze dat nog doen, gaan zij bij voorkeur bij de „makken, ik bedoel bij hen die dominé in alles gelijk geven, en zoudt gij nu denken dat al de parochianen dat goed vinden? Por. Wel neen man, maarer zijn er o zoo weinig die het dominé durven zeggeu. Stellen wij daar tegen over deu zeeman. Wanneer hij niet op z'n post is, krijgt hij een schrabbeering van hen, die over hem gesteld zijn, en blijft hij volharden in z'n kwaad, dan wordt hij bij aanmonstering in de gaten gehouden. De zeeman dan, heeft wat hier in Vlaardingen ge noemd wordt een karig en zuur stuk brood, is een gedeelte van 't jaar zonder inkomen, heeft geen extraatjes van vijf en twintig gulden (in twee uren) zooals do- mine, maar hoogstens als (atsnij) wat erwten, boonen een stukje spek enwat stinkende margarineboter, moet bij nachten en ontijden, ook als de orkanen woeden op zee uit z'n kooi, wordt niet gepensioneerd op z'n ouden dag zooals dominé, maamag zich geluk kig achten, wanneer hij, oud en stram, de goederen van den rijken reeder mag bewaken ('s nachts) voor vijf of zes gulden per week, en wanneer hij totaal hulp be hoevend wordt, mag hij naar het Diaconiehuis, om op nieuw als een kind onder curateele te staan van een zelfgenoegzamen Gestichtsvader. En nu ten slotte Pik. Wanneer zoo'n zeeman einde lijk eens tot de ontdekking komt zan zijn ellendig leven, wanneer hij eindelijk begint te roepen om lotsverbete ring, vindt ge het dan niet verschrikkelijk, dat dan door dominé's en hunne aartsconservatieven handlangers nog maar steeds berusting en tevredenheid wordt voor gehouden aan die eenvoudige menschen f Pik: Wat zeg je! Het is eenvoudig schandelijk en onverantwoordelijk! veeleer was het hun plicht die menschen bij te staan in harden strijd, maardan kwamen ook zij in botsing met heeren Reeders, en waar is het en waar blijft het, of die reeder is een Christen of een Paganist (Heiden), dominé staat zoo gaarne op goeden voet die menschen, wantzij oefenen immers gezag, en dat moet in deze onvolpre zen maatschanpij van (wan)orde hoog gehouden worden Maar ook dit staat vast: Waar onze tegenvoeters zoo gaarne een woord gebruiken van mannen als Troel stra (altijd als het in hun kraam te pas komt) ik zeg het staat voor mij vast, dat Troelstra waarheid sprak toen hij beweerde dat debrandkast beschermd wordt met Bijbel en Wierookvat, elders, overal en ook te Vlaardingen. Uit Vlaardingen schrijft men aan Het Volk: Wel mocht broeder Huizinga zeggen dat te Vlaardingen reeds 5 jaar een „christelijke" vak-(?) vereeniging bestaat, en Het Volk zijn lezers der halve maar wat op de mouw gespeld had, toen het beweerde, dat eerst dan onder de mannen broeders aan organisatie wordt gedacht, wanneer zy zien dat onder een categorie van broeders een neutrale vereeniging opgericht wordt.

De Moker | 1905 | | pagina 3