Nogmaals de Zondagsbode en het Zevende Gebod. Ditjes en Datjes. Vlaardingsche IJzerkoekjes. Tegen het bizon Ier onderwijs wordt nooit aangevoerd dat men de kinderen volpompt met „dwaasheden". De vrienden der openbare school hebben méér eerbied voor het „geloot" dan de zgn. aanhangers daarvan den volke wijsmaken. Ze beweren enkel, de openbare schoolman nen, dat men het kind wel dogma's kan inpompen, doch dat deze liggen buiten het bevattingsvermogen van het kind, en noodwendig het onderwijs schaden. Dit be weren te weerspreken, daaraan denkt zelfs niet de Kathol. Onderwijzer Maar die booze „men" zegt nog meer. O. a. dat de Geschiedenis zou worden vervalscht. De lezer zal weten dat in de brochure „Maakt front voor de openbare school" hierover uitvoerig wordt ge sproken, en aangetoond hoe de geschiedenis pasklaar wordt gemaakt voor wie ze gebruiken moet. Hoe de leerboekjes der Katholieke school lijnrecht in strijd zijn, precies het tegenovergestelde leeren van wat het protestantsche kind wordt verteld. In no. 45 van ons blad hebben wij uit die verschillende boekjes 't een en ander geciteerd. Wij willen ter wille van de volledig heid nogmaals naast elkaar plaatsen wat op bizondere scholen wel als „geschiedenis" gegeven wordt, 't ls handelende over den „vader des vaderlands." (Voor het Roomsche kind) „In 't geheim hielp hij zooveel mogelijk de Pro testanten, doch liet daar in 't openbaar niets van merken. Bij dit alles had de Prins echter geen ander doel dan het volk op zijn hand te krijgen. Zijn eenig verlangen was, hier zelf graat te worden in plaats van den koning van Spanje. Wel had Filips hem als stadhouder over Holland, Zeeland en Utrecht aan- steld, maar dit was voor zijn heerschzucht niet ge noeg. Hij wilde niemand boven zich hebben. In het punt van godsdienst was de Prins van Oranje geheel onverschillig. Om iedereen tot vriend te houden, was hij roomsch bij de Room- schen en luthersch bjj de Lutheranen; maar in 1573 ging hij tot de Kalvinisten over, omdat hij hoopte, door hun hulp hier de macht in handen te krijgen. Toen de hertog van Alva naar de Nederlanden ge zonden werd, vreesde de Prins, dat zijn geheime streken ontdekt zouden worden (Voor het Calvinis tisch kind) „Weet ge, wat Oranje doet, hij verkoopt zijn prachtige meubelen en kost bare sieraden, ja zelfs zijn tafelzilver. Zoo komt hij aan geld, doch raakt zoo ook zijn schatten kwjjt. Doch hij weet, dat aardsche rijkdommen den mensch niet gelukkig maken en dat het ware geluk alleen bij den Heere Jezus Christus te vinden is. Hij verlaat de Roomsche Kerk met haar bijgeloovig- heden en voegt zich bij de gemeente des Heeren. Voor Gods Woord en voor de verdrukte Neder landers heeft Prins Willem thans alles veil: zijn leven en zijn goed." Bij het ontvangen van zijn banvonnis h;ul Oranje de onbeschaamdheid een verdedigingsgeschrift op te stellen, waarvan hij een afschrift zond aan de meeste vorsten van Europa. Het was een stuk, waariii hij zijn koniuklijken meester op de grievendste wijze hoonde en zijn eigen opstand wilde wettigen. Zoo stierf Willem van Oranje in den ouderdom van 51 jaren. Wel een ongelukkige dood, want schrikkelijk is het te vallen in de handen der goddelijke gerechtigheid na zulk een leven Bij het verhoor van den moordenaar Balthazar Ge- rards bleek, dat hij in over leg met den Hertog Van Parma gehandeld had en zijne daad de goedkeuring van den rector van het Jezuïetencollege te Trier had weggedragen. Te Rome juichte men en te 's Bosch werd een Te Denm gezon gen, terwijl de moordenaar zalig gesproken werd. 1) Ziehier één bloempje van een rijk getooid veld. Tot nogtoe was het begrip „geschiedenis" slechts voor één verklaring vatbaar maar tevergeefs zoekt men in deze katholieke en protestantsche geschiedenis eenige overeenkomst. De sleutel van dit geheim is bij-de-hand de „geschiedenis" is gevormd naar 't begeeren van p a r t. ij e n. Maar toch is 't erg slecht om te beweren, dat wat men thans „geschiedenis" noemt, slechts sur rogaat is Het bovenaangehaalde over 't hoofd gezien, kan men zeggen als de Kathol. Onderwijzer„men" zit op z'n praatstoel, haalt allerlei onzin voor den dag en vergeet bewijzen bij te brengen Men kon als kathol, onderwijzer blijkbaar brutaal ontkennen. Het „onbedorven" kieken, genaamd „de Zondagsbode", schiet al aardig uit de kluiten en begint waarachtig al te probeeren mede te doen aan het werk dat meer eigen is aan volwassen kippen, namelijk, aan eieren leggen. Tot geruststelling geef ik al vooraf de stellige ver zekering dat de vrucht van alle gewurm en geploeter is geweesteen stinkei, aangekondigd door een gekakel van wat-ben-je-me: groote zinnen, groote woor den, de lucht trilt van woorden als: legerscharen, aanwerven, verschillende groepen trachten elkander te naderen, twee partijen in hetzelfde gelid, groote midden partij, ijdel pogen, politiek terrein, brrr't is om kippen- neen kiekenve 1 te krijgen van zulke oorlogs zuchtige uitroepen! Dat die kip nu zooveel lawaai maakt, och, men kent het spreekwoord van de holle vaten, die den meesten klank geven, maar liegen en lasteren da's gemeen, en dat „de Zondagsbode" van 25 Februari door zijn mede werker D. in zijn rubriek „Van nabij en van verre" laat schrijven: „De sociaal-demokratie heeft een feilen haat aan „godsdienstis een grove onbetamelijkheid. Is de redactie van De Zondagsbode bestaande uit 3 Dominé's, welke als vaste medewerkers hebben, een negental andere Dominé's van meening dat die uitspraak van baren medewerker D. (óók een Dominé) waarheid bevat? Zoo ja, dan moet het voor haar toch wel een ondoorgrondelijk geheim zijn hoe dat 'm dat zit met die dominé's die sociaal-demokraat zijn, t. w. Ds. A. van der Heijde, Ds. Bax, Ds. Bruijns, Ds. Bierens de Haan en zoo vele anderenen het zijn toch heusche Dominé's, niet zoo maar predikers „onder het kruis" of binnen- landsche zendelingen. En dan de Roomsch-Katbolieke priester Dr. Jan van den Brink, die naar zijn geloof te oordoelen, bij de coalitie moest wezen, die is toch ook lid van de sociaal democratische Arbeiderspartë Neen Zondagsbode, een waarheidsbode zijt ge in geen geval, want ge liegt dat ge 't zelf gelooft. Die meneer D. die zulke gekke dingen neerkladdert, durft in zijn zelfde politieke „stuk" te beweren: „Doch men moet niet vergeten dat juist het gods dienstig beginsel den mensch het meest bekeert. Over de onwaarheid of waarheid van die uitspraak zal ik thans geen debat zoeken, maar indien dat gods dienstige beginsel meneer D. grove leugens inblaast, en ja dan zon i k toch maar liever een feilen haat aan godsdienst zien aanbevolen aangewakkerd, want dan dient men tenminste de waarheid. Bkinio. Knyperiaansche onpartijdigheid. Door den heer van Rij, te Terborg, is onlangs in de N. R. Ct. een lijstje gepubliceerd, in De Moker reeds vermeld waaruit bleek dat onder de schoolopzieners, door het Ministerie-Kuyper benoemd waren: 16 anti-revolutionairen. 8 katholieken. 1 nationaal-historische. 1 oud-liberaal. 2 liberalen. 1 vrijz-dem. 4 richting aan schrijver onbekend. Dus van de 83 benoemden waren er minstens 25 regeerings-gezind. Tóch wordt er (er wordt erg) nog maar stevig volgehouden, dat de rijksbenoemingen zéér onpartijdig geschieden. De heer van Rij geeft daarop nog een antwoord, door de lijst te pnbliceeren van alle onder het Ministerie- Kuyper benoemde burgemeesters in de provinciën Zuid- Holland, Overijsel, en Noord-Brabant. (In Limburg wa ren enkele katholieken benoemd). Van de 27 benoemden in Zuid-Holland waren 22 anti-revolutionairen. 2 katholieken. 1 christelijk-historische. 2 liberalen. Van de 11 in Overijsel: 8 anti-revolutionaren. 1 christelijk-historisch. 2 liberalen. Van de 27 in Noord-Brabant: 23 katholieken. 4 anti-revolutionairen. De namen der gemeenten worden door den schrijver genoemd, zoodat dus controle gemakkelijk is. Het feit zelve behoeft ous niet te verwonderen, 't was reeds van den beginne der coalitie-regeering af te zien, dat ze met aller ehristelijkste zorg probeeren zou zooveel mogelijk hare vriendjes „onder dak" te brengen, Je kan nooit weten of die pret niet met de 4 jaren geëindigd was De bijbel leert, „aardsche macht" te minachten, maar als de firma Kuyper bij zoo'n tekst komt, slaat ze stel lig maar een blaadje om?... Klerikale zorg voor onderwijzers. Door B. en W. is aan den raad een missive gezonden, waar in wordt voorgesteld de wegens ziekte op verlof ge stelde onderwijzers onderwijzeressen worden in de mis sive niet genoemd) te doen genietenzes (lange) maan den lang het volle bedrag; een tweede zes maanden het halve bedrag der bezoldiging; na dien niets meer. Een onderwijzer, langer dan één jaar durvende ziek te zijn, heeft fatsoenshalve te krepeeren, volgens ons kris- telijk. Dag. Bestuur. De geheele missive komt ons zóó monsterachtig reak- tionair en tevens zóó verbazend slordig samengesteld voor, dat we niet gelooven, ook al worden in onze raadszaal vaak wonderen verricht, dat ze in de verga dering van a.s. Dinsdag zal worden afgehandeld. En dan zal het voor hen, die tot mikpunt der be zuinigingswoede van ons Dag. Bestuur gekozen zijn, zaak wezen den tijd goed te gebruiken. Een geheime krant. De Schied. Cour. vertelt hoe door het Schiedamsch Volksblad kritiek is uitge oefend op haar verslag der onderwijs-rede van Mr. Levy. Dit is van minder belang met meer belangstelling zal zeker menigeen kennis genomen hebben van wat De Schied. Cour. zegt in den aanvang van haar bericht „Hoewel wij reeds dadelijk bij het verschijnen van het Schiedamsch Volksdagblad ons als abonné bij de admi nistratie opgaven, ontvingen wij, blijkbaar tengevolge van een abuis, in een maand geen exemplaar." 'n Abuissie Neen hoor! Wij vernamen van meer deren, aan wie de toezending van het Schiedamsch Volksdagblad gestaakt is, om onbekende redenen. 't Zou ook watZulke door-en-door zuiver-calvinis- tische lektuur aan paganisten, al zijn deze dan ook belichaamd in onze eerwaarde oud-liberale theetante Schied. Cour. De antithese, vat-je, doet 't 'm al weer. Scheldwoordenboek. Het Volk van 19 Febr. 1.1. bevat het navolgend bericht „Bij den uitgever De Boer verschijnt binnenkort een „nieuw anarchistisch scheldwoordenboek met het oog „op de vriendelijke gedachten wisseling over „Federatie", „die thans de „kameraden" bezig houdt. Samensteller „is de heer P. C. Bos. „Dit bericht is onvolledig. „Ons kwam ter oore, dat de heeren Tak, Loopuit, „en Van der Goes den uitgever een proces zullen aan- „doen wegens schending van hun auteursrecht." Dit bericht vinden we in De Nieuive. Wel te drom mel, als-i 't nou zèlvers verjonnen heeft, raakt-ie al flink op weg om van onnoozel naknipseltje een heusch klerikaal „blad" te worden. Als we nu maar de zekerheid hadden dat 't ge6n nabrouwsel is Por en Dorus: Goeien morgen Pik! hoe is't er mee PikAls de glazen maar zoo glad niet, maar wat ik zeggen wil, hoe kom jelui zoo vroeg? Por Wel natuurlijk om onze wandeling voort te zetten. PikEen oogenblik dan, ik ben zoo klaar, en dan gaan we maarZiezooik ben klaar, en onze reis begint nu in de Kuiperstraat niet waar PorJuist DorusZeg Por, wat is dat voor een straat daar Por O, dat noemt men het hofje, daarachter bevindt zich de Liesveldsche laan met de noodige? „hofjes", maar ik stel voor om maar door te loopen en eens even een kijkje te nemen in de z.g.n. Krommesteeg Dorus Wat een steegwat 'n slop, neen maar kjjk 'ns, nog geen meier wijd, hoe is 't mogelijk, verbeeld je dat iemand met een tot berstens toe gevulde Kapita listenbuik hierin moet,hij kan er onmogelijk in. Zeg Por, daar zie ik een woning open staan, laten wij permissie vragen om even een kijkje te nemen. PorZeg vriend, mogen wij even uw woning zien BewonerWel zeker heeren, maar als ik 't vragen mag, waarvoor dient dat PorDat is voor de woningwet. BewonerHa zoo, nou hoe vind je mijn woning Ziet het er niet kittig uit hier PikHoort eens vriend, het ziet er hier kranig uit, dat wil zeggen, het is schoon en aardig gemeubileerd, maar ruimte is hier niet veel. BewonerJa, kijk eens heeren, ik woont maar alleen, en daarom heb ik ruimte genoeg, ziet U. Por Zeg pik, meet de inhoud van deze woning eens. PikDe hoogte is twee meter, de lengte drie meter en de breedte is twee meter. Maar, om op uw ameu blement terug te komen, dat is eigenaardig, het is leuk, u hebt nog al veel portretten aan de wand. Bewoner: Nou of ik, en die daar hangt aan de schoorsteen, is voor mij het meeste waard, dat is het portret van Onze Koningin. Pik: Zeg man, neem mij niet kwalijk dat ik zooiets vraag, maar waarom houd je zoo veel van dat mensch Bewoner: Wel zjj is toch immers de hoogste van ons land Pik: Non baasje, ik geloof dat je een beetje abuis ben. Volgens uw opvatting moest zij de hoogste zijn, maar zij is het niet. Weet je wie tegenwoordig de hoogste van ons Land is Dat is onze eerste minister doktor Abraham Kuyper. 1) Dit laatste is een Calvinis tische onwaarheid.

De Moker | 1905 | | pagina 3