Arbeiders-Coöperatie „Voorwaarts". ASSURANTIE - MAATSCÏÏAPPij" „IE RIJN Mej. H. v. Dijke-v. Brandwijk PLICHT MA TIJSN JAAR. Dc Geschiedenis der Fransciie Reyolutie, De Revolutie in Rusland, Grondwetsherziening. A. WINTERBERG, Vriendschapsstraat llh. Bellevoysstraat 4, einde V.-KrnisMe, R'flain De Revolutie in Rusland Ontvangen ADVERTENTIE N. Mej. M. Schiller-v. Wijk, Mej. E. H. van der Meer Dagelijks te ontbieden J KOORENGE VEL, Aan de Leden Maandag-, Dinsdag- en Woensdagavond a. s. be staat gelegenheid uw penningen te laten bijschrijven in de bakkerij. Zij. die hun aandeel f 2.50 hebben volgestort, worden verzocht de kwitanties mee te brengen, waar voor men een bewijs van lidmaatschap ontvangt. HET BESTUUR. I I PorZeg heeren, zullen wij 'n beetje voortgang maken er is nog meer te zien. Dorus en pik: Ons goed, maar waar gaan wij nu heen Por: Wij gaan nu de Gedempte Waal over, en nemen onze richting over de Gedempte Biersloot. Dorus: Zeg por, wat is dat voor een gebouw? Por: Dat is het Vereenigingslokaal van de Christe- lijke Jongelingsvereeni'ging „Liefde en Vrede". Dat lokaal daar herinnert mij aan mooie en minder mooie oogenblikken. Dat lokaal dan wordt ook gebruikt voor openbare bijeenkomsten, wel te verstaan als er geen roode kleur aan is. In het lokaal is er al heel wat Christelijksch aan de „man" gebracht, daar is al heel wat uitgebraakt op Paganisten en Socialisten, daar hebben de Christelijke broerkens menigmaal hun hoogtij gevierd, maar ook, hebben daar menigmaal die vervloekte Socialen (al was het dan ook maar staande op een stoel) hun zaakjes verdedigd. Dat waren mooie oogenblikken. Minder mooi vind ik het van die vereeniging als eigenares van 't gebouw dat zij hun lokaal wel dispo nibel stellen voor uitverkoopingen van Kapers, kousen, sjalen, dasjes, bontjes, boorden, manchetten en fronts, manteltjes, jurkjes, en aanverwante artikelen: Vóór vergaderingen van een Onde steuningsfouds „Algemeen belang." Voor een visschersvereeniging die zich chris telijk noemt (maar volgens den heer Huizinga niet christelijk is,) en nog voor veel meer andere Corpo- ratiën en zaken zonder opening met gebed. Maar wanneer een vereeniging bestaande uit gezellen, en bestuurd door gezellen (staande op wat men noemt neutraal standpunt) dit lokaal aanvraagt, dan wordt als voorwaarde gesteld, dat men de bijeenkomst moet openen mei gebed. Die het vat, vatte het Evenwel zou ik nog iets vergeten. In dit Christe lijke lokaal heeft men eenige jaren geleden een Christelijke bruiloft gevierd, alwaar aanwezig was een Hobbelende schuit en in die schuit hebben toen die bruilofsgasten zoo gehobbeld, dat na dien in dat lokaal geen bruiloft meer gevierd mocht worden. PikZeg Por, wat denk je er van om verder te gaan?, Ik wou nu eens een kijkje nemen meer buitenaf, bijvoorbeeld bij het lokaal „Vriendschap" en de Mark graaflaan. Pik: Ziezoo, hier jheb je het lokaal „Vriendschap," willen we er even aanwippen Zeg kastelein, geef ons drie „kwast," maar voor wij verder gaan, wij hebben daareven een kijkje genomen aan den zijkant van uw gebouw, grenzende aan die boerenwoning. Ik zie daar staan, om het met een deftig woord te noemen, 'n plée. Maar tevens zie ik, dat de faecaliën zoomaar ongegeneerd in die sloot loopen, mag dat zoo maar? Kastelein Of dat mag weet ik niet, maar wat ik wel weet dat is: dat het gezicht daarop en de walge lijke stank (vooral in den zomer) onuitstaanbaar is, en dan vind ik maar, dat zooiets veranderd moest worden. Verbeeld je, dat bier vele wandelaars heenkomen, en dan zoo'n vuile boelhet is ook weer een mooi zaakje voor de Gezondheids Commiesie om op te knappen. Por: Zeg heeren wij moeten voort maken, ik stel voor om 't Clavenburg door te loopen en dan de Maas- sluissche .dijk over de Zomerstraat door. DorusZeg vrienden, wat staat daar beneden die dijk is dat soms een aanplakbord PikNeen Dorus, dat is weer een van die monumentale inrichtingen d la Vlaardingen, dat is een urinoir, en ik raad je niet aan daarin een kijkje te nemen, omdat je wellicht door 'n kijkje daarop onpasselijk zou worden. Wat „zoodje" vind je niet? Dorus: Hoort eens, ik moet zeggen, én Politie én Gezondheids-commissie hebben hier nog een ruim ar beidsveld. Por: Doorloopen vrinden. Hier zijn wij in de Zomer straat. Dorus Wat hoor ikKoeien en wat zie ik daar langs die muur loopen, Koemest Por: Ja zeker, je hebt gelijk, dit gebouw is een koeienstal, en hier heb je een formeele mesthoop. Dorus: Maar vrinden, zooiets had ik mij in Vlaar dingen niet voorgesteld, wat is dat nu voor'n toestand? Hier midden in de kom der Gemeente een mesthoop, 't is toch al te gek. X. Dinsdagavond sprak F. v. d. Goes voor de afd. S. D. A. P. alhier, over „Wat willen de Sociaal democraten." Anti-revolutionaire debaters schitterden door afwezig- heie. Heeren Christenen denkt er omop die manier zal dat „rooie kwaad" welig wortel schieten, en hebt gij door niet op uw post te zijn mede de schuld aan de voortwoekering van het Socialistisch onkruid te Vlaardingen. x. De Revolutie in Rusland, door Gajus. üitg. A. B. Soep te Amsterdam Prijs 15 cent. Voor menigeen is het een raadsel, wat er in Rusland gebeurt. Het is zoo vreemd, zulke gruwelijke moorden als op Plehwe en Sergius, en toch een algemeene over tuiging dat die moordenaars geen boosdoeners zijn en die vermoorden geen onschuldigen. En het is zoo vreemd, die geheime gruwelkamers, die de Russische gevange nissen zijn, en dat roekeloos omspringen met menschen- levens door de Russische overheidspersonen, zonder dat daartegen in het overige Europa iets wordt ondernomen. En nu weer, die beweging in Rusland, die men zoo graag een oproertje, of een opstootje, of een werk staking zou willen noemen en die men maar niet durft noemen met den werkelijken naam van omwenteling. Wat is toch al dat vreemde? En hoe zit het toch in elkaar, daar in dat verre barre Rusland? Wie in een klein bestek, een 50 bladzijden, een kort overzicht daarover wil lezen, zal in het bovengenoemde boekje van Gajus een aardige handleiding vinden. Be halve een korte uiteenzetting der toestanden bevat Gajus' boekje een groot aantal sprekende cijfers en een duidelijk overzicht van het werk der revolutionaire par tijen. Het boekje is zijn 15 cent ten volle waard. Steunpenning Schiedam V. H. f 0.05R. f0.10. Steunpenning Vlaardingen. Mej. C. f 0.20Teveel ontvangen f0.051/,. In dank ontvangen Vijf Aandeelen „Constantia" Nrs. 146-147-148-149-150. CORRESPONDENTIE. P. v. W. We hebben er goede redenen voor, die zaak in ons blad onbesproken te laten. Niet om der persoons-wille BROCHURENHANDEL S. D. A. P. AFD. SCHIEDAM De volgende brochures zijn iederen Woens dag, Zaterdag en Zondagavond, van 8 tot 10 uur, in het gebouw Constantia ver krijgbaar. door JEAN JAURÈS, verschijnt in 13 a 14 maandelijksche afl. a 50 cent per afl. In 't bijzonder wordt dit prachtige boekwerk aan een ieder aanbevolen, daar niet een schrijver zulk een mooi en duidelijk over zicht geeft als Jaurès. De „Nieuwe Rott. Courant'' schreefHistorisch een uitnemend werk. Den socialen toestand van Frankrijk kan men moeilijk juister, raker schetsen dan Jaurès het hier heeft gedaan. door CA JUS a 15 cent. a 25 cent, en verder nog tal van andere nieuwe brochures. Gediplomeerd desk. voor Vrouwen. Medewerkster van den N. Malth.-Bond. Spreektijd: Woensdag en Vrijdag van 2--4 uur. Voor minvermogenden iederen avond van 810 uur. Zondags bij vooraf kennisgeving. Dijkstraat 17 (Rott.dljk.) GEVESTIGD te ARNHEM. Agent Gedipl. Deskundige voor vrouwen. Nadere inlichtingen Oosterstraat ÏO. SCHIEDAM, RAAM 30. Onderwijzer in Schoonschrijven en Hand- teekenen. Verbeteren van Schrijfhand. Aan- leeren van Rond-, Gothisch- en *nder schrift. Teekenen voor de Hoofdacte. UedlpUimeei-d «lttsk. voor Vrouwen. (Medewerkster van den N.-Malth. Bond) Spreektijd van 2—9 uur. Minvermogenden Woensdag en Vrijdag. Dinsdag van 's mor geus 10—'s avonds 9 uur -:- -:- -:- -:- is het van elk vooruitst evend arbeider, om zich te verzekeren bij de Centrale Arbeiders- Verzekerings en Depositobank. Bestemt volgens hare statuten minstens 55 der zuivere winst voor de Arbeiders beweging. Arbeiders, door n bij „De Centrale" te verzekeren, bevoordeelt gij uw gezin en bevordert de arbeidersbeweging. Gij stelt op die wijze de arbeidersklasse in staat, haar schoonen strijd voor het volledig volledig mensch-ziin te strijden. Alle gewenschte inlichtingen worden gaarne verstrekt door den vertegenwoor diger A. WINTERBERG, VRIENDSCHAPSSTRAAT 11, boven. Spotkoop Prijsverlaging Spotkoop Gedenkschrift bij het Tienjarig Bestaan der Sociaal Demokratische Arbeiders Partij. 166 bladzijden groot formaat met 37 illustra ties, vroeger f 0.75 gecarton- neerd, thans f 0.30 in gewoon omslag met bandteeke Ding, gec. f0.4Q, gebonden in heel linnen f 0.50. Tien jaar voorbij, door H. R. H. Aan de sociaal-democraten in Nederland. Het Manifest der twaalf apostelen". Uit den oertijd, door H. P. Tien jaren karikatuur en de socialistische beweging in Nederland, door Ch. v. S. De eerste kennishonger, door Arago. Van de oude partij, door F. van der Goes. Tien jaren Amsterdamsche beweging, door Jos. Loopuit. De wording der S. D. A. Pdoor P. J. Troelstra. De Bakermat, door J. Oudegeest. Persoonlijke herinneringen uit den geboorte tijd der S. D. A. P., door W. H. Vliegen. Uit de oude doos (1870—1872), door H. van Kol. Voor Afdeelingen van de partij (broch. handel) 25 ex. f 0.25 50 f 0.221/g 100 f 0.21 Alles ongefrankeerd. Prijs f 0.15. door GAJUS. Hoogst aktuëel! Uitgave van A. B. SOEP, Amsterdam.

De Moker | 1905 | | pagina 4