Arbeiders-Coöperatie „Voorwaarts PRIMA De Centrale Arbeiders-Verzekering en Deposito-Bank De Geschiedenis der Fransche Revolutie, De Reovlutie in Mand, Grondwetsherziening, Mej. H. v. Dijke-v. Brandwijk. Bellevoysstraat 4, einde W,-Kruiskade, R'dam, MASEREEUW BOUTEN, Best© adres v. Handelsdrukwerk Vlaardiugsche IJzerkoekjes. Ingezonden. V ADVERTENTIE N. Sluit uw verzekering bij A. WINTERBERG, Vriendschapstraat llB Aan de Leden Maandag-, Dinsdag- en Woensdagavond a. s. be staat gelegenheid uw penningen te laten bijschrijven in de bakkerij. Zij. die hun aandeel f2.50 hebben volgestort, worden verzocht de kwitanties mee te brengen, waar voor men een bewijs van lidmaatschap ontvangt. HET BESTUUR Sigaren in kistjes A. WINTERBERG. Por Wij zetten nn onze wandeling maar weer voort, evenwel moet ik jelui nog iets meedeelen wat wij de vorige week niet opgemerkt hebben. Het is namelijk die stinksloot aan den Maassluisschen dijk nabij de Struikstraat, loopende ook langs die mooie nieuwe panden met het muurschrift. Die sloot daar is niet walgelijk voor het gezicht, maar onbetwistbaar vergiftigend voor de bewoners dier panden en waar het niet mag ontkend worden, dat ons Ge meentebestuur in den laatsten tijd veel zorg besteed aan de verfraaiing van Vlaarding's omstreken, daar mogen wij ook verwachten, dat èn gezondheidscommis sie en Gemeentebestuur de handen zullen ineen slaan, om op te mimen en te verbeteren waar zulks nuttig en noodig is. Pik en Dorus: Wat dat betreft Por, zijn wij het vol komen met je ééns. Doris: Zeg vrinden wat is dat voor 'n gebouw daar PorDat is de Burgeravondschool, een inrichting die voorzeker nuttig is, maar waarvan ik nog iets wil mededeelen dat opvallend is. Het betreft het onderwijzerspersoneel en het stelsel van toelating der lee Hingen. Dat stelsel komt hierop neerDe leerlingen die willen profiteeren van dit voortgezet onderwijs, worden voor hun toelating aan een examen onderworpen en wanneer zij dan niet aan de gestelde eischen voldoen, worden zjj absoluut afge wezen. Waar het in dit geval nu geldt jongens die alreeds de dagschool verlaten hebben, dus geen gelegen heid meer hebben zich te prepareeren voor zoo'n examen, zijn zij (en dit is juist de nadeelige zijde) voor goed verstoken van de gelegenheid hun kennis aan te vullen. Wat verder betreft het personeel, nog dit. Deze instelling is wat men noemt een openbare of Paganistische school. Vreemd zal het u dan wel klinken, wanneer ik u vertel, dat daar ook werkzaam is een Hoofdonderwijzer van de Gereformeerde school de heer J. J. Smit. Ik moet u dan ook als mijn meening zeggen, dat ik het van dien meneer niet konsewent vindt, maarhet blijkt hier dat, al is die school Paganistisch, én er zijn dubbeltjes extra te verdienen, dat ook een Christelijk Onderwijzer niet vies is van Paganistische dubbeltjes. Pik Zeg Por, ik heb je nog iets mee te deelen. Ik heb gelezen een advertentie, waarin wordt aangekondigd dat de heer Frederik Keijzer weer Bioscoopvoorstel lingen zal geven in „Liefde en Vrede" ende be zoekers zullen allen een Cadeau krijgen n.l. een zakka- lender. 't Wordt toch wel wat al te gek, vindt je niet? DorusHoort eens, ik moet je ook zeggen, na al wat ik van jelui gehoord hebt omtrent dit Christelijke lokaal vind ik het ook wat bespottelijk, ik vind, om het nu maar eens platweg te zeggen, dat zij op ^de muur moesten zetten: Circus of Casino Variété op christel^ken grondslag. Por: Zeg Pik, hebben ze bij u ook zoom boekje geb acht?, ik bedoel zoo'n aanvrage om financiëele steun voor Vaderlooze Javaantjes? Pik: Vaderlooze Javaantjes! ik snap je niet! Por: Ik zal 't je uitleggen. Onze dapperen???, die daar in Indië zijn, en daar vechten, vloeken en zuipen krijgen daar ook aanschouwelijk onderwjjs in buiten echtelijken sexueelen omgang. Zij krijgen namelijk daar gelegenheid om (zonder daar een rib voor af te staan) een Javaansche schoone tot hun hulpe te nemen. Het gevolg is: vermenigvuldiging van Javaantjes. Het getal dier hnlpelooze en hulpbehoevende blauwtjes is in den loop der tijden zoo groot geworden, dat een zekere meneer zich het lot dier kleinen heeft aange trokken, zich naar Indië heeft begeven, en heeft opge richt een stichting waarin zij worden opgenomen, ver zorgd en onderwijs krijgen. Op zichzelf een loffelijke daad. Voor de uitbreiding van dit werk is noodig, geld, en om dit nu te krijgen, circuleert nu hier en elders een boekje met uiteenzetting en afbeeldingen van genoemde stichting. Deze poging nu wordt ook aanbevolen door Hervorm de en Gereformeerde Predikanten van Vlaai-dingen en elders. Nu vind ik het een mooi ding, dat men de gevolgen van een zeker kwaad helpt verzachten, maar nog mooier vind ik het wanneer men de oorzaken bestrijdt of wegneemt, en dat doet men in dit geval niet, met andere woorden. De oorzaak in deze ismen zendt al jaren lang sol daten naar Indië, waarom och dat weet zelfs een kind wel, omde Atjehers te onderwerpen, waarom ja waarom? beschaving en Christendom daar te brengen?... Men weet het wel beter, neen m'n waarde, om uit breiding van grondgebied en omdat in die gronden ver borgen lagen: Petroleumbronnen, Tinmijnen, om daar te benaasten Tabak, Thee, Suiker en Koffieplantages, daarom Daarom zjjn al duizenden Atjehers en Javanen om het leven gebracht, daarom heeft men reeds duizenden Inlanders van hun vrijheid beroofd en tot Koeli's ge maakt, en omdat zij dat zijn, behandeld men ze nog minder dan dieren. Daarom heeft men den Javaan in naam der Koningin en van het Christendom op Farizee- sche, Kapitalistisch huichelachtige wijze uitgemergeld en verarmd. Dit stuk monsterachtig Kapitalisme, begonnen dooi de Liberalen en voortgezet door zich noemende chris tenen merk Kuyper en consorten, wordt nota bene nog goed gepraat door den „van God gegeven leider Abra ham Kuypet-, met deze woorden, ochhet is een ver jaard onrecht Moord, diefstal, d onkensehap en onzedelijke levens wijze van onze dapperendaar, is het gevolg en ook zooals ik daar straks zeide het aantal jonge Javaantjes. Maar hiertegen verheffen onze predikanten hun stem niet. Probeer maar eens 'ij predikant te winnen voor anti-militairistische propaganda, geen mogelijkheid dat hij met je meewerkt, wel verkondigt hij dat: „Gjj zult niet doodslaan," wel hij is voorstander van den doodstraf voor iemand die maar één mensch ver moordt, maarz'n stem verheffen tegen een massale moord, doet hij niet ofhet moet zijn dat een andere natie het doet. Aldus zou ik den heeren P edikanten onderteekenaars willrn toeroepen: Bestrijdt het kwaad niet in z'n gevolgen, maar in z'n oorzaak. Sluit u aan bij hen, die uit humaniteit protestee en tegen den gruwel van den oorlog en het militairisme, acht u niet te goed en heilig om daarvoor op te t ekken met wie dan ook tegen deze gepatenteerde Regeeringsmisdaden, maar zoo lang gij u daarvan nog terughoudt uit wat men noemt (maar door ons als misdadig en belachelijk gekwalifi ceerde) vaderlandsliefde, zoolang twijfelen wij aan de oprechtheid van uw Christendom Pik en Dorus: Dat zal je luchten, Por, heb je nog wat anders? PorO ja. Ik wil je vragen Pik, of je ook hebt ge lezen de Goedkoope Vlaardinger van de vorige week. Daar staat onder meer in, een Ingezonden stuk van een zeevisscher,. zich noemende A. Struis. Deze visscher beschuldigde dan de firma M. C. Ver boon en Co alhier dat zij wederrechtelijk van hem in gehouden hebben de som van Honderd en negentien gnlden een bedrag, dat hij als matroos nog van hen heeft te vorderen, maar dat zij weigeren uit te betalen In z'n stuk bericht Struis tevens, dat hij den Officier van Justitie te Rotterdam ervan in kennis zal stellen, een mooi zaakje vindt je niet DorusZegt dat wel een mooi zaakje, en wat zou de afloop zijn denk je PorOch, afwachten is mijn inziens het beste. X. (Buiten verantwoordelijkheid der Redaetie) Copie wordt niet teruggegeven. Schiedam 8/3 '05. Geachte M. de Redacteur, Beleefd verzoek ik u onderstaand stukje te plaatsen. In uw blad De Moker datum 4 Maart kwam o. a een stukje voor met name, „Bekroonde Uitbuiting". Daarbij werd ondergeteekende als tegenwoordig meester knecht ook aangehaald. Zijn kameraads moeten per dag een half uur vroeger beginnen, dus d ie uur per week, als de gewone werktijd al is, meer werk doen zoo schrijft Mijnheer de Bruin als correspondent van de B.-gezellenbode (laat ik u intusschen even inlichten, wanneer de deegen genoegzaam gerezen zijn, moet men verder hulp hebben om ze af te kunnen werken. Wat bewijst dan nog dat er langer gewerkt wordt? Ja, wanneer dat halve junr verloren gaat in den overigen werktijd, dan geef ik u gelijk. Maar dat is tot nog toe gelukkig niet zoo. Zonder hen zoogenaamd op te jagen (wat zij ook trouwens niet zouden dulden, net zoo min als ik zelve) weet ik een uur in te halen. Of wist mijnheer de Bruin zijn voordeel er uit te trekken over iemand te schrjjven die een goede week in betrekking is Mjjns inziens zou mijnheer de Brnin voortaan wyzer doen volledige informaties te doen. Dankend voor uwe verleende plaatsruimte. Hoogachtend, A. Dijkhoffz. Vriendschapstr. 9. Vergissen wij ons niet, dan heeft de geachte inzender het gewraakte stukje niet goed gelezen. Daarin wordt toch niet de schuld van den langen werktyd op den meesterknecht van den heer Van der Meer ge worpen, doch eenvoudig aangetoond, dat met hetzelfde personeel den werkdag niet te verkorten i s. Dat de vorige meesterknecht dit niet vermocht en ook de nieuwe niet. Dus in geen enkel opzicht een verwijt gericht tot den heer Dijkgraaff. Het stukje was slechts een aanval op een patroon die een te langen we kdag in zijn bakkerij bestendigt. Red. Moker. STEUNPENNING SCHIEDAM. Voor een brandje f 0,15; V. P. t 0.05; L. f 0.05 H. P. f 0.05; L. f 0.10; R. f 0.10. STEUNPENNING VLAARDINGEN. H. B. f 0.05: teveel ontvangen f 0.23. Terug ontvangen voor de afdeeling de nummers 255 en 256 in de geldleening van het Ameublement van „Constantia." CORRESPONDENTIE. H. d V. Volgende week znllen we uw stuk plaatsen. Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit 10-8-'04, No. '28, Bijvoegsel Ned. Staatscourant 30-8-'04, No. 203. Gevestigd te 's-Gravenhage. Vertegenwoordiger voor SCHIEDAM BROCHURENHANDEL S. D. A. P. AFD. SCHIEDAM De volgende brochures zijn iederen Woens dag, Zaterdag en Zondagavond, van 8 tot 10 uur, in het gebouw Constantia ver krijgbaar. door JEAN JAURÈS, verschijnt in 13 a 14 maandelijksche afl. a 50 cent per afl. In 't bijzonder wordt dit prachtige boekwerk aan een ieder aanbevolen, daar niet een schrijver zulk een mooi en duidelijk over zicht geeft als Jaurès. De „Nieuwe Rott. Courant'' schreef: Historisch een uitnemend werk. Den socialen toestand van Frankrijk kan men moeilijk juister, raker schetsen dan Jaurès het hier heeft gedaar. door CAJUS a 15 cent. a 25 cent, en verder nog tal van andere nieuwe brochures. van 25 en 50 stuks. Verkrijgbaar in alle klenren en prijzen bij vooruitbestelling. Neemt proef. Billijke prijzen. ADRES Vriendschapstraat IIs en Raam 2lg Gediplomeerd desk. voor Vrouwen. (Medewerkster van den N.-Malth. Bond) Spreektijd van 2—9 unr. Minvermogenden Woensdag en Vrijdag. Dinsdag van 's mor gens 10's avonds 9 uur -:- -:- -:- -:-

De Moker | 1905 | | pagina 4