Van heinde en verre. No. 3 ZATERDAG 18 MAART 1905 5e jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Bureau van Redactie en Administratie: A WINTERBERG, Vriendschapstraat 11 boven. De aanstaande verkiezingen. üe stilte, die den storm vooraf gaat? ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent pei kwartaal vooruitf)etaiingm franco per post 30 cent Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. VI. Het Christendom in gevaar? Het op-en-top zedelooze verbond van Rome en Dordt, zedeloos om de volslagen beginselverloocbming, die noodig is om tot dat verbond te komen, zou nog eenigs- zius verklaard (niet verdedigd) kunnen worden uit de noodzakelijkheid van zelfverdediging indien die noodzakelijkheid slechts bestond, maar dat is juist het gekke van het gevaldie noodzakelijkheid bestaat niet en bestond ook niet in 1901. Want in Nederland hebben zoowel de Protestanten, tot welke der velt; richtingen ook behoorende, als de Roomsch-Katholieken volle vrijheid van uitoefening en belijdenis van godsdienst, volle vrijheid van inrichting van eigen scholen waar men vrij uit secte-christentjes kan opfokken, volle vrijheid van propaganda voor hnn beginselen, kortom iedere vrijheid die ze maar kun nen verlangen om hun opvattingen en denkbeelden te beljjden, te verkondigen en te verspreiden. En niet waar, wanneer men overtuigd is van de waarheid en de kracht zijner beginselen, zijner opvattingen, zijner meeningen, dan heeft men meer dan genoeg aan de vrijheid om die te belijden en te verkondigen dan is men voor zich zelf er volkomen zeker van, dat de waarheid daarvan zegevieren zal en dat de eindoverwinning in den strijd der meeningen en overtuigingen aan die „eenige ware" zal verblijven Dan heeft men geen enkelen dwang noodig, welken ook, en allerminst den dwang van eenig gezag van menschen Integendeel, dan schuwt men iederen zoodanigen dwang, omdat die slechts scha delijk kan inwerken op de zuiverheid en oprechtheid rtler gepredikte overtuiging! 1 Waar nu in ons land alle verschillende, uiteenloo- "pende groepen der kerkelijke coalitie ieder voor zich volle vrijheid van belijdenis en propaganda hadden, was een verbond tot verovering van een dergeljjke vrijheid natuurlijk overbodig. Een zelfverdediging in dien zin was onnoodig, omdat die vrijheid volledig bestaat en ook geenszins werd bedreigd of aangerand. Maar is er dan niet een andere noodzakelijkheid van zelfverdediging geweest? Weken dan staat en maat schappij niet hoe langer hoe verder af vaD „het Chris tendom" kwamen die dan niet voortdurend vijandiger te staan tegenover den Christus? en was daarom dan niet een aaneensluiting van allen, die zich belijders van den Christus noemen, noodzakelijk Neen, ook de noodzakelijkheid van een aaneensluiting om die redenen, een aaneensluiting in den geest der tegenwoordige kerkelijke coalitie, was er niet. Maar gesteld eens een oogenblik, dat de noodzake lijkheid er wel was geweest, zou dan een staatkundig verbond niet het allerlaatste hebben moeten zijn, waar aan men bad moeten denken Is soms de uitspraak van Kuyper, dat het Evangelie de krukken der macht heb benden versmaadt, niet volkomen juist? Wijst soms de geschiedenis van het Christendom niet onophoudelijk aan, dat ieder verbond van godsdienst en politiek, iedere samenwerking van kerk en staat, steeds het geloof, het innige, eenvoudige Christengeloof heett geschaad Wordt niet steeds iedere periode van een dergelijk verbond van Christendom en politiek gevolgd door een verbas tering en verslapping van het geloof? Wil men een enkel voorbeeld De voorbeelden liggen voor het grij pen. Het politieke gescharrel der Christelijke Ke k in de laatste eeuwen der Middelgeschiedeuis bracht zulk een bederf in die Kerk (en daarnevens zulk een ge- loofsverflauwing dat de Kerkhervorming ontstond. De aanhuwelijking van het Lutheranisme aan de wereldlijke macht werkte een tweede, meer puriteinsche, Kerkher vorming in de hand, dat was het Calvinisme, zeer duidelijk komt dat bijvoorbeeld uit in Engeland, waar het protestantisme der aan het koningschap verbonden Engelsehe Kerk zóó verbasterd was, dat een puritein sche (Calvinistische) hervorming intrad. En zoo zijn er tal van voorbeelden, allen bewijzende dat de samen voeging van politiek en christendom het geloof steeds benadeelt en de kerk, als een vereeniging van christe nen genomen, schade berokkent zonder eind. Welnu, om die redenen hadden de geloovigen, gesteld dat zij werkelijk bevreesd hadden moeten zijn voor een algemeen verval van het Christendom, nooit een politiek verbond moeten sluiten, Want bij zoo'n verbond is steeds de politiek no. 1, en steeds de politiek no 2 en de politiek no. 3 enz...., voor het geloof is daarin alleen een woordplaats over, daarover spreekt men, des noods heel veel, maar gediend wordt net niet, integendeel het wordt bezoedeld, het wordt besmet, omdat het alleen zuiver gehouden kan worden in zijn eigen sfeer, dat is de sfeer van het persoonlijk gemoedsleven. Daarom hadden „de belijders van den Christus", zooals zij zich bij voorkeur noemen ter onderscheiding van de Chris tenen die niet in hun coalitie zijn opgenomen, zich moeten afwenden van een verdediging van het Chris tendom door „de krukken der machthebbenden", door het Staatsgezag, of hoe men dat ook noemen wil. Daarom hadden zij, indien het hun werkelijk om hun geloof alleen te doen was, zich moeten verdubbelen in ijver van prediking en vooral in zuiverheid van leven zij hadden propaganda moeten maken voor een alge- meene aansluit ng van leer en leven, voor de inrichting van het leven, het persoonlijke, het maatschappelijke en het staatkundige leven, naar de leer van Christus zij hadden de bittere afwijking van het leven der Christe nen ten opzichte van de leer van Jezus moeten geese- len en brandmerken, en door een ijverige prediking en een goed voorbeeld moeten doen verdwijnen. Dat was een waarachtige arbeid geweest ten bate en ten dienste van het geloof en !en godsdienst. En een zoodanige arbeid, niet het minst onder hen die zich gaarne Christenen noemen, zou waarlijk niet overbodig zijn. Znlk een innerlijke zending is hard noo dig. De „Christenen" leven op enkele uitzonderingen na al zeer slecht naar de leer van Jezus en handelen daar al heel weinig naar. De noodzakelijkheid om zich te verdedigen tegen een afwijkiug van staat en maatschappij van het Christen dom, bestond evenwel ook niet, en bestaat nog niet. Zooals wij in het volgend nummer zullen bewijzen. Thans nog deze vraag wat te denken van een klein- geloot, dat de staatsmacht meent noodig te hebben om het Christendom te redden Zulk een kleingeloof is heel wat kleiner dan een mosterdzaadje, het is geen geloof meer. Nóg is 't bladstil. Nóg schijnt de hemel rustig en is schier geen wolkje te ontdekken, dat een naderende storm voorspellen zou. En toch broeit het. Koel is buiten onze gezichtsein der. de hemel bewolkt met dikke, zwarte wolkenlaag. We weten 't allen wat er dreigt, wat er straks los barsten zal. We weten 't allen, hoe héél de politieke sfeer over laden isen hoe straks de vonk zal overschieten die de losbarsting zal tengevolge hebben en de „stilte" van nu vervangen zal met overdonderend geraas het „rustige" van nu verdringen zal met geknetter van ont brandend vuur over héél den gezichtskring. Ieder voelt de drukkingieder weet de spanning maar, nóg is 't bladstil. Ze wroeten in 't donker, als mollen, de politiekers. Ze houden zorgvuldig hun gangeu verborgen, straks moeten ze kunnen uitschieten overal, zondebelemmerd te worden. Overal moet het contact geregeld zijn; het eerste teeken moet voldoende wezen om het geheele toestel in werking te zetten. En men verheugt zich bjj voorbaat over 't effect, dat die stille planmatige organisatie zal maken op den tegen stander men verheugt zich bij voorbaat op 't succes, dat men van zijn arbeid verwacht en vergeet zeer naief, dat de tegenstander precies dezelfde ge dragslijn tot de zijne heeft gemaakt met dezelfde verwachtingen, met dezelfde hoop. We spelen „schuilevinkje." Niet één der burgerlijke partijen, nóch van rechts, nóch van links waagt het zich bloot te geven. Straks komt alles in orde Jawel, in orrrde! Straks weet men de kiezers met onmetelijke groote woordeu en klinkende beloften wel weer naar de stembus te trommelen. Van alle kanten belooft men het rjjk met de gouden appelen zóó komt de massa weer eens op de been enin vuur. Tijd om kalmweg de dingen eens te bespreken en te overwegen is er dan natuurlijk niet. Da's wel jammer maar och waartoe dient het ook eigenlijk We zijn op siemmenvangst, mijneheeren en we moeten als goede hengelaars de waterbewoners niet de gelegenhei 1 geven het aas van alle kanten te beruiken en de smakelijkheid ervan te beproeven, neen, we moeten het zoo lekker maken van buiten, dat ze er niet aan denken, wat er van binnen, schuilen kan. Dan eerst hebben we 'n kansje op een behoorlijke vangst! En het is toch óók een kunst, bedwelmde visschen te vangen. Gelukkig voor die welgedane en met-zich-zelf-tevredeue hengelaars, dat de visschen zich zoo uiterst gemakkelijk laten vaugen. Daar zullen we we maken ons sterk wel mooie voorbeelden van kunnen aanwijzen. Zonder ons maar eenigszins van de hangende kwes ties op de hoogte te stellen zonder ons ook maar eenigszins van de sinds vi r jaren gevoerde „kristelijke" politiek (thans als alléén-zaligmakende in den handel gebracht) eenige kennis te verschaffen, stellen we ons voor in Schiedam te bestemder tijd van uit den burcht (Hoogstraat) der ziele-herders bij uitnemendheid, het bevel te hooren, stemt als christen op graaf van Limbnrg Stirnm Als christen dit alleen zal (moet) voldoende zijn om de goedwillige volgelingen hun plicht te doen beseffen. Waarom de graaf de voorkeur verdient boven andere kandidaten, behoeft geen gewoon sterveling te weten op 't groote kantoor op de Hoogstraat zal men er wel mede bekend zijn en goede gronden voor zijne handelwijze kunnen aanwijzen. Waartoe men natuurlijk niet verplicht is Mogen de partijen van het zware verbond zich stil houden, waar zij steunen op de macht van het geeste lijk bevel, ook aan de linkerzijde is het alles-behalve roerig. Och ja, het behoorde nimme'- tot de eigenschap pen der „liberale" groepen om blijk te geven dat er nog iets anders dan visschenbloed in hnn ad'ren vloeit, zou dat nü veranderd wezen O, ze zijn nu zoo sterk (en blij) met hun coalitie van al wat links en gematigd is, dat ze meenen nn met alle vrede gods- watertje-over-gods-akkertje te kunnen laten stroomen te bestemder tijd de glorievolle overwinning hen wel in den schoot rollen Zóóveel kiezers hebben ze wel gekweekt nee hoor, ze hebben niets meer te doen, de zaak is al lang gezond. En in plaats van de massa voor te bereiden, in te lichten, strijdvaardig te doen zijn, helpen ze mee die akelige, drukkende „stilte" te bestendigen. Zullen we straks méé-probeeren de kiezers „bij over rompeling" te vangen Het „orgaan" der liberalen (niet lachen!) de Schied. Cour. heeft nog altijd de zeer-actueele(?) flodderingen van Lt. Clockener Brousson als „hoofdartikel" 1) zonder zich eens te wagen aan een onderwerp van politiek belang. Ze is natuurlijk (als van ouds) bevreesd de politieke hartstochten ontijdig te ontketenen, iets wat ze met geen stok op d'r eerwaardig geweten zou willen laden. Neen, ze houdt liever haar oorspronkelijken slak kengang en ('n enkel „briefje van Van Houten daar gelaten) vertelt ze dagelijks aan dienstbode's en bakers wie er geboren en overleden zijn, naast de benoodigde afgrijselijkheden die haar legerkorps de haren doen te berge reizen. Och, och, daar heeft ze toch zoo'n pleizier in, de oue De fabriek der firma Sephos Zonen is op den Overijselschen biddag altijd stop gezet. Dit had in de afgeloopen week op dien dag niet plaats, waarom 80 wevers den arbeid neerlegden. De Heer Kootsen, behangerspatroon te Hilversum heeft verleden week Zaterdag 2 gezellen uitgesloten. Die meneer heeft verklaard vrijgezelletjes te nemen en ze 's winters op straat te zetten, als hem het werk in dat jaargetijde niet mee iep. De twee uitgeslotenen zijn gehuwd, vaders van gezinnen. De oorzaak der uitsluiting is: zij hadden 2 ct per uur meer loon gevraagd. De goederenconducteur J. B., van de Eerste Gro ninger Tram, die Maandag te Stadskanaal onder de in beweging zijnde tram geraakte, is te Groningen in het hospitaal overleden. Bij den waterschout te Scheveningen is telegrafisch bericht uit Huil ingekomen, dat de Scheveningsche visscher H. Guit, oud 24 jaar, varende als matroos op een Engelschen stoomt'awler, overboord is geraakt en verdronken. Aan de tricotagefabriek van den heer Reinier Muller hebben Vrijdag een 30-tal meisjes het werk gestaakt, omdat ze met een loonsverlaging van 22 ct. op een dozijn kousen geen genoegen wilden nemen. DE MOKER Neen, eere wien eere toekomt. Voor 't eerst sinds maanden had het laatste Zondagsnommer eens een ander stukje over den schoolstrijd. Maar verder gaan beware neen

De Moker | 1905 | | pagina 1