Christendom en Socialisme. No. 6. ZATERDAG 8 APRIL 1905 5e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Bureau van .Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, Vriendschapstraat 11 boven. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. öe Schiedamsche Bestuurdersbond 't Wordt niet begrepen! ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Mj vooruithetali franco per post 80 cent j Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIE N: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. vraagt verspreiders. Hoe meer hoe liever. Liefhebbers vervoegen zich a.s. Woensdagavond 8 uur in „Constantia", „Algemeen Welzijn", het nieuwe blad der Christen- Democraten, onder Éedaktie van den heer van de Pers, te Groningen, mag zeker wel ter lezing aanbevolen worden aan alle Christenen, die in waarheid zoeken naar de oplossing van het groote maatschappelijke vraag stuk, zonder zich blind te staren op enkele dogmatische frases, ot zich doen kennen als blinde volgers, van een of andere imponeerende figuur. In het laatste no. kwam het volgende lezenswaardige artikel voor: „De Christen-Democraat" van 22 Maart 1905 bevat o.m. een artikeltje met liet opschrift„Domme dingen zeggen". Het luidt: „Het is de verdienste der Christen-Democraten, dat menigeen hunner, hoewel niet opgeleid tot spreker in openbare vergadering, de moed heeft als zoodanig op te treden. Een jonge democratische organisatie die zich propa ganda ten doel stelt, moet hare sprekers vormen en het is onredelijk zulke mannen den vollen maatstaf aan te leggen. Eer prjjze men hen om den moed hunner overtuiging. Toch dienen deze jonge sprekers, vooral in dezen tijd, de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen, willen zij geen gevaar opleveren voor onze christelijk democratische actie. Er moeten geen domme dingen gezegd worden. Zoo lazen we in „Het Yolk" dat een onzer vrienden in een openbare vergadering zou gezegd hebben, dat de christen-democraten bjj herstemming zullen stemmen voor den Soc aal-Democraat. Een zoodanige uitspraak is absoluut voorbarig en onwaar. De Christen-Demokraten, zoo luidt het besluit van het Hoofdbestuur, zullen afwachten het antwoord der Christelijke Partijen op een aan hen gericht schrijven en zullen terstond daarna hunne houding bepalen. Even dom is het te vertellen, dat de Christen-Demo kraten grond en productie middelen in gemeenschappelijk bezit willen brengen. Een program waarop een zoodanige verklaring voor komt, werd nooit en nergens nog door den Bond vast gesteld. De meeningen van een enkeling moeten en mogen niet gepropageerd worden als de beginselverklaring der Christen-Demokraten. Dit te doen is dom en getuigt van gebrek aan ernst." Ofschoon „De Christen-Democraat", "Algemeen Wel zijn" tot nog toe doodzwijgt, wenschen wij deze taktiek niet le volgen. Tegen een en ander in 't overgenomen artikeltje moeten wij verzet aanteekenen. Het is waar dat feitelijk nog niets door den Bond van Christen-Demokraten is vastgesteld. Doch wiens schuld is dat? Hoe lang is reeds van alle zijden op partijformatie van de Christen-Demokraten aangedrongen, gevraagd om een program van beginselen en van actie! Telkens wist men van zekere zijde de pogingen daartoe aange wend, te verijdelen, door alles op de lange baan te schuiven. Dat moet nu goede politiek of taktiek heeten en in 't belang heeten te zijn van de Christen- Democratische actie, wij betwijfelen dit echter ten zeerste op grond van talrijke ervaringen uit de praktijk. Door al dat getalm is reeds heel wat wantrouwen en onverschillig heid gewekt en het zal heel wat moeite kosten, om het reeds verloren terrein te herwinnen. Waar nu tal van Christen-Demokratische broeders met ons van gevoelen zijn, dat ons wachtwoord moet zijn „Voortvaren", daar ligt het voor de hand, dat zij en wij, waar geen gebruik kan gemaakt worden van een door den Bond aangenomen program van beginselen en actie, te rade gaan met het gevoelen van de meest vooruitstevenden onder ons en met hetgeen voor de hand ligt, wat goede en besliste Christen-Demokraten dienen voor te staan. Waar dit nu wordt uitgesproken, vinden we het tamelijk ongepast, dat daarop aanmerking gemaakt wordt, juist van de zijde welke oorzaak is, dat de buitenwereld ten opzichte van het willen der Christen- Demokraten nog steeds in het onzekere verkeert. Eu wat wordt nu aangeduid als „domme dingen? Wel, niets meer of niets minder dan zaken die voor de hand liggen. Wanneer bij herstemming een conservatief, al is het er ook een met een „vroom" gelaat, en een Sociaal- Democraat tegenover elkaar staan, dau is er voor den beslisten Christen-Demokraat, wil hij geen verraad plegen tegenover zijne demokratie, geen anderen weg, dan den Sociaal-Demokraat te stemmen. De vraag of hij dan anderzijds geen verraad pleegt jegens zijn Christendom, is voor ons geen ernstige vraag. Christendom en conservatisme zijn voor ons eenvoudig onveivenigbare begrippen. Wij accepteeren het Christendom van Conservatieven niet als Christen dom, evenmin als het huid g politieke- of coalitie- christendom voor ons als zoodanig geldt. Getoetst aan de Schrift is het niet anders dan grof Farizeïsme, en dientengevolge een veel erger ën gevaarlijker vijand van het Ware Christendom dan zelfs het besliste onge loof. Zegt niet onze Heiland tot dezulken: „Och, ot ge blind waart!" De blinden, de ongeloovigen kunnen nog tot het Licht komen, doch de eigengerechtige Farizeër, die meent te zien, zal in zijne blindheid blijven. En daarenboven maakt niet dat naam-christendom het Christendom tot een bespotting en tot een aanfluiting, waar de wereld, hoewel ten onrechte en uit onkunde, het Christendom beoordeelt naar hetgeen ze ziet en ondervindt van de zijde van het naam-christendom? Ja erger nog, dat naam-christendom, dat zoo in eere is in onzen tijd, is een beletsel voor de uitbreiding van Gods Koninkrijk onder ons, heeft menigeen zijn laatste overblijfsel of ook wel zijn klein beginsel van godsdienst over boord doen gooien en eenmaal zal van dat Chris tendom getuigd worden, dat het anderen verhinderd heeft in te gaan, en wacht het een vreeselijk oordeel. Daarom nooit of te nimmer kan een Christen-Democraat die en oprecht Christen en beslist Democraat is, zijn stem geven aan eenig conservatief, al is die ook nog zoo „vroom". Reeds te lang heeft men de geloovige kleyne luyden voor de conservatieve zegekar gespannen, hunne oogen verblindende met deszelfs opschrift aan de voorzijde van: „Heere, Heere!" Men heeft hen laten zien, dat achter het doek met dat opschrift, de brandkast met den Mammon, zich een veilige schuilplaats hadden gezocht en gevonden. Geloovige kleyne luiden, wacht u voor het lot van de blinde volgelingen! Spert uw oogen wijd open, en bidt om wijsheid en verstand, opdat ge niet in de strikken verward raakt, u gespannen door het „vrome" conservatisme, dat het geloof slechts exploiteert voor politieke doeleinden en om u daarmee gevangen te houden. Laat u niet langer misleiden: „Even dom", zoo heet het verder in „de C.-D.", is het te vertellen, dat de Christen-Demokraten grond en productiemiddelen in gemeenschappelijk bezit willen brengen. Is dat „dom"! Eilieve, is zoo iets te willen, dan niet Christelijk en niet Democratisch? Of denkt dan de „C.-D." dat men goed Christen- Demokraat zou kunnen zijn en toch aanhanger of voor stander van het huidig heerschend kapitalistische stelsel? 't Is al te naïf! Neen, elk beslist en oprecht Christen- Demokraat moet een maatschappelijke inrichting, waarin alles draait om den onrechtvaardigen Mammon, ten sterkste afkeuren en met alle ten dienste staande middelen bestrijden. Een Christen-Demokratische actie zonder een vasten economischen (maatschappelijken) basis is reeds bij voor baat ten doode opgeschreven. Daarom zullen wij blijven propageeren de opheffing van het privaat van bodem en produktie-middelen, wij zullen blijven ijveren voor het welzijn van het algemeen en niet voor dat van enkelen, zooals i het thans heerschend stelsel geschiedt Eerst dan, wanneer bodem en produktie-middelen niet slechts enkelen, maar allen ten goede komen, kunnen er betere toestanden geboren worden en komen de gaven Gods tot hun recht, zullen ze zijn, volgens 's Heeren woord, tot dienst der menschen. Uitvoerig is indertijd door ons in „deChristen-Demo craat" de huidige Kapitalistische inrichting onzer maat schappij op grond der Heilige Schrift bestreden. Van verschillende zijden is ons reeds gevraagd om die arti kelenreeks in een brochure bij een te brengen en uit te geven, doch om financiëele redenen is daarvan tot nog toe niet gekomen. Mochten er onder de lezers zijn, die be doelde uitgave zouden willen steunen, zonden we daar voor ten zeerste erkentelijk zijn. Wel wordt Gods Woord misbruikt om politiek bijeen te houden, wat niet bjj elkaar behoort, doch men laat het liever niet spreken, wanneer mammon en zijn aan bidders er door in gedrang zouden raken, waar zij akker aan akker, huis aan huis trekken en zooveel schatten vergaderen, dat anderen dientengevolge in de diepste ellende moeten verkeeren. Of het nu „dom" van ons is en „van gebrek aan ernst getuigt", dat we de tegenwoordige maatschappelijke inrichting op grond der Schrift veroordeelen, en een economische basis (juist gegrond op do Schrift) verlangen, waarop een maatschappij kan worden gebouwd, waarin niet de mammon, maar het schepsel, de beelddrager Gods op den voorgrond treedt, zie, dat laten wij ter beoordeeling aan den lezer over. 't Wordt niet begrepen, waar de oorzaak van die massa-ellende wortelt, welke het volk drukten verstikt. Niet begrepen, door hen, die in bourgeois-kringen zijn geronnen en getogen en van uit dat, met be trekking tot het maatschappelijk leven en dus óók met betrekking tot de sociale vraagstukken zoo eng-besloten kringetje, verwonderd, verslagen zijn als ze daar voor zich zoo 'reis één geval voor zich zien van bloote ellende, dat voor anderen niets „bijzonders" in zich heeft, tien, twintig, honderdmaal is aan te wijzen niet alleen hier, ook ginds overal Niet begrepen wordt de oorzaak van dat groote wee, door hen, die ondanks zichzelven er door zijn vetgemest. Die, 't zij door geboorte, 't zij door andere oorzaken, geplaatst zijn boven die massa die werkt en zwoegt, héél den levensdag werkt en zwoegt, worstelt met ellende, en gebrek tevens Dat leven, dat strijden tegen 't eeuwig-tekort, 't altijd-schipbreuk-lijden om bij kleinen storm reeds te vergaan dat leven beseft de bourgeois, trots zijn wél-willen en goed-meenen: nooit! Dat kan niet beseft worden, dan uit eigen, droeve Het volgend stukje circuleerde in de lokale pers: Geachte Stadgenooten. Dezer dagen is alhier overleden een zeer oppas- senden werkman, nalatend een vrouw en acht kinderenwaarvan de oudste 14 jaren en het jongste 8 maanden is. Dit sterven beteekent kommer en ellende voor zijn gezin en misschien zelfs honger. Het zou al een grooten steun voor de weduwe wezen als zij, gedurende een jaar bijv., geen zorg behoefde te hebben voor de huishuur. Deze bedraagt f 1.90 per week. Wie slaat met mij de handen ineen om daarin te voorzien? Indien er nog 18 personen zjjn, die voor dit doel gedurende 52 weken elke week een dubbeltje MOKER

De Moker | 1905 | | pagina 1