Ditjes en Datjes. Een deftig bankroet. Vlaardingsche IJzerkoekjes. van een hooge ladder. Hij werd zwaar gekneusd met gebroken ledematen opgenomen. Op de Goudsche Garenspinnerij, bekend om haar geeuw honger naar menschelijke ledematen vermaalde deze week weder een vinger van een aankomend meisje van Sas. Naar aanleiding van een studenten-grap heeft de majoor-commandant der Delftsche schutterij zijn ontslag gevraagd. De „militair" is zoo op z'n teenen getrapt, dat wij weigert de schutters op te roepen voor de „oefeningen." De kapitein, waarnemend commandant schijnt er ook geen lust in te hebbenDat is alzoo een „misdadige woeling," en dat nogal van de mannen op wie het „vaderland" in tijd van „nood" moet kunnen rekenen. De Duitsche keizer gaat Marokko bezoeken. Duitsche kapitalisten hebben namelijk behoefte aan meer gebied om hunne waren te verkoopen, om meer ondernemingen te exploiteeren enz. enz. Frankrijk, dat een overeenkomst met Marokko heeft gesloten, vindt het natuurlijk niet pleizierig Op Kreta is een opstandige beweging uitgebroken zij heeft ten doel de Kretenzers van het Turksche juk te bevrijden en een vereeniging met Griekenland te verkrijgen. De groote mogendheden gaan er zich mede bemoeien. De Pruisische mijnwet is voorloopig kommissoriaal gemaakt. De nationaal-liberalen en de konservatieven hebben zich er tegen verklaard. De heeren betwijfelen of voor de klachten der arbeiders wel de noodige grond bestaat. Het verdient zeke- wel de mededeeling dat op de drukkerij waar het Duitsche soc.-dem. hoofdorgaan „Vor- warts" wordt gedrukt, de grootste rotatiepers in Duitsch- land aanwezig is. Het is een drie dubbele rotatiepers, van dubbele breedte en bestaat uit drie verdiepingen. De „Vorwarts" heeft thans een oplaag van 92000 bladen, dat is 40000 meer dan 21/'g jaar geleden. Steeds voor waarts De Kopenhaagsche sociaal democraten, verbonden met de radikalen, hebben bij de verkiezingen de anti-socialis tische bende glansrijk verslagen. De sociaal democrati sche lijst kreeg 22188 tot 21207, de anti-socialistische lijst 18517 tot 18167 stemmen. De vooruitgang was 5 a 6000, die der tegenpartij slechts 1000 stemmen. Bij de firma van der Stadt te Kaapstad (Zuid-Afrika) is een staking uitgebroken. De Typografenbond waarschuwt er tegen om in te gaan op mogelijk aanlokkelijke oproepingen. De bootwerkers te Duinkerken en Grevelingen hebben het werk gestaakt daar de patroons de eisch der werk lieden „vervanging van het uurloon door aangenomen werk," niet willen inwilligen. Uit Johannesburg wordt gemeld dat 2000 Chineesche werkbeesten in de mijnen het werk staakten, omdat zy niet met het „loon" tevreden waren. Eenige politie agenten die geroepen werden om de „orde" te hand haven werden gekwetst. Onder de koelies waren een aantal gewonden. Er werden 53 Chineezen gevangen genomen. In een brief aan den Bisschop van Mechelen (België) deelt de Secretaris van den Paus mede, dat deze meent dat de Belgische priesters Daens en Fonteijne (arbei derspriesters terecht door hun bisschoppen zijn veroor deeld. De Paus meent dat aan het optreden dier priesters een eind moet komen. De Paus kiest dus partjj voor den geldzak Monnikenwerk! Reid, de Australische premier heeft onlangs met Deakin, minister van Victoria gekonfereerd over een nieuwe organisatie tot bestrijding van het socalisme De Poolsche Socialistische partij heeft onlangs te Warschau in 't geheim haar 7de kongres gehouden dat 3 dagen duurde en waar besloten werd tot stichting van een „strijdorganisatie" die een geweldige actie zal voeren. De jongste aanslagen te Warschau waren het werk dezer organisatie. Ontwikkelingsclnb. We herinneren aan de bijeenkomst op Zondagavond a. s. 7 Ya uur in „Constantia." Onderwerp: „Loonsverlaging en uitbuiting." Gemeente-werklieden. Zooals bekend, zouden de gemeente-werklieden, welke genegen zjjn een afdee- ling van den Bond op te richten, nogmaals bijeen ge roepen worden, daar het na de openbare vergadering te laat geworden was. Die bijeenkomst nu is bepaald op Woensdag 12 April, 's avonds half negen, in het Volkshuis. De propagandist van den Bond, König, zal daarbij wederom tegen woordig zijn. De betrokkenen worden verzocht dit als de oproeping voor die vergadering te beschouwen. Zegt het voort!" 65.000 gulden. De effectenhandelaar A. Joppp, aan de Tuinlaan no 32 alhier, heeft zijn betalingen gestaakt. Tegenover het passief van f 65.000 staat een aktief van f 2500. Bovendien had de heer J. O. Bender nog een vordering van f9000, als gevolg van een overeenkomst tusschen beiden voor het geval J. zich alhier zou vestigen, hetgeen in Juli 1904 plaats had. Daar de zaak voorheen te Pernis gevestigd was, zijn ook vele boeren de dupe van de historie. Op een vergadering van crediteuren ging 't nogal vrjj heftig toe de aanbieding met 20% genoegen te nemen, werd voorloopig afgewezen. Van den heer Bender is inmiddels bericht geworden, dat hij in dit geval van zijne vordering afstand doet. Een te prijzen loyaliteit. De oorzaak van het bankroet moet gelegen zijn in lichtzinnige speculaties. De heer Joppe is voortvluchtig. Kom, arbeidswet! Men zal zich herinneren, wat door Melchers indertijd in de Kamer gezegd is over de keuring van ruwketels in branderijen, 't Komt hierop neer, dat de distilleerketels, die brand kunnen veroorzaken, onder schouw staan, de ruwketels, die enkel maar met d'r kokenden inhoud wat menschen kunnen gaar koken, niet aan controle onderworpen zijn. Met feiten toonde Melchers aan dat schouw voor ruwketels minstens zoo hard noodig is als voor de andere. Het zooveelste bewijs voor die bewering staan in de Schied. Cour. van den len: Hedenmorgen te 8Y4 uur brak in de branderij van de erven L. Vrijland, aan de Nieuwe Haven, een ruwketel, gelukkig zonder onheilen te veroor zaken. Zooals men ons verzekert was deze ketel sedert lang gescheurd en zou dus, indien er een schouw ook over deze soort ketels bestond, dit gevaar voor ernstige onheilen zijn voorkomen. Eén nuchter feit. Maar in hoevele branderijen is dezelfde toestand te constateeren In hoeveel brande rijen weet niet het personeel, dat de ketel op springen staat De allerchristelijkste erven L. Vrijland moeten eens overwegen, hoe 't voor God verantwoord kan zijn, den evenmensch aan zulke vreeselijke gevaren bloot te stellen. Gemakkelijk! De R. K. Kies vereeniging „Recht, Plicht en Orde" was vergaderende. De secretaris las notulen, de voorzitter stelde aan de orde het stellen van een candidaat voor de Kamerdeelde mede, dat 't graafje wordt gesteund door de R. K. Kiesvereenigingen te Vlaardingen, Overschie en Kethel; met algemeene stemmen wordt de kleine man door „Recht, Plicht en Orde" mede geproclameerd; bij de rondvraag had nie mand iets in 't midden te brengen; de voorzitter sluit de vergadering." Een treurspel in één bedrjjf spel van één acteur okus, pokus, Bambergio-toovenario en de Schie- damsche katholieken hebben een officieel-gestelden kan didaat. Dat gaat nogal gemakkelijk, zou men zoo zeggen! Eere, wien eere toekomt! In ons vorig no. citeerden we een opmerking van Het Volk, als zou er in geen enkele provincie één socialist tot burgemeester benoemd zijn, nóch onder liberaal, noch onder klerikaal bewind. Dit blijkt echter onjuist, daar in Het Volk van 1 April het volgende ingezonden stukje voorkwam Burgemeestersbenoemingen. Oegstgeest, 30 Maart 1905. Waarde Hoofdredacteur, In Het Volk van 29 Maart 1905 staat te lezen onder de rubriek Binnenland: „En wij voegen er bij: in geen enkele provincie één socialist, noch onder liberaal, noch onder klerikaal bewind Naar aanleiding van deze zinsnede (de bu gemees- tersbenoemingen betreffende) deel ik u mede, dat ik onder minister Borgesius eerst te Mijnsheerenland- Westmaas en later te Boskoop tot burgemeester ben benoemd, terwijl ik vooruit schriftelijk door een later mondeling onderhoud bevestigd den minister had bericht dat ik sociaal-demokraat was. Destijds was ik echter nog niet aangesloten bij de 8. D. A. P. waar omtrent de minister echter niet bij mij informeerde. Van deze mededeeling machtig ik u gebruik te maken, zooals u zult dienstig oordeelen. Met vriendelijken groet, Uw partijgenoot D. A van Eck. Vruchten der Vakbeweging. Na een confe rentie met de gemachtigden van de afd. Almelo van den Bierbrouwersgezellenbond weiden door de directie van de Almelosche Bierbrouwerij de volgende wenschen ingewilligd: De loonen werden van f6.— tot f 8.voor alle werklieden op f 9.gebracht. De werktijd werd voor zome s op 10 uur, in den winter op 9 uur bepaald. Des Zaterdags zal 1 uur eerder worden stop gezet. Jaarlijks zullen de werklieden 3 vrije dagen genieten met behoud van loon. Voor Zondagsarbeid zal voor elk uur en minder 30 cent uitbetaald worden. Ten opzichte van een der werklieden wenschte de direktie uitzondering te maken. Hierover zal de afdeeling de eerstvolgende vergadering beslissen Da Schiedamsche bierbrouwersgezellen hebben het zóó goed, dat ze totaal niet over vakvereeniging behoe ven te denken. Om zoo maar iets te noemen: 'smor gens komen ze niet te vroeg ep 's avonds gaan ze niet te laat naar huis lang werken doen ze nooit. En dan moet je zien wat 'n weekgeld ze 's Zaterdags naar huis sjouwen. Je houd-je hart vast, goê man! Maar lid worden van d'r vakvereeniging grut nee, ze denken er niet aan! Bij deurwaarders-exploit van den 3e April is beslag gelegd op de roerende bezittingen der sociëteit „de Vereeniging", gevestigd in het gebouw „Musis Sacrum", Lange Haven 115 alhier. Het bestuur dezer deftige soos is 3 maanden huur achterstallig. 'Zijn wij goed ingelicht, dan loopt het geheele bedrag over 'n goeie 200 gulden. En voor dat kapitale bedrag laat onze arristocratie zich hun sociëteit ontnemen. Dat zijn alle deftige conservatief-liberale- en-braaf soosende-heeren, we durven ze zelfs niet noemen, uit vrees dat onze stadgeuooten den schrik om 't hart zou slaan, vanwege de deftigheid. Och, och, waar moeten nu de heeren hun onderdak zoeken? Zouden we „Constantia" durven aanbieden? Naschrift op: Een verliefd Diakenspel van 't land. Boer (b) was abusiefelijk gesignaleerd als Diaken, bij nader onderzoek blijkt dat hij was: Onderling. Dit maakt de zaak nog erger. Immers een Ouderling, is krachtens dit ambt: Opziener der Gemeente, moet als zoodanig toezien op de houding en het gedrag der Gemeenteleden, heeft vooral wat betreft het private leven een goed voorbeeld te geven, moet streven naar heiligmaking m. a. w. zoo'n functionaris moet een toon beeld zijn van rein Geestelijk en Zedelijken levenswandel, heeft aldus een zware verantwoordelijke rol te vervullen. Waar het echter ook hier weer blijkt (en wel voor de zooveelste maal) dat de Natuur boven de Leer gaat, gevoelen we ons gedrongen nog op iets anders te wijzen. Het schijnt n.l. van de zich noemende christenen sinds lang de gewoonte te zijn, om aan het adres van hen, die zij beschouwen als hun verklaarde tegenstanders, n.l. de sociaal-demokraten, als partij het verwijt te richten dat zij, behalve veel ander moois?, ook nog propaganda maken voor de vrije liefde. Niets is minder waar dan dat, nog nimmer heeft deze partij zich voor dergelijke zaken uitgesproken. Waar het hier echter blijkt, dat die christenen (en wel herhaalde malen) zich schuldig maken niet aan de Theorie, doch juist aan de Praktijk der vrije liefde, daar geven wij hen den welgemeenden raad tegenover hun niei-geestverwanten een toontje lager te zingen. Thans nog iets aan 't adres van hen die prat gaan op den naam van vrijzinnigen. Ook in u zien wij geen Engelen, ook u kleven aan, die menschelijke zwakhedeu en gebreken, ja, wij weten het welHet ontmaskeren van Christelijke Onzedelijkheid e. d. is voor sommigen van u een lekkernij, ook u roepen wij toe: „Wie uwer zonder zonden is werpe den eersten steen." En ten slotte dit: Hetzij men dan is, Calvinist, Paganist, Socialist of welke ist, voor allen geldt den eischReinheid van leven. Tentoonstelling van „Flardinga." Blijkens mededeeling van de plaatselijke bladen, zal „Flardinga" de aangekondigde Huisvlijttentoonstelling houden in 't laatst van deze en begin der volgende maand. Tevens wordt daaraan verbonden een Reclamewed strijd, enwanneer door de inwoners van Vlaar dingen daaraan niet genoegzaam wordt deelgenomen zoo luidt het, zal mededinging van andere plaatsen worden toegelaten. (Reclames voor wijn, bier en gedistilleerd worden niet toegelaten.) Over een en ander wenschen wij onze meening te zeggen. Wat is reclame maken Immers een poging om collega's of concurrenten op zij te duwen, te verdringen en te vernietigen. In die worsteling dan, die wij dag aan dag bij zaken en zakenmenschen te aanschouwen krijgen, zien wij het recht van den sterkste immer zegevie en, zien wij dat de economische zwakke voortdurend bedreigd wordt met vernietiging door den ekonomisch sterkere. Wanhopig zijn de pogingen van die kleinen en zwak keren om er op te komen niet alleen, maar vooral om staande te bljjven. Meedoogenloos, op de meest brutale, (en in de meeste gevallen) niet eerlijke wijze, gaan de g<oote magazijn en winkelhouders maar immer voort hun concurrentiewoede bot te vieren. En wanneer men dan in dien dagelijks voortgaande worsteling, de één ziet grooter worden door uitbreiding zijner zaken, en de ander ziet verdwijnen..dan wordt die eerste, gevierd en geëerd als een groot man, als een man van zakenhij wordt dan bestempeld met den wijdschen naam van een goed financier, als een echt koopman, in 't kort als één die er wezen kan. De ander echter, die kleine, die stakkert zouden we willen zeggen, hij die door een samenloop van omstan-

De Moker | 1905 | | pagina 3