SUfJ* ,j No. 7. ZATERDAG 15 APRIL 1905 5e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Bureau van Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, Vriendschapstraat 11 boven. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. De aanstaande verkiezingen. „De Moker" of „Voorwaarts". Een kinderhand is gauw gevuld! ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. IX. De Nieuwe Schiedamsche Courant. De voorvechter der Christelijke beginselen in hun Katholieken verschijningsvorm, de Nieuwe Schiedamsche Courant, heelt in een 2 tal artikelen (1, 3, 4, 5 en 8 April) de aanstaande verkiezingen besproken. Tweemalen is de schrijver van dat artikel even in aanraking geweest met de werkelijkheid, maar beide keeren werd hij zóó verblind door het helle licht van die werkelijkheid, dat hij zijn oogen maar gauw weer sloot en voortsufte in onbestemde vage voorstellingen. De eerste maal (2e artikel 6e alinea) schrijft hij „Ofschoon wij erkennen, dat de lijn der demo- c atische richting het woord zij hier in zijn gezonde beteekenis gebezigd loopt door de ver schillende staatkundige partjjen En de tweede maal (5e artikel 13e alinea) „Onder de Katholieken zijn e-, die eenige bewon dering gevoelen voor de sociaal-democratische theorieën, Daar is even, heel even, de werkelijkheid doorge drongen tot in het redactiebureau van de Nieuwe Schiedamsche De werkelijkheid van den vooruitgang der democratie, de zuivere democratie, die in alle burgerpa* tijen bezig is eene wig vau verdeeldheid te drjjven, zoodat het eene deel in den conservatieven windhoek terecht komt en het andere deel in den democratischen wind hoek, waar de roode vlag der sociaal-democratie waait, de eenige vlag waa onder de zuivere democratie veilig is. De werkelijkheid van den overgang van de democraten, onder de Katholieken zelfs, naar de sociaal-democratie van zooveel armen onder hen die den leugen der maat schappelijke orde en de valschheid van het politieke Christendom voelen aan hun lijven en in hun hoofden, zooals de Enschedé'sche Katholieken die den sociaal democraat Van Kol candidaat stelden voor de Tweede Kamervan zooveel ontwikkelden onder hen, die wal gen van het mooidoende, mooi opgetakelde geknoei der Christelijke politiekers, zooals de pastoor Dr. J. van den Brink, die ijverig rondtrekt als soc.-dem. propa gandist, om ook den Katholieken te wijzen op de wer- kelykheid, door de officiëele Roomsche Kerk achter woorden en schrikbeelden weggeschetterd. Dat is de groote ontwikkeling van dezen tjjd, een ontwikkeling die wij sociaal-democraten met ongebonden vreugde begroeten, een ontwikkeling die wjj sociaal democraten bevorderen zooveel wij kunnen, door ze te verwarmen met de groote zonnekracht van ons ideaal en door ze te verzorgen met al den liefdevollen ijver van onzen onvermoeiden arbeid. De groote ontwikkeling van het bewustzijn, dat alle menschen in de allereerste plaats mensch zijn, allen, zonder onderscheid, onverschillig of zij geboren wer den in een omgeving waar overdaad of welvaart of in een omgeving waar gebrek of ellende heerscht. En voortgekomen uit dat bewustzijn, de ontwikkeling van den eisch, dat alles weggebannen wordt uit de wetten en uit de maatschappelijke inrichting, wat dien ollen groei van aller mensch-ziju belemmert. Wegge bannen de lage loonen Weggebannen den overmatigen arbeidstijd, weggebannen de onvoldoende woning, de onvoldoende ontwikkeling, weggebannen de maatschap pelijke en staatkundige onmondigheid van wettelijk en kunstmatig onmondig gehondenen. Dat is de groote eisch der democratie, de groote levenskracht van de tegenwoordige democratie, die al grooter wo dt en al machtiger, al heerlijker en al stra lender, zóó licht en zóó doordringend helder, dat zelfs in het bureau der Nieuwe Schiedamsche Courant een oogenbllk het bewustzijn van die lichtende werkelijkheid opschoot en nu een paar vergeten zinnen getuigenis komen afleggen van die gebeurtenis. Maar dat is ook het eenig«, dat van eenig belang is in al die 5 artikelen. Verder is alles een onhandige, platte verdediging van het samengaan van Rome en Dordt, hier en daar erger lijk door zijn onbedekte domheid. Wat te denken bijv. van deze onhandigheid: 1) De verkiezing van een anti-rev. wordt hier dus een kwaad genoemd „Wij beschouwen het geenszins als het ideaal van den politieken strijd, dat deze gevoerd wordt met het uitsluitend doel de staatkundige macht in handen te houden, teneinde daarvan voor de vrien den bij het vervullen van openbaie betrekkingen te profiteeren. Zulk een politieken strjjd, zooals bijv. in Amerika plaats heeft, beschouwen wij als demoraliseerend voor een volk." Niet „het ideaal." O neen, maar wel een hoofdbe standdeel van de nuchtere werkelijkheid, immers „de kamerverkiezingen (beslissen) gewoonlijk ook over de staatkundige benoemingen." En wat te zeggen van deze platheid en onhandigheid „Wat de eer onzer (Katholieke) party betreft: er zijn inderdaad districten, waar wij ons recht op een Katholieken zetel dienen te handhaven. Dit neemt echter niet weg, dat wij rekening moeten houden met de omstandigheden en als verstan dige lieden van twee kwaden het minste 1) moeten kiezen. Wat baat het ons, of wij al onzen eigen candidaat in herstemming brengen, als toch ten slotte een liberaal gekozen wordt. De eer (cursiv. van de N. S. Ctder herstemming is niets in ver gelijking van het feit der verkiezing voor vier jaar." Kan het platter gezegd, dat het alleen om winst te doen is en om niets anders? En hoe te oordeelen over deze domheid: „Laten wy het eerlijk erkennen: wat ons op de vaderlandschen bodem verdeelt, is de groote wereld vraag: steunt het geluk, zoowel van het individu als van een volk, op den grondslag van het geloof of op het fundament der rede? Wat ons volk in twee groote staatkundige kampen scheidt, is het kiezen tusschen Christus en Voltaire, tusschen posi tieven godsdienst en vrijdenkerij." Deze „wereldvraag" is prachtig. Laat de Nieuwe daarna eens informeeren by de Chineezen of de Siameezen of de Japanners of andere, alles behalve „onontwikkelde" volkeren. En dan die tirade over het geluk op den grondslag van Christus of van Voltaire! Welk een dolle verwar ring van begrippen! In dien geest is het heele stuk, dat per slot van rekening niets anders bedoelt dan de Schiedamsche katholieken op te wekken tot stemmen op den anti revolutionairen conservatieven graaf van Limburg Styrum, al staat dat er niet ronduit in. Als lokaas dienen dan de voordeelen der benoemingen en de baten voor de katholieke scholen!! Het katholicisme te Schiedam staat blijkens zulke officiëele stukken wel laag! In het ve' slag van onzen party-sec etaris van Kuykhof treft onze aandacht een zinsnede, welke hij van den Provincialen vertegenwoordiger Bergmejjer weergeeft en welke wjj hier volledig laten volgen. „Alleen wil ik melding maken van het feit, dat door bemiddeling van den prov. vertegenwoordiger van Zuid- Holland de federatie Zuid-Hollands Zuiderkwartier tot stand kwam. Bij deze federatie zijn aangesloten de afdeelingen ten zuiden van de Maas (de eilanden) be nevens Dordrecht, Gorichem, Rotterdam en Schiedam. Ten dienste der propaganda is een blad gesticht Voor waarts geheeten en een propagandist benoemd, n.l. L. M. Hermans. Natuurlijk, schrijft Bergmeijer, is alles nu niet zoo van een leien dakje gegaan, er waren heel wat zwarigheden te overwinnen en het provincialisme deed zich ook hier wel gevoelen (Schiedam weigerde o.a. beslist zijn Moker met onze Voonvaarts te doen samensmelten." We hebben speciaal het oog op de twee laatste regels. De ijver van partijgenoot Bergmeijer waardeerende, zoo als ze 't verdient, ontzeggen wjj hem toch beslist het recht zoo bij voortduring te trachten zijn meening over hef locale blad voor Schiedam, aan ons te willen op dringen. Want het is niet de eerste maal, dat de bedoelde uitdrukking aan ons adres wordt gericht ook op de vergaderiugen der federatie wordt nog al eens op 't zelfde geboomd. Wij meenen het 't recht van de Schiedamsche sociaal- domokraten, van den provincialen vertegenwoordiger te verlangen, dat die pogingen worden gestaakt. Want wat is het geval? Toen onze afdeeling besloot tot de federatie toe te treden, is dat besluit vergezeld gegaan van de voor waarde: „Ten opzichte van het uit te geven blad dei- federatie staan wij buiten elke verplichting wij be houden onze Moker". De federatie heeft die voorwaarde aanvaard en heelt dus de verplichting op zich genomen, ons in deze niet verder lastig te vallen. En tóch laat men geen gelegenheid passeeren, om met hetzelfde weer te berde te komen worden wij nu zelfs van provincialisme beschuldigd. Heeft men dan geen vertrouwen in ons besef van onzen plicht als goede partijgenooten Blijkbaar niet. Want anders moest men begrypen dat wij doen wat óns voor onze stad het beste, het meest nuttigst lijkt: vóór onze algemeene zaak. En dan is dit het nuchtere feitDe Moker wordt hier algemeen gelezen, en behoort tot de, naar wij gelooven, weinige organen onzer pat tij, die zichzelf bekostigen.: Zelfs maakt De Moker nog winst! Nu weten wjj wel, dat in de „intellectueele" kringen onzer party De Moker niet zoo hoog staat aangeschreven. Doch deze kwestie laten wij ditmaal rusten; de wijze van redigeeren van een plaatselijk blad moet het resul taat zijn van het zoeken naar de beste methode. Hoofdzaak voor ons is en blijft: thans bereiken wij alle kringen te dezer stede, de arbeiders in 't bizonder, maar daar naast ook alle, tot de hoogste, gezagsmen- schen en laat nu de grootste optimist ons eens ver tellen, welk succes hier voor Voorwaarts te behalen is Ziet men wellicht met zekere minachting op De M.oker neer wij willen het goede van Voorwaarts erkennen. Maar Voorwaarts ka,n niet geven wat men noodig heeft om bjj de arbeiders ingeburgerd te worden: de voort- durend-kritische beschouwing van de lokale gebeurte nissen. Blijft men binnen de grenzen van zijn omgeving, dan zal men onvermijdelijk laag-gronds moeten blijven. Dan zal men z'n taak beperkt zien tot de eerste en aller eerste propaganda. En da:i kümt men bij onze theorethici niet spoedig in „de geur". Maar men werkt misschien wel met in de toekomst de meeste kans op succes en voldoet o.i. zeker aan de roeping, welke eenmaal aan de kleine pers werd toegekend. Niet voor ons gemak houden wij ons plaatselijk blad in stand de werkzaamheden er aan verbonden druk ken ons zelfs zwaar, doch als goede sociaal-democraten geven ook wij al onze krachten voor de propaganda. Hiervoor vragen wij geen lof wèl waardeering. En zelfs misschien nog krachtiger dan tot nog toe, wanneer men ons van buiten af de wet wil gaan voor schrijven. We zullen onzen akker blijven bebouwen op denaar o.i. meest geschikte wijze. Het regent den laatsten tijd hoofdartikelen in De Nieuwe. Waar ze vandaan komen, mag Joost weten, maar ze staan er inEn da's 't voornaamste. En altijd over de politiek. Nu, dat onderwerp komt meer-en-meer in de mode, dus we konstateeren al dadelijk, dat de Nieuwe wat kleedij aangaat, beter met den tijd rekening houdt dan d'r oudere zuster. Het brandende punt dezer dagen: de onderwijsnovelle, werd ook waardig gekeurd, door onze vriendin te wor den behoofdartikeld d'r volgt een kamer-overzicht. Maar natuurljjk gaat er eerst een woordje vooraf! Dat üoort zoo. En de Nieuwe vertelt dan ook in de inleiding dat de onderwijsnovelle de bedoeling heeft meer gelijkheid te brengen in de ondersteuning van Openbaar en Bijzonder Onderwijs dat beoogt wordt de vrij making van het bijzonder onderwijs dat het is een daad van de grootste billijkheid en rechtvaardigheid, enz. enz. enz. enz, En dan volgt iets, dat verraadt, dat zelfs een oner- DE MOK EB,

De Moker | 1905 | | pagina 1