Van heinde en verre. Arbeider of werkbeest. Ditjes en Datjes. varen iVieuwe-redacteurtje nog wel eens humoristisch kan wezen (zij 't ook zonder meer) en dat wij hier doen volgen Bij de behandeling van het ontwerp in de Tweede Kamer bleek van liberale zijde niets van eenige toegevendheid of meegaandheid. Integendeel werden door sprekers van alle zg. vrijzinnige richtingen niet anders dan bezwar en geopperd, bezwaren welke allen de onaannemelijkheid van de wet moesten betoogen. Zoo durfden de socialisten, die óók durven poseeren als voorstanders van de vrije school, bjj monde van „burger" Schaper eischen, dat het school toezicht d. w. z. het Rijks-toezicht er voor waken moet, dat de door den onderwijzer beleden beginselen, inbreuk zouden maken op de materie van het onderwijs. Als een eerst-beginnend schaatsenrijder beentje-over maken wil, nou, dan kan 'm die aardigheid 'n fermen bloedneus bezorgen. En als een ongeroutineerd kranten- schrjjvertje glasduint in onderwerpen, welke eigenlijk nog vèr buiten z'n bereik liggen, en hij veroorlooft zich daarbij zelfs de weelde van grappen-maken, dan zal-i onvermijdelijk een fermen bok schieten en uitgelachen worden. Als onze geëerde confrater werkelijk eenig begrip had van de strekking van het wetsontwerp, zou hij zich toch niet verwonderd toonen, dat van liberale zijde niets van eenige toegevendheid of meegaandheid bleek. Althans van die liberalen, welke nog eenigszins den naam dra gen kunnen, de Nieuwe weet niet(?) dat de oud-liberaal Roëll wel voor toenadering vatbaar blijkt! Och neen, diens verklaringen heeft ze juist over 't hoofd gezien Door verschillende sprekers der linkerzijde is de on aannemelijkheid van het ontwerp betoogd, met het oog op de grondwet, welke gehandhaafd moet blijven, niet waarGrondwet, kom, wat weet de Nieuwe van 'n grondwetIs 't een ui of augurk En dan kwamen nog de socialisten bjj monde van „burger" (hoe is-i Schaper, óók voorstanders van de vrije school, eischen dat het schooltoezicht n.l het Rijkstoezicht er voor waken zou, dat de door den onderwijzer beleden beginselen inbreuk zouden maken op de materie van het onderwijs. Eu de socialisten poseeren als voorstanders van de vrije school Eu „burger" Schaper wil nog meer 1 jjkstoezicht Wat 'n onzin! Wat 'n dwaasheid! Hoe kunt ge nu zooiets tot elkaar brengen Het schaatsenrjjertje verbeeldt zich dat alle schaat senrijders krabbelaars zijn en hij de krabbelaar schaatsenrijder De Nieuwe weet er niets van, dat de S. D. A. P. vóór de vrije school is, tenzij het voldoende van het onder wijs gewaarborgd zij. Geeft men waarborgen, dan steu nen wij weigert men ze, dan bestrijden wij de vrije school omdat het ons zuiver te doen is om het onderwijs, niet om de duiten die voor anderen hoofd zaak blijken. Van nature is elke beginnende schaatsenrijder ietwat bang. Maar o, als-i een goede kennis vindt, die 'm op sleeptouw nemen wil, op wien hij steunen mag, dan eerst komt de welgedaanheid, de trots van den „over winnaar" eerst goed uit. Hm, dat zwieren langs die gladde banen is voor hem niets meer. Maar toch houdt-ie den ander stevig vast. Ditmaal vond de Nieuwe Talma bereidvan wien ze verhaalt Nu had dezer dagen de bekende en goed be spraakte heer Talma, dien wij ool^ hier eenmaal het woord hooren voeren, zich tot taak gesteld deze beweringen en tegenwerpingen te weerleg gen, en hij deed dit 1.1. Dinsdag in de Tweede Kamer op eene wijze, zoo raak en afdoende, dat zijne tegenstanders de striemen daarvan nog lang zullen voelen. Nou, dat zal wel los loopen. Wie althans de Kamer verslagen volledig gevolgd heeft, zal weten (behalve de Nieuwe, die weet 't niet) dat het met dominé Talma akelig is afgeloopen en dat hij van den heer Ketelaar een antwoord heeft ontvangen, dat hem vuurrood van schaamte naar zijn vrienden deed vluchten om troost en sterkte. En dat is de held van de Nieuwe: de be kende en goed bespraakte heer Talma, die ook wij hier eenmaal het woord hoorden voeren toen-ie ook nogal vrij bekaaid van de reis gekomen isWeet je dat óók nog, Nieuwe? Maar daarom mag-je wel blij met hem zijn, hoor Wij mogen wel kindervreugde, vooral als ze zoo goedkoop is De rede van den welbespraakten heer Talma wordt weergegeven, doch vooraf gaat nog: Het eerst kwam de heer Schaper aan de beurt, die zou willen da,t een christelijk onderwijzer geen christelijk onderwijs mocht geven. Wij cursiveeren. Hier blijkt onze schaatsenrijder te willen probeeren of-i beter met de schaatsen in de lucht dan op 't jjs kan staan. Alweer 'n vermaak En van harte gegund. De Eotierdamsche gemeenteraad verwierp deze week met 19 tegen 14 stemmen een motie Rombach e. a. om bij het aanbesteden van gemeentelijk druk- en bindwerk rekening te houden met de loonregeling der Kamer van Arbeid. Die leelijke conservatieven! De visschers hebben het hard te verantwoorden ge had. Zoo o. a. bij Ternumterzjjl, waar een Duitsch motschip is gezonken, de mast steekt boven water uit; men denkt_ dat alle opvarenden zjjn verdronken. In een week tijds zijn bij de firma Meijer en Couvée 2 meisjes de handen gewond door de machines, 't Is treurig dat de ouders dier kinderen niet eens een pro test laten hooren. De Yolks-kiesvereenigingen in de gemeente Lonneker, (district Enschedé) te Glanerbrug, Wooldrikshoek en de buurtschap Lonneker hebben zich bij de S. D. A. P. aangesloten. Verleden week Zaterdag had onze partijgenoot Meier, die timmerman is te Hilversum, het ongeluk uit de goot van een in aanbouw zijnd huis te vallen. De dok ter constateerde hersenschudding. De Katholieke „Noordbrabanter" schrijft over de ver gadering van den Bond van R.K. Kiesvereenigingen o.a.: „De a'gemeene indruk, dien de vergade ing op ons „maakte, was dat de oprichting van den algemeenen „Bond een volkomen fiasco is geweest." Het eerste nummer is verschenen van de Voorvechter een maandblad van onze partij voor Limburg, 't Is noodig In Stedum is voor proef een openbare leeskamer geopend, waarin geheel kosteloos voor iedereen boeken ter lezing liggen van vrijzinnig-godsdienstigen, letter kundigen, socialistischen en anderen aard. Te St. Kruis (onder Aardenbufg) is een gehuwde 25-jarigen molenaarsknecht, die terwijl de molen draaide, tusschen dewieken door wilde loopen, zoodanig door een der wieken getroffen, dat hij na hevig lijden is overleden De Amsterdamsche Toonkunstenaarsvereeniging heeft besloten de contributie te verhoogen, ten einde daar door het weerstandsvermogen der vereeniging bij vak actie te verhoogen. Maandagmorgen is staking uitgebroken onder de timmerlieden aan de gemeentelijke lichtfabrieken in Den Haag. De stokers vragen eeu loon van 30 cent per uur onder de gewone voorwaarden d. w. z. slecht weer, huis toe, of 25 cent per uur geregeld loon. De patroon wil niet meer dan 28 cent geven. JeneverpolitiekOp de vergadering der Centrale Katholieke kiesvereeniging in het district Doetinchem is door een paar bestuursleden het voorstel gedaan aan het gemeentebestuur van Aalten te schrijven, dut, wan neer de anti-revolutionaire gemeenteraad het besluit van sluiting der herbergen om 9 uur niet introk, de katholieken het aftredend anti-rev. kamerlid Van Vliet niet zouden steunen Te Maastricht is de machinist S bij het aanzetten van de machine in de aardewerkfabriek „de Ceromique tusschen de machine geraakt met het afschuwelijk ge volg dat hij onmiddellijk dood was. Het maandblad der Haagsche afdeeling van den Typografenbond meldt: „Onze aktie tegen Land en Volk" (het nieuwe liberale blad) heeft in zooverre succes gehad, dat in de plaats van enkele minder be taalde zetters, die op andere drukkerijen werk vonden, mannetjes van 20 cent per uur zijn aangesteld. Werd vroeger 's nachts ten volle 10 uur gewerkt (met 10 a, 15 min. schafttijd) thans wordt een half uur toege staan Nu de Hilversumsche patroons vereeniging afwijzend heeft beschikt op de eischen der timmerlieden, hebben de Protestantsch-Christelijke Timmerlieden-vereeniging en de vereeniging „Door Eendracht Vei betering" be sloten zich niet meer neer te leggen bij de patroons beslissing. Te Bolsward is een nieuwe afdeeling onzer partij gesticht. De Ziveedsche regeering heeft op 5 April een wets voorstel ingediend, inhoudende scherpe strafbepalingen op werkstakingen die „gevaar voor de Maatschappij" opleveren. Het voorstel is commissoriaal gemaakt. De Eransche Kamer heeft met een meerderheid van ruim honderd stemmen verscheidene nationalistische amendementen verworpen, die vertraging van het wets ontwerp tot scheiding van Kerk en Staat bedoelen. De „Pretoria News" meldt dat er een groot verzoek schrift van inboorlingen, waarop reeds 33.000 hunner geteekend hebben, de ronde doet. Het verzoekschrift is bestemd voor den koning om hem te vragen, bij de openstelling van den Transvaalschen grondwet te letten op de belangen van de inboorlingen, die worden bedreigd indien alle macht aan de blanken wordt gegeven. Vroe ger waren 't de uitlanders, thans de inlanders! Te Parijs heeft men bij eene huiszoeking bij een gepensionneerd officier, 500 uniformen gevonden. In een ander huis, daar in de buurt vond men een groote voorraad patronen. Men spreekt van een samenzwering tegen de Republiek, waarbij die voorwerpen moesten dienen! De justitie heeft verschillende personen gear resteerd. De Pruissische mijnwet wordt onder de handen der conservatieve meerderheid in den landdag niet anders dan een muilkorfwet. Alleen 't verbod van „nullen" is gehandhaafd Daarentegen krijgen de directies 't recht boeten op te leggen bij onregelmatige vulling der wagens. Wij maakten laatst melding van een staking onder de Chineesche koelies in de Afrikaansche mijnen. De „orde" is thans weder hersteld; 50 hunner zijn tot zeven maanden dwangarbeid ve oordeeld. Te Madrid is een in aanbouw zijnd waterreservoir ineengestort. Het ongeluk veroorzaakte groote opgewon denheid onder de arbeidende bevolking. Een 80-tal lijken van arbeiders zijn reeds gevonden. Vijf duizend a bei- ders demonstreerden in den avond van den dag van het ongeluk met zwarte vlaggen, welke door de politie werden afgenomen. In Engelsch Indië heeft een verschrikkelijke aardbe ving plaats gehad; het aantal slachtoffers dat er bij omgekomen is, wordt tot dusverre op 13000 geraamd. Geheele dorpen rond Dharmsala zijn weggevaagd. In Dhannsala heerscht hongersnood; de soldaten moeten met geweld plunderingen beletten. De Engelsche kruiser „Juno" bracht te Kaneo inter nationale troepen en gendarmes, benevens 12 gevangenen uit Kandamos aan. Het volk op de kaden juichte de gevangenen, die tot de opstandelingen van Therisso behooren, toe. Te Brussel werd Zondag 't congres der Belgische koöperaties gehouden. Uit 't verslag bleek dat de ómzet over 1904, 1.663.000 franks f 800.000.bedroeg, of 175.000 franks meer dan in 1903. Elk oogenblik kan men een treffen vérwachten tus schen de Japansche en Russische vloten. De slag die geleverd moet worden, zal wel beslissend zijn voor den geheelen oorlog. De Katholieke domproost van Worms, Malzi, is door het gerechtshof te Mainz veroordeeld wegens mishan deling tot 150 maak boete en wegens vergrijpen tegen de zeden tot 1 jaar gevangenisstraf. Dinsdagmiddag heeft er te Bergen in België een ont ploffing in een mijn plaats gehad. Zeven mijnwerkers zijn gestikt; éen is er gewond. De Bruin schrjjft in het laatste no. van De Bakkers bode Stel je voor, lezers, dat men het genoegen heeft in een bakkerij werkzaam te zijn, waar men het kostelijk vermaak geniet om de andere week 102 uurtjes te mogen bezig zijn. De week daarop 92 uurtjes. Dus door mekaar genomen slechts 97. Meer niet. Stel je nu verder voor, dat men als vol wassen gezel zich voor dat beetje werken twee groote rijksdaalders ziet toegewezen als z.gn. halfwas 4 blanke guldens dan mag men toch wel vragendn liebste, was wollen sie mehr Men heeft 'n paradijs op aarde! Dit behoort men te waardeeien. Natuurlijk! En al is het volk tegenwoordig zeer ontevreden, omdat het wordt opgeruid, vat-je, door dat rooie kanalje, gelukkig zijn er nog menschen die zich weten vrij te houden van-die oproerige gedachten en die nog tevreden weten te zijn. Wa-blief? tevreden zijn Neen maar, als mefi voor nog geen tien heele koperen centen zich een uur mag afstompen in een bakkerij zou men dan ontevreden kun-: nen zijn? Nou zeg, die is goed! Dan moet je al ver bazend rood op de graat zijn De bakkerij van den heer Persoon, Vlaardingerstraat alhier, kan als het eldorado worden aangewezen, waar bovengeschetste ideale arbeidsverhoudingen heerschende zijn. De patroon vaa t daar natuurlijk wél bij, maar schijnbaar ook de gezellen. Het groote wonder toch i doet zich hier voor, dat een der gezellen zóó volmaakt als werktuig geschapen bljjkt, dat als-i 14 a 15 uur achter den rug heeft, hij den patroon vraagt wat hij nu kan gaan doen. En persé weigert dit per ongeluk be zielde werkding er uit te scheiden, als de baas het zegt. Nu, ieder zijn smaak. Maar wat dit wonder belieft moet nog niet aan anderen worden opgedrongen. Logisch is 't echter, dat de werkmanie van den eenen liefhebber ook van de anderen wordt geeischt. De patroon vindt dit zoo klaar als de dag. Maar de betrokkenen zelf denken er anders over. Ze gunnen hun kameraad, die beweert met vrijen tijd geen raad te weten, z'n genoegens van harte, doch willen ook wel van den hunne profiteeren. Zij willen wèl wat vrijen tijd. Zij willen wel wat minder uren bestemd zien als hun werkdag zij willen wèl wat meer vrij hebben om ook althans maar een weinigje van het leven te genieten. Ze wenschen zich niet krom, vroeg oud en dood te werken. Zou de patroon hèn niet evengoed als die eenen, die anders gezind is, hun genoegen willen doen Spreken is arilverDe Nieuioe heeft een verkiezings-hoofdartikel in vijf fatereelen gegeven. „De a.s. Juni-verkiezingen" werden er in behandeld, waar over we hier niet verder uitweiden, doch alleen even het slotstuk van weergeven „Onder de Katholieken zijn er, die eenige be- wondering gevoelen voor de sociaal-democratische theoriënmaar ter navolging strekt ongetwijfeld de ijver der socialisten," „Zeker om dien strijd goed te strijden, moet er verbazend na gesnuffeld, over geschreven, opge zocht, veel arbeid en geld ten koste gelegd worden, maarzouden wij voor onze beginselen ons in offer en ijver laten overtreffen door een partij als de socialistische „Den vraag stellen is haar beantwoorden." Ei, eiDat willen we niet altijd even gul erkennen, dat er onder de Katholieken zijn, die eenige bewonde ring gevoelen voor de sociaal-democratische theoriën al weten we 't ook allemaal. Is het wel voor zichtig van een goed Katholiek blad, om die verklaring zoo rondweg te geven Ook wij wilden wel, dat alle anderen onzen ijver na volgenden zoo mogelijk trachtten te overtreffen. Maar

De Moker | 1905 | | pagina 2