DE LIJST No. 14. ZATERDAG 3 JUNI 1905 5e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij 2e Kwartaal, 5e Jaargang. Wacht U voor stinkbommen! Wat het Christelijk Ministerie deed! ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 1 j- vooruif]jetaling. franco per post 30 cent Losse nummers 2 cent. Bureau van Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, V'riendschapstraat 11 boven. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. POST ABONNEES worden verzocht het abonnements geld per postwissel over te maken. Zoo zij niet opzenden disponeeren wij als gewoon per postquitantie. STADABONNEES worden verzocht hun kwartjes ge reed te leggen, opdat wij niet meer dan eens voor niets moeten loopen. VLAARDINGSCHE ABONNEES zullen evenals vroe ger worden bezocht. voor de kandidatuur-VAN LEEl'WEÏ ligt ter teekening bij VAN DER HOEVEN, Groote Harkt. Tot vergemakkelijking der werkzaamheden ga men baar nu even teekenen. Zet u ernstig voor de vraag, kiezers van alle richting, waarom het toch op het oogenblik, nu in alle hoeken, bij alle partijen, groote verkiezingsbedrijvigheid heerscht het alléén bij de kerkdijken nog zoo uiterst kalm, zoo blad-stil schijnt. Wat zou daarvan de reden zijn Wie het licht schuwt, handelt in 't donker hebben de kerkdijken reden het licht te schuwen Gevoelen zij zich zóó zwak, dat zij niet op de vlakte durven komen Weten ze, dat hun politiek beleid niet bestand is tegen kritiek Kennen ze hun fouten, hun wanbeheer zóó goed, dat ze het niet in 't openbaar durven doen behandelen? Weten ze zoo goed, dat de triomf der kerkelijke politiek één machtig fiasco geworden is Weten ze zóó goed, dat de kleine luyden, die ze eenmaal met hun politieke stroop ver lekkerd hadden, door hun daden zóó teleurgesteld zijn, dat er groote kans is, dat deze hun afkeer van die kwakzalvers-methoden straks door hun stembiljet op af doende wijze zullen kenbaar maken Overweegt dit ernstig, arbeiders Maar ookwapent u op mogelijk onverhoedsche aan vallen Laat u niet verrassen, als straks, op het aller laatste oogenblikals er geen tegenspraak meer mogelijk zal zijn, een berg van onzin, van beloften, van grootere of kleinere Sybrandistische verzinsels in krant of strooibiljet zal worden uitgeworpen om u weer te bekoren op den eenig waren, braven man, wiens eenige verdienste als kamerlid toch slechts was, tot de Lohman- groep te behooren, uwe stem uit te brengen. Is dat eerlijke taktiek? Is dat eene strijdwijze, waardig aan hem, die weet in waarheid sterk te zijn? Of is dat speculeeren op het gezag van het woord van dominee of pastoor? Is dan het volk werkelijk stemvee? Kunnen dan de arbeiders alléén oordeelen over de wijze hoe hun belangen behartigd zullen worden, als van boven-af het commando gegeven wordt? De verstandige kiezer overweegt vooraf wie hij zijn belangen toevertrouwen zal, wien hij zijn stem geven zal, maar laat zich niet meer van de wijs brengen door slechts op 't allerlaatste oogenblik beloofde heerlijkheden of lasterlijke aantijgingen tegen anderen, die men den moed miste vroeger te berde te brengen en onder de oogen te doen zien. Is er reden voor dat zwijgen rechts? Kiezers! Wacht IJ voor Stinkbommen Weinig deed het Ministerie aan goede wetgeving, veel deed het aan arbeidersverdrukkiug en partijbevoorrechting. De wetten, die het Ministerie in behandeling bracht en afgehandeld zijn, kunnen niet aanspraak maken op goede voorbereiding of degelijk samenstel, en zijn boven dien op de Lager-Onderwijswet na slechts „kleine wetten". Het zijn: een Militaire straf- en tuchtwet, een Beroeps- wet, de Speetwet, een Hooger-Onderwijswet, een Lager- Onderwijswet, een Drankwet, een Strafwetnovelle, een wet tot aankoop van snelvuurgeschut, een Mijnwetje, een Telegraafwetje, een Motorwetje en nu op het aller laatst nog een Loterijwetje. De Ililitaire strai- en tuchtwet, in het eerste zittingsjaar ingediend, was een erfstuk van het vooraf gaande liberale ministerielag kant en klaar, en werd in opdracht van de regeering verdedigd in de beide Kamers door den liberalen prof. Van der Hoeven. De anti-revolutionairen, Dr. Kuyper voorop, beweren wel dat zij uit de „ordinantiën Gods" andere begrippen van schuld en straf afleiden dan de liberalen en anderen uit hun „rede," maar de^'katholieke minister Loeff en de anti-revolutionaire minister Kuyper lieten toch een libe ralen professor een liberaal strafwetontwerp verdedigen. Dat heet in die kringen principieel christelijke politiek En dit ontwerphet is één groote strafbedreiging, zelfs met doodstrafdoodstraf niet slechts bij oorlogs tijd maar ook bij burgeroorlog (bijvstaking), en trouw hielpen de liberalen van allerlei schakeering de clericale regeering dit schandontwerp aannemen. De tuchtwet bevat onder meer treurigs ook deze bepaling, dat een straf niet geschorst mag worden tot de uit spraak in hooger beroep is behandeldeerst de doos in, eerst de straf ondergaan, en dan onderzoeken of de straf wel rechtvaardig wasEn toch staat in het anti-rev. program„verbetering van de rechtspositie van den minderen soldaat." De Beroepswet, voortkomende uit een voorschrift van de Ongevallenwetwas door het min. Pierson- Borgesius reeds in 1901 ingediend, werd door het min. Kuyper eerst teruggetrokken maar later weer, in beginsel onveranderdingediend, met enkele kleine verbeteringen en de dolle verslechtering van het zoogenaamde kaarten- stelsel (voor de benoeming van Raden van Beroep). De soc. dem. stelden nog voor, dit kaartenstelsel te ver vangen door een verkiezingswijze als voor de Kame^ van Arbeid, maar de Kamer gaf Dr. Kuyper zijn cpL mogelijk kaartenstelsel. De Speetwet, het eerste baksel van den Christelijken Minister van Arbeid, Dr. Abraham Kuyper, was een terugneming van een bepaling der bestaande Arbeidswet. Deze verbiedt nachtarbeid voor vrouwen. Dr. Kuyper hief die bepaling op voor vrouwen, werkzaam in de haringrookerijen, op dezen voornaamsten grond: dat de arbeidswet in die haringrookerijen toch voortdurend werd ontdoken. In plaats nu die heeren tot gehoorzaamheid aan de wet te dwingen, gaf hijze de wettelijke bevoegd heid, de arbeidswet te overtreden.. Zoo'n heerenlievende Minister De Hooger Onderwijswet is een wijziging en aanvulling van de wet op het hooger onderwijs. De voornaamste verandering is dezedat *de studenten van Kuyper's Vrije Universiteit, (een secteschool die den naam van Universiteit in het minst niet verdient om zijn meer dan onvoldoende inrichting) niet meer examen hoeven over te doen aan een erkende Rijks- of Gemeente- Hoogeschool, maar met hun examenbriefje van de Vrije Universiteit toe kunnen. Zonder waarborgen voor behoor lijk wetenschappelijk onderwijs en zonder controle van wetenschappelijke mannen buiten de „Kuyperiaansche- uitverkorenen", kan dus nu de opfokking van anti-revo lutionaire propagaAidisten worden voortgezet. Deze wet is dan ook een anti-revolutionaire partijwet van het zui verste partijsoort. De Èager Onderwijswet is met kunst- en vlieg werk nog in de wacht gesleept. Nadat eerst de pension- neering van bijzondere onderwijzers en die van de wedu wen en weezen aller onderwijzers (een wet, voorbereid reeds door de vorige liberale regeering) was behandeld en door de Kamer aangenomen, kwam de eigenlijke Lager Onderwijswet aan de orde. Over deze wet hoeft thans niet veel meer gezegd te worden. De openbare onderwijzers zorgen er wel voor, dat men de meer dan onverantwoordelijke regeling kent dezer wet, die het noodzakelijk en noodlottig gevolg moet hebben, dat in het algemeen het Lager Onderwijs slechter wordt, dat dus de arbeiderskinderen nog minder kennis en ontwik keling meekrijgen in hun leven. En ook te Schiedam is in openbare protestvergaderingen daarop de aandacht gevestigd. Hier willen wij alleen dit nog even onder- streepen, dat Kuyper behalve andere bedoelingen ook deze bedoeling had met zijn lager onderwijswethet onderwijs van de arbeiderskinderen met het lager onder wijs af te sluiten en dit onderwijs zóó te regelen, dat die arbeiderskinderen geschikt worden gemaakt „voor h%in maatschappelijk werk," geschikt om als on zelf standigen", die door de wet onzelfstandigworden gehouden, hun werk in de fabriek en de werkplaats te verrichten en niks meer. De Drankwet hoeft slechts genoemd te worden om de zonderlinge lachwekkende tooneelen in herinnering te brengen, die dit produkt van Kuyperiaansche wet gevend onvermogen heeft uitgelokt. Voor werkelijke drankbestrijding is door deze wet niet gezorgd. Kuyper verwierp zelfs de „local option"dat is de instelling dat de gemeenten in haar gebied den drankverkoop (in 't klein) kunnen verbieden, wat toch wel een van de eerste wets bepalingen moet zijn, om tot een behoorlijke drankbe strijding te komen. En dan zijn er in de wet allerlei uitzonderingsbepalingen ten gunste der sociëteiten ge maakt, die nu reeds in de praktijk de onuitvoerbaarheid der wet bewezen. In „Ons Program" schreef Kuyper wel, dat ook de sociëteiten „zonder zweem van zwak heid, tot zelfs de sociëteit der hoogst adellijke lieden, aan dezelfde strenge bepalingen moest onderworpen zijn" als alle vergunninglokalen, maar toen Kuyper als minister een drankwet moest maken nam hij daarin de schan delijkste sociëteitsbevoorrechting op. Dat is de conse quentie van het christelijk anti-revolutionaire beginsel. De strafwetnovelle van minister Loeff is een uit Rusland ingevoerde reactionaire verandering van ons strafstelsel. De strafbaarstelling voor opruiing wordt daarin zóó verscherpt en zóó aan de willekeur van politie en andere overheden toevertrouwd, dat ook dit stukje christelijk werk niets anders kan genoemd worden dan een bedreiging van het voor zijn vrijheid en vrijmaking strijdend proletariaat. Op de strafwetartikelen van April 1903 tegen het spoorwegpersoneel komen wij elders terug. De wet tot aankoop van snelvnurkanonnen werd reeds in de Troonrede van 1901 aangekondigd. Voor leniging van socialen nood had dit puike christelijke ministerie geen geld! Wel had het 7 millioen voor snel vuurkanonnen En de wijze waarop die kanonnen wer den binnengesmokkeld was weerzinwekkend. Den 22 Dec. 1903, vlak voor Kerstmis, kwam het wetsontwerp in, terwijl tevens ingekomen waren aanbiedingen van een andere kanonnenfabriek dan die van Kruppaanbiedin gen tegen veel lagere prijs. De regeering bleek de zaak al geregeld te hebben en ondanks alle protesten werd dit ontwerp er door gehamerd. Een treurige wijze om zulk een treurig ontwerp naar binnen te sleepen. De kleine andere wetjes, alle zonder groot belang, hoewel bij de behandeling van alle, bijv. van het loterij wetje, vermakelijke tooneelen voorvielen, zullen wij uit plaatsgebrek nu niet verder nagaan. Maar uit de korte opsomming en behandeling van den wetgevenden arbeid van het Ministerie Kuyper, blijkt toch reeds voldoendedat wat gedaan werdonbeduidend was en slecht, en dat als er eenig karakter in een wet lag, dit een karakter was van partijbevoorrechting of arbeidersonderdrnkking. Maar dan de ingediende wetsontwerpen Wat ervan bekend is, is al even treurig en misselijk. Een arbeids contract, dat den arbeider nog meer de handen bindt en de staking onmogelijk maakt. Een ziektever zekering', die voor een groot deel in de plaats van de ongevallenwet komt en deze reusachtige verslechtering brengtdat de premie voor de ziekteverzekering door t den werkgever wordt betaald, maar voor 2/g door den patroon van het arbeidsloon mag worden afgehouden en indien men nu weet, dat deze ziekteverzekering in de plaats zal komen van de eerste 6 weken ongevallen- uitkeering, waarvoor de patroon alleen moet betalen DE MOKER

De Moker | 1905 | | pagina 1