Christendom en Socialisme. Dr. J. van den Brink, Stemt VAN LEEUWEN! .Een laatste woord. Van heinde en verre. Zie, deze twee termen staan elkaar zoo nabij, dat men m. i. geen goed en oprecht Christen zijn, kan zonder ook tegelijk socialist te zijn en mochten er socialisten gevonden worden, dia misschien minder van het uiterlijke van lmn kerkgenootschap overhielden, dan hebben ze toch de kern, het essentiëele en wezenlijke hunner belijdenis bewaard. Want het gebod der naas tenliefde is voor de vervulling der wet. De Schrift ademt maastenliefde op ieder harcr mysterievolle bladzijden. De Schrift spreekt haar vonnis uit over de pijnlijke wanverhoudingen onzer samenleving, waar ze veroordeelt den rijken vrek, feestmaaltijdende en in purper gestoken, die den armen Lazarus laat verhon geren en lijden aan de poort van zijn paleis. Ook het kapitalisme leeft uit de krachten van' den werkman en huisvest hem in bekrompen woningen, naast de paleizen der rijken en laat hem over aan zijn lot op zijnen ouden dag. Het kapitalisme spot met Christus' woord. „Verzamelt u geene schatten op aarde', en uit de hedendaagsc.he maatschappij stijgt op het aanklacht- geschrei van het onthouden loon der werklieden. Een Christen kan geen vrede nemen met de tegenwoordige toestanden en het zedelijk bederf, dat voorvloeit uit het kapitalistische stelsel. Een consequent katholiek moet m. i. het socialisme op maatschappelijk gebied belijden en meestreven, want alleen bij gezonde stof felijke verhoudingen, kan de menschheid geestelijk voor uitgaan. Den geest der sociale gerechtigheid willen wij ingang doen vinden in onze wetgeving en daarom werken de katholieke socialisten saam met onze klassegenooten, de sociaal-demokraten bij den komenden stembusstrijd. R. K. Priester. ARBEIDERS VAN ELKEN GODSDIENST Met dit nummer wordt de verkiezingsactie in De Moker afgesloten. Een laatste woord nu. Een laatste woord tot u, arbeiders. Straks staat ge voor een zeer ernstige vraag; straks zult ge door uw stembiljet te beslissen hebben over de wijze, waarop ons land geregeerd zal worden. Ontelbare malen hebben wij in ons blad besproken de wijze, waarop een zich kristelijk-noemende regee ring zich van haar taak geweten heeft. Maar sterker dan wij het in woorden vermochten aan te toonen, bewees de tegenwoordige regeering zélve hoe reaktio- nair ze is in merg en nieren. Christelijk was ze niet! De eerste christelijke wet moet nog ontworpen wor den. Lohman schijnt waarheid te hebben gesproken, -toen hij zeide: christelijk staatsrecht is onbestaanbaar; zelfs mag men beweren: christelijk staatsbestuur is onbestaanbaar Wél was het christelijk ministerie reaktionair! De weinige arbeid, die het leverde, was steeds achteruit gang. De ongevallenwet moet verslechterd wordende arbeiders moeten betalenDe arbeidswet moet verslechterd worden: gij moet méér kunnen worden uitgebuit! Het onderwijs moet verslechterd: gij behoort dom te blijven. Het arbeidscontract zal al lereerst verplichtingen geven, tegen slecht ge waarborgde en schrale rechten. De pensioenwet, het meest schandelijk gewrochtsel, is een officieele roof tocht op uwe zakken. Duldt ge dit alles? Arbeiders, hebt ge hersens om te denken? Hebt ge begrip van recht? Hebt ge den moed uw bestaan te verdedigen? Stemt dan NOOIT op dat onbelangrijke persoontje, dat reeds zoo vele jaren achtereen als uwe afgevaardigde een zetel in de Kamer bezette, en enkel dienst wist te doen als tel- man bij de regeeringsmee: derheid Wat deed de graaf van Limburg Styrnm ooit in het belang van ons dis trict? NietsEn tóch was er wel iets te doenDaarvan bijvoorbeeld kunnen de brandersknechts getuigen.' Wie was het die nun belangen eenmaal in de Kamer bracht? De graaf? Och kom, die zal nota nemen van brandersknechts! Neen, het was een Sociaal-Democraat, die de branderij-gruwelen weer moest ontdekken! Let op de 'daden, arbeiders, van uwen afgevaar digdeSpreken die van plichtsbesef? In welk opzicht nam graaf Van Limburg Styrum nota van uwe belan gen Wat m rktet gij ooit van hem? De roem welke u toekomt met uw stem uit te brengen op graaf Van Limburg Styrum is dezein de Kamer een man te doen plaats nemen, die er totaal niet behoort. Schiedam maakte met zijn afgevaardigde in de 2e Kamer een armzalig figuureen Lohmaniaansche stemmachine, meer was onze adellijke vertegenwoordiger niet Welnu, arbeiders, ons laatste woord is ditwélk belang hebt gij er bij, om dezen man wederom uw wel en wee toe te vertrouwen 7 Kunt gij één reden daar voor ontdekken? Overweegt de vraag ernstiggebruikt uw eigen, gezond verstand, dan ziilt ge tot de overtui ging komen en deze met alle kracht waarover ge be schikt overdragen aan al uwe mede-arbeiders: van de zijde der arbeiders verdient graaf Van Limburg Styrum geen enkele stem! Zullen we dan onze stem aan den heer De Groot geven We kunnen het niet aanbevelen. Men moge voor den persoon van dezen kandidaat achting gevoelen, naar de Tweede Kamer moeten we hem toch maar niet zenden. Ei' wordt vaak om gelachen, als wij beweren dat de vrijzinnig-demokraten viscli noch vleeseh zijn Doch kenmerkend is het, hoe héél hun theoretische, maar evenzeer héél hun practische politiek uitmunt in zwakte en halfslachtigheid. Dit verschijnsel wezen we ook zoo vaak aan bij den kandidaat der vrijzinnigen, in zijn arbeid in den gemeenteraad. Altijd schipperen, (nemen wat je krijgen kunt, heet 't tegenwoordig) geen vastbesloten strijd naar het doel. Op welke slappe wijze is de strijd gevoerd tegen den demon in ons gemeente bestuur en hoe is hij beëindigdZeker, eerst een storm loop, denkt men echter: nou wordt het ernst, straks dreunt de losbarsting dan is plots alles stil, de aanvaller verdwenen en de vuurpijl stertt als een nacht kaars uit. Daar is niet dat forsche in 't handelen, dat van bewustheid spreekt. Daar is niet de kracht van volle overtuiging, die drijft tot onwrikbaar doorzetten. Neen, daar is over-overgroote voorzichtigheid en lang zaamheid die men zekerheid meent te zijn, doch meer z'n oorsprong vindt in de zucht tot sparen van kool en geit. Hoe duidelijk blijkt dit alles bijv. in de staking der glas-arbeiders. Schoon de oorzaak daarvan voor 't grijpen was en ook helder'uitblonk, dat hier enkel in 't spel was een ver doorgevoerd patroons- terrorisme; schoon alle groepen, zoowel de R.K. Volks bond, als Patrimonium, als de Ned. Herv. Werkmans bond, als de S. D. A. P. enz. enz., terstond stelling kozen voor 't recht van de arbeiders de vrijzinnig- demokraten begrepen en erkenden eerst het recht van deze staking, toen ze ongeveer voorbij was! Als een hinkend paard komen ze meestal achteraan, omdat ze op twee gedachten strompelen, en hun kijk op de dingen onjuist maken door het adopteeren van het arbeiders belang en het patroons-belang tevens. Zoo ook is het gesteld met het Arbeids- of wel dwang-contract, waarv an de vrijzinnig-demokraat Drucker de uitvinder is en dat een „vrijzinnige" regeering ons even goed zal opleggen als een christelijke. De heeren begrijpen niet dat dit ontwerp véél te vroeg ter wereld is verzeilddat het misschien dienst kan doen als de vakvereenigingen behoorlijke kracht ontwikkelen kunnen, doch dat het nu is voor den arbeider„allereerst nieuwe verplichtingen.'" 01 er nieuwe rechten zullen komen, kunt ge dan hopen! Neen, een vrijzinnig-demokraat moge als persoon een nobel figuur zijn, in de politiek, dat zullen de arbeiders meer en meer moeten begrijpen als ze hun oogen en hersens gebruiken, in de politiek mist hij alle hou-vast. Dit blijkt in de Kamer het best bij verschil lende stemmingen: de eene vrijzinnig-demokraat stemt met volle overtuiging tegen een voorstel, de ander met evenveel overtuiging er vóór. De geheele vrijz. dem. groep in de Kamer fungeert het meest als politiek raadselEn zouden we er nut in kunnen vinden, het eene vraagteeken naast het andere te plaatsen? Wat winnen we daarbij? Wie weet het te zeggen? Niemand zelfs de vrijzinnig-demokraten niet. Ze weten héél goed, welk ve raad ze aan de demokratie hebben gepleegd ze weten heel goed, dat ze niet meer zijn, waarvoor ze zich zoo gaarne uitgeven. Door hun valsche leuzeklerikaal of anti-klerikaal hebben ze zich in wanhopige bochten laten wringen wat ze nog kunnen en zullen doen, 't zal alles geschieden bij de genade der oud-liberalen. En daarom zijn ze voor de bewuste arbeiders bij eerste verkiezing onmogelijk geworden. Geen a: beider kan met volle sympathie den heer de Groot zijn stem geven Over blijft VAN LEEUWEN Waarom moet ge dien stemmen? Om zijn persoon? Ge hebt er weinig mede te makenNeen, ge moet hem stemmen als sociaal-demokraat! Zijn het niet de sociaal-demokraten, die in en buiten de Kamer het zwarte verbond het felst bestoken en ontmaskeren! Zijn het niet de sociaal-demokraten, die met vollen ernst hun mandaat vervullen? Die zelfs door de anti-revolutionaire pers aan andere kamerleden worden ten voorbeeld gesteld om hun ernstig werken en ijverige studie? Zijn het niet de sociaal-demokraten die in alles de wfe-belangen hooghouden? Was het niet Troelstra, die de beruchte Noord-Brabantsriie bankzwendel geeselde; was het niet Yan Kol, die de moordtochteu in de Gajoe- en Alaslanden brand merkte was het niet Van Kol, die de interpellatie richtte inzake de raadselachtige gebeurtenissen aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken waren het niet altijd de sociaal-democraten die steeds de vuile wasch hadden schoon te wasschen, omdat de heele rest van rechts en links er den neus voor ophaalde? Sla de Handelingen na, arbeiders overal en altijd waren de sociaal-democraten op de bres om uwe belan gen te behartigen. Trots hun klein getal worden zij o zoo gevreesd! Dat bewijzen het best de pogingen die overal worden aangewend om de soc.-dem. Kamergroep te verzwakken, zoowel van rechtzinnige als van vrijzinnige zijde. Dit zegt u genoegarbeidersZorgt gij ervoor, dat die soc.-dem. Kamergroep versterkt wordt en wel met een krachtig elementwij kennen onzen kandidaat als een eerlijk en stoere strijder; wij kennen hem als een krachtig overtuigde sociaal-democraat Arbeiders, stemt en roept op al uwe kameraden en doe uw galm gaan door sloppen en stegenwerkt, arbeiders, die enkele dagen, welke ons nog resten, werkt met grooten kracht voor onzen kandidaat laat ons, doch ook uw laatste woord zijn: Stemt op Dr. J. VAN LEEUWEN! Groote rijkdom brengt de tegenstelling met zich van groote armoede. Hoe weelderiger eene klasse leeft, te schriller zal het onderscheid zijn tusschen die klasse en de groote klasse van werkers. De arbeider moet zijn arbeidskracht verkoopen om voor den honger gevrijwaard te zijn, en hij moet die arbeid leveren daèv en wanneer het den bezitters der productiemiddelen belieft. Maatregelen in wetten kunnen de almacht van het patronaat wel besnoeien, maar toch altijd zal de arbeider zich moeten overgeven aan de willekeur van hen, wiens brood hij eet, en dus ook zijn lof spreekt. Herhaaldelijk worden patroons door de politie verbaliseerd wegens het „overrijd" laten werken, en het volgende staaltje daarvan doet ons een blik slaan in de levensomstandigheden van joDge meisjes die door de angst voor broodloosheid, door de patroons worden gedwongen om hun nachtrust op te ofleren aan de winstdorst. Het geval is het volgende Bij de fijnen aaraeskleermaker, firma Hofman aan den Schiedamschen Singel te Rotterdam heeft de politie Zaterdag 3 Mei 's avonds te 9 ure in een geheime werkplaats, een snikheet vertrek, 15 meisjes druk aan het werk gevonden, hetgeen den patroon een proces verbaal bezorgde. Is het niet schandelijk? De wet stelt straf erop, maar de honger drijft de meisjes het atelier, de fabriek in, om er het grootste deel van den dag te slijten voor een loon, dat, omdat het „maar" vrouwen ot nog minder, meisjes, zijn, te gering is om ook maar op den naam van loon aanspraak te kunnen maken. Men moet het geval duidelijk zien. Meisjes worden weggehouden van de plaats, waar ze behoorden te zijn, in het huisgezin, waar ze alleen 's nachts even mogen terugkeeren om een korte nachtrust te genieten, en den anderen dag weer aan het werk te gaan. Zij mogen dan de fijne dameskleeren maken, waarmede de me vrouwen zich mogen tooien, wanneer ze in hun zalig nietsdoen langs Rotterdams straten zwieren. Ook mogen ze mooie kleedjes vervaardigen voor jonge dames, die zich heet maken voor het welzijn van arbeiderskinde ren, en fancy-fairs moeten opluisteren. Zelf zullen die arme naaistertjes die kleeren niet mogen dragen, dat is geen spek voor hun bek, maar vervaardigen al zouen ze d'r leven voor moeten geven. Ze zullen werken. De honger is een onver zettelijke prikkel! De patroon zal een boetetje hebben te betalen en gaat vooit op denzelfden weg, want op dien weg is goud te vinden! Directe actie. Alphonsus IV, de koning van Spanje, is in Parijs aan het passagieren geweest, en is dooi den voorzitter van den gemeenteraad ontvangen met alle statie. Bij wijze van protest tegen dat bezoek, was de arbeidsbeurs in plaats van met de gewone Fransche vlag, versierd met de roode vlag. Het jongmensch heeft ook de opera bezochttoen bij er kwam werd een bommenaanslag op hem gepleegd, zonder dat hij eenïg letsel bekwamdaarentegen werden eenige personen uit het publiek, en een paar uit den stoet verwond. Die heeren-anarchisten zijn toch rare scharrelaars. Wanneer men ze vraagt, wat hun voorstelling is van de nieuwe maatschappij, dan weten ze 't niet, want ze trekken zich niets er van aan, dat de productie geregeld moet zijnregelen.? brrr, dat doet je denken aan orde; aan macht uitoefenen.... neen niets van dat alles. De anarchisten zullen de maatschappij zich helpen ontwikkelen door het vermoorden, of althans het trachten er naar, van personen, die ze juist niet moeten treffen, omdat ze niet verantwoordelijk zijn. Wat heeft nu dat Spaansche jongetje gedaan, dat het noodig maakt hem uit den weg ie ruimen? In Rusland waar men Von Plewhe en grootvorst Sergius doodde,, daar was dat een gansch ander geval. Dat waren verantwoordelijke personen, die bekend waren als de „bloedhonden" in Rusland, en het volk dat geen recht vindt in het barbaarsche land, vindt in z'n machtelooze woede een zekere bevrediging voor zijn gekrenkt rechtsgevoel, wanneer het zijn beulen uit den weg ruimt. Wij prijzen volstrekt geen moorden aan. Niemand zullen wij aanraden, zich op die wijze te wreken, maar van de Russen is het te begrijpen. De Russische sociaaldemocratie heeft dan ook de verantwoordelijkheid voor die daad op zich genomen. In het geval met koning Alphonsus is 't het stelsel van vorstenmoord, dat zich laat zien, het stelsel, bekend als direkte „aktie", en dat keuren we beslist af, omdat 't onzin is. Niemand bereikt er iets goeds mede! In het Roergebied bestaat reeds sedert lang een trust of syndicaat (samenvoeging tot een geheel van ver schillende ondernemingen) onder de mijneigenaars, waar van de mijnarbeiders in dat gebied de zegeningen on dervonden 'hebben in de tijden die nog pas achter ons liggen (begin van dit jaar.) Eenzelfde gevaar van staking-opdringen zullen thans de arbeiders in Zuid-Wales (Engeland) op gaan loopen, want ook daar gevoelen de heeren mijneigenaren liefde voor een combinatie van hun vakgenooten. Enkele dagen geleden hebben de heeren een konferentie ge houden, waaraan de eigenaars van 28 steenkolenmijnen met een jaarlijksche productie van 1.500.000 ton uit een totale productie van 2 500.000 ton anthraciet deel namen. De voorstanders dezer kombinatie zijn van plan een kapitaal van zes millioen gulden bijeen te brengen om de zaak te doen slagen en zoo noodig ver schillende mijnen, waarvan de eigenaars buiten de trust mochten blijven, te koopen. Als dat plannetje lukt, dan krijgen we spoedig een kolen-oorlog tusschen Duitschland en Engeland, die toch al eenigszins aan den gang is.

De Moker | 1905 | | pagina 2