Een hoofdartikelenschrijver. Uit het vereenigingsleven, Ditjes en Datjes Ylaardingsche IJzerkoekjes. Genieten zij, die zich op de meest dwaze wijze met papieren rozen hebben opgedirkt en nu in clubjes, ge armd, zich den keel heesch schreeuwen? Genieten zij, die na eenige weken van „zuinig-zijn" zich tegoed doen aan de lekkernijen, die zij morgen en overmogen, vrij wat rustiger en óók vaak héél wat zindelijker behandeld of bereid, voor dezelfde centen kunnen nuttigen? Genieten zij, die om toch maar van de kermis-heerlijkheden te kunnen profiteeren, zich weken van zorg laten welgevallen? Of genieten zij, die met meer of minder lawaai de kermis speciaal als h-t offerfeest aan Bacchus erken nen Die ten slotte met hun verwaaid uiterlijk, als ze kniekbollend nog slechts gaan kunnenals ze je nog slechts kunnen aanzien met dien suffen blik, die zoo heelemaal spreekt van geestelijke absentie, de lieder- lijkste taal uitbraken en slechts weten anderen hinder lijk te zijn En zich straks met hun liefjes verwijderen naar groener dreven, waar ze dikwijls meteen hun roes uitslapen Laat men kermis-houden, als men er behagen in scheppen kan. Laat men „genieten", als men genieten kan, van dit soort genot. Maar laat men in deze dagen van kermislol zich nimmer verlagen tot het onwaardige laat men niet zinneloos zich werpen op het zedelooze. En als men straks weder zich ontworteld heelt aan dien roes, laat men dan mee-ijveren om die verouderde gewoonte van „vermaak" te vervormen tot het behoor lijke, het betamelijke mee-ijveren naar beter, meer edel vermaak. Het oliepitje, dat van tijd tot tijd het vak voor hoofdartikelen in de Schiedamsche Courant poogt te verlichten, is ook voor de Gemeenteraadsverkiezing weer eens aangestoken Nu is het gekke van een oliepitje, dat het óf bijna geen licht geeft, óf, als je het meer opdraait, walmt. En dat is het gekke van de tegenwoordige hoofdartikelen der S. C. ook: óf zij geven bijna geen licht óf ze walmen. Zoo'n dom oliepitje toch en zoo'n dom hoofdartikeleuschrijvertje In de Schiedamsche Courant van Maandagavond stond het bedoelde artikel „De Gemeenteraadsverkiezing". Wij zullen er den korten inhoud van weergeven, vooral lettende op den zoekgeraakten samenhang der alinea's Bijna even belangrijk als voor de Tweede Ka mer zijn de stemmingen voor den Gemeenteraad in onze gemeente, want hoe hard liberalen en sociaal-democraten ook hebben gewerkt, van te voren wisten we toch dat ze het niet zouden halen en het is heel mooi dat ze zoo hard hebben ge werkt, dat belooft voor de toekomstmaar dan moet het zoo blijven gaan met dat werk en boven dien zal de strijd over 4 jaar „allicht" anders zijnwant, wie weet, of er dan nog de coalitie van thans bestaan zalwant Kuyper is verplette rend verslagend, en zijn valsche leus is een bespot ting geworden, en ook onder de coalitie begint het hommeles te wordenen toch bestaat die coalitie nog, tenminste nu weer bij de gemeenteraadsver kiezingen en nu worden de 4 aftredende liberale raadsleden uitgesloten door de katholieken, anti revolutionairen en christelijk-historischenhet is waar dat de bloei van een gemeente grootendeels afhangt van de beslniten van den gemeenteraad, maar waar zijn de christelijke besluiten van onzen kerkeljjken gemeenteraad er is juist ruzie onder hen, bijv. over de kermisweg met de oude leuze, vraag er naar wat je voor man voor je hebt waarom moeten de liberalen weg Hebben ze soms te veel den moed hunner overtuiging gehad De kiezers zullen, hopen wij, anders oordeelen dan de kiesvereenigingenmijnheer Honnerlage Grete is een fatsoenlijke vent, maar hij moet er uit omdat de kerkeljjken niks van de liberalen willen weten op technische gronden nemen wij de candidaten van de vnjzinnig-democratische kiesvereeniging Schiedam over. En dan komen de namen der candidaten. Wij zou den geneigd zijn, premies uit te loven voor de vinders van eenig verband in het genoemde artikel. Maar daar is het artikel toch nog te veel eer mee bewezen. Het deed ons denken aan een man met hevige koliek een zin geschreven, naar zekere plaats, weer een zin gesch even, halfgek van koliekkramp, gauw weer een zin, nog eens naar zekere plaats, weer een zin, wat een krampen toch, nog meer krampen, weer naar zekere plaats, gauw nog een paar zinnen, ze komen van de drukkerij, al weer koliekkrampen, nog even neen eerst naar zekere plaats, en nuhet slot, gauw, de namen, het stuk naar de drukkerij, het leed is geleden, een flinke dosis laudanumoef. Het eerste begin van inzicht, wat een hoofdartikel „in liberalen zin" over een gemeenteraadsverkiezing moet zijn, ontbreekt blijkbaar bij den onbekenden schrijver, van wien ongetwijfeld nog het verstandigst is dat hij zijn onbekendheid handhaaft. 1) Maar wat te denken van een graag liberaal zich noemend uit gever, die zulke artikelen laat drukken? En wat van een liberale partij, die het met zulk een hoofdartikel schrijver moet doen? Hebben ze niet beter? Of is hun blut met hun iudividuliasme een dekmantel voor gemis aan kennis en bekwaamheid? Nu kan het oliepitje weer een poosje rusten! Slaap zacht Branders- en Distillatenrsknechts. Deze vereeniging heeft het volgend manifest aan de vakge- nooten gericht: Kameraden Gij, die een van de krachtigste organisaties zoudt kunnen zijn, gij, die het gevaarlijkste bedrijf uitoefent, gij die de langste werktijden hebt (zie de statistieken), gij die in de meest benauwde ruimten dagelijks werkt eu de minste Zondags- en nachtrust genietgij, die hebt van alle andere vakarbeiders het laagste loon in vergelijk met uw werktijden. Hoe dikwijls is u dit niet onder de oogen gebracht? Bekijk nu ten laatste uw positie, haal eens voor den geest uwen maatscliappelijken toestand en maak dan eens een vergelijking met andere arbeiders, dan zult gij zeer zeker uit uwe eentonigheid, welke gelijk is aan de regelmatige loop eener machine, opschrikken Wanneer anderen de Zondags- en nachtrust genieten en gij aan de zift of gistpers staat, gist scheppen of ander werk doet, vraagt ge u dikwijls af: Waarom kunnen wij dat ook niet genieten? Waarom niet? Brandersknechts, bekijkt deze punten eens goed van alle kanten. Wanneer andere arbeiders zich nog eens in hun bed omdraaien, zijt gij reeds lang in de branderij. Waarom Wanneer gij des Zondags met een vuil pak en grie vend hart in de branderij moet werken, dan kunnen andere arbeiders den vrijen tijd genieten, u is dit ont zegd, want gij zijt maar ouwe tijer! En aan wien is deze grievende toestand uwer positie te wijten? Aan niemand anders dan aan u-zelf. Wanneer gij eens nagaat dat er in Schiedam onge veer 8 a 400 brandersknechts zijn, die allen zoowat dezelfde grieven hebben, wGk een kracht kon er van deze mannen uitgaan, wanneer zij onder één vaandel georganiseerd waren. De geheele industrie lag in uw hand, wat kon er al niet verbeterd worden. En toch zijt gij blind voor uwe belangen. Waarom zijt gij zoo verdeeld en daarom zoo zwak, hebben wij niet allen dezelfde belangen? Brandersknechts van Schiedam, gij behoort het allen eens te zijn en u te scharen onder één Vaandel, dit is het Vaandel van den Bond van Branders- en Distil lateursknechts Laat alle kleingeestigheid varen; mannen van één vak behooren in één organisatie. Waarom die verdeeldheid? Waarom niet één geheel gevormd Als gij dit alles ten volle beseft en één geheel wordt zijt gij, brandersknechts, de krachtigste organisatie in de geheele industie en kunt daardoor uw zoolang slechte positie verbeteren. 't Is aan u, kameraden, hoelang het nog zal duren! Bond van Branders- en Distillateursknechts. Vr\je dagen. Door de Kamers van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen en de Bouwbedrijven is aan de Patroons de volgende circulaire gezonden „Bij onze Kamers kwam een schrijven in van den Schiedamschen Bestuurdersbond, waarin onze tusschen- komst wordt ingeroepen om H. H. Patroons te ver zoeken hun personeel, zooveel mogelijk, in de a. s. Zomermaanden een paar vrije dagen toe te staan. Dat schrijven heeft bij onze Kamers een punt van ernstige bespreking uitgemaakt, en zijn er ook al enkele bedrijven waar vervanging voor een paar dagen hoogst moeielijk is, het valt niet te ontkennen dat bij eenigen goeden wil, het verleenen van een paar vrije dagen toch wel voor uitvoering vatbaar is. Onze Kamers verklaarden zich ten slotte dan ook gaarne bereid aan gemeld schrijven uitvoering te geven. Thans nu de winter voorbijgegaan is, de nijpende zorgen zijn verminderd door de komst van den zomer, die met zijn heerlijke natuurpracht zijn intrede heeft gedaan, en cns nieuw leven en nieuwe krachten schijnt gegeven te hebben, worden weder plannen gemaakt om van dit schoone te genieten. Men gevoelt behoefte eens even te rusten, en zich het tegenwoordige zenuwachtige leven van de schouders te werpen, dat ons meer dan vroeger behoefte geeft aan rust en ontspanning. Ook de arbeiders en arbeidsters in fabrieken en werkplaatsen hebben daaraan behoefte, zij zijn ook mensch en hebben eveneens gevoel voor het schoone en lust om te genieten van wat de wereld hen aan natuur schoon biedt. Reeds gingen ons gemeentebestuur en vele patroons te dezer stede er toe over om hunne werklieden jaarlijks een paar vrije dagen te verstrekken, zijn er ook patroons die hunne werkliedentelken jare in de gelegenheid stellen op hunne kosten een genoeglijken dag elders door te brengen, doch er bleven nog Patroons achterwege om iets in dien geest voor hunne werklieden te doen. Gaarna zagen onze Kamers dat het hierboven gemeld loffelijk streven meer en meer algemeen werd, opdat ook de arbeiders en arbeidsters komen tot het besef, dat men hen waardeert en hun voortdurenden lust en ijver voor hunnen arbeid op prjjs stelt. Wij zijn er van overtuigd dat de Hoofden en Be stuurders der verschillende bedrijven daartoe hunne medewerking wel zullen willen verleenen. Yan de afdeeling Schiedam van den Ned. R K. Volksbond en van het Algemeen Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" ontvingen wij reeds betuigingen van instemming met dit streven. De Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen, A. Godschalk, Voorzitter. J. E. van Riet, Secretaris. De Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven, J. StegmAn, Voorzitter. H. de Vringer, Secretaris. P. S. Beleefd verzoeken wij aan Heeren Patroons ons, liefst vóór 1 Augustus a. s. te willen berichten of en zoo ja op welke wijze aan ons verzoek voldaan is; terwijl wij ons aanbevolen houden van die Heeren Patroons, die aan ons verzoek niet konden of willen voldoen, de redenen te mogen vernemen die daartoe geleid hebben. De christelyke werkmansbond. „Mercu- rius" schrijft: De Werkmansbond voor leden van de Nederlandsche Hervormde Kerk, afdeeling van den Christelijk-Natio- nalen Werkmansbond heeft Zieken- Weduwen- en Pen sioenfonds en dankt daaraan het grootst aantal zijner leden. De verwachtingen bij de oprichting van het pensioen fonds waren hoog gespannen, maar een groot desillusie heelt dezer dagen de berekening van den wiskundige den leden gebracht. De geheele uitkeering toch kan slechts bedragen 58 cents p. week of 2.50 per maand. Een pensioen van 58 cents per week Ziedaar de straf op 't negeeren van de wetenschap pelijke eischen van pensioenverzekering. Vuile praetijken. De Utrechtsche Stem des Volks meldt In den nacht voor den herstemmingsdag werd een rood billetje verspreid in district II van den navolgen den inhoud „Sociaal Democratische Kiezers De liberalen, die zoolang reeds alle zetels in den Gemeenteraad voor zich alleen opeischeu, gaan daarmee door. Ook nu, nu ze zonder onze stemmen hun candi daten niet voor de Tweede Kamer kunnen gekozen krijgen, zijn ze toch zoo aanmatigend. Daartegen pro testeeren we. Dat willen we niet. En daarom raden we aan bij wijze van protest niet op Roëll te stemmen. Vele Sociaal-Democratische Kiezers Die taktiek was te doorzichtig. Die „vele sociaal democratische kiezers" zullen wel dezelfde menschen zijn die zich op een ander billetje dat aangeplakt werd noemden „Eenige arbeiders" en beweerden dat de Ridder en van Weijler zich nimmer tegen uitbreiding van het kiesrecht hebben verklaard. De stellers van bovengenoemd rood strooibiljet je zijn de zwarte heeren die ijverden voor de Ridder. Zij noe men zich het eene oogenblik „arbeiders" en op een ander oogenblik „vele soc.-dem. kiezers." Kuyper's val. Het Orgaan der Nederl. Vereen, v. Spoor- en Tramwegpersoneel schrijft er over: Hij heeft met volle handen wind gezaaid op 28 Juni heeft hij woedende orkanen geoogst. Hij heeft met een hoonlach de eerlijke strjjders voor hun recht in 1908 op straat gesmeten op 28 Juni heeft de Nederlandsche natie hém uit zijn politieke huis verdreven waar hij nóch als Kamer lid nóch als minister wederkeert. Hij heeft deze mannen met breed handgebaar verwezen naarVeenhuizen. Op 28 Juni heeft de natie hem alvast tot werk- looze gemaakt. Hij heeft gelachen bij den honger der duizenden mannen en kinderen. Hij heeft gespot met de smeekbeden der uitge- worpenen. Den 28 Juni heeft het Nederlandsche volk dezen man, die een steen heeft op de plaats waar bij een ander het bart zit, hoonlachend en met innig ge noegen weggejaagd, als antwoord op zijn spotternij. Hij heeft de strijders van 1903 buiten de zede lijke gemeenschap gesteld op 28 Juni heeft het kiezersvolk de gemeenschap met hem verbroken. Hjj heeft de „misdadige woeling" uitgedacht, er toe aangehitst en er door de koningin zijn etiket op laten plakken op 28 Juni heeft de natie klaar en duidelijk uitgesproken van dergelijke ge meenheid niet gediend te zijn. De belofte, dat recht gedaan zou worden, is ge schonden. De belofte, dat de loonen zouden worden ver beterd, is geschonden. De belofte, dat de werkuren zouden worden ver minderd, is geschonden. De belofte, dat betere rechtszekerheid zou wor den verkregen, is geschonden. Op 28 Juni heeft het volk gezegd, dezen woord breker niet langer als adviseur der kroon te wenschen. En het blad besluit met een aansporing tot het spoor wegpersoneel om zich thans onbevreesd te organiseeren. Pik: Wel Por, ben je nog in de „Harmonie" wezen luisteren op de Openbare vergadering van „Volksbelang?" PorZonder mankeeren Pik, en ik moet je zeggen dat 't een zeldzaam mooie avond is geweest, 'n avond vol propaganda én door het gesprokene én door de lectuur door de colporteurs aldaar aan den man gebracht. Wat vooral goed van de hand ging dat was de spotprent „De tien geboden van Dr. Kuyper. Ik vond het goed gedacht van „Volksbelang" om in deze ver kiezingsperiode te vergaderen in de „Harmonie", men zit meer in het centrum der stad, en men krijgt dan weer een ander publiek, menschen die men anders op die vergaderingen nooit ziet. Het eerst trad als spreker op IJ. Schuitmaker. Hij onderwierp het thans vigeerende stelsel van heffing 1) Wij zijn nl. overtuigd, dat deze „hoofdartikelen" niet van de hand van de redactie zijn, want die schrijft en knipt daarvoor te verstandig.

De Moker | 1905 | | pagina 3