goed en goedkoop. Adres: Oude Kerkhof 7. Onfler Zwart regime, r r Het Evangelie der Sociaal-Democratie H12 Karikatnnrteekeningen in Meuren, Belleyoysstraat 4, Md. W.-KrnisMe, Rotterdam SViej. E H van der Meer Bk V AF Vp De Centrale Arbeiders-Verzekering en Deposito-Bank V A A W A A A V Mej. H. v. Dijke-v. Brandwijk Dagelijks te ontbieden. A fek A De Socialistische Maatschappij, 4 Sluit uw verzekering bij A. WINTERBERG, Vriendschapstraat M.b van den hoofdelijken omslag aan een scherpe critiek, en toonde aan met cijfers en gegevens dat het thans bestaande stelsel naar verhouding meer drukt op de arbeiders en kleine burgerij, en dat de bezittende klasse bij het voortbestaan van dit stelsel groot belang heeft. Het was vooral de christelijke wethouder Versteeve die het ontgelden moest. Ook door Schuitmaker zoowel ais door anderen werd deze naamchristen die zich aandient als' de man dei- kleine luiden, maar die in waarheid die kleinen steeds maar achteruit zet, hun belangen vertrapt, docli het voor de grootten, voor de bezitters opneemt en steeds voor hen op de bres staat, aan de kaak gesteld. Het was een zwaar stuk werk wat Schuitmaker leverde, dat werken met die cijfers en tabellen valt niet mee, noch voor een spreker maar ook niet voor de hoorders. Nadat hij z'n critiek geëindigd had op het bestaande, ontwikkelde hij het stelsel van Progressieve heffing, hoe dat ging, dat kunt gij wel begrijpen Pik. Wij k< nden zoo bemerken dat wij hier te doen had den met een man van 't vak, hij marcheerde al die getallen en cijfers met een vlugheid die ons deed dui zelen en zijn berekening kwam hierop neer, dat door invoering der Progressie, de arbeide s die verdienen f 500.en daar beneden geheel worden vrijgesteld, dat zij die verdienen van f 500.— tot f2000.lichter worden belast dan nu, maar dat zij die 'n inkomen hebben van duizenden en aldus leven in weelde, het gelag moeten betalen en dat is maar zaak ook, want juist zij zijn het, die van de Gemeentezorg in 't algemeen het meest profiteeren. Het was een kranig stuk werk wat Schuitmaker leverde, het was zooals ik daar straks opmerkte de vakman die hier aan 't woord was. Hij is dan ook voor „Volksbelang" als candidaat een gelukkige keuze. Als tweede spreker trad op de nog jeugdige, eerst 23 jaar oud zijnde maar reeds overbekende J. C. Hoorweg. Deze candidaat zou ik haast zeggen, is een unicum onder de arbeiderszonen. Geboren uit een groot arbeidersgezin, reeds als kind zijnde, ondervonden en geproefd hebbende de bittere aisum, die in deze gevloekte kapitalistische samenleving alleen maar is weggelegd voor de werkers en hunne kinderen, is hij er één die in z'n schooljaren niets ande s heeft genoten dan het kosteloos lager onderwijs. Begaafd met een helder hoofd, en reeds jong de begeerte in zich gevoelende wat meer te weten van de maatschappij dan het gewoon dagelijksche, kwam hij er toe, in tegenstelling met anderen van ziju leeftijd van zijn met moeite overgespaarde centen zich lectuur aan te schaffen, zijn dorst naar kennis en wetenschap was groot, zoo groot, dat ondanks zijn atmattenden arbeid als Typograaf, hij vele uren, bestemd voor de zoo noodige lichaamsrust, besteedde aan studie. De gunstige gevolgen daarvan zijn dan ook niet uit gebleven. Thans, nog zoo jong zijnde, kan hij bogen op het bezit van een hoeveelheid kennis, waarop menig kapitalistenkind, hetwelk misschien duizenden guldens aan pipa heeft gekost jaloersch op zou wezen. Ekonomisch goed onderlegd, is hij niet minder thuis op het terrein der Politiek. Toege ust met een gemakkelijke en duidelijke manier van spreken, in 't bezit van veel en velerlei kennis, beschikkende over een groot.e mate van zelrbeheersching en bescheidenheid, één die zichzelf gevormd heeft aldus een „Selfmade man" ziehier de jonge candidaat van Volksbelang. Sociaal-demokraat in hart en nieren, en voorzitter van de afdeeling alhier, kan men z ch verzekerd houden dat de leiding daarvan in goede handen berust. Gij neemt het mij niet kwalijk. Pik, dat ik een beetje uitweidde over den persoon van Hoorweg, ik vond dat noodig om u te doen uitkomen welk een aanwinst hij zou zijn voor onzen Gemeenteraad. Doch nu z'n optreden in de openbare vergadering. Als onderwerp had hij gekozen „Gemeente-exploitatie". Het bleek ons al dadelijk dat we hier te doen had den met iemand die z'n onderwerp volkomen meester was Zijn werken met cijfers en getallen uit de praktijk van andere Gemeenten, maar ook uit Vlaardingen toonde ons aan, dat het in eigen beheernemen der bedrijven door de Gemeenschap tot gevolg zal hebben betere produktie, betere bediening, betere aibeidsvoor- waarden voor de betrokken arbeiders, en wat vooral niet mag vergeten worden, de winsten daarvan komen in de Gemeentekas en daardoor zal de belasting der burgerij minder worden, en ten laatste zal door een en ander de prijs van gas en water enz. aanmerkelijk lager gesteld kunnen worden. Als derde en laatste spreker trad op A. de Witte, het reeds,, alom bekende raadslid. De verdeeling van dien avond was naar mijn meening praktisch. Zooals dat bij vele gelegenheden gebruikelijk is, om tot slot een stuk vuurwerk af te steken, scheen dat ook hier den opzet te zijn. Want vuurwerk was het in den vollen zin van 't woord wat ons door de Witte gegeven werd. Politieke donderbussen, knalsignalen en voetzoekers werden door hem afgestoken op al de beschermers van de brand kast in den Raad, hij sloeg er ongenadig op los, de spaanders van de meeste zijner collega's in den Raad vlogen er at, hij deed dat weer geheel in „Stijl de Witte", en dan weet je al genoeg. Tot aanvalspunt had hij gekozen het program van actie der kerkelijken in 1899, aldus van het stelletje dat nu moet aftreden, dat zijn M. Versteeve, Pieter van Geldereu, J. Droppert, J. Zonneveld, D. v d. Valk. Dit program bevatte het navolgende: 1. Bevordering van Zondagsrust. 2. Beperking van Uitgaven op Schoolgebied, zoover de wet toelaat. Proportioueele Schoolgeldheffing, vertegenwoor digers van voor- en tegenstanders van het bizonder onderwijs in de plaatselijke schoolcommissie. 3. Afschaffing der Kermis. 4. Wering van openbare feestelijkheden op algemeen erkende Christelijke feestdagen. 5. Zorg voor de peusioneering van oude en gebrekkige werklieden in dienst der stad. 6. Bestrijding van alle onnoodige uitgaven, opdat de verarming der Gémeeute voorkomen worden. 7. Beperking van het aantal „Vergunningen" tot het minimum bij de wet bepaald. De Witte punt I onderhanden nemende, zei daarvan Bjj dit punt kregen toen de kiezers den indruk alsof in Vlaardingen Zondags veel gewerkt werd. Wat toen gebeurde gebeurt onder het kerkelijk bewind nog. Gas en waterleiding doeu dien dag hun diensten. Politie is ook nog iu fun-tie dien dag, er is op dat punt niets veranderd, ja zelfs is het nog verergerd, want het nieuwe voetbruggetje over de haven daargesteld onder kerkelijk bestuur, wordt Zondags lustig opeu-^en dicht gedraaid, iets, waar De Witte wel niet tegen is, maar waar de kerkelijken, volgens hun konsekwentie, wel tegen moeten zijn. Aldus, zoo zei De Witte, is dit punt niets anders dan boerenbedrog. Punt 2. De uitgaven op schoolgebied moesten dan volgens die kerkelijken beperkt worden. Wat zien we echter. De uitgaven op dat gebied zijn van dien aard, dat, waar vroeger de gemeente in het onderwijs van elk kind bijdroeg f 18.is het nu geworden ongeveer f20.aldus niet beperkt maar uitgebreid, iets wat De Witte als „onderwijsman" toejuicht, doch waarmee de kerkelijken alweer mee bewijzen iets belo >fd te hebben wat zij niet nakwamen, dus ook alweer boerenbedrog. In Punt 2 komt not V(tor de samenstiHing van de schoolcommissie. Welnu dat doel is bereikt, daariu zit ten nu voorstanders van het bizonder, dat is dus tegen standers van het openbaar onderwijs. Maar nu die voorstanders van „bizonde wat zijn dat voor kerels (en wat ik nu zeg is mijn meening pik) Daar zitten nu iu Dikke, vette, logge, en zware scheepmakersbazen, menschen die net zooveel verstand hebben van onder wijs als een Papoea van een Automobiel"Twee men schen, die waaneer de Witte als onderwijsspecialiteit in den Raad daarover spreekt, precies zitten te kijken als een uil in doodsnood, en, wanneer de Witte wat al te harde nooten kraakt, zitten te brommen als twee oude zengen, en weet je wie die twee zijn pik dat zijn Izak Samuel Figee en Willem van der Windt. Punt 3. Afschaffing der kermis. Hiervoor hebben zij, de macht in handen hebbende, 5 jaren noodig gehad. Het nut hiervan is mij niet gebleken pik, en ik was het dan ook met de Witte ééns, toen hij zeide De kerke lijke raad is Groot in 'f kleine, en Klein in t groote" Punt 4. Hierover was haast niets te zeggen. Door dit punt kreeg men den indruk alsof maar aldoor in Vlaardingen gefeest werd, dit was niet het geval, op dit punt viel niets te veranderen, aldus weer „boerenbedrog". Punt 5. Dit was vermakelijk, als de misleiding die hieraan ten grondslag lag niet zoo diep treurig ware. Hierin spraken de kerkelijken over de Pensioueeriug van oude en gebrekkige werklieden in dienst der stad, en dit deden zij in 1899, terwijl en let hier goed op in 1897 die zaak reeds bij plaatselijke verordening gere geld was, aldus iets beloofde te doen, wat al reeds lang gedaan was, aldus weer „boerenbedrog". Punt 6. Bestrijding van alle onnoodige uitgaven enz. Wat hebben wij zien gebeuren De kerkelijken die vroeger den mond vol hadden over de schoolpaleizen der libe ralen, hebben hier in Vlaardingen hetzelfde gedaan, getuige de schoolbouw der laatste jaren. Dat deze bouw goed en flink is geweest juicht de Witte alweer toe, maar constateert tevens, dat die kerkelijken al weer iets beloofd hebben, doch niet nagekomen zijn. De Gemeentehuishouding was te duur, zoo riepen zij in 1899, doch als ik de Witte goed heb verstaan, dan waren de bureaukosten van het Gemeentebestuur in 1899 onder links bestuur ongeveer f 8000.en in 1904 onder kerkeljjk bestuur f 19000.aldus ruim een verdubbeling, terwijl het zielenaantal der Gemeente slechts met 1/s is gestegen. Aldus is er van deze belofte ook niets terecht gekomen, alweer dus „boerenbedrog." Punt 7. Beperking van het aantal vergunningen. Om hiertoe over te gaan (en dat is mijn meening) behoeft men waarachtig niet bij voorkeur kerkelijk te zijn. Drank gebruikers vindt men onder kerkelijken en niet-kerke- lijken en geheel-onthouders vindt men ook onder beiden. Wat mij het meest rationeel voorkomt, is deze maat regel: dat men aan alle meerderjarige mannen en vrou wen van iedere Gemeente het recht geeft, bij meerderheid van stemmen te besluiten den drankverkoop te beperken of te verbieden, (local option.) Gij ziet dus Pik, nu ik je het een en ander van die vergadering heb meegedeeld, dat het wel de moeite waard was. Het was een mooie propagandaavond, één, waarmee „Volksbelang" haar ouden naam weer gehandhaafd heeft, één, waar kracht van uitgaat. Waar de Witte ook nog óp wees, dat was op het werken der Auii's met de „Antithese" iu Gemeente raadsverkiezingen, het scheiden der burgerij in twee groepen, namelijk ngeloovigen en ongeloovigenhij toonde aan, dat in den Raad daarvan niets te bespeuren is, en dit kan ook niet, want het zijn allemaal stoffelijke zaken. Bij het sluiten ^er vergadering wees de voorzitter op het werken met „de zweep' van Troelstra in de Kamer verkiezingen, maar waar deze in de Raadsverkiezingen geen dienst kon doen, verwachtte hij nu dat gewerkt zou worden met „de zweep" van de Witte, de zweep waarmee hij zoo menige st iem heeft geslagen op de politieke Olifantenhuid van sommige Raadsleden, en op z'n vraag aan de Witte of deze die zweep zou blijven gebruiken als dat noodig was, antwoordde deze met ja X. Steunpenning Opoe werk van negen gulden per week 75 ct. Stennpenning Schiedam. V. P. f 0.05R. f0.10 JOZ. DIETZGEN. 45 bladz. Prijs: Uitgave: Adverteert in „De Moker". II A. WAKKER Co ROTTERDAM. ALBERT HAHN. Prijs slechts 60 cent, in omslag. Uitgave: A. WAKKER Co, ROTTERDAM. Qeitiplomeerd d»sk. voor Vrouwen. (Medewerkster van den N.-Malth. Bond) Spreektijd van 2—9 uur. Minvermogenden Woensdag en Vrijdag. Dinsdag van's mor gens 10—'s avonds 7 uur -:- -:- -:- -:- Gedipl. Deskundige voor vrouwen. Nadere inlichtingen Oosterstraat ÏO. Eon boek van 176 bladzijden voor één kwartje! A LAURENCE GRONLUND, bewerkt door F. W. N. Hugenholtz. Geeft een heldere uiteenzetting Ik van het streven der socialisten. Propaganda-prijs25 cent. Uitgave: A. WAKKER Co., ROTTERDAM. fek H Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit 10-8-,04, No. 28, Bijvoegsel Ned. Staatscourant 30-8-'04. No 203. Gevestigd te 's-Gravenhage. Vertegenwoordiger voor SCHIEDAM: Eet Voorwaarts-brood ItU X -L EjJM-L'AA ill

De Moker | 1905 | | pagina 4