Van heinde en verre. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaidemokratische Arbeiderspartij. KUNST EN STRIJD.'' Zangvereeniging EXCELSIOR Afdeelingsnieuws. No. 20. ZATERDAG 15 JULI 1905 5e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal I franco per post 30 cent j hlJ uitbetaling. Losse nummers 2 cent. Bureau van Bedactie en Administraties A. WINTERBERG, Vriendschapstraat 11 boven. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 unr in liet bezit der Redactie zijn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 3 Cent per regel. Zondag 10 uur REPETITIE. Allen present. HET BESTUUR. Let s.v.p. op achterstaande advertentie. HET BESTUUR. De laatstgehouden Afdeelingsvergadering was voor namelijk aan huishoudelijke beheerszaken gewijd: er werden verslagen uitgebracht over het verloop van inkomsten en uitgaven voor de Afdeeling, het Verkie zingsfonds, Constantia met zijn ve schillende exploitaties, De Moker en den Brochurenhandel. De regelingen voor al die takken van dienst, door de Afdeeling ge maakt, bleken op ni<-uw zeer deugdelijk en degelijk te zijn: de inkomsten bleken voldoende om de uitgaven te dekken. Zelfs de groote uitgaven voor de verkiezingen bleken op eenige guldens na door de betreffende in komsten te knnnen worden gedekt. Een woord van dank en hulde, door den voorzitter gebracht aan de verschillende partijgenooten, aan wier nauwgezetten arbeid deze resultaten te danken zijn, was dan ook volkomen op zijn plaats. Alleen De Jiofcer-exploitatie gaf reden tot eenige opmerkingen. De colportage met De Moker door de partijgenooten vooral te Vlaardingen laat n.l. veel te wenschen over. Het is te hopen, dat hierin de ver andering zal komen, die noodig is in het belang van De Moker zelf en van de sociaal-demokratie in het algemeen; het Bestuur zegde trouwens maatregelen toe om de vereischte verbeteringen daarin aan te brengen. Bij de rondvraag werd gevraagd, hoe te handelen, indien de heer Dirkzwager bij de herstemming in 2 districten werd gekozen. Velen vonden een bespreking dezer kwestie geheel overbodig, omdat zij niet konden gelooven aan een dergelijke dubbele verkiezing. Daar ook zij evenwel de kans niet konden ontkennen en een afzonderlijke huishoudelijke vergadering over die kwestie zeer ongewenscht werd geacht, besloot de vergadering er direkt een beslissing over te nemen. Met algemeene stemmen werd toen na ampele bespreking besloten, in dat geval op nieuw met een eigen candidaat uit te komen. Godschalk werd daarvoor aangewezen. En tevens werd bepaald, waarin van de zijde der afdeeling alsdan de actie zou bestaan. Met deze vergadering eindigde een lange en moeielijke wintercampagne, waaruit de afdeeling flink is te voor schijn gekomen. Wij hopen in de campagne van het komende jaar een nog grooter aantal partijgenooten aan den regelmatigen harden arbeid van de strijdende sociaal-demokraten te zien deelnemen. Inwendige organisatie. Nu de dagen van den verkiezingsstrijd achter ons liggen, willen we de ervaringen, in dien strijd opge daan, nader bezien. Zij het onbetwistbaar, dat, gelijk de geheele sociaal- demokratie in ons land plots een zeer beteekenende plaats in de politiek heeft verkregen, onze afdeeling ook in de gemeente-politiek een belangrijke rol speelt, waar hier klerikalen en anti-klerikalen tegen elkaar opwegen en de sociaal-demokraten den doorslag geven in werkelijkheid zijn we hier niet, wat we zijn kun nen. Zijn kunnen als we dit schrijven, dan denken we aan zuster-afdeelingen in onze partij, die, wat leden tal en strijdbare krachten betreft, nog ver bjj onze afdeeling ten achter zijn en die bij verkiezingen ons met hunne cjjfers ver overvleugelen. Hoe komt dat? Verschillende oorzaken zijn hiervoor aan te wijzen. Allereerst de vrees bij de kiezers, die weten dat links en rechts zoo ongeveer gelijk staan, dat ze door hun stem op onze candidat-n uit te brengen, de tegenpartij de overwinning gemakkelijker maken, en niet het foutieve hunner berekening begiijpen kunnen. Maar hiermede vloeit samen de eigenlijke oorzaak Er is door ons nog nimmer naar behooren gewerkt. Wat is werken in een verkiezingsstrijd? Als we den blik richten naar andere afdeelingen, dan zien we dat al datgene wat wij zoo gewoon zijn te doen, als we reeds meenen, ons nu eens bepaald uit te sloven, bij het werk van anderen vergeleken haast nog maar peuterwerk is. Als we eens denken waaraan bjjv. Troelstra z'n zetel in Amsterdam III dankt, dan zien we het raadsel opge lost. Bij de laatste verkiezing, toen zijn kans aan velen bedenkelijk scheen, waren de „ingewijden" vol komen zeker van de overwinning. Waarom Zij wisten dat de inwendige organisatie, dat het strijdplan, rustte in handen van den grooten organisator op dit gebied, onzen onverbeterlijken Ceton. Bij hem is het zekere. Toen een ander partijgenoot plannen maakte vau een meer openbare demonstratie, verscheen van de hand van Ceton een ingezonden stukje in Het Volk, waar boven stond„Geen drukte". Hij beval die demon stratie af hij behoefde ze niet, ze was onbruikbaar voor hem. Maar weken en maanden lang reeds had hij gewerkt, alles regelend, alles bevelend. Geen drukte geen vertoon hij heeft een andere zekerder weghuis bezoek. Dit is het geheim. Huisbezoek, niet op de ook hier gekende liberale wijze, als jonge gasten er het laatste oogenblik op alstoomen, vragen of meneer thuis is en of-i vooral op die en die stemmen wilneen, met taaie volharding iedere kiezer bewerkt, man voor man, stem voor stem voor den sociaal-democratischen candidaat gewonnen, dat is de strijdwijze, de kracht in Amster dam III, ook reeds in andere onzer districten met suc ces aangewend. En die kracht ontwikkelen we hier niet. Dat is een gebrek, onze fout, waaraan we bijna allen in meerdere of mindere mate debet zijn Allereerst zij, die sociaal democraat zjjn, zonder ooit aan den eigenlijken strijd deel te nemen. Die zelfs gedeeltelijk op geen enkele onzer vergaderingen worden gezien of anders toch geen werkzaamheden voor hun rekening nemenzich buiten de organisatie plaatsen en lijdelijk toezien „om dat ze geen tijd hebben". En zeer geduldig gedoogen, dat enkelen zich afjakkeren. In de tweede plaats de schuld van hen, die zich sociaal-democraat gevoelen, doch zich niet bij de partij aansluiten. Ze doen wel zoowat aan „liefhebberij- werk" doch omdat ze niet in de organisatie leven, weten ze van de plannen, van den eigenlijke strijd zooveel als niets af. Ook zij hebben zich eens ernstig hunne tekortkomingen voor oogen te stellen en te bewijzen dat ze voor verbetering vatbaar zijn, door zich direkt als lid der partij te doen inschrijven. Zoolang echter deze oorzaken gelden, kan aan goede regeling van het huisbezoek nog niet worden gedacht. Maar wel konden we allen er toe bijdragen om deze gaping zooveel mogelijk aan te vullen, door overal waar wij kunnen, in de werkplaats, in den familiekring, persoonlijk de kiezers voor ons te winnen. En zelfs dit heel gemakkelijke werk wordt nog zoo vaak verzuimd. Wij hechten niet aan direkt succes; wij zouden geen kunstmatige groei wenschelijk achten, omdat dan meestal het principieele van onzen strijd erbij wordt ingeboet, maar wij hebben er wèl voor te waken, dat wij ook niet zwakker schijnen dan wij zijn; wij hebben partij genooten en geestverwanten, wij hebben den duren plicht te zorgen dat in eiken strjjd onze volle kracht ontwikkeld wordt. Dat zijn lessen uit het verleden zo'gen wij ervoor in de toekomst te toonen, dat we ze ter harte genomen hebben. Dan zal in deze donkere halle het licht der sociaal-demokratie blijken reeds verder door te stralen, dan we zalven vermoedden. En dan zullen we een anderen meer zuiveren strijd zien geboren worden, als niet meer de demokraten zich afwerken voor candidaten van do meest halsstarrige conservatieve soort, omdat ze toch nog „liberaal" zijn, doch zullen we den strijd voeren onzer waardig tegen het conservatisme vóór de demokratie Te Zaandam vervult sedert April 1904 een dokter de functie van schoolarts. Volgens Het Volk is zijn eerste jaarverslag verschenen. Op de scholen werden ruim 70 gevallen van farus (hoofdzeer) geconstateerd. Uit dien hoofde werden 23 leerlingen verwijderd, van welke later weder 13 zijn toegelaten. Geconstateerd werden 16 gevallen van myopie (bijziendheid), terwijl werden ontdekt 25 gevallen van stralismus convergens (scheelheid). Van adenstomie (halsklieren) kwamen 14 gevallen voor, van doofheid 37 gevallen en van adenoïde vegetaties 23 gevallen, niet minder dan 88 gevallen van verkromming van de wervelkolom, dat is 5 pCt., werden waargenomen. Op het spreekuur vervoegden zich uit velschillende oorzaken 162 leerlingen. Ten einde de kinderen in goed passende schoolbanken le kunnen plaatsen, hebben de onderwijzers de kinderen gemeten De heeren Christenen zijn nooit te overtuigen dat zij altjjd en overal te partijdig optreden. Misschien dat het volgende hun hersens eens kan opfrisschen Te Zuidland (waar de anti-revolutionaire dominee van Andel bij verkiezingen de lakens uitdeelt) werden verleden week Vrijdag de drie aftredende gemeente raadsleden herkozen. Dominee van Andel had als naar gewoonte zijn schaapjes naar de stembus gedreven, maar eilacie! de liberale paganisten kwamen erin. Op het erf van een der verkozen gemeenteraadsleden werd 's avonds de onverwachte overwinning met tal van genoodigden gevierd, en door een muziekkorps opgeluisterd. De vreugde was echter van korten duur. De fanatieke volgelingen van dominee van Andel storm den plotseling, begunstigd door de duisternis, op de feestvie enden los en een hagelbui van steenen kwam neer op de hoofden, flesschen, glazen en muziekinstru menten, een der verkozen gemeenteraadsleden werd door een doleerende met een stoel op het hoofd ge slagen en bekwam een diepe wonde die door den dokter moest worden verbonden. Daarna werd het huis van het gemeenteraadslid waarin de feestvierenden een goed heenkomen zochten, met steenen gebombardeerd en verder de ruiten inge worpen Daarna gingen de broederen een psalmpje zingen en hunne knieën buigen voor den Heer der heir- scharen Uitzuigend kapitalisme. Het is nog kort geleden, dat in het Roergebied in Duitschland de groote werkstaking der kolenmijn-arbeiders plaats greep, wegens onrecht vaardige behandeling en diefstal op het loon door middel van het bekende „rullen", waarbij op half gevulde wagens geen loon we d gegeven De Heeren Kapitalisten wrijven thans in hun handen. Zij hebben tijdens de staking, die zij natuu'lijk hadden uit gelokt, gelegenheid gehad om oude voorraden kolen te ver- koopen, en schoon scnip te maken! De heerlijke uit komst is niet achterwege gebleven! De schandelijke uitzuigerij is omgezet in 10y3 procent dividend, behalve dat er nog tal van millioenen uit de winst tot reservekapitaal bestemd geworden zijn. Het kapitalisme zet zijn rooftocht voort, en arbeiders met vrouw en kind lijden honger. Wanneer de burgerklasse (christelijk zoowels als paganist) bemerkt, dat zij tegen het opdringende prole tariaat terrein verliest, dan weet zij altijd nog wel mid deltjes te vinden, om dammen tegen den socialistischen stroom op te werpen. In Hamburg en in Liibeck heeft men kort geleden getracht het kiesrecht te beperken. Thans heeft de heer- schende bourgeoisie te Dresden de handen uit de mouw gestoken om te trachten de politieke arbeidersbeweging den das om te doen, door het kiesrecht in te krimpen. Dresden is bekend als de roode hoofdstad van het roode Koninkrijk Sachsen, waar de meeste sociaal democratische afgevaardigden voor den Dnitschen rijks dag worden gekozen. Geen wonder dus dat de kapita- lische bende in de knoei zit, nu de „rooien" zoo opdringen. Er is thans een kiesrecht voor den gemeente aad aangenomen, waarbij de sociaal-democratie al haar zetels zal verliezen, een soort van beroepskiesrecht met iu- deelicg naar klassen en ouderdom. Jaurès, de Fransche sociaal-democraat die in Berlijn, de Dnitsche hoofdstad zou gaan agiteeren tegen een waarschijnlijken oorlog, tusschen Frankrijk en Duitsch land is van zijn voornemen afgebracht door een diplo matieke nota die de Duitsche Rijkskanselier gestuurd heeft aan jden Duitschen gezant te Parijs, en die door dezen is publiek gemaakt. In diej nota wordt Jaurès geprezen als een best mensch, een flink mensch, een goede redenaar, een politicus die altjjd gestreefd heeft naar vrede tusschen MOK

De Moker | 1905 | | pagina 1