r r Sk aw w w aw goed en goedkoop. Adres: Oude Kerkhof 7. iej. H. v. Oijke-v. Brandwijk. Belleyoysstraat 4. U, W.-Kruistatle, Rotterdam J. KOORENGEVEL, r De Centrale Arbeiders-Verzekering en Deposito-Bank Ingezonden. ADVERTENTIE N. Soc. Dem. Arb. Partij, De Socialistische k A k A k A k MaatschappijA k A Sluit uw verzekering bij A. WINTERBERG, Vriendschapstraat Kb. beginselen ben opleggen een en al reactie, zij zijn 'n gevaar voor de vooruitgang op elk gebied, de belan gen der arbeiders zijn in hunne banden niet veilig, iets wat hunne daden ons hebben doen zien. Dit voor onze Kerkelijke Raadsleden in 't algemeen, doch nu een vraag in 't bizonder: Dat punt a betreft bet subsidiestelsel. Ik denk zoo aan een subsidie waarmee al veel te lang gewacht is, namelijk schoolvoeding en -kleeding van Gemeentewege, of laat ik bet duidelijker zeggen: De Gemeente make van baar bevoegdheid gebruik om, op kosten der Ge meentekas, in den winter aan die schoolkinderen waarvoor dat noodig is, te verschaffen voeding en kleeding. De Gemeenteraad mag daartoe besluiten, maar zal zij het doen? immers neen, deze maatregel zal in de eerste plaats verhinderd worden door de kerkelijke elementen omdat volgens hun opvatting de ouders zelve verplicht zijn hun kinderen te voeden en op te voeden. Zij vragen daarbij niet naar omstandigheden, zij denken daarbij niet aan de totale onmogelijkheid in den winter ot in tijden van werkloosheid, neen hoor, zij vragen alleen maar naar het gezag, naar de uitspraak van doode letters. Zij ziju doot voor het geroep om recht, zij houden van gunstbewijzen, dat is volgens hen je ware, zeke-* zij willen wel wat doen, zoo'n kleine subsidie van Ge meentewege, nu ja, dat kan nog wel, maar de Gemeente verplichten te voorzien in de dringendste nooden dier schoolgaande kleinen, omdat zij die kleinen, ook recht op het leven hebben, met ijskoud, cinisch gebaar wijzen zij dat verre van zich af. Naastenliefde hebben zij wel in den mond, maar in de praktijk zien wij er niets van, nog eens, de kleinen zullen tevergeefs op hunne hulp rekenen. Tot zoover punt a. b. Toepassing der Drankwet. Bestrijding van het drankmisbruik en beperking van het drankgebruik door een oordeelkundige toepassing der Drankwet. Mooie woorden, maar de vraag is alweer: wat be doelen zij met dat oordeelkundige, je hebt er alweer geen houvast aan, het is alweer zoo'n politieke lncht- zweving (zooals zij er meer maken.) Geheelonthouding wil de Calvinist niet, want zoo zegt hij, de menschen maken daarvan een „hemel- laddertje", aldus is dit gevaarlijk voor de ziel. Oordeelkundige toepassing van een wet, zoo wan- drochtelijk, zoo met zich zelve in tegenspraak, dat de meest verstokte „Kuiperaanbidder'' er schaamrood van wordt, 't mocht wat. C. Arbeidsloon en arbeidstijd. Bevordering van behoorlijk arbeidsloon en tegengaan van overdreven arbeidsduur. Brutaler stukje als hier door „Nederland en Oranje'' wordt afgespeeld laat zich moeielijk denken. Zooals reeds overbekend is, hebben de mannen van „Volksbelang" daarbij gesteund door den heer Hoogen- dijk in den Raad met kracht gewerkt voor loonsver hooging van werklieden der gemeente en der Reiniging. En het waren juist de mannen van het merk „Neder land en Oranje" daar, die onder allerlei smoesjes die pogingen hebben tegengewerkt, ja het is mede hun schuld dat er in die richting hoegenaamd geen verbe tering is gekomen, en nu, zetten zij met het onnoozelste gezicht van de wereld op hun program van actie de hiergenoemde formule. Het komt mij dau ook voor, dat zij bij punt c. hadden moeten zetten! Dit geldt niet voor stadswerklieden doch wel voor Direkteuren en hooge ambtenaren. d. Karakter van het loon. Het loon dergenen, die in dienst der Gemeente werk zaam zijn, zij, mede tot voorbeeld der particu lieren, zóódanig, dat voor hen en hunne gezinnen een bestaan met eere mogelijk is. Als 'n ander het je vertelde, dan zou je haast zeggen man je liegt het Tot voorbeeld der particulieren, juist zoo hoort hei, maartoen dat door de Witte en Hoogendijk werd aangevoerd, toen zei Wethouder Versteeve die (op dit program) weer verkozen is:. Wanneer wij de loonen zooveel hooger stellen als bij particuliere werk gevers, dan kweeken wij bij de daar in dienst zijnde arbei ders ontevredenheid. Aldus heeft de heer Versteeve, maar ook de Heer, zich laten verkiezen op zaken, die zij niet konsekwent wilden doorvoeren. Een bestaan met eere mogelijk. Alweer de vraag aan die christelijke tegenwerkers van loonsverhooging. Geloofd gij lieden dat voor de stadswerklieden maar vooral de Reinigingsmannen van hnn loon een bestaan met eere mogelijk is Denkt gij nog wel eens om de berekening van den heer Hoogendijk Gelooft gij dat men met het inkomen van die stadswerk- menschen jaar in jaar uit onder alle omstandigheden van het leven een bestaan met eere kan lijden? Zoo ja, wees dan eens moedig, breng dan eens 'n bezoek in de woning der stadswerklieden eu reini gingsmannen, onderzoekt daar eens de levenswijze, en wanneer gij dat gedaan hebt, begeeft u dan onmiddellijk daarna naar de woning van direkteuren en hooge amb tenaren, trekt u daarua terug in stille afzondering in kantoor of ontvangkamer, overdenkt dat alles eens goed, en dan zult ge u zeiven moeten beschuldigen dat het van u misdadig was, om het loon der kleinen op dat peil te houden, en dat der grooten te verhoogen. Volgende week de rest. Proeve van dichtkunst, waarin de dichter-schrijver zich zelf overtroffen heeft, en zich bij voorbaat verze kerd houdt van de bewondering en dank van het Moker- lezend publiek, en er verder vast op rekent, dat de hoogachting en sympathie welke hij geniet bij onze kerkelijke Raadsleden; hierdoor een ongekende hoogte zal bereiken. Namen van kerkelijke vroedemannen alphabetisch opgesteld D. is Van Dam, zeer zoetsappig van aard. D. is Droppert, acht zich geen zetel meer waard. F. is Figé, een meester in 't zwijgen. G. is (P.) van Gelderen, van wien we mooie Prikken- rede's krijgen. H. is De Heer, uitvinder vau bizondere activiteit. S. is Schippers, die treedt voor oude arbeiders in 't krijt V. is Versteeve, de kampioen voor alles wat groot is. V. is Van der Valk, die nu reeds (politiek) dood is. AV. is Van der AVindt, helaas niet voor Raadslid geboren. IJ. is IJzermans, die zich (zeer onverstaanbaar) over daalders laat hooien. Z. is Zonneveld, iemand van groot oratorisch talent Het rijtje is nu vol, aldus ben ik aan 't end. X. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). (Copie wordt niet teruggegeven). AVaarde Redactie Schiedam, 24 Juli '05. In het laatste nummer van „de. Moker" kwam onder- het opschrift: Christelijke verkiezingsactie of de politieke brugwachter een ingezonden stukje voor, waartegen ik moet opkomen, omdat ik het daarin meegedeelde in strijd acht met de waarheid. Het maakt niet alleen op i mij maar op ieder den indruk, meer tegen den persoon j in dit geval den brugwachter dan tegen de zaak gericht. AVat toch is het geval De schrijver merkt op, dat de Spoelingbrug bij ver kiezingen een lastig ding is. Ja, voor de kiezers'in II, maar de Ooievaarsbrug voor I, en de Koemarktbrug voor III, zijn die zooveel geriefelijker? Elk stembureau in onze gemeente is in de onmiddellijke nabijheid van eeu brug, die bjj de minste doorvaart groot oponthoud geeft. X. had dus gevoegelijk het begin van zijn schrij- ven achterwege kunnen laten. Maar daar is het schijnbaar X ook niet om te doen. i De hoofdzaak in zijn schrijven licht opgesloten in wat volgt „Al te dikwijls is er op gelet, dat wanneer het „tegen vijf uur liep en in de verte kwam een schuit i „aan, die door de brug moest, en er moest nog „een rijtuig komen van de vrijzinnige partijen, de „brug veel te vroeg werd opengedraaid, zóó vroeg f „zelfs, dat het rijtuig vijf minuten voor vijven voor I „de brug kwam, en niet eens het stembureau kon „halen voor vijf uur, terwijl er wel gelegenheid was, „nog 20 rijtuigen te laten passeeren. „Bij de laatste herstemmingen voor den gemeen teraad trof het juist, dat om vijf minuten voor „vijven de brug noodzakelijk open moest en er nog „een rijtuig van de christelijke partijen moest komen." j En verder: „Onze christelijke brugwachter Jan Nieuwenburg „liep angstig heen en weer, steeds omkijkend, of „dat rijtuig nog niet kwam." Dat is het. De inzender, die blijkbaar „de Moker" gebruikt voor iets, waarvoor hij bij de andere plaat-1 selijke bladen niet te: echt kan, een partijgenoot kan X in geen geval zijn, want dan zou hij het niet zoo voor de Schiedamsche vrijzinnigen opnemen heeft dan treurigen moed, een aantal onbewezen beschuldigingen naar het hoofd van een bepaald persoon te slingeren, beschuldigingen, die hij nooit zal kunnen bewijzen, en die hij daarom hoe eer hoe liever moet terugnemen. X zal van mij wel willen aannemen, dat ik meer dan een tiental jaren die brug verschillende malen per dag passeer, dat velen met mij er dikwijls last van hebben gehad, dat die brug op een voor ons ongelegen tijd werd opengedraaid. Maar nooit heb ik, terwijl bedoelde brugwachter drommels goed weet, dat ik bij de S.D A.P. ben aangesloten, kunnen merken, dat hij mij anders! behandelde dan anderen. Hij is voor mij even voorko mend als voor ieder ander. AA7at X daar zegt over het christelijke rijtuig, och, ik ben er van verzekerd, dat Nieuwenburg evenzoo zou optreden tegenover een rijtuig van onzen kant. AA7aar van de beschuldiging van X niet veel overblijft daar verzoek ik hem in gemoede, in het vervolg de critiek in andere richting te beoefenen. Hij heeft wis betere resultaten te verwachten dan nu. Ten slotte: Opzettelijk laat ik mijn naam weg. Ik geef! de redactie echter gaarne het recht, mijn naam onderj het stuk te plaatsen, wanneer ook X zich nader be-j kend maakt. Een Partijgenoot. I Stennpennning Schiedam. A7. P. 5 ct.R. 10 ct.; A7an een vergeten Steun- penning 85 ct.Mej. D. B. 10 ct. Steunpenning Vlaardingen. Teveel ontvangen 12 ct. afd. SCHIEDAM. op Zondag 30 Juli, 's morgens 10 nnr precies, in ,,Constantia". Eenig onderwerp De a. s. Dem. Verkiezing in III. Opkomst dringend noodzakelijk. HET BESTUUR. Gediplomeerd desk. voor Vrouwen. (Medewerkster van den N.-Malth. Bond) Spreektijd van 2—9 uur. Minvermogenden AVoensdag en A7rijdag. Dinsdag van 's mor gens 10's avonds 7 uur -:- -:- -:- -:- SCHIEDAM, RAAM 30. Onderwijzer in Schoonschrijven en Hand- teekenen. A7erbeteren van Schrijfband. Aan- leeren van Rond-, Gothisch- en ander schrift. Teekenen voor de Hoofdacte. *tr -m Een boek van 176 bladzijden 1 voor één kwartje! A LAURENCE GRONLÜND, r bewerkt door F. AV. N. Hugenholtz. Geeft een heldere uiteenzetting van het streven der socialisten. Propaganda-prijs 25 cent. H A. Uitgave: WAKKER Co ROTTERDAM. Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit 10-8-,04, No. 28, Bijvoegsel Ned. Staatscourant! 30-8-'04, No. 203. Gevestigd te 's-Gravenliage. Vertegenwoordiger voor SCHIEDAM Eet Voorwaarts-brooc

De Moker | 1905 | | pagina 4