Stemt 8 Augustus op den sociaal-demokratischen kandidaat Boven den kerkelijken, boven den liberalen conservatief, waarborgt de sociaal-demokraat U behoorlijke behartiging van uwe belangen. Daarom No. 23, ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1905 5e Jaargang. ORGAAIM van de AfdeeSing Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Bureau van Bedactie en Administratie: A. WINTERBERG, -VriemlscBapstraat 11 boven. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. „KUNST EN STRIJD". ZONDAG 10 uur REPETITIE. Liberale en klerikale stommiteiten. A. GODSCHALK. Majoor Visser en het muziekkorps der d. d. Schutterij. en ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal -,7 7. franco per post 30 cent j hj ™°™^etahng. Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 3 Cent per regel. Allen present. HET BESTUUR. Wig gemeend heeft, dat de spreuk „ondervinding is de beste leermeesteres" ook in de Schiedamsche poli tieke wereld zou gelden, heelt zich schromelijk vergist. Noch de liberalen, nóch de klerikalen schjjnen voor de lessen der ondervinding vatbaar te zijn. Met vlag en wimpel is het zittend lid voor III, de heer Klein, uitgeworpen bij de eerste verkiezing de beste komen de kerkelijke partijen weder met deze broeder voor den dag. Trots dat de H. H. van Westendorp en Dirkzwager in district II een vrij vasten zetel bljjken te hebben, werd het zittend lid Kranen er netjes uitgekiept. En nog wel ondanks het fortuintje dat den liberalen met het oranje-leugentje ten deel was gevallen. Wat beteekende de val van den heer Klein in III? Jaren lang was hij er (onbegrijpelijk genoeg!) de man. Nu kan een district wel „om" gaan, doch onze Schie damsche kiezers zijn allen nog niet zóó politiek bewust, dat ze de richting boven de personen weten te kiezen. Be populariteit van den persoon is van veel gewicht.' En nu de heer Klein wel eens meer „gewild" geweest dan nu nog het geval schijnt. Gezien het vrij groote aantal stemmen dat hij op zijn tegenkandidaat (Dirk zwager) achterbleef, hebben de kiezers zéér ondubbel zinnig te kennen gegevenpak je biezen, goê man we zijn niet meer van je gediend. Is het geen groote domheid nu van de kerkelijke partijen, om direkt. nadat zulk eeu oordeel uitgesproken is, zóó ondubbelzinnig als het geval is, toch maar wéér denzelfden persoon te kandideeren? Zeker, de persoon in kwestie zal dit wel aangenaam vinden; hij schijnt eenmaal verkikkert op een zeteltje, doch de partijen die hem stelden, begingen een groote misslag. Vooral nu. Want men heeft geen partij weten te trekken van de fout, die ook de liberalen begingen, om met den heer Kranen aan te komen. Ze vatten 't nog niet, onze „vrijzinnigen," waar het geheim hunner poli tieke fiasco's schuilt. Ze vatten 't nog niet, dat het volk zoo zoetjes aan beu is geworden van het klasse- gedoe der oud-liberale deftigheid, en in z'n afschuw van deze zelfs het klerikalisme in de armen geloopen is. Ze vatten 't nog niet, onze Schiedamsche „Vrijzin nigen" dat het ook daar bedrogen volk uit de zwarte omarming toch slechts is los te maken, door de red dende hand der democratie. Neen, ze staan verbluft, als ze die menschen, met wie ze het toch zoo zoo goed meenen, niet vol enthou siasme naar zich zien toestorrnen om toch maar onder de vleugelen van het liberale bewind te mogen schuilen. Dat verbaast ze nog ze begrijpen er niets vanze gevoelen niet eens, dat het liberalisme het bij de arbeidersklasse zóó verkorven heeft, dat het trots al z'n lawaai-makerij tegen de zwarte reaktie, toch maar heel schaarsch het vertrouwen van het volk verwerven kan. Als de liberalen dit alles wel begrepen ze zouden niet de stommiteit begaan met de bekende, gehate figuur van oud-liberalisme ook nu weer te para deeren, waar de elementen er van, trots hun individueele goede eigenschappen, als 't ware een onbewuste maar sterke antipathie in arbeiderskringen ontmoeten. En deze uitspraak gaf de stembus in II nog zoo kort geleden de liberalen verstaan ze niet. De heer Kranen weigerde zich opnieuw te doen kandideerende liberalen waren overgelukkig, dat ze hem ten langen leste nog wisten te „winnen". De overwinning kan wel eens een verlies worden. althans hoogere eischen stelt aan de menschen, die gij naar den gemeenteraad zendt, dan zij, die daartoe Klein of Kranen geschikt achten stemt, maar ook: werkt, werft stemmen zooveel ge vermoogt, voor den Arbeiders-kandidaat Arbeiders Kiezers in district III Is de keuze voor u ditmaal niet héél gemakkelijk Zult ge werkelijk met u laten sollen en maar alles slikken wat u wordt voorgezet? Hoevele kristelijke kiezers in III zijn niet ten volle overtuigd van de totale ongeschiktheid van den heer Klein om achte" de groene tafel behoorlijk zijn plaats te vervullen Om welk-i reden zou men hem kunnen stemmen Is het wel verantwoord, de heer Klein wederom in de raads zaal te brengen En de „liberale" arbeiders Zullen ze maar weer op „dringend verzoek" van enkele liberale heeren hun stem gaan uitbrengen op iemand, die in den Raad nooit iets meer scheen te zijn dan een stemding Zullen ze helpen wederom iemand in den Raad te brengen, die altijd als een krachteloos figuur zich kennen deed, en zeker, gelet op zijn hoogen leeftijd, weinig hoop meer biedt, zich te zullen verbeteren Onze „politiekers" hebben nóg harder lessen noodig, dan ze zoo nu en dan reeds ontvingen. Geeft ze zulk een les, arbeidersToont door hun conservatieve knoei- winkel niet meer bediend te willen zijn; toont, dat gij We hebben in vorige nummers van De Moker reeds verslag gedaan van de gebeurtenissen met het muziek korps onzer schutterij, speciaal met den kapelmeester, Bart Yerhallen. De zaak was zoo zachtjes aan weer in 't vergeetboek geraakt, tot de Verjaardag van de geliefde vorstin- moeder van het Koninkrijk der Nederlanden oorzaak werd, dat die akelige geschiedenis weer is opgerakeld. Voor de feestelijke plechtigheid moest een Plantage concert gegeven worden het programma daarvoor verschijnt, eri daar zijn de poppen an 't dansen. De Schied. Cour. schrijft: Daarop zagen wij als kapelmeester van dat corps vermeld den heer C. H. L. Burgdorffer. Dat er tusschen den heer Bart Verhallen en den majoor-commandant moeilijkheden waren gere zen, hebben wjj van ter zijde vernomen, evenals van diens aanvrage om ontslag. Nimmer hebben wij echter van officieels zijde bericht ontvangen daf aan den heer Bart Verhallen ontslag was verleend. Nimmer ook ontvingen wij mededeeling dat sollicitanten waren opgeroepen nimmer dat een opvolger was benoemd. Wij staan dus voor de vraagIs de benoeming van den heer Burgdorffer een tijdelijke en bestaat het voornemen om die door een vaste benoeming te laten volgen Waar het muziekkorps een niet onbelangrijke subsidie uit de gemeentekas ontvangt, heeft de burgerij onzes inziens toch het recht van zulke belangrijke gebeurtenissen iets van officieele zijde te vernemen! Aan wien de leiding van dit corps is opgedragen is toch een kwestie van algemeen belang. D'r vraagt hier iemand naar den bekenden weg. Op welke manier Bart Verhallen is gesjeesd? Officieel of niet, de feiten zijn overbekend. De „moeielijkheden" tusschen de H.H. Visser en Bart Verhallen, bestonden DE MOKER Arbeiders, Kiezers in District III A. GODSCHALK. Stemt en werft stemmen voor A. GODSCHALK.

De Moker | 1905 | | pagina 1