!irPrP™mt i No. 24. ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1905 5e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Bureau van Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, V riendschapstiaat 11 boven. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Regeeringsmisbruik van de school. FEUILLETON. ARBEIDSBEURZEN. Buiten de gemeenschap. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIEN: B cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Onze partijgenoot Hugenholz schrijft in Het Volk De Nederlander meldt, dat op verzoek van den minister vaii Marine, door tussckenkomst van de burge meesters A0 gemeenten, aan de hoofden van openbare en b\jzonde'|e scholen, van wie de noodige medewerking kan wordmi verwacht, circulaires ter bevordering van de dienstneming vau jeugdig scheepsvolk bij de marine, ter verspreiding worden uitgereikt. Indien dit bericht juist is, dan wordt door een lid der regeering, met officiëele hulp van een groot aantal regeeringsambtenaren, schandelijk misbruik gemaakt van de openbare school. Men behoeft waarlijk geen anti militarist te zijn, men kan zelfs zeer goed de noodza kelijkheid inzien van 't hebben van leger en vloot ter verdediging van het vaderland, om toch vol veront waardiging deze poging van den Marineminister, om manschappen voor de vloot te recruteeren, als onzede lijk te brandmerken. Iedere onderwijzer, die het zijn taak acht allereerst voor het welzijn, ook in de toekomst, van de aan zijn zorg toevertrouwde kinderen te waken, zal beslist weigeren om door ook maar een enkele aanmoediging zijnerzijds, dertienjarige jongens te doen dienstnemen bp een corps, waar zulke lichaam- en zielbedervende toestanden bestaan als bij ons marine; en wie onder de tot medewerking aangezochte onder wijzers daarvan niet op de hoogte mocht zijn, zal, te1, wille van eigen gewetensrust, goed doen deze zaak eerst te onderzoeken, voor hij een stap in deze rich ting doet. Vooral echter dienen onderwijzers te overwegen of zij mogen medewerken om dertienjarige jongens, die van het leven en van het leven bij de marine nog geen flauw benul hebben, zich aan die instelling te laten binden voor twaalf van de beste jaren van hun leven of het paedagogisch juist gezien is hen te dringen in een richting, die eenige jaren later blijken kan hoogst noodlottig te zijn voor hunne verdere ontwikkeling; of Inzonderheid worden schouwburgpersoneel, hotel en koffiehuisbedienden en dienstboden, in Zwitserland niet alleen, doch bijna overal door de particul. plaatsings- bureaux buitengewoon ge-xploiteerd, en gaan er vele stemmen op om deze bureaux onder politietoezicht te plaatsen. Men twijfelt echter of dit toezicht veel zou kunnen uitwerken, waar de nood van arbeid- en dienst- zoekenden zelf oorzaak zon zijn dat verordeningen zou den worden ontdoken. Daarom wordt e- door de geor ganiseerde arbeiders, voornamelijk in Frankrijk, waar deze bureaux evenzoo in groot aantal verspreid zijn, sterk geageerd voo*1 volledig verbod van particuliere plaatsingsbureaux. Na het hierboven voorgestelde ligt het voor den hand dat arbeidsbeurzen evenmin in handen behooren te zijn van werkgevers en ondernemers. Voor zooverre zij bestaan zijn zjj, in verband met de dubbel ongun stige plaats der arbeiders op de arbeidsmarkt te be schouwen als een ware onderdrukking der arbeiders. Hierover zijn alle eenigermate vooruitstrevende toon- aangevers van verschillende sociaal politieke lichtingen het eens. Bij eene eerste samenkomst der vereeniging opgericht met- het doel een arbeidsbeurs in het district Dusseldorf op te richten, verklaarde de voorzitter in tegenwoordigheid van een regeeringsafgevaardigde Bovenal verwerpelijk is het standpunt van het verbond van arbeidsgeve-s, welke voorop stellen dat slechts zij geroepen en in staat zijn op juiste wijze eene ar beidsbeurs te drijven. In nummer 1 jaargang 1898 der „Sociale Praxis", een bekend tijdschrift, wordt over de eerste conferentie van het verbond van Duitsche arbeidsbeurzen in Mun- chen bericht (welke conferentie de minister van binnenl. zaken v, Beieren bijwoonde en welke zijne sympathie zij, in dit laatste geval op hunne verantwoording durven nemen niet alleen de schuld van twaalf jaren marteling onder een ondragelijk juk, maar ook tot een verder verknoeid leven, waarin volslagen gemis aan vakkennis den in 't burgerleven teruggekeerden schepeling tot een prooi maakt van twaalf ambachten en dertien ongelukken. Niet alleen van de socialistische, doch evenzeer van vrijz.-democratische, liberale en anti-revolutionaire zijde is bij herhaling gewaarschuwd tegen deze kinderwer ving. De minister van Marine heeft daarop geantwoord: als ik mijn schepelingen niet jong krijg, dan krijg ik ze nooit. Welnu, daarin ligt de meest volslagen zede lijke veroordeeliug van het stelsel. Ik doe derhalve een ernstig en dringend beroep op alle onderwjjsvrienden, zoowel christelijke als neutrale, om schriftelijk in hun vakbladen en mondeling, tegen over de kinderen en hunne ouders, te waarschuwen tegen den gevaarlijken aanslag op het welzijn der kin deren, die door den minister van Marine gepleegd wo dt, alleen omdat hij uit ouden sleur niet breken wil met een wervingsstelsel dat moreel geoordeeld is en voor de zaak waarvoor hij ijvert, steeds minder goede resultaten oplevert. De vereeniging „Floralia," jaarlijks een tentoonstelling organiseerend, zag zich nog immer verstoken van de medewerking van de leerlingen der bizondere scholen. De reden daarvan was, dat de tentoonstelling steeds op Zondag gehouden werd. Nu is „Floralia" een vereeniging, die er in de eerste plaats naar te streven heeft, algemeene deelname mogelijk te maken. En dit erkennende, heeft het bestuur van „Floralia" dan ook nu besloten, de jaarlijksche tentoon stelling niet meer op Zondag te doen plaats hebben. Edoch wat een zonderlinge menschen kunnen ook betuigde). „Met een uitdrukkelijk protest tegen het besluit van het verbond van arbeidsgevers in Leipzig, dat de arbeidsgevers alleen, als arbeidbemiddelaars kunnen optreden', sloot de referent de vergadering, onder bijval der aanwezigen. Op de jaarlijksche vergadering van den Bond van Industriëelen 1898 te Berlijn, verklaarde de fabrikant O. Meigeit zich stellig tegen het woorstel dat de Indus triëelen de arbeidsbeurzen zouden drijven. Hij zeide o. a. „De meening dat men de arbeiders moest uit sluiten van het bestuur der arbeidsbeurs, is eene mis kenning van de gelijke rechten der arbeiders bij het nitsluiten van een arbeidsovereenkomst. Hiermede, en met dergelijke zwarte lijsten, zooals het verbond der metaalindustriëelen ze heeft, bevordert men noch de industrie, noch de sociale vrede. Hij teekent ernstig protest aan tegen zulke .plannen en stelt voor dat de bond van industriëelen slechts dergelijke beurzen onder- steune, waarin ook arbeiders zitting in het bestuur hebben". Dit belangrijke stuk geeft als openbare meening van onbevangene mannen te kennen dat de re^ds zoo zwakke posit e der arbeiders hoe langer hoe meer afhankelijk wordt als de arbeidsbemiddeling slechts door ondernemers geschieden zou. Zijne plaats als arbeider zou hem door den ondernemer worden aange wezen Vrjje keuze, zou er niet wezen en is hij door het beperken zijner vrijheid niet in staat zijne positie bij een ander te verbeteren. Hij moet steeds geheel ter beschikking van den werkgever blijven, welke hem bovendien met z.g. zwarte lijsten zooveel knevelen kan als hij wil. Alvorens aan te geven hoe de arbeidsbemiddeling door den staat of gemeente ingericht behoort te worden, brengt de schrijver de navolgende punten onder den aandacht, en wel doet hij de vraag Hoe kunnen de arbeidsbeurzen of kan de arbeidsbemiddeling als strijd middel door de werkende klassen benut worden? Het antwoord daarop luidt, dat zij slechts dan een werkzaam strijdmiddel zijn kunnen als de betreffende in het bestuur van een „Floralia"-vereeniging zitting hebben. Nu gaan ze maatregelen nemen om bezwaren weg te nemen, welke sommigen van deelname weer houden, doch snijden meteen de mogelijkheid ertoe aan anderen weer af. De tentoonstelling moet nu plaats hebben op den Blen Augustus, de verjaardag de<- koningin. Waarom juist op dien dag Och, zoo'n beetje plagerij. Want men zegge niet, dat deze dag „per ongeluk" is uit gekozen. Neen, we kennen onze pappenheimers wel schoon we hun oranje-liefde totnogtoe niet zoo heel goed kenden. Logisch is het, wanneer men middelen bepeinst om den een ter wille te zijn, men dubbel attent wordt op de vraag, of men den ander niet tekort gaat doen. De hoofdzaak van het plan, (volgens De Nieuwe moet het iets grootsck worden, dat de bewondering van stadgenoot en vreemdeling zal wekken en welk wonder uitgebroed wordt door Dominicus) komt volgens de Schied. Cour. hierop neer „Doch die SI Augustus heeft nog een andere aan beveling. „Het is de dag, waarop de Koningin verjaart en die dus een „feestdag" is voor Nederland, en nu heeft het bestuur het denkbeeld geopperd om de jeugdige expo santen feestelijk te onthalen en ze eenige aangename oogenblikken te verschaffen. „Edochdaar is geld voor noodig. En wie eenigs- zins bekend is met vereenigingskassen en wie is dat tegenwoordig niet? weet dat daarin gewoonlijk bitter weinig geld is. „Om dus aan het voornemen gevolg te kunnen geven is het noodig dat het bestuur daarvoor financiëelen steun ontvangt door vrijwillige bijdragen van particu lieren. Het meende dat voor dit doel het geld wel ruimschoots zou toevloeien. „Voor die meening is rede. „Het algemeene streven van „Floralia," het opwek ken van liefde voor bloemen bij het opkomend geslacht, verdient aller steun. Het onthalen der kinderen op den groep welke zij dient, zoo sterk georganiseerd is dat slechts een kleine, onbeduidende minderheid zich niet aangesloten heeft. In dit geval zijn echter de andere middelen welke de organisatie bezit veel doeltreffender en is de arbeidersbeurs als strijdmiddel in de meeste gevallen niet de gewichtigste. Een voorbeeld daarvan geven de Engelsche vakvereenigingen, wier organisatie zoo sterk is, dat een niet medelid in het georgani seerde beroep eenvoudig geen arbeid vindt, of geen dag arbeiden mag onder de vastgestelde loonstandaard zonder zich bij de organisatie aangesloten te hebben, Is echter de organisatie niet zoo sterk, omvat zij slechts een gedeelte der beroepsgenooten, en dan slechts verbonden door den tamelijk lossen vorm van werk liedenvereniging, zonder het bindmiddel van een geor ganiseerd ondersteunings- of verzekeringswezen, zoo zal de arbeidsbeurs slechts in beperkten zin een strijd middel zijn. Het liefst nog zieu de werkgevers derge lijke instellingen, wijl zij dan natuurlijk de sterkste pressie op bestuur en leiding kunnen uitoefenen, des noods georganiseerde arbeiders niet aannemen etc. Echter zoo dit strijdmiddel ook zonder invloed is bij een groote aanvraag naar werkkrachten, wanneer werk gevers blij zijn werklieden van welke richting ook te kunnen plaatsen, natuurlijk ook diegene welke niet door de arbeidsbeurzen gecont oleerd of gelegimiteerd worden. Bij de a' beiders kan de arbeidsbemiddeling er toe dienen, werkgevers welke het loontarief niet betalen, siechte arbeidsvoorwaarden handhaven of in een woord hunne arbeiders slecht behandelen, van de arbeiders vèr te houden. Verder gaat in den regel de macht als strijdmiddel der arbeiders niet. En ook dit middel faalt in Slechte tijden wanneer zij het meeste noodig is, daar dan van alle kanten loonverminderingen en en verslechtering van arbeidsvoorwaarden voorgenomen en doorgevoerd worden. Wordt vervolgd.)

De Moker | 1905 | | pagina 1