NAAR UTRECHT! ARBEIDSBEURZEN. No. 26. ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1905 5e Jaargang. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags IS nnr in bet bezit der Redactie zijn. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Bureau van Bedactie en Administratie: A. WINTERBERG, Vriendschapstraat 11 boven. Op 31 Augustus. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: bij vooruitbetaling. 25 cent per kwartaal franco per post 80 cent Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIEN: 8 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Naar Utrecht in massa Naar Utrecht, gij onmondigenAlle plichten, welke men aan het Nederlandsche staatsburgerschap heeft weten te verbinden, rusten ook op uGij moogt directe en indirekte belastingen betalen gij moogt door uwen arbeid van de wieg tot het graf bijdragen aan wat men noemt maatschappelijke welvaart; gij mo'ögt- militaire plichten vervullen om in geval van nood anderer bezit te kunnen verdedigen. Gjj moogt u bukken onder .allerlei nieuwe wetten en bepalingen, welke lands- en gemeentebestuur weten te ontdekken. Maar het kiesrecht, het recht van mede-zeggenschap in dat alles, hebt ge n i e t Op voor dat rechtToont den machthebbers dat ge niet onmondig zijn wil! Toont dat ge hun absolute heerschappij niet langer duldtLaat hooren uwen eisch Algemeen Kiesrecht Op 17 September: naar Utrecht! De groote dag is weer op handen. Op de gebruikelijke wijze zal hij ook ditmaal wel weder worden gevierd. Driekleurige lappen uit de bovenvensters; oranje-strikken en linten op jas of hoed; voor Schiedam het speciale programma van op je nuch tere maag muziek op de stoep van 't Gemeentehuis; den geheelen dag carillon, waar niemand naar luistert 's middags parade van onze geheele schntterij, zijnde volgens een inzender in De Nieuwe, 60 bajonetten sterk en 's avonds muziek in de Plantage, op een uur dat haast niemand er van profiteeren kan (wat volgens sommigen niet betreurt hoett te worden). En vergeten 4 Verkeerd is het wanneer het bestuur van eene arbeidsbeurs, na onderzoek der staking, stelling wil nemen zonder van hooger- hand daartoe te zijn aangezocht. Is het bestuur dusdanig ingelicht dat er een gelijk aantal arbeiders- en patroons-afgevaardigden zitting in hebben dan moet de voorzitter, daar de stemmen in de meeste gevallen zullen staken, zijne beslissende stem uitbrengen. Behalve dat deze daardoor in eene zeer moeilijke positie verkeert, geeft dit meestal tot groote moeilijkheden en schade voor de beurs zelve, aanleiding. Is men evenwel te voren aangezocht dan kan men het bestuur later niets verwijten. Het teit zelve is dus zóó te stellenin geval van werkstaking of uitsluiting blijft het een euvel, wanneer de beurs door gaat met a beidskracht te leveren. Vooral de aanv aag van het platteland mag hier niet uit het oog worden verloren. Want mèt of zónder kennisgeving, arbeidskracht wordt geleverd. Een werkgever, bij wien uitsluiting of werkstaking plaats heeft, vraagt de beurs om arbeidskracht deze heeft aanbiedingen, dus voorziet direct in de plaatsen van stakers of nitgeslo- tenen, levert dus onderkruipers. Is het nu voor de arbeiders bovenal zaak er naar te streven dat in die gevallen door de beurs gevraagde bemiddeling per sé wordt geweigerd, waar we vooralsnog niet zoover zijn, zou er op kunnen worden aangedrongen, en moet het onzerzijds geëischt worden zelfs, dat volgens uitspraak van officiëele scheidsgerechten (Kamers van Arbeid bijv.) al ot geen bemiddeling wordt verstrekt. Hierin ligt zeker niets onbillijks, en we geven het Bestuur der Schiedamsche Arbeidsbeurs in overweging, over zulk •een bepaling eens te denken. Lokale arbeidsbeurzen kunnen hunne functie slechts we niet den avond vóór den gewichtigen dag taptoe, het eigenlijke spektakelstuk. Het feest der dansende duivels driemaal met „tnrf-in-je-ransel," om 't stad huis en dan de heele stad door gehost en gedaan wat het hartje begeert 't is eenmaal een groot feest, zoo'n taptoe, en wie zou er dan zoo precies kijken. Geen echte zonen en dochteren van Nederlandook onze Schiedamsche nietze profiteeren van dit buitenkansje naar hartelust en toeschouwer, stoor-je niet teveel van avond aan meiejesgegil Och, ze> hebben toch zoo'n pret. Ze wete'n ook zoo bij uitstek goed, waarom ze eigen lijk wel aan 't feesten zijnDe Koningin is jarig is dat niet reden te over om feest te vieren En onverschillig van welken godsdienst of welke partij ook (behalve de socialistische) men viert allen teest, men verheugt zich in dezen dag Aan de reputatie van nationaal volksfeest moge zoo gaandeweg wat vallen af te dingen ,j tóch doet de massa van het volk nog o zoo graag mee, niet bepaald omdat het zoo gek is op z'n Koningin och, vele feestvierenden denken niet eens om haar, maar kijk, zie-je, 't is er vandaag uitmuntend geschikt voor, om 't er eens van te nemenje mag wat meer doen dan morgen of overmorgen, dus dan vandaag maar. En men host en springt, en giert en brult, en vergeet vooral niet behoorlijk den keel vochtig en de hersens beneveld te houden en 'i davert nog steeds door de lucht van „sosjalen" die weg motten; van een Willem III die leven mot; van o-anje-boven's en ovens, van demisaison en harington en gebruikelijke taalkundige problemen meer die vooral door de jeugd, evenals het gansche grimassenspel, ijverig worden overgenomen en uitgewerkt. 't Is immers feest vandaag De sociaal-demokraten, die niet zooals men het volk wijs maakt, een „hekel" aan de koningin hebben, doen niet mee aan de vertooning. Wij haten geen vorsten half vervullen, daar deze slechts in bepaalde kringen of steden ten nutte werkzaam kunnen zijn. Dit gebrek kan slechts verbeterd worden als open bare arbeidsbeurzen over het geheHe land ingericht worden en met elkander in organisische verbinding worden gebracht. Voor eenige vakken bestaan reeds in sommige landen centrale bemiddelingsbureaux met vertakkingen tot zelfs in andere landen zooals h-t bureau des Schweiz, kaufmannischen Vereins, welke filialen heeft in Parjjs en Londen. Van groot nut, voor een centraalbureau met hare onderdeelen, kan het uitgeven van een wekeljjksch orgaan zijn, waar in opgenomen worden alle gegevens welke elke onderafdeeling in een wekelijksch rapport naar het centr. bureau toezendt. Op deze wijze kan men in het geheele, land van den stand der arbeids markt op de hoogte komen zonder daarvoor uitgaven voor reiskosten, correspondentie enz. behoeven te doen. Een dergelijke organisatie van openbare arbeidsbeurzen bestaat in de landen Wurtemburg en Baden, waar de spoorwegmaatschappijen aan arbeidzoekenden zelfs halve reductie der reiskosten geven. Iedere arbeidzoekende te dwingen van de openbare arbeidsbeurs gebruik te moeten maken is onmogelijk, daar iedere arbeidzoekende elk middel zal aangrijpen om werk te vinden, en niet gedwongen kan worden zijn plaats af te wachten, welke hem de arbeidsbeurs toe wijst. De staat kan wel dwingen dat patroons en werkgevers van haar gebruik maken en diegenen welke haar moedwillig voorbij zien en zich van particuliere bureaux bedienen uitsluiten van de uitvoering van open bare werken, leveranties, enz. Van groot belang kunnen arbeidsbeurzen zijn voor het probleem der werkloosheid en kan het georgani seerde arbeiderschap zijne zeker gemotiveerde beden kingen daarom ter zijde stellen bij de gedachte dat zij kunnen worden social-! observatoriums die ons week voor week van de stand der arbeidsmarkt op de hoogte houden, en ons voor het naderen van tijden van groote of vo.stinnen; wij hebben daartoe geen reden. Wij zullen niet pogen eenig lichamelijk letsel toe te brengen aan wie dan ook onze kracht ligt niet in zulk geweld. En onze strijd wordt niet door het gebruik ervan gebaat. Wij haten dus niet doch vereeren ook niet. De personen blijven buiten onze beschouwing het koning schap als instelling achten wij nutteloos en dus over bodig; voor de diensten, welke het een land kan ver- leenen tevens véél, véél te duur. Wij achten in geen enkel mensch de erfelijke kunst tot regeeren gelegd. Wij meenen het zonder nadeel van land en volk ook wel zónder het koningschap te kunnen stellen; het kapitalisme had voor z'n pyramide der tyrannie het ornament noodig in een demokratische samenleving had zich de instelling héél spoedig uit geleefd. En zouden groote sommen voor de schatkist gered zijn. In het vrije Nederland is het natuurlijk aan ieder gegund, te handelen naar eigen inzicht en overtuiging. Zoo zal het ook ieder vrij staan, aan de feestviering op den 31en Augustus deel te nemen of niet. We hebben nog niet zoo heel lang geleden in Schiedam de over- heerschende meening gekend, dat het maar „geraden" was, mee te feesten. En dat werkelijk menschen die veel liever zich aan die feestgeschiedenis zouden ont trokken hebben, tóch maar wat gingen méé-versieren. Men make zich niet te vroeg beangst. In den regel zijn dit kinderpraatjes, waarvan de oorsprong niet te bepalen is. Maar ook: men geraakt al in uitstekend gezelschap, wanneer men niet mee feest. Of de anti-revolutionairen overal dezelfde houding zullen aannemen, is nog niet bekend, doch de Zwijndrechtsche anti's hebben onlangs hun houding bepaald in een strooibiljet van den vol genden inhoud Geachte Medeburgers! Een oranjekleurig biljet noodigt ons uit op 31 Aug., werkloosheid kunnen waarschuwen. Tot op heden heeft de gemeenschap van de chronische werkloosheid slechts vage voorstellingen en wordt zij van acute werkloosheid in den regel verrast. Daarin licht een gevaar waarop reeds dikwijls gewezen is en krijgt men door hare geregelde volledige berichten een klare voor stelling van de schommelingen der arbeidsmarkt. Kan zij acute gevallen van werkloosheid voorzien, dan kan de arbeider zich van te voren wapenen en zou men door verschill-nde middelen den nood der werkloosheid kunnen voorkomen of verzachten. In tjjden van voor spoed denkt men in het algemeen, de goede tijd houdt nooit op, en haalt men de schouders op bij elke waar schuwing en vermaning om zich voor slechte tijden te wapenen. Ten slotte wil Greulich door het invoeren van onderstaande wettelijke bepal ngen de arbeids beurzen als volgt te organiseeren. Alle private bemiddelings- en plaatsingsbureaux voor werkzoekenden worden verboden. Gaat men hiertoe niet over, dan eventueel deze bureaux onder concessie- dwang en politiecontrole stellen, waarbij vastgestelde tarieven niet mogen overschreden worden. Het toezicht op die bureaux kan ook door vertegenwoordigers van arbeidersorganisaties geschieden. De staat dwingt de gemeenten (bijv. gemeenten van boven 10.000 inwoners) openbare arbeidsbureaux op te richten met bestuur van gelijk aantal arbeiders en werkgevers. Als regel is aan te nemen dat de gemeente bijv. 60 der kosten draagt, terwijl staat of provincie 20 °L bijdraagt. Voor kleine plaatsen kan die toelage verhoogd worden. Boekhouding en administratie volgens een vast schema in te richten en de verplichting, wekelijksch rapporten in te leveren. Een der bureaux in te richten als cen tr aal-bureau waar de wekelijksch ingekomen rapporten worden verzameld en uitgegeven, terwijl het verzameld materiaal statistisch bewerkt wordt. Reis-ondersteuning voor onbemiddelden, enz. (Wordt vervolgd

De Moker | 1905 | | pagina 1