No. 27. ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1905 5e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaidemokratische Arbeiderspartij. Bureau van Bedactie en Administratie: A. WINTERBERG, Vriendschapstraat 11 boven. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Op voor het recht Van onze Vroede Yaderen. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 7 .,7 franco per post 30 cent j hj ^uitbetaling. Losse nummers 2 cent. ADVERT EN TIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Weer roept het Nederlandsch Comité voor Algemeen Kiesrecht allen, die meenen dat er in Nederland eindelijk recht gedaan moet worden, op voor den jaarlijkschen tocht tegen overheersching en onderdrukking. Het is thans 25 jaren geleden, dat van burgelijke zijde het Comité voor Algemeen Stemrecht zijn adres tot grondwetsherziening ter invoering van Algemeen Kiesrecht inzond aan de Staten-Generaal, een adres dat o.a. de onderteekening droeg van twee der nieuwe ministers, n.l. Mr. J. D. Veegens en Mr. P. Rink. Vijf en twintig jaar lang is 't Algemeen Kiesrecht geëischt door 't Alg. Ned. Werkliedenverbond, den vroegeren Soc.-Dem. Bond, de Friesche Volkspartij, uit welke partijen zich de Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht vormde, later door de Soc. Dem. Arbeiders partij, die na den ondergang der vroegere beweging het vaandel met de oude leuze hooghief en aan 't einde van de 19de eeuw het initiatief nam tot de oprichting van 't Nederlandsch Comité voor Algemeen Kiesrecht, dat opnieuw een beweging voor 't Algemeen Kiesrecht in 't leven riep. We zijn de 19e eeuw uit- en de twintigste eeuw ingegaan, en nog is er geen einde gemaakt aan de schandelijke onderdrukking en achteruitzetting. Het vierde deel van een eeuw is er gepropageerd voor den rechtvaardigen eisch, dat in Nederland zal ophouden de overheersching van het eene, het kleinste deel van 't volk, over het andere, 't grootste deel. Nog is het Nederlandsche volk gezegend met de kies-* rechtregeling van Van Houten, die het kiesrecht, direct of indirect, vastkoppelt aan den welstand, waardoor in de regeering bevestigd wordt de opperheerschappij van de geldmacht. Nog zijn van 't kiesrecht verstoken niet minder dan een half millioen mannen van 25 jaar en daarboven, en daarbij alle vrouwen. Die half millioen mannen zijn van den eerste tot den laatste arbeidersop wie de zware plicht rust, dag aan dag te arbeiden aan de instandhouding van de maat schappij, die volgens den leider der anti-revolutionaire arbeiders niet konden wachten, „geen dag en geen nacht", maar toch, ondanks al de fraaie woorden van dezen en van andere regeerders, behalve op zooveel andere dingen, jaren bij jaren wachten op het arbeiderskiesrecht. Alle vrouwendaarbij zijn, behalve de dames, die eten en drinken en visites maken en walsen tot in den nacht en zich tooien met dure kleeren, die honderd duizenden van arbeidersvrouwendie in de eerste plaats gebukt gaan onder de zorgen van 't huisgezin, dat zijn de zorgen van de klasse, zorgen die door de wet kunnen worden verlicht, maar ook vermeerderd. De arbeiders vrouwen, die er voor haar kinderen 't grootste belang bij hebben, dat de wet zorgt voor goed onderwijsvoedsel en kleeding voor de kinderendie 't noodig hebbenenz. Bij die vrouwen zijn de ongehuwde of 'ook gehuwde arbeidstersdie met de mannen van haar klasse de arbeidsverhoudingen deelen, waarop ook al weer de wet den grootsten invloed kan hebben. Daarbij zijn ook al die vrouwen, die tot het besef zijn gekomen, dat zij dezelfde politieke rechten behooren te hebben als de mannen. Aan hen allen, die op de meest willekeurige wijze zijn uitgesloten van het kiesrecht, geschiedt het grofste en brutaalste onrecht. Tegen die willekeur, tegen dat onrecht, bestendigd tegenover de klasse en de sekse, stellen wij ons beginsel, dat klaar is en eerlijk het kiesrecht aan alle volwassen burgers, zonder onder scheid van klasse, geslacht en gegoedheid. Tegenover de onwaarheidwaarop onze wetgeving berust, tegenover den leugen, dat de Staten-Generaal is een volksvertegenwoordigingstellen wij onze agitatie voor het Algemeen Kiesrecht. In het eerste jaar van de 20ste eeuw moest het Nederlandsch Comité voor Algemeen Kiesrecht in dit achterlijke land weer opnieuw beginnen met de agitatie voor het eerste burgerrecht. Dit jaar houden we onze vijjde Nationale Betooging. Van jaar tot jaar werden ze talrijker bezocht, 't Vorige jaar namen in Den Haag er 500 vereenigingen aan deel en telden we ongeveer 10.000 betoogers, terwijl de optocht met zijn meer dan .200 banieren en vaandels het Buitenhof vulde. Burgers van NederlandArbeidersDe twintigste eeuw zal zijn de eeuw van het volk. De kieswet van Van Houten bracht ons eerst een liberale regeering, die zeide te willen hervormen, maar het grootste onrecht van deze eeuw liet bestaan. Zij kon of wilde niet raken aan de regeling van het kiesrecht, terwijl toch volgens een van haar eerlijkste staatslieden, Tak van Poortvliet, de finale regeling daar van is ,,de noodzakelijke voorwaarde tot blijvende verbetering". Daarna kregen we de kerkelijke regeering van Kuyper, die sociale hervormingen op papier maakte, terwijl 't arbeiderskiesrecht iu den commissie-doofpot ging. En thans Nu hebben noch de liberalennoch de kerkelijken de meerderheid in de Tweede Kamer, zoodat van door tastend werken ten gunste van de arbeidersklasse even min sprake zal zijn. Alle omstandigheden op staatkundig gebied dwingen tot een flinke daad, die ons uit het moeras moet helpen. Niet eerder zullen we daaruit geraken, voordat, wat het kiesrecht betreft, betracht is gelijkheid voor de wet. De daad, die gedurfd moet worden, is Grondwetsherziening, om te komen tot Algemeen Kiesrecht voor mannen en vrouwen. In het kiezerscorps openbaarde zich een vrij sterke strooming, die niet afkeerig bleek van Grondwetsher ziening. Het is zeer wel mogelijk, dat na 3 a 4 jaren een voorstel tot Grondwetsherziening door de regeering aan de orde gesteld en dus ernstig behandeld zal worden. De kiesrechtbeweging krijgt hiermee een practisch doel. Niet om te zeggenwe steunen bij voorbaat al een voorstel, dat we nog niet eens kennen. Niet om instemming te betuigen met een eventueel „blanco artikel". Maar wel moet het ons practisch doel dan zijnmet meer kracht dan ooit te voren te laten hooren onzen eisch van de laatste jaren: Grondwetsherziening om te komen tot Algemeen Kiesrecht voor mannen en vrouwen. Veel en veel grooter betoogingen om te maken dat als er plannen bij de regeering bestaan tot het aan de orde stellen van grondwetsherziening deze plannen door den drang der kiesrechtbeweging niet in den doofpot gaan. Talrijker en steeds talrijker bezoek aan onze betoo gingen, opdat, als Grondwetsherziening aan de orde komt, ze tot stand komt in onzen geest. Een steeds grooter en grooter leger van strijders voor 't Algemeen Kiesrecht, betoogingen, zooals we die in Nederland nog niet gekend hebben, opdat, als Grond wetsherziening er komt, daarna zoo spoedig mogelijk komt het Algemeen Kiesrecht, waarom het ons ten slotte te doen is. Denkt aan de dagen, toen door Tak van Poortvliet van regeeringswege een zeer ruime uitbreiding van het kiesrecht aan de orde werd gesteld. Op 't kritieke oogenblik, toen het er op aankwam met man en macht de schouders te zetten onder 't Algemeen Kiesrecht, zoodat het voorstel-Tak tenminste zou zijn aangenomen inplaats van de slechte kieswet- Van Houten, waarmee we nu jaren zijn opgescheept geweest, toen vrat de kanker van 't anarchisme zich in en gingen de kiesrechtstrijders bij de pakken neerzitten. Zullen we thans klaar zijn Dat hangt af van u, arbeiders en arbeidsters van Nederland, van u, democraten, die een vreedzame ont wikkeling wilt van de toestanden, dat hangt af 'van de burgers en burgeressen van Nederland, of ze willen voor- of achteruit. Dat hangt af van de vakvereenigingen, of die zullen inzien dat Algemeen Kiesrecht is het EENIGSTE MIDDEL om te verkrijgen „deugdelijke arbeidswetgeving". Strijders voor 't Algemeen Kiesrecht! In Den Haag werd ons deze keer geweigerd een optocht te houden, vooral omdat zooals bleek we 't vorige jaar den braven burgers van het vorstelijk 's Gravenhage ergernis hadden gegeven. Daarom gaan we nu naar Utrecht. Maar laat het u allen aansporen thans op te trekken in drommen van duizenden naar UTRECHT op 17 Sept. Laat ons de ergernis niet wegnemen, maar vergrooten. Laat ons ergernis geven door ons aantal, door ons ordelijk maar vastberaden optreden, door onze banieren, die wapperen en onze liederen, die schallen door Utrecht's straten> Ergernis door een reuzenstoet van ongehoorde lengte, met opschriften, die uitschreeuwen het onrecht in Nederland. Naar Utrecht te gaandat is uw aller plicht Knoeipolitiek. De vergadering op Vrijdag 25 Aug. was bezocht door 19 leden. Afwezig waren de heeren Klein en Gouka. De heer Klein, die bij z n eerste val nog niet had ingezien dat hij het zedelijk recht tot het bezoeken der vergadering had verbeurd, was dus nu tot betere ge dachten gekomen. De heer Von Briel Sasse heeft nog geen zitting. Van B. en W. was een missive ingekomen houdende voorstel dat de gemeente zich in rechten zal verzetten tegen een vordering door den Bond van Nederlandsche Onderwijzers,# in zake de verhooging van jaarwedden van den onderwijzer A. Kruis. Eveneens een missive houdende voorstel dat de ge meente zich verweren zal tegen een eisch door de heeren Platteel en De Silva tegen haar ingesteld. Dat is sterk, om met zulke voorstellen aan te komen. Als tenminste de vordering der heeren Platteel en De Silva zoo goed gegrond is als die van den Onderwijzers bond, dan kan het voorstel B. en W. slechts verbazing wekken. B. en Wkonden toch weten, dat vorderingen als die van den Onderwijzersbond steeds worden toe gewezen waarom zich dan verzet? Is het louter lust tot procedeeren? Welnu, we gunnen ook 't college B. en W. z'n vermaken wel, doch vergteten niet, dat zulk vermaak héél duur is en niet door de liefhebbers zeiven, doch door de belastingbetalende burgers moet worden betaald. Uit dien hoofde rijst eenige bedenking tegen het geliefhebber van B. en W., en met eenigen wrevel zal menig belasting-betaler vragen of voor zulke doeleinden het percentage der inkomstenbelasting van 3.85 op 3.95 moest worden gebracht. Intusschen in de zitting van j 1. Maandag zijn deze voorstellen van B. en W. nader aan de orde geweest. Van het bestuur der Vereeniging tot Bevordering van het Christelijk Onderwijs was een adres ingekomen, houdende verzoek aan die Vereeniging ten behoeve van de door haar opgerichte bewaarschool een subsidie uit de gemeentekas te willen verleenen. Het adres ging naar B. en W. om advies te ge legener tijd zullen we er meer van hooren. Een behoorlijk debat kan er over verwacht worden. Bij het punt „Benoemingen" kwam er iets moois voor den dag. Benoemd moest worden een leeraar in de Nederlandsche taal aan de Burger-Avondschool. De heer Van Westendorp had bij de sollicitatiën de stukken van den heer Hazelhoff gemist, van wien hem bekend was, dat deze had medegesolliciteerd. Na informatie bleek hem, dat nóch de Voorzitter, nóch de Secretaris van de Comm. van Toez. op het M. O. iets van deze sollicitatie afwisten. Op de lijst kwam de de naam van den heer Hazelhoff ook niet voor, dus heeft de comissie bij de aanbeveling niet aan sollicitant kunnen denken. De heer Honnerlage Grete had van interpellant vooraf kennis gekregen van zijn interpellatie. Hij had dus een onderzoek kunnen instellen, op grond waarvan hij mede- deelen kan, dat de stukken van den heer Hazelhoff aan de genoemde commissie en aan den inspecteur van het M. O. gezonden zijn. Dit alles op gezag van den waar- nemenden gemeente-secretaris. Maar ook: de heer Hazelhoff had gesolliciteerd onder de voorwaarde, dat als hij niet yoor benoeming in aanmerking kwam, zijn sollicitatie als niet gedaan zou worden beschouwd. Daarom kwam zijn naam niet op de lijst. De heer Van Westendorp noemt daarvoor een andere oorzaak. De lijst is aan den inspecteur verzonden vóór dat de termijn van sollicitatie verstreken wasHet verzoek van den heer Hazelhoff inzake zijn voorwaardelijke sollicitatie is geheel particulier gedaan. Spr. constateert dat tengevolge van slordigheid hier een groote fout begaan is, en doet het voorstel de stukken aan B. en W. ter herziening terug te zenden. De heer Honnerlage Grete erkende dat de lijst te vroeg verzonden was, doch spr. had gezorgd dat er nog een tweede lijst werd opgemaakt, na de sluiting

De Moker | 1905 | | pagina 1