Ditjes en Datjes. Uit de Vakbeweging. Uit het Vereenigingsleven. Voor de vrouwen. voor de jonge vereeniging „Volkshuisvesting" nog een belangrijk arbeidsveld open. Wordt deze vereeniging zoowel van overheids wege als van particuliere zijde krachtig gesteund, dan zijn wij er van overtuigd, dat haar heilzame werking voor den werkmansstand niet zal uitblijven. Hier komt dus het beoogde doel voor den dag: de reclame voor onze vereeniging „Volkshuisvesting." Zeg maar, dat ze niet eenig is geslaagdDe Nieuwe moet bij gelegenheid de statuten van „Volkshuisvesting" nog eens nalezen en ons dan eens vertellen, in welk opzicht deze vereeniging het ideaal nastreeft, waarvoor nu een pleidooi is geleverd. Het doel is niet'. de arbeider in het „verheffend" be zit te stellen van één eigen woning doch op groote schaal behoorlijke woningen te bouwen en te verhuren zóódanig, dat het voor de aandeelhouders een „vrij veilige" geldbelegging wordt. Hoe mooi dit doel ook zij het heeft niets gemeen met het door de Nieuwe besprokene. Men zou kunnen zeggen dat de schrijver van bedoeld artikel zich ietwat heeft vergist. Stille lijden Het is met de vakactie in ons land in deze dagen maar stilletjes gesteld. Van eenige omvangrijke bewe ging wordt niets vernomen, en naast enkele kleinere loonactie's der altijd roerige sigarenmakers, is het de staking van een deel der Amsterdamsche heiers, die een oogenblik de aandacht vraagt. Men weet, dat de bodem waarop de hoofdstad is gebouwd zóó drassig is, dat de huizen niet zoo maar op den grond kunnen worden ge zet, maar op lange masten, die door het moeras tot op een vastere veenlaag worden geheid, dienen te steunen. Dit „heien" geschiedde tot nu, op enkele uitzonde ringen na, door ploegen van 5 man, maar de heiers be weren, dat het werk den laatsten tijd te snel en te sloo- pend is, zoodat ongelukken allerminst tot de uitzonde ringen behooren. En zij vragen nu een zesden man in eiken ploeg, niet meer. Maar aan dezen eisch, door meerdere patroons reeds lang toegestaan, weigert een deel dier heeren tegemoet te komen. Vandaar, dat nu I reeds sedert eenige weken een goede honderd man in staking zijn, nu eens niet ter verkrijging van hooger loon of korter arbeidstijd, maar om het bij dat werk steeds dreigend gevaar voor kjf en leven een ietsje te te verminderen. Maar daarvan willen de patroons niets weten. Een arbeiderslijf is maar een arbeiderslijf, zoo redeneeren zij, en elke gulden is er een. Maar de heiers houden vol en tot nu toe is het vrijwel gelukt onderkruipers te weren. Valt er van groote actie's dus niets te melden, toch is de week niet voorbijgegaan, zonder dat een ongetwij feld belangrijke gebeurtenis is mee te deelen, die in de I geschiedenis der moderne vakbeweging van ons land een nieuwigheid mag worden genoemd. De volgende motie is n.l. Zondag j. 1. door de Alge- meene Havenarbeidersvereeniging te Rotterdam, de voornaamste en sterkste vakorganisatie in het bootwer- kersbedrijf daar ter stede, aangenomen De huishoudelijke vergadering der Algemeene haven arbeidersvereeniging, gehouden op Zondag 27 Augustus in het Vercenigingsgebouw, Goudscheweg, Rotterdam gehoord de antwoorden der cargadoors op den door bovengenoemde organisaties ingedienden loonstandaard veroordeelende de schandelijke houding der patroons in dezen, daar zij op een enkele uitzondering na erkennen geen eind aan de bestaande regelloosheid in het haven bedrijf te willen maken, zelfs belang hebben bij den heerschende slechten toestand; overwegende, dat de heeren cargadoors de steun- I pilaren zijn der liberale partij te Rotterdam; kennis genomen hebbende van de aanstaande ver kiezing in de districten I en V, waarin de liberalen slechts gekozen kunnen worden door de hulp der ar beiders en kleine neringdoenden; overwegende verder, dat het niet aan gaat van die zijde mannen te steunen, wier collega's (de cargadoors) den havenarbeiders door de invoering der moderne machines uit hun brood stooten, en niet willen mede werken om aan de bestaande regelloosheid in het haven bedrijf een eind te maken, de arbeidersorganisaties dus niet erkennen en de stuwadoors steunen in hunne schan delijke uitbuiterijen, tegenover de arbeiders besluit Het Bestuur der A. H. A. V, op te dragen alle middelen in het werk te stellen, den loonstandaard door de patroons vóór de verkiezing te doen teekenen en bij weigering der patroons, de hulp der arbeiders en nering doenden in de districten I en V in te roepen, teneinde de verkiezing der liberrle candidaten, de collega's der cargadoors te doen mislukken." Dat is dus een zaak, die direct de, in ons land zooveel besproken verhouding van de vakvereeniging tot de politieke actie betreft en aangezien in deze rubriek nog wel eens daarover zal worden gesproken, kunnen wij ons oordeel over dit „novum" gevoegelijk tot later opschorten. Het nationaal arbeidssecretariaat, meer bekend onder den korteren naam van N. A.-S. heeft deze week weer eens vergaderd. En vergaderd op de wijze, die we sinds jaar en dag van dit secretariaat gewend zijn. Van Erkel was het spreekt haast vanzelf doorloopend aan het woordhet ging en dat spreekt waarlijk óók vanzelf weer hoofdzakelijk tegen den Diamantbewer- kersbond, de Duitsche sociaal-democraten, enz. enz. Van de besluiten is alleen te melden dat staat, ook elders clubs op te richten voor voorstanders der vrije vakorganisatie, ten einde onderling van gedach ten te wisselen en mondeling en schriftelijk de denk beelden der vrije vakorganisatie te verdedigen. Deze clubs zouden dan 17 September te Groningen samen- spreking kunnen houden, tegelijk met de alsdan te houden vergadering van plaatselijke arbeids-secretariaten uit het geheele land." Alweer een nieuwe poging dus om het zinkende schip te redden, zij zal evenmin lukken als het vroegere ge- wurm. Het N. A. S. heeft èn om zijn manier van optreden èn om zijn ondeugdelijke leiding het vertrou wen der vakarbeiders verloren. De schuit is lek en zinkt steeds dieper in den modder van het anarchistisch moeras, terwijl voor en na de bemanning een goed heen komen zoekt. Daartegenover gaat het nieuwejvakverbond kalm en zeker zijn scherp afgebakenden weg. Nauwe lijks opgericht telt hij reeds ruim twintig duizend leden en is dus al vijf maal zoo sterk als het hemel-en-aarde- bewegende N. A. S. En steeds nieuwe vakbonden be sluiten tot toetreden, zooals nog in de laatste dagen de Nederlandsche vereeniging van spoorwegpersoneel en de bond van arbeiders(sters) in de kleedingindustrie. Dat teekent. Na jarenlang gesukkel komt er nu gelukkig eens wat stevigheid en richting in de nederlandsche vakbeweging. Bakkersgezellen. Wij vermeldden onlangs de circulaire, door de bakkersgezellen aan de patroons ge richt inzake „vrije dagen." Over het voorloopig resultaat van bedoeld schrijven, vermeldt de correspondent van De Bakkersbode het volgende Met veel animo was door onze afdeeling de opdracht van den Bestuurdersbond, om de aktie voor de vrije dagen met kracht aan te vatten, aanvaard. Zeer vele leden stel den zich beschikbaar de antwoorden bij H. H. patroons te gaan afhalen, echter op 't oogenblik dat wij dit schrijven zijn ons de antwoorden nog niet bekend. We stellen ons echter reeds voor, als we de rappor ten bezitten zullen, wel op enkele merkwaardigheden te worden vergast. Zoo reeds hoorden we van een patroon die het „verdomt", van een tweede die met den gezellenbond niks te maken wil hebben, van een derde, in 't bezit van twee „gezellen", die op mekaar gezet wel een meter boven den grond verrijzen, die ook al met dien rommel niks te maken hebben wil zélf voor z'n „personeel" zal zorgen en onzen bode de deur wees. Wel, dat „zorgen" voor z'n personeel strekt den man tot eer als die woorden maar in daden werden omgezet, doch iemand de deur wijzen, die heel beleefd antwoord komt vragen op een heel beleefd gestelde circulaire, da's op z'n minst een onbeleefdheid, welke toch zeker ook geen bakkerspatroon wèl staat En om anderen, die mogelijk ook konnektiën met hem zouden willen aanknoopen, voor 's mans manieren te behoeden, willen we vast even zeggen, dat dit bakkers patroontje woonachtig is aan de Gerrit Verboomstraat en op z'n ruit H. J. F. den Brinker staat geschilderd. No. 2 (zie boven) dat isMr. Smit, o.a. voorzitter van de Kamer van Arbeid, die onlangs op verzoek van den Bestuurdersbond den patroons verzocht hun perso- in het genot te stellen van vrije dagen Te drommel, Mr. Smit, hoe hebben we het te rijmen, dat ge met een vereeniging, die uw plannen zoo vol maakt in de hand werkt, niets te maken wil hebben Vrije dagen voor brandersknechts. Wij kun nen met genoegen constateeren,'dat wij op onze circulaire, omtrent het verleenen van Vrije dagen succes hebben gehad; reeds is door enkele patroons eene maatregel in dien geest getroffen, en wij hopen dat er spoedig meerdere mogen volgen. 't Is ook voor die brandersknechts die hiervan profi- teeren en nog geen lid zijn van den Bond een reden, te meer om zich aan te sluiten. Intusschen wij zullen maar hopen B. v. B. D. Kn. Winstzucht. Een Haagsche bouwer heeft aan de Singelkerkstraat alhier 27 arbeiderswoningen gekocht voor f 22.000. Dus nog geen f 1000 per stuk. De huurprijs dier huizen bedroeg f2.voorzeker toch al niet weinig de nieuwe eigenaar heeft de huur met 50 centen per week verhoogd! Dergelijke winstjagerij heeft hier vrij spel de woningnood is meer dan ergwelnu, de heeren huis eigenaren toonen zich goede speculanten. Afdeeling geheimen. Maandag j.l. werd de raadsvergadering van Vrijdag d.v.a.g. voortgezet. Na een mededeeling van den voorzitter over het rapport van de commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden, ging de raad in geheime zitting, tot behandeling der voorstellen B. en W. inzake de vorderingen van den onderwijzersbond en der heeren Platteel en Silva. In zulk soort zaken mogen de gemeentenaren wèl weten dat hun centen worden verknoeid maar met het waarom hebben ze niet noodig. En onder al onze „vrijzinnige" leden is er nog niet een, die eens met behoorlijke kracht tegen die malle geheimzinnigheid optrekt. Neen, ze doen er schijnbaar allen van harte aan mee! En toch hebben we daar demokraten, van 't zuiverst water Risico van den arbeid. Uit de plaatselijke bladen I. Zaterdagavoud had J. J. de R., wonende Buiten havenweg, het ongeluk om op de glasfabriek „De Schie", bij het zetten van een capsule op een flesch, een gloeiende draad glas tegen het oog te krijgen, waardoor hij zich twee weken onder geneeskundige behandeling zal moeten stellen. II. Woensdagmorgen kreeg de 25-jarige N. D. Sloot weg, wonende in de Kleine Baan, op de glasfabriek „De Schie" een lorrie over den linkervoet, doordien deze lorrie werd weggeduwd op het oogenblik dat Slootweg aankwam. De groote teen werd gespleten. De man heeft zich onder geneeskundige behandeling gesteld. III. Woensdagmorgen kreeg in de Rijwielfabriek van den heer M. Duyvis aan de Westmolenstraat de draaier P. J. Visser, wonende te Rotterdam, door het breken van een ketting een ijzeren gewicht cp den linkervoet, tengevolge waarvan de groote teen is gespleten en de anderen zijn gekneusd. Na voorloopig te zijn verbonden is de man per vigelant naar zijn woning vervoerd. IV. Woensdagmorgen omstreeks 11 uur had de 21- jarige L. Rijnthalder, wonende Willemshofje, bij het waterstorten het ongeluk water over zijn arm en been te krijgen tengevolge waarvan hij ernstige brandwonden bekwam. Hij is per rijtuig naar zijn woning vervoerd. We vernamen van geen enkel ongeval een fabri kant overkomen, bij het inhalen der meerwaarde van den arbeid. Socialisme bij de Opvoeding. Wy werken voor uw toekomst. Wij worst'len tegen overmacht, Om u rijker te maken aan vreugde en rijker dan wij aan kracht H. R. H. Op u> gij moeders der arbeiderskinderen rust de moeielijke, doch schoone taak om de kinderen op te voeden tot medewerkers in de arbeidersbeweging, tot flinke, zelfbewuste strijders voor het schoone doel van het socialisme. Waarom moet de moeder vooral die taak ter hand nemen Heeft zij niet genoeg te doen Is zij niet overstelpt dikwijls met allerlei zorgen Omdat er niemand is, die zooveel invloed en macht op het kind heeft, als juist de moeder. Meer dan zij zelve dikwijls vermoedt, hecht het kind aan hetgeen moeder zegtaan hetgeen zij denkt en doet. Als zij dat zelve altijd be greep, zou zij het gevoel van verantwoordelijkheid tegen over het kind veel, veel sterker voelen. En die invloed is zoo geheel natuurlijk. Wat is het kindje hulpeloos als het op de wereld komt, het kan niets, het kan nog niet leven zonder hulp van de moeder. En langen tijd, als het kindje grooter wordt, blijft de moeder in alles zijn toevlucht. Van haar verwacht het kind steun en troost, op haar vertrouwt het onbeperkt, in haar gelooft het zonder aarzeling en als het kind niet in de nabijheid is van de moeder, voelt het zich niet heelemaal veilig, niet tevreden. En dat vertrouwen in de moeder blijft, wanneer het tenminste niet op heel ruwe wijze verstoord wordt, ge durende de heele jeugd van het kind. Waarom zal nu de moeder die groote macht die zij over haar kinderen heeft, aanwenden om ze op te voeden in de richting van het socialisme Waarom Omdat zij niets zoo vurig wenscht, als haar kinderen gelukkig te maken. Alles wat het kind kwaad kan doen, wil de moeder van hem verwijderen. En als het nog heel jong is, kan ze heel veel doen om het te beschermen en te bewaken. Maar o wee, als het kind grooter wordtDan bemerkt de moeder van het arbeiderskind al gauw dat er toe standen en omstandigheden zijn, die het geluk van haar kind aan alle kanten bedreigen, en waar tegenover zij machteloos staat. Dan komt het kapitalisme haar in den weg en dat bekommert zich nu heelemaal niets om het geluk van haar kind. Wel zong eens een van van onze groote dichters„Kinderen zijn prinsen van vreugde", maar helaas, hoe weinig wordt dat „prinselijke" ontzien in het leven der arbeiderskinders, waar zij zeiven al gauw mee moeten doen aan het jagen en jakkeren om een stuk brood te veroveren, een paar centen te verdienenWelke vreeselijke toestanden bracht het onderzoek der onderwijzers naar het werk dat school gaande kinderen tusschen en vóór de schooltijden moeten ve.richten, niet aan het licht! Kinderen zijn niet afkeerig van werk. Integendeel. Niets doen, stilzitten is de grootste straf voor een kind. Zijn prettigste spel is als hij zich verbeeldt het werk na te doen van groote menschen. Maar dan kiest hij dat werk zelf uit, dan is het geschikt voor zijn krachten. Waar het kind echter gebruikt wordt om aan de ver diensten te helpen is het meestal voor werk dat zijn krachten te bovengaat, zooals het melk of brood rond brengen, trap op, trap af; of de eentonigheid is een kwelling voor zijn levendigen aard, als het erwtenlezen bijv. Nog erger dan te veel werk is dikwijls de verwaar- loozing van het kind, tusschen de schooltijden, als het de moeder, zijn natuurlijke verzorgster niet thuis vindt omdat zij door het kapitalistische stelsel waaronder wij leven, gedwongen is in een fabriek te werken en daarom haar kinderen niet kan verzorgen om nog niet te spreken van de ellende die het kind thuis vindt in tijden van ziekte of werkloosheid. Is het kind 12 jaar, dan is het kleine beetje jeugd dat het op school of met zijn kameraadjes nog genoten heeft afgeloopen. Want het hoort zoo in onze kapitalistische maat schappij, dat een twaalfjarig kind in de arbeidsklasse als een klein groot-mensch wordt beschouwd. Is de schooltijd uit, dan breekt het arbeidsleven van den klei nen werkman, van het kleine dienstmeisje aan. Voor de verdere ontwikkeling kan maar heel weinig gedaan worden. Want de ouders hunkeren er naar, dat de

De Moker | 1905 | | pagina 3