Huishoudelijke Vergadering s BOOTTOCHT Rationale Betoopg voor Alp, Kiesrecht, op ZONDAG ld SEPTEMBER a.s„ 's morpns 10 er precies, in „CONSTANTIA". r k ALLERZIELEN goed en goedkoop. Adres: Oude Kerkhof 7. Soc.-Dem. Arb.-Partij Afd. Schiedam. Vlaardingsche IJzerkoekjes. Ingezonden. De Socialistische l Maatschappij, A A W^AWAW Mej. H. v. Dijke-v. Brandwijk Belleyoysstraat 4, M, W.-KruisMe Botterdam. Arbeiders-Muziekvereenigingen „Voorwaarts" van Vlaardingen er „Kunst en Strijd" van Schiedam op Zondag 17 September a.s. te Utrecht, jongens en meisjes aan 't verdienen gaan en zelfs voor vakscholen is meestal geen geld en geen tijd. Onwillekeurig zal de moeder nu wel eens vergelijkin gen gaan maken tusschen het jonge leven van haar kinderen en dat van de kinderen uit de bezittende klasse. Als ze ziet hoe de jongeheeren en jonge dames vroolijk en goed gekleed de burgerscholen bezoeken, als ze hoort hoe ze thuis nog lessen krijgen in teekenen of muziek, als ze ziet hoe ze in hun vrijen tijd kunnen fietsen, zwemmen, roeien, voetbalspelen, en allerlei ge zonde en prettige ontspanning genieten na de uren van studie als ze "begrijpt hoe deze kinderen in staat worden gesteld hun aanleg tot geheele ontwikkeling te brengen en ze denkt dan aan haar jongen, die misschien aardig teekent, maar niemand heeft om hem voort te helpen, of aan haar dochtertje dat misschien ook liever voor een andere betrekking zou leeren dan voor naaister of dienst meisje, dan moet zij toch wel dikwijls met bittere smart erkennen, dat zij niet bij machte is haar kinderen zoo gelukkig te maken, als zij zoo zielsgraag zou willen. En als zij dan doordenkt, moet ze dan niet gaan inzien dat het kapitalistische stelsel de groote vijand is van het geluk harer kinderen (Wordt vervolgd.) B. y. B. Het is de ervaring van elk menschenkind dat eiken dag ons een blijdschap, maar ook teleurstellingen kan brengen. Ook was dat voor de Vlaardingers het geval deze week Dinsdag, den 29sten. Deze dag dan niet waar, zou geworden zijn een glorieuze, één, waarvan de plaatselijke kroniek, schrijvers hadden kunnen gewagen als van een dag der dagen. Mijn pen dan, is niet bij machte neer te schrijven en weer te geven de gevoelens van trouw, gehechtheid, aanhankelijkheid en ik weet al niet welke „heid" van dat oranjelievende Vlaardingsche volkje. En het is dan ook gansch geen ,,blik" wat er op dien roemruchtige Dinsdag stond te gebeuren. Wanneer je daar las de inhoud der oranjekleurige biljetten, aangeplakt vanwege den burgervader, als je daar op las, dat het H. M. Koningin Wilhelmina be haagd heeft, om driezegge drie minuten stil te staan voor het station alhier, zich daar eens even laten kijken, en dan roef maar weer gauw weg. Het was dan ook goed gezien van den burgervader alle voorzorgen te nemen voor een huldebetooging van drie minuten. Maar niet minder prijzenswaardig was het van den volbloed oranjeklant, den voorzitter der kuipers- patroonsvereeniging den heer A. v. d. Berg, dat hij, daarbij gesteund door z'n secretaris de heer G. Struis, iemand die wat betreft oranjegezindheid niet onderdoet voor z'n medebestuurder, alles in 't werk stelde om, van deze huldebetooging te maken wat er van te maken was. Je mot het dan ook niet uitvlakken, om zoomaar een twee drie een goede dertig vereeniging op te trommelen, ik zeg maar, om dat daar te stellen, moet er bezieling van zulke menschen uitgaan, ja erger nog, zij moeten als 't ware beschikken over hypnotische en suggestieve krachten, en dat vinden wij vooral in dien voorzitter. Met een zeker genoegen roepen wij in onze herinne ring nog terug die dagen, waarin de Vlaardingsche oranjevereeniging haar vergaderingen hield in „Liefde en Vrede." Op grond van dit alles leefde men dan in blijde ver wachting van hetgeen deze onvergetelijke Dinsdagavond zou opleveren, doch helaas! het heeft niet zoo moge wezen. Men weet het, door het ontstuimige weêr is het reis plan der Koningin gewijzigd, kwam zij aldus niet per spoor langs onze haringstad, kon zij zich, en haar man niet laten zien, en misten de van oranjeliefde blakende Vlaardingers een gelegenheid, om van hunne gehecht heid blijk te geven. Jammer dubbel jammer Want niet alleen dat men de koningin kon zien, maaren dat is toch ook wat waard men kon de voorgenomen fakkeloptocht ook niet houden, en zoo'n lolletje is toch je ware. En behalve dat jammer, is er nog meer jammer, want immers nu we dat koninklijk bezoek van drie minuten moesten missen, nu ligt het voor de hand dat we nu ook moeten derven al 't geluk en voorspoed hetwelk met zoo'n bezoek in verband staat. Om eens wat te noemen onze haringstad ware dan voor altijd geluskig geweest, b.v. de haringschepen had den steeds maar door „vol en zoet" thuisgekomen, al de haring was dan vol en groen geweest (iets voor Schiedammers) de prijs der haring was steeds goed geweest, de kuipers hadden veel aftred van fust gekre gen, de prijzen daarvan en de loonen waren immer door gestegen, alle daarnaast liggende takken van bedrijf zouden van deze welvaart profiteeren, huizenbouw zou weer toegenomen hebben, winkelstand leefde weer op, in 't kort, den bloei van Vlaardingen had dan een onge- kende hoogte bereikt, en dat alles het uitvloeisel van zoo'n koninklijk bezoek van drie minuten. En nu, helaas is die kans verkeken, en ook nog meer dan dat. Schrijver dezes, een vurig bewonderaar van ridderorde's en decoratie's, had natuurlijk den burgervader en den commissaris van politie, maar vooral den heer A. v. d. Berg een ridderorde toegedacht, en ook dit buitenkansje is nu verloren, erg jammer wat er dan ook voor ons overschiet dat is „Stille berusting." Toch, en dit is zalf op de wond, kwam er nog gele genheid te over om blijk te geven van oranjeliefde n.m. den 31sten Aug., en die beloofde heel wat. Behalve de feesten te geven door „Flardinga" kon men zich al dagen te voren verkneuteren in de anonces van Wilhelminabanket, paleisbanket, oranjebanket, kroon banket, oranjeringen, ge ziet dus, voorzien van een flinke portemonnai met dubbeltjes, dan kan men z'n buikje dik eten met oranje. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Copie wordt niet teruggegeven. Vlaardingen, 29 Aug. 1905. Aan het Bestuur van den Volksbondvereeniging tegen Drankmisbruikafd. Vlaardingen en Vlaar dinger-A m b ach t. Mijne heeren, Met verwondering namen wij kennis van Uwe adver tentie in het Vlaardingsch Advertentieblad van 26 Aug. 1.1., waarin U aan leden mededeelde, dat ook de Volks bond zou tegenwoordig zijn op het station bij het passeeren van het koninklijk echtpaar langs onze gemeente en de leden in de gelegenheid stelde toegangskaarten tot het perron te verkrijgen bij den concierge van ons gebouw. Met verwondering zeggen wij, omdat o. i. U geheel in strijd hebt gehandeld met het streven van den Bond. De Volksbond toch moet plaats bieden aan een ieder, welke politieke of godsdienstige overtuiging hij ook is toegedaan. Door het deelnemen aan deze betooging hebt Gij Uwe neutraliteit geheel prijs gegeven, zeer vele leden toch kunnen onmogelijk Uwe handelwijze goedkeuren en bovendien werkt Gij het drankmisbruik hedenavond schromelijk in de hand. Het is U toch zeker wel bekend, dat bij dergelijke gelegenheden van heel weinig „nuchtere" menschen het „Oranje boven" wordt gehoord, doch dat dit meestal is bij hen, wier hoofden verhit zijn bij de bezittende klasse door de champagne en bij de minderbedeelden door de oranjebitter. Door uw toedoen, Mijne heeren zullen vele leden van den Volksbond in de gelegenheid gesteld worden zich hedenavond aan drankmisbruik schuldig te maken. U hebt dus de neutraliteit van den bond deerlijk ge schonden en met hetzelfde recht waarmede u de leden aanspoort tot bovengenoemde comedie, geven wij u ernstig in overweging u nogmaals aan dit vergrijp schuldig te maken, maar nu in een richting die zeker goede vruchten afwerpt voor den bond. Spoort uwe leden aan, den I7en September a.s. de nationale betooging voor algemeen kiesrecht te Utrecht te bezoeken, daardoor toch, wordt zeker de matigheid, zoo niet de geheel-onthouding betracht. Dat is iets voor den bond om van te watertanden. Op het meetingsterrein zelf wordt beslist alle alco holische dranken, zelfs bier ten strengste geweerd terwijl de diverse booten die de meetinggangers naar Utrecht vervoeren geen bedwelmende dranken aan boord mogen hebben. Bovendien bezitten vele leden van onze afdeeling het kiesrecht niet. Helpt mede hun dat te bezorgen, opdat zij kunnen medewerken om mannen naar Den Haag te zenden, die zich uitspreken voor verkorting van arbeids tijd, goede gezonde >voningen, goed onderwijs, kortom alles dat gunstig werkt om de drinkgewoonten tegen te gaan en een flinke som aan den Volksbond van rijks wege wordt verstrekt om koning alcohol te bestrijden. Dan mijne heeren zijt gij werkzaam in den geest van den Volksbond, benevens van zeer vele leden van de afdeeling Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht. Namens vele leden Een drankbestrijder. Steunpenning. Geen lint ook een bak 10 ct. Omdat J. M. een militair teleurstelde 10 ct. Flip en Flop of de be drogen jongens door Jan de Krullebol 25 ct. Agenda: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Verkiezing afgevaardigde(n) naar de Nat. Betooging voor Algemeen^ Kiesrecht. 3. Voorstel aan het Partijbestuur inzake de kwestie Troelstrav. d. Goes. 4. Bestuursverkiezing. 5. Vaststellen Wintercampagne. 6. Rondvraag en Sluiting. HET BESTUUR. Een boek van 176 bladzijden voor één kwartje! LAURENCE GRONLUND, bewerkt door F. W. N. Hugenholtz. Geeft een heldere uiteenzetting van het streven der socialisten. Propaganda-prijs H. Uitgave: A. WAKKER Co., ROTTERDAM. Gediplomeerd desk. voor Vrouwen. (Medewerkster van den N.-Malth. Bond) Spreektijd van 2—9 uur. Minvermogenden Woensdag en Vrijdag. Dinsdag van 's mor gens 10—'s avonds 7 uur -:- -:- -:- -:- HERM. HEIJERMANS Jr. prijs 11—, geb. 11.35 is ter perse. Zij, die het bij verschijnen direct wen- schen te ontvangen, wo'den verzocht het vooruit te bestellen bij H. A. WAK- KER's Boekhandel, Rotterdam, Boter- sloot Telefoon 2465. Directeur de Heer A. WINTERBERG. NAAR DE met de snelvarende Salonboot VLAARDINGE1V IV. Welwillende medewerking zal worden verleend door de Gemengde Zangvereeniging „Excelsior" van Schiedam. Directeurde Heer L. SCHEFFER. Bij de terugtocht zal de boot a la giorno worden verlicht. Retourpr jjg f 0.50 per persoon. Sterke dranken zullen niet wotden getapt en mogen ook niet op de boot worden gebracht. KAARTEN te Vlaardingen verkrijgbaar bij de HeerenJ. van Driel, Spoorsingel 8; P. Veen, Van Leijden Gaelstraat 46; J. C. Hoorweg, Stations straat 172 A. Hoogerwerf, Winkelier, HoogstraatM. de Bruin, Volkskoffiehuis, Westhavenplaats, en te Schiedam bij de Heeren: A. Winterberg, Vriend schapstraat libC. v. d. Hoeven, Coiffeur. Markt 8St. Klepke, Helenastr. 16 K. van Loopik, Lange Achterweg 47W. Hoek, Coiffeur, Singel 158 en Gebouw „Constantia", Hoogstraat. Vertrek van Vlaardingen 's morgens 6 unr. Schiedam 6]/j Utrecht 's namiddags 5 N.B. Er is maar een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar. Wil men dus verzekerd zijn van een plaats, dan moet men zich zoo spoedig mogefijk van kaarten voorzien. In geen geval zullen meer personen geplaatst worden, dan het aantal kaarten bedraagt. DE BESTUREN. ^.d-Nrerteert in „JDo IMIolser". 25 cent. Eet Voorwaarts-brood, V O

De Moker | 1905 | | pagina 4