Arbeiders Muziekvereenigingen: „VOORWAARTS" EN „KUNST EN STRIJD" Zondag 10 September a. s., 's morgens 11 uur preeies, SLÓT- REPETITIE in de zaal van „De VRIENDSCHAP" Marktgraaflaan Vlaardingen. ALLEN PRESENT!! N.B. Deze repetitie is alleen toegankelijk voor leden en donateurs. HET BESTUUR. BERICHT. ABONNEES! HET PROLETARIAAT. No. 28 ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1905, .;e jaargang. ORCAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij Bureau van Bedactie en Administratie: A. WINTERBERG, Vriendschapstraat 11 boven. Stukken ïoor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Een reuzen-fiasco. De val van Mr. Jansen. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 1 7 franco per post 30 cent Uj V0°™tbetal™9- Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. De bezorging van ons blad geschiedt te Schiedam gedeeltelijk, te Vlaardingen geheel door nienwe loopers Klachten over eventuëelen ongeregeldheden in de be zorging, gelieve men te richten aan De Administratie. Schiedam binnen eenige dagen worden de kwitanties voor het nieuwe kwartaal aangeboden. Vlaardingen wordt op de gewone wijze bezocht. Buiten de stad wanneer we geen postwissel ontvan gen, zullen we kwitantie per post zenden. Het is een goedmoedige lobbes, Die uw winsten gedwee produceert, Die, waar gn met millioenen gaat strijken, Met een tientje huiswaarts keert. 't Is een werker, eenvoudig en sober, Die toch niet voor rijk-worden deugt, Die boven zijn maaltijd al blij is Met wat zon en wat levensvreugd. Zijn breede vereelte handen Staan tot aanpakken altijd bereid Van uw wieg tot uw laatste woning Heeft hij u door de wereld geleid. Hij heeft U zijn heele leven Nog nimmer te hulp gehaald En toch heeft hij uw doellooze winsten Met zijn levensgeluk betaald. Du heeft uw roeklooze schraapzucht Zijn geduld zelfs uitgeput: Met uw grijpende vrekkenklauwen Hebt g' een leeuw uit zijn dommel geschud. Dirk Troelstra. Trots de groote animo, waarmede onze lokale pers dag in dag uit de bekoorlijkheden der „Floralia" - tentoonstelling verkondigde en de belangstelling van het publiek prikkelde trots de uitgebreide reclame- middelen, door het Bestuur van „BHoralia" zélve aangewend, dat er zelfs een auto voor benutte, is de tentoonstelling ditmaal op een volslagen fiasco uit- geloopen. Niet wat arrangement enz. betreft. O neen, ofschoon we er niets van gezien hebben, gelooven we direkt, dat de tentoonstelling ditmaal alle vorige heeft over troffen in smaak en pracht. Maar daarom alleen gaat het niet. Een heele mooie tentoonstelling zonder be zoekers, blijkt een kunstwerk wel-is-waar, doch met sombere beschaduwing, die 't geheel belangrijke afbreuk doet. En al vertelden onze krantenmenschen ook iederen dag dat 't „o zoo druk" was geweest, vooral „'s mid dags" of (voor de varieering) „vooral 's morgens", iedereen wist héél goed dat dit louter snoeverij was. Zónder meer. Maar als 't afgeloopen is, komen we méér te weten. Dan komt de braafste onder de braven, oftewel de Schied. Courant een overzicht geven, dat, als men maar tusschen de regels doorleest, den meer juisten toestand kenschetst. Dat ze door dit overzicht zich zelf blameert als een schrale pochhans die drie dagen lang opschept over een „druk" bezoek dat er- niet geweest is dat heeft de braafste in de gauwig heid over 't hoofd gezien. De Schied. Cour. heelt het Bestuur van „Floralia" over de resultaten geinterviewd. Het bestuur consta teerde met dankbaarheid, dat en dit tengevolge van de samenstelling der tentoonstelling er zeker velen ditmaal de tentoonstelling hebben bezocht die vorige jaren niet waren geweest. Dit is een bewjjs van waar deering die bemoedigt. Doch zeer velen werden onder de bezoekers gemist, van wie men had mogen ver wachten dat zij door een bezoek van hunne belangstel ling zouden hebben doen blijken. De conclusie van deze dankbaarheids-betuiging is dus, dat als de tentoonstelling maar „gewoon" was geweest als vorige jaren, het bezoek nóg minder, het fiasco nóg grooter zon zqn geweest. Terwille van het gewetensbezwaar der Zondag- heiligers was de tentoonstelling ditmaal op enkel werk dagen geopend. Aldus, meende men, zou alles over één hoed te vangen zijn. Hoe de verwachtingen zijn vervuld Het Bestuur zegt, dat er zeer zeker een aantal zijn geweest, die nu kwamen en vroeger wegbleven, doch dat aantal was veel te klein. De tentoonstelling had tenminste op het dubbele aantal bezoekers kunnen en mogen rekenen, volgens het Bestuur. Ja, wel tenminste want het dubbele alleen was niet genoeg. Zijn wij wél ingelicht, dan bedroeg het aantal entrée's op den druksten dag nü vei kocht meer dan duizend minder dan dat op den druksten dag verleden jaar verkocht. Een prachtig resultaat! Het oranje-lolletje viel tengevolge van dit alles in 't water. Wel heeft het bestuur van verschillende zijden medewerking mogen ondervinden, zoodat het toch nog „iets" kon doen in dien geest, doch dit „iets" is een zeer armoedig iets-je gebleven. Verwaandheid is onze karaktertrek niet. We willen dus niet het geheele succes voor onze rekening nemen. We weten heel goed, dat de Zondag voor een tentoon stelling een haast onmisbare dag is, en dat het missen ervan een nadeelige invloed heeft. Maar een zeker gedeelte der „winst" kan men ons niet ontzeggen. Wij hebben met het volste recht aan o'ize zijde ons verzet, toen men op zoo schandelijke wijze als nu geschied is, de neutraliteit in „Floralia," die allereerst neutraal behoort te zijn, over boord wierp; toen men met opzet, met grooten overmoed en kleine tdagerij-grest, die sprak van „nieuwe richting" in het Bestuur van „Floralia" de sociaal-demokraten buiten de gemeenschap sloot. We zijn tevreden met den uitslag. „Floralia" zij alle heil-doch wij wenschen het bestuur ervan toe, in den vervolge meer tactisch en meer eerlijk tegenover allen, z'n handelingen te kunnen bepalen. Kan men dit niet, dan begrijpe men dat men als bestuurslid van „Floralia" niet op z'n plaats is en in het belang der vereeniging beter doet met vandaag dan morgen op te stappen. Want de tentoonstelling moge nu een triomf zijn ge weest de resultaten zeggen dit: nóg zulk een zegepraal, en we zijn reddeloos verloren Zal het Bestuur van „Floralia" toegankelijk zijn voor de harde les, nu ontvangen? Eindelijk eindelijk dan toch is de man, die volgens het oordeel van zoovelen onzer medeburgers van onder scheiden politieke gezindheid zoo langen tjjd ten onrechte een wethouderspost vervulde, gevallen! Gevallen is hij smadelijk heeft de raad hem wegge jaagd in zijn jongste zitting; zelfs zijn geloofsgenooten verstootten hem. Het was dan ook vrijwel onmogelijk giworden, nog langer hem te handhaven. Wat bleef er anders over, óók voor de katholieken, dan de steeds hoog gehouden eerbied voor de „grijze haren'* van Mr. W. H. Jansen, waarmede de Nieuwe zoo gaarne dweepte, in den steek te laten? De man heeft het zelf er op laten aankomen. De gelegenheid tot vrijwillige aftocht werd steeds door hem geweigerd; zijn houding bleef ongewijzigd zelf zuchtig, de kritiek op hem geleverd, even rechtvaardig hij heeft zich den kop te pletter geloopen. Een zucht van verlichting steeg uit alle kringen op. Weer werd wel-is-waar een katholiek tot z'n plaats vervanger benoemd, doch dat wordt niet geteld: hij is weg; hij, de onsympathieke, gehate figuur, ligt gebroken en dat is voor de massa genoeg. DE MOKER

De Moker | 1905 | | pagina 1