No, 29. ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1905 5e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij Wij eischen het Algemeen Kiesrecht! De Kiesreehtmarsch. Verslag van de huish. vergadering gehouden op Zondag 10 Sept. Woningnood. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent hj V00rmthetal™9- Losse nummers 2 cent. Bureau vau Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, Vriendschapstraat 11 boven ADVERT EN TIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken yoor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. L. M. HERMANS. Nadat de ingek. stukken waren behandeld, werd overgegaan tot h-t benoemen van afgev. naar de a.s. betooging te Utrecht; 4 leden werden als afgev. aan gewezen. Een voorstel van 't bestuur om de kwestie Troelstra- van Goes nit te laten maken door een daarvoor te be noemen commissie door het partijbestuur, werd met algemeene stemmen goed gevonden. Verder kwam aan de orde verkiezing van 't bestuur. Aile aftredenden werden herkozen op 1 na, die wegens drukke werk zaamheden moest bedanken voor wien een ander partij genoot in de plaats trad. De regeling van de winter- campagne werd aan het bestunr overgelaten, dat dan ook zal zorgen dat er een paar feestavonden, een St. Nic. kinderfeest, en enkele propaganda-vergaderingen gehouden zullen worden waartoe verschillende sprekers zooals Dr. J. v. d. Brink, Troelstra, v. Kol, Hngenholtz, Roosje Vos en anderen zullen uitgenoodigd worden. Bij de rondvraag werden 4 nieuwe leden genoteerd wat weer een teeken is van vooruitgang. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de goed bezochte vergadering. C. v. d. Hoeven, Secr. Er heerscht algemeene woningnood te Schiedam, voor de arbeidersklasse, voor den kleinen middenstand en de kleine ambtenaarsklasse en ook voor den middel- matigen middenstander en den middelmatigen amb tenaar. Schiedam is eenigen tijd groot geweest door ééne enkele industrie met haar aanhangsels. Die industrie, de jenevernijverheid, is gekelderd. En daar er naast die eene belangrijke industrie niets anders van be- teekenis was, ging met de gekelderde jenevernijverheid de belangrijkheid van Schiedam als fabrieksstad geheel verloren. Na zon er direkt langs twee wegen verbetering kunnen komende Schiedamsche branders en distilla teurs zonden voor bun zonen nieuwe kleinbedrijven kunnen stichten (voor grootbedrijven ontbreekt hun natuurlijk het geld), en de Schiedamsche havengrond zou door het buiten-Schiedamsche grootbedrijf kunnen worden in exploitatie genomen. Wat die brauders- en distillateurs-zonen betreft en de stichtingsenergie van hun papa's, nu, de geschiede nis der laatste 15 jaren heeft wel afdoende bewezen, dat daarvan voor Schiedam niets te wachten is. Een onafgebroken omgang met moutwijn en spiritus is be wezen zeer weinig geschikt te zijn voor de ontwikkeling van persoonlijke geestkracht en persoonlijk verstand. Van die zijde is dus weinig te wachten. Maar dan die andere weg tot verbetering, die is er toch ook? deze namelijk: dat het buiten-Schiedamsche kapitaal voor grootbedrijf de havengedeelten van Schiedam gait exploiteeren Ja, die weg is er, maar het is nog een donkere weg met hindernissen en verrassingen, dank zij voor een deel het gemis aan inzicht en doorzicht van de Schiedamsche overheid. Wij zullen uit eggen, waarom dat zoo is. De groot handel en de daarbij betrokken grootindustrieën, door bet kapitalistisch productieproces zich steeds samen trekkende, zijn nu in de periode gekomen, dat zij voor iederen afzonderlijken ondernemer of groep van onder nemers geheel aparte havens en daartij behoorende werven en fabrieksterreinen noodig h-bben. Waar die havens en terreinen de meeste kansen op gunstige exploitatie aanbieden, komen zulke grootondernemingen zich thans vestigen. Zoo bijvoorbeeld langs den Nieuwen Waterweg. Dit verschijnsel is algemeen bekend, zelfs te Schiedam. Maar men vergeet daarbij, dat het aantal van zulke g'ootondernemingen zeer be perkt is. Dat aantal is al beperkt voor geheel Europa m voor de gezamelijke internationaal verbonden landen. Maar voor den kleinen Nieuwen Waterweg is het al zeer beperkt, omdat het niet een zelfstandige Neder- landsche grootindustrie is, die den handel door den Nieuwen Waterweg beheerscht, maar omdat die handel afhangt van buitenlandsche voortbrenging en verhan deling. En nu ligt het voor de hand, dat de weinige g ootondernemingen, die zich aan den Nieuwen Water weg kunnen vestigen, daar heen gaan, waar plaatselike omstandigheden hun onderneming kunnen bevorderen en in elk geval die niet tegenwerken. Dit laatste nu geschiedt te Schiedam. Een door zjjn geestkrachtge brek ei geesteloosheid meer tegenzin opwekkende stad is moeielijk denkbaar. Vreemdelingen ruiken dat on middellijk, voelen zich zoodra zjj hier komen onaange naam neergedrukt., en zijn blij als zij de stad weer uit kunnen gaan. En als zij dan elders komen en niet dien tegenzinwekkenden indruk krijgen, en daar goed terecht kannen, dan komen zij niet naar Schiedam. Zij worden bovendien ook hierdoor teruggehouden van een vestiging in onze zwarte laag-bjj-de-grondsche stad de slechte verbindingen, het gemis aan goede werk krachten en hulpmiddelen, de futlooze stedelijke over heid. Een grootonderneming, die zich hier vestigde, zon eerst bergen van energieloosheid moeten verzetten en bergen van eigen geestkracht moeten verbruiken, voordat het aan Schiedam iets zou hebben. Kon zij nu rekenen op de medewerking van een energieken gemeenteraad, dan zon dat nog mogelijk zijn. Maar van een raad, die mannen als Visser en Lagerweij wethouders maakt, is natuurlijk niets te wachten. En aan zulk een reuzentaak begint een grootonder neming niet, zoodra ze elders het zonder znlk een onmogelijken arbeid redden kan. Zoo komt het, dat het hier niet vooruitgaatzoo komt het, dat ook niemand oprechtelijk gelooft aan de kans op eenigszins beduidende vooruitgang. Zoo komt het ook, dat er ge-n kapitaal te vinden is voor woning bouw. Nu op dit oogenblik is er tengevolge van de opening van Smulder's fabriek wel eenige speculatie in bestaande woningen. Maar noch te Schiedam zelf noch daar buiten blijkt geld te vinden te zijn voor den bonw van woningen voor de drie groepen, die daaraan gebrek hebben en die wij in den eersten zin van dit artikel noemden. In zeer eigenaardige omstandigheden dus is hier woningnood. En die omstandigheden zijn van dien aard, dat de woningnood nog onrustbarend zal toe nemen want op den langen daur, als de oude Schie dammers, die hun stad niet uit willen, eens zijp uitge storven, zal stellig niemand in Schiedam blijven wonen, die er niet hoog noodig blijven moet. Dat zullen voor een zeer groot gedeelte arbeiders zijn, die öf van vaste lage loonen zullen moeten rondscharrelen of door los sen ongeregelden arbeid een zeer onzeker bestaan zul len moeten lijden. Armoezaaiers dus voor wie bouwspeculaties niet wor den ondernomen, omdat ze toch niets opleveren kannen. En bet kleine gedeelte ambtenaren en middenstanders, nu, die hebben het doorgaans ook niet te breed en zijn ongeschikte doeleinden voor bouwondernemers. Blijft dan een enkel menseh over, die eens een eigen huis kan laten zetten of verbouwen. Daarmee is het uit. Daarom zal de woningnood voortduren en zelfs nog grooter worden. En toch zal er op den duur een oplossing moeten gevonden worden uit dezen wantoestand. Er zullen toch goede woningen moeten verrijzen, die voldoen aan de eischen der arbeiders, der middenstanders en der ambtenaren en voor geen van die groepen te duur zijn. O zeker, de maatschappelijke toestanden z' n van dien aard, dat er nog wel altijd menschen zullen gevonden worden, die in de Schiedamsche woningen willen wonen, omdrt zij moeten leven en de omstandigheden hen dwingen hier te komen en hier te blijven. Maar die woningen, die bijna zonder onderscheid onvoldoende worden onderhouden, slijten en vergaan, worden oud eu onbruikbaar; en als er dus geen nieuwe woningeu bijkomen, ot niet in voldoende aantal, en dat zal niet gebeuren omdat het hier al maar beroerder en dommer wordt Wij willen nog even wachten met een antwoord op de vraag, hoe in den woningnood moet voorzien wor den en kan voorzien worden te Schiedam. Want er is hier nog iets van belang aan te wijzen en vast te na gelen in dezen meer dan treurigen toestand. Dat is het weerzinwekkende onvermogen der burgermaatschap pij om eenigszins voldoende haar roeping te vervullen en eenigszins te voorzien in de eischen die de verschil lende maatschappelijke groepen haar stellen. De bur germaatschappij is met haar beginselen en met haar daden in een moeras terecht gek >men waarin honderden en duizenden 'Sneller of langzamer meedoogenloos om komen. Ze weet geen middelen te vinden om werk te verschaffen aan wie daarom vragen en wie dat noodig hebben om te leven. Ze weet geen ontwikkeling te verschaffen aan wie daaraan behoefte hebben uit eigen aanleg en uit maatsckappelijken nooddwang. Ze weet geeu woningen te boawen, waarin een gezond en ge zellig huiselijk leven mogelijk is. Onmachtig in alles, staat ze daar als een aanklacht tegen het gezond ver stand, als een aanklacht tegen alle menschenrecht en menschenwaarde. De burgerpartijen weten niet, hoe ze in den woning nood moeten voorz'en. Ze verklaren zich ronduit on machtig daartoe en ze schamen zich zelfs niet over hnn oumacht. Zij vinden natuurlijk allen, dat er iets aau gedaan moet worden, en ze zijn allen overtuigd dat het zoo niet langer kan, maar ze begrijpen nauwelijks iets van het fiasco van bun eigen beginselen en op vattingen dat zij daarmee erkennen. Als mannen uit een volledigen vervaltijd snappen zij niet, dat zij daarmee feitehjk een veroordeelend vonnis o ver hun eigen klasse, hun eigen theorieën,over zichzelf uitspreken. Maar wij soeiaal-demokraten zien die onmacht der burgerklasse in al haar grootte en al haar beteekenis: w|j zien het verval der burgermaatschappij in al die verschijnselen van onmacht, maar w|i weten ook dat die onmacht van de vervallende burgerklasse gevolgd zal worden door de macht eener nieuwe klasse, het proletariaat. De bestaande woningnood kan alleen opgelost worden door de gemeente zelve als bouwondernemer te doen optreden, en door de gemeente een stelselmatige ver- MOKER Maar UTECHT, kameraden! Per spoor, boot, fiets naar UTRECHTHet moet er donderen uit de kelen van tienduizenden DOOR Hoort regeerders, groote heeren, hoort wij eischen nu ons recht, Politiek moet elk gelijk zijn, geen verschil voor heer en knecht; 't Kiesrecht los van beurs of sekse, daarvoor gaan wfj ten gevecht Hoort den eed, dien men thans zweert: Wij, wij blijven hier eendrachtig, Worst'len, strijden kalm en krachtig, Tot in Neerland eens waarachtig 'tKiesrecht worde algemeen! De waarheid is aan onze zijde, aan uwe zijde is 'tgeweld; 't Recht verlangen wij te dienen, gij den Mammon, god ven 't geld; Daarom hebt gij buiten 't kiesrecht velen onzer snood gesteld. Hoort den eed, dien men thans zweert: Wij, wij blijven hier eendrachtig, Worst'len, strijden kalm en krachtig, Tot in Neerland eens waarachtig 't Kiesrecht worde algemeen 't Kiesrecht nu voor alle werkers, ziet, dat eischen wij met klem, ■Onze moeders, vrouwen, zusters hebben recht ook op een stem. Wie den strijd laf gaat ontwijken, vloek en schande over hem! Hoor den eed, die men thans zweert: Wjj, -wij blijven hier eendrachtig, Worst'len strijden kalm en krachtig, Tot in Neerland eens waarachtig 't Kiesrecht worde algemeen JBroeders uit het donk're Zuiden of uit het verlichte Noord, Waar ge in Neêrland ook moogt wonen, waar ge ergens thuis [behoort, Taart uw stemmen aan de onze in een innig schoon akkoord. Hoort den eed, dien men thans zweert: Wij, wjj blijven hier eendrachtig, Worst'len, strijden kalm en krachtig, Tot in Neêrland eens waarachtig 't Kiesrecht worde algemeen. ^Spoedig wordt ons aantal grooter, dat men nu nog scheldt U°or klein, w eldra za! ook de beweging grootsch en overwinnend zijn. 'Schitt'rend ais t licht der zonne en als 't maanlicht helder rein Hoort den eed, dien men thans zweert: Wij, wjj blijven hier eendrachtig, Worst'len, strijden kalm en krachtig, Tot in Neêrland eens waarachtig 't Kiesrecht worde algemeen. Deze marsch wordt door het muziekkorps op de boot gespeeld.

De Moker | 1905 | | pagina 1