Ditjes en Datjes. Uit de vakbeweging. Voor de vrouwen. Men heeft 't hem zelfs niet toegestaan van zijn vonnis in hooger beroep te gaan, maar gebrnik makende van den staat van beleg in Warschau het vonnis direct uitgevoerd, hoewel hij reeds van 1 September af het hooger beroep had aangevraagd en Duitsch burger is. Graaf von Bülow heeft niets gedaan om te protesteeren tegen dit onwettig ontnemen van 't recht op beroep aan een Duitsch onderdaan. De Duitsche Begeering zal 't aan het Czarisme en zijn knechten niet lastig maken. De daad van Kasprzak, die voor zijn overtuiging zijn leven geofferd heeft, werd in Warschau gevolgd door een aantal wraakoefeningen. Zoo veroorzaakt het terrorisme van boven zelf het terrorisme van de onder liggende massa! Strijd te Amsterdam. Wij hebben onlangs in de rubriek gesproken van den strijd der heiers te Amsterdam, waarvan een goede honderd in staking zijn, wijl de werkgevers weiger achtig blijven in eiken ploeg een man meer aan te stellen, terwijl de heiers beweren, dat de veiligheid van lijf en leven bij de huidige sterkte der werkploegen zeer veel te wenschen overlaat. Al reeds dadelijk deden de gevolgen dezer staking zich in andere takken van het bouwvak gevoelen. Want als er niet geheid wordt kan er niet gemetseld worden, en voor en na komen dan ook timmerlieden, schilders, behangers en loodgieters zonder werk. Dat is onvermijdelijk en de betrokken arbeiders zullen zich daarin hebben te schikken, al is het op zichzelve voor de gezinnen reeds erg genoeg. Maar nu heeft de zaak plotseling een ernstiger wen ding genomen. Op een werk van den aannemer Schut waren de vorige week onderkruipende heiers aan het werk getogen. Dit gaf de op hetzelfde terrein, schoon niet aan hetzelfde werk arbeidende metselaars en opperlieden aanleiding, uit solidariteit het gereedschap neer te gooien en te staken. De Amsterdamsche bouwvakpatroons zijn echter sterk georganiseerd en het vereenigingsreglement verplicht hen om, zoo bij een der leden een staking uitbreekt, zooveel van hun eigen arbeiders naar het werk van den betrokken collega te zenden, als noodig is om dat af te maken. Weigeren de werklieden dat te doen, dan worden zij onmiddellijk uitgesloten. De patroonsvereeniging heeft nu besloten, dit artikel in werking te brengen. Men vo-lt wat hiervan het gevolg zal ziin. De stemming in de meeste bouwvak organisaties wijst er op, dat men daar tot het nitvechten dezer zaak gezind is, zoodat een algemeene uitsluiting allerminst onmogelijk is. Vooral belangrijk is de hou ding der Christelijke vakvereenigingen, die niet geneigd schijnen, de neutrale organisaties in dezen te volgen. Vrijdag j,l. te laat dus om nog in dit nummer te melden is de beslissing gevallen. Wij geven in ons volgend nummer natuurlijk nader bericht. Twee congressen- Twee vakcongressen hadden de afgeloopen week in ons land plaats, en beide te Amsterdam. Dat is wel de eenige overeenkomst tusschen deze twee ver gaderingen, Zij verschilden ove>igens als de dag van den nacht en aan ieder, die geen vreemdeling is in het Jerusalem onzer vakbeweging zal dat duidelijk zijn, als wij maar alleen de namen noemen het waren de Bond van Nederlandsche Gemeentewerklieden en de Metselaarsbond. De Gemeentewerkliedenbond vestigt de laatste jaren de aandacht op zich door de energieke wijze waarop hij bezig is een voorname plaats in onze vakbeweging in te nemen. Van alle middelen, die de ervaring als nuttig en noodzakelijk aanwijst maakt hij met graagte gebrnik, en vaart er uitstekend bij, zooals uit de toe name van het ledental en den stijgenden invloed bij de gemeentebesturen overduidelijk blijkt. Op dezen goeden weg is op dit congres nog een flinke stap verder ge daan door de benoeming van onzen Leeuwarder partij genoot van Hinte tot bezold gd secretaris-propagandist, welke benoeming met 15 October a.s. zal inga-n. Een belangrijk besluit was ook dat tot centralisatie der af- deelingen. In de meeste steden vindt men thans nog aparte afdeelingen der verschillende vakken reinigers, gaswerkers enz. Van nu af aan zal de Bond geen onderafdeelingen erkennen, slechts plaatselijke afdee lingen, die alle vakken omvatten echter op hun beurt vrij blijven tot het vormen van vakgroepen, zooals dat bij den Diamantbewerkersbond het geval is. In dien zin zullen door het Hoofdbestuur afdeelings- statuten worden ontworpen. Van de genomen besluiten zij nog vermeld dat tot het vormen van een garantie fonds voor de propaganda. Men ging onder het zingen van de Socialisten-marsch uiteen. Van den onaangenamen, onkameraadschappe- lijken toon,, de uitingen van fanatieken haat, die men zoo dikwijls op andere vakcongressen kon waarnemen, werd hier gedurende de gansche vergadering niet gehoord. Hoe anders op het congres van den Metselaarsbond. Daar was weer het oude wantrouwen, de oude ver dachtmaking, de oude laster schering en inslag. De anarchie voerde er nog den boventoon, de „directe actie" wss er de hoogste wijsheid. En men moest daar toch wel geleerd hebben, dat het met de thans gevolgde taktiek maar danig slecht gaat. Het ledental vertoont in de laatste jaren geen voor uitgang. Nog maar 600 van de vele duizenden vakgenooten zijn georganiseerd. En hoe dan nog! Luistert maar eens naar het klaaglied, dat de Bondssecretaris in zijn jaarverslag aanheft „Het geheele jaar door" zoo wordt geklaagd, „zitten wij met een onvoltallig hoofdbestuur, en nu zou men vragen, zijn er dan geen krachten in de afdeeling Amsterdam Ja, zij zijn er, maar gemakzucht is het van velen. Ook de afdeelingen hebben hun plicht niet gedaan, enkele uitgezonderd. Geen wonder, zou men zeggen, wie wind zaait, zal storm oogsten. Den vakgenooten wordt steeds voorge houden jullie moet je zaken zelf opknappen, je eigen boontjes doppen. Ten slotte zeggen zijals wij onze eigen zaken kunnen behandelen, hebben wij den bond niet meer noodig, wij kunnen het zelf met onzen patroon wel uitvechten, en zij weigeren tot het lidmaatschap toe te treden. Toch was het niet alles duisternis op dit congres. De Hilversumsche afgevaardigde Achterberg verdedigde met bekwaamheid en vasthoudendheid de. moderne inzichten voor de vakbeweging. En niet zonder succes. Zoo werd besloten tot aansluiting bij het Agitatie- Comité inzake arbeidswet en arbeidscontract. Benoemd werd eene commissie, die onderzoek zal doen naar de financiëele mogelijkheid van aanstelling van een bezol digd propagandist. Zelfs bekende anarchisten hoorde men bij dit punt verklaren, dat ook zij de noodzake lijkheid daarvan inzagen. Zij maakten niet meer, zooals vroeger, bezwaar tegen het aanstellen van zoo'n „baantjes- gast". Zij waren door de feiten bekeerd. Vermelden wij nog, dat de bondsweerstandskas we d opgeheven, omdat de leden toch weigerden de bijdragen te storten, dan is het voornaamste dezer vergadering wel meêgedeeld. Het gebruikelijke lawaai tegen de S. D. A. P., den Diamantbewerkersbond, Henri Polak enz. sparen wij den lezer. Het wordt al te afgezaagd. Wier honderd vijf en zeventigduizend mannen boven 25 jaar zijn in Nederland van het kiesrecht uitge sloten. Men noemt hen toch staatsburger. Maar het eerste burgerrecht onthoudt men hen, en verklaart ze tot onmondigen. Zouden we dat dulden Honwens. De afdeeling Schiedam van den Ned. K. K. Volksbond heeft een nieuwen adviseur gekregen. Zoo'n heugelijke gebeurtenis gaat natuurlijk niet onop gemerkt voorbij en de installa'ie had dan ook plaats in een feestvergadering in de S. O V. De voorzitter kalkte volgens het verslag in de Nieuwe bij de opening dier vergadering o.m. deze kladderadatsch aan mekaar de geestelijke adviseurs zijn onze belange- looze raadgevers en helpers, in tegenstelling met den geweldigen eigenzin en overheersching, die de leiders der andere werklieden kenmerkt daarom luisteren onze werklieden gaarne naar den raad van hun adviseurs. In zulke onder-onsjes miauwt heer Mouwens d'r stevig op los. Maar op de vlakte komt-i nooit. Tóch kranig Godsdienst-waanzin. In een gezin hier ter stede zijn de moeder en een volwassen zoon krankzinnig geworden, nadat een bloedverwant hen op krasse wijze hun zondige levenswandel zou voorgehouden hebben. De moeder is iets beterend, de zoon, een oppassend arbeider, is naar het gekkenhuis vervoerd moeten worden. Het zijn niet de eerste slachtoffers welke de gods- dienst-dweepers deden vallen 't zullen de laatste ook niet zijn, zoolang er niet begrepen wordt dat gods vrucht en dweepzucht begrippen zijn, lijnrecht met elkander in strijd. Werkelijk godsdienstige menschen zijn in den regel geen dweepers, maar ook het omge keerde is meestal het geval. Dr. J. Tli. de Visser en vergissingen. Zooals men weef, heeft de Synode der Ned. Herv. Kerk het predikanten-ambt onvereenigbaar verklaard met het Kamerlidmaatschap. Dr. de Visser heeft die uitspraak iu De Nederlander aan kritiek onderworpen, doch zich blijkbaar leelijk vergaloppeerd. Algemeen Welzijn, het blad van den christen-demo- kraat Van der Pers schrijft althans over die kritiek het volgende Hoe danig is hij echter in de war Klakkeloos vertelt hij, dat de Synode van 1905 modern is en in werkelijkheid is ze beslist orthodoxVan de 19 leden zijn 11 orthodox tegen 8 modern. Verder noemt dr. d. V. als voorzitter den modernen Chavannes en inderdaad is dit de orthodoxe ds. Gunning. Eindelijk beweert hij, dat dr. Gooszen voorstander was van dispensatie opheffing van 't verbod in zekere gevallen) en deze was juist een beslist te genstander. Of dr. de Visser ook op de hoogte is van hetgeen op kerkelijk gebied voorvalt. En dan nog wel omtrent een zaak, waarbij hij per soonlijk zoo na is betrokken. Als dr. de V. niet eens den tijd heeft om de kerkelijke bladen bij te houden, dan zal er van zijn uitgebreide herderlijke bezigheden ook wel niet veel terrecht komen. Zoo ooit dan is het thans gebleken, welk een wijs besluit de Synode nam (met 17 tegen 2 stemmen, dus met bijna algemeene stemmen) om het ambt van predikant onvereenigbaar te achten met dat van lidmaatschap der 2e Kamer. „Niemand kan twee heeren dienen. Wel is dit Schriftwoord in dr. de V. bewaarheid. De kiezers hebben voor vast aan dr. de Visser's Kamerlidmaatschap een einde gemaakt en de Synode heeft er een stokje voor gestoken, dat hij er als predi kant niet weer inkomt. Gelukkig maar! Zulke star-conservatieve elementen als dr. de V. kunnen we in de Kamer missen als kiespijn Die het kapitalistische stelsel begrijpt en doorziet, die weet dat het alleen bestreden kan worden door het socialisme. En wie dezen strijd aanvaardt, die bemerkt al spoedig dat de strijd zelve het leven reeds schooner en beter kan maken. En daarom zal de moeder haar kinderen zoo willen opvoeden, dat ook zij strijders worden voor het socialisme. Maar hoe zal zij dat doen? Zij, die nooit iets geleerd heeft, zij die nooit tijd gehad heeft om zich zelve te ontwikkelen? Hoe zal zij ha^r kinderen onderricht kunnen geven- in de geheel nieuwe levens- en wereld beschouwing van het socialisme? Wanneer dat zoo geleerd moest gebeuren, zou ze dat niet kunnen. Maar dat zou ook geheel verkeerd voor de kinderen zijn. Het ware immers groote dwaasheid om met kinderen te gaan spreken over den klassen strijd b.v., en het zou bepaald slecht zijn om aan kin deren te leeren dat de patroon een uitzuiger van den arbeider is. Het kind kan onmogelijk begrijpen dat onze strijd gericht is tegen een stelsel en niet tegen personen. Wij zouden haat kweeken in zijn hartje, zonder eenig socialistisch begrip daarmee gewekt te hebben. Neen, op geheel andere wijze kunnen wij de socialis tische beginselen te pas brengen bij de opvoeding. En juist de moeder kan dat zoo heel eenvondig en natuur lijk doen. Het socialisme is gegrondvest op helder denken en fijn voelen. Van de vroegste jeugd van het kind af, heeft de moeder er dus voor te waken dat verstand en gevoel zich zuiver ontwikkelen. Het lijkt zoo weinig, maar het is zoo veel. Het is het eerste en het beste wat zij voor de opvoeding in de richting van de socialistische beginselen kan doen. Hoe zij dit mooie werk het best tot stand brengt, volgt hieronder. Hoe zullen wij onze kinderen de beginselen van het socialisme leeren? Zullen we hun zeggen dat de pa troon een uitzuiger is en hun vader een loonslaaf? Dat zou juist heel verkeerd z\jn. Het kind kan de beteekenis van zulke woorden niet begrijpen, men leert het klanken napraten zonder zin, en daarmee moeten we voorzichtig zijn. We willen overtuigde, zelfstandigdenkende menschen vormen en geen napraters, Daarenboven kweekt men op deze manier in de jeugdige haiten haat tegen personen. Dat onze strijd tegen een stelsel gericht is en niet tegen personen, daarvan kan een kind niets begrijpen. Zullen wij onze kinderen streng afscheiden van niet- socialistische kringen? Of zou dit soort optreden soms de tegenovergestelde uitwerking kunnen hebben en de kinderen een tegenzin doen krijgen in de be weging. De kinderen hebben toch al dikwijls hun deel in de offers die noodzakelijk gebracht moeten worden. Kame raden m >eten gesteund worden, contributie betaald, en daarvan ondervinden de kinderen mede de gevolgen. Wij moeten dus voorzichtig zijn en geen dwang op hen uitoefenen als 't niet hoog noodig is. In die Gleichheit (het Duitsche vrouwenblad) waar schuwt Heinrich Schülz nadrukkelijk tegen de onver standige manier van vele ouders om de kinderen hun eigen meening te willen opdringen. „Dit doet dikwijls veel meer kwaad dan goed," zegt hij. „Het komt vaak voor, dat kinderen, juist van voortreffelijke partijge- nooten, onverschillig staan tegenover de Partij, dat komt doordat de socialistische dwang-opvoeding van den vader hun kinderlijke oppositiegeest prikkelt tot verzet. Er wordt zooveel gepraat over de rechten van het kind. Laat ons aan het kind het recht laten, om zich op goed toebereiden bodem, terwijl wij hem op merkzaam, maar tegelijkertijd als 't ware onmerkbaar bewaken en leiden, vrij te ontwikkelen." Den bodem toebereiden, dat is nu vooral het werk van de moeder. Gemoed en verstand ontwikkelen om het kind vat baar te maken voor het ontkiemen* der socialistische begrippen. Het gemoed, 0 zeker, want uit het mede lijden met de verdrukten moet voortkomen de geestdrift om den strijd voor hunne bevrijding mede te voeren. Maar ook het verstand. Als de arbeiders en hun vrouwen gewoon, eenvoudig doordachten, zou het dan zooveel moeite kosten hen tot het begrip te brengen dat zij het zelf in hun macht hebben om verbetering te brengen in hun toestand? Er is geen enkele arbeider, die geen verbetering verlangt en geen enkele arbeidersvrouw die tevreden is met haar lot, al tracht men van kerkelijke zijde dat vaak anders voor te stellen, Het is niet moeilijk om aan iedere huismoeder een stroom van klachten te ont lokken over al de zorgen waarmee ze dagelijks te wor stelen heeft. Maar wel moeielijk is het, haar er toe te brengen na te denken over de oorzaken van die zorgen en over de middelen ter verbetering. Bij hoevelen knjgt men ten antwoord, wanneer men haar wijst op de beteekenis der arbeidersbeweging

De Moker | 1905 | | pagina 3