0 h goed en goedkoop. Adres: Oude Kerkhof 7. Onder Zwart regime, Bellewysstraat 4, bi. W.-KraisWe Eotterdam. J. KOORENGEVEL, 112 Karikatunrte ekeningen in kleuren, a Het Evangelie der a Sociaal-Democratie 4 Vlaardingsche IJzerkoekjes. ADVERTENTIES. Mej. H. v. Dijke-Brand wijk. De Socialistische MaatschappijA LEZERS Steunt hen die ons steunen. Doet uw inkoopen bij onze adverteerders. uit zouden leeren, hoe men het kind spelende leeren kan. De schrijfster zegt o. a. Het zoogenaamde lastig zijn der kinderen dat rusteloos alles omhalen, vooral op aanvliegen, alles vernielen, is niets anders als de verwilderde neiging tot arbeid de vergroeide en misvormde tak van werkdrift en weetgierigheidie deze jdeine natuur onderzoekers voortdrijft, die bestemd was liefelijke bloesems te dragen. Geeft den tak die in het zand slingert steun, kweekt de plant naar haren aard en gij zult geheel andere re; uitaten krijgen Wij vergeten te vaak dat de gausehe aarde voor het kind splinternieuw en zeer schoon is. Het vindt alles belangrijk en vermakelijk wat ons oud en onbeduidend voor komt. Men zegt zoo spoedig dat de kinderen wispelturig zijn en altijd wat anders willen maar let eens goed op hoe verbazend lang zij hetzelfde spel herhalen, zich met hetzelfde ding vei maken kannen, wanneer het hen slechts boeit en waarlijk voor hun vermo ens berekend is. Maar gij hebt geen geduld, en nu verbeeldt gij u dat de kinderen ook geen geduld hebben. Gij zult u eenmaal de grootste geldelijke opofferingen getroosten om uw kind te laten leeren, zooals dat heet en gij hebt er zoo bitter weinig voor over dat hij leert denken, en dit moet hij in de eerste plaats leeren, of al het onderwijs zal hem luttel baten." Komkommertijd. Het moment waarin wij Vlaardingers nu leven, zoo mat en zoo duf, waarin wij missen de zoo onontbeer lijke energie iets waarop ik al meermalen heb ge wezen in dezen tijd, een moment, een tijd die vrij zeker i genoemd kan worden „de Komkommertijd." In zulk een tijd acht men het een geluk en een buitenkansje als er nog maar iets is waarin men zich kan vastklemmen. Komkommertijd, een spook voor al wat Publicist is of zich waant dat te kunnen zijn, een tijd waarin menig een die zijn (groote of kleine) gave den menschheid wil presenteeren, weieens met de handen in 't haar zit. Ook mij overkomt dat wel en goede raad s dan duur, en wat dan aan te vangen? Zich schuldig maken aan Plagiaat(letterdiefstal) dat doet immers geen man van eer! maar wat dan? men moet toch wat doeneindelijk is het middel gevonden, men neemt eens 'n kijkje wat anderen alzoo uitrichten op publiek terrein, ook ik heb dat nu gedaan en het is mij wonderend gelukt iets te ontdekken, waar over ik" in dit epispeltje het een en ander wil zeggen, te meer nog daar het een zaak geldt waarover ook ik de vorige week reeds al iets in het midden heb gebracht Het geldt de voor veEn (helaas) zoo jammerlijk uitgestelde en niet doorgegane lichtoptocht, met als hoofdfiguur de voorzitter der kuiperspatroonsvereeniging „Ons Vakbelang" de heer A. v. d. Berg. Hierover ontspint zich nu een pennenstrijd tusschen het bestuur dier vereeniging, en de Redactie dei- Isieuwe Vlaardingsche Courant", en dat wel als gevolg der op merkingen weergegeven in een verslag, door een onbe kenden verslaggever. In het nummer van Zaterdag j.l. dezer courant plaatste de heer A. v. d. Berg, geassisteerd door z'n secretaris den heer G. Struijs een stukje, bij welks lezing bij mij eenigen twijfel rees of zij. die bestuurders, daarvan wel de geestelijke ouderen zijn. Niet dat deze pennenvrucht zoo schitterend is van stijl, maar toch, mis ik er in dat „plomp kuiperachtigë'vooral wordt mijn twijfel versterkt door het invoegen van een duitsch woord TJrheberwat in 't hollandsch zoo ongeveer wil zeg gen als: Ontwerper, en zijn zjj in werkelijkheid de stellers van dit stukje, dan blijkt het ons dat in die patroonsvereeniging zich bevindenVerborgen ta lenten Het zij dan zoo het zij, één ding zou ik toch die heeren willen vragen en dat is dit. Wie heeft, toen de Koningin voornemens was drie, zegge drie minuten zich te laten bekijken op het spoorwegperron alhier de (dubbelformaat) oranjebiljetten laten aanplakken met een oproep aan alle organisaties en om te komen tot een optocht? Het was immers de Kuiperspatroonsver eeniging „Ons Vakbelang", (belust als altijd op Oranje lolletjes) die dit deeden nu noemen zij die bestuurders dat onjuist. Mijne heerende vraag dringt zich aan ons op en richten wij ook tot UWordt U verle gen met de zaak, begint U eindelijk ook te begrijpen dat al die Oranjekul enkel nog maar effect heeft voor: kinderen, oude dienstmeiden en bakers en niet meer voor ernstige mannen? maar mocht U toch nog uw kracht willen zoeken, in die holle, zinledige tot niets nut leidende patsenmakerij, en wilt U dan daarvoor de massa nog begeesteren, verteld ons dan in't vervolg eens de voordeelen die verbonden zijn aan h-t maken van Oranjelol. Een Demokratische Pelgrimstocht. Zoo zou ik willen noemen onze boottocht van j. 1. Zondag naar Utrecht alwaar wij mede hebben gepropageerd voor, Algemeen Kiesrecht en getuigd hebben van te gelooven dat zonder hetzelve van goede Sociale wet geving geen sprake zijn kan. Het is voor ons Vlaardingers een heuchlijk en ver blijdend teeken, dat voor dit doel de animo ditmaal zoo groot was, dat voor deze gecombineerde reis voor Schiedam en Vlaardingen weldra bleek, dat één boot niet voldoende zijn zou, dat voor een tweede weldra alle plaatsen waren verkocht, en dat daarna de aan vrage nog zoo groot was, dat er nog aan gedacht is een derde boot te huren. Het waren de bakkers maar ook de respectievelijke verkoopers van kaas, diverse worstsoorten, Cornedbeef, ham en eieren, die aan de buitengewone bestellingen en inkoopen beme-kten dat er iets op til was waarvoor ditmaal extra geproviandeerd moest worden. Buitengewone drukte in honderden gezinnen Zaterdag avond, broodjes smeeren, dezelve meubileeren, hoed jas, boor;! enz. klaar gezet, bij gebrek aan een wekker den buren verzocht wei vroeg te zullen wekken, dit en nog veel meer waren de voorbereidingen om zich mobiel te maken voor den 17 Sept., den dag waarop wij op-, nieuw wilde blijk geven van niet te rusten voordat het kiesrecht algemeen is. En die boottocht!, en het weer, dat was „eenig," onze spuiten oftewel paraplnie's in voorzorg mee genomen behoefden geen dienst te doen, integendeel wij werden beschenen door wat wij zoo gaarne noemde een Kiesrechtzonnetje, iets wat velen, die dit jaar ook liever een Oranjezonnetje gezien hadden, doch wreed hebben gemist moet verbijsteren, en in hun bijge loof voor ditmaal dwingt te concludeeren, dat op een meeting voor algemeen kiesrecht meer z(egen) en min der r(egen) valt dan op een Oranjefeest. Doch ik ha 1 het over de boottocht. Het was aan boord één leven en opgewekthe'd, de muziekvereenigingen „Voorwaarts" en „Kunst en Strijd", en de zaugvereeniging „Excelsior", z\j hebben hieraan het leeuwenaandeel gebracht. Voorwaar past hiervoor onzen welgemeend en dank. Niet alleen hebben zij er slag van de o. gewekte geest er in te houden, maar vooral schijnt het ons toe dat zij beschikken over ijzeren longen. Op de booten, op het terrein en in de optocht, 't was aldoor maar blazen en ze deden dat kranig. Met een zekeren trots (een menschelijke zwakheid) die ook bij ons gevonden wordt, stonden wij naar hen te luisteren toen zij speelden op het Meetingter eiu, Wij keken zoo nu en dan naar de vreemdelingen of zij het wel mooi vonden, en toen wij behalve een welver diend applaus voor hen als belooniug ook nog zagen dat de beenen der omstanders van het grasveld gingen, en daartoe opgewekt door de toonen van onze muzi kanten men kreeg te zien een geimproviseerd Bal Champètre, toen hadden wij de muzikanten wel om den hals willen vliegen, maar ook als wij gedurfd had den - tegen de omstanders willen zeggen! Kijk dat zijn nou ónze muzikanten. Wat wjj gemist hebben, en wat niet gemist wordt bij Oranj lol dat is dronken menschen, dank zij de voorzorg d*r verschillende besturen en comité's. Wp hebben niet het minste incident waargenomen, politie op het terrein, zooals dat bij Oranjelol noodza kelijk is, daarvan is hier geen sprake, en waarvoor zou dat ook noodig zijn SLerke dranken zijn eenvoudig niet te krijgen en mochten er onder zoo'n menschen- massa nog zijn die in 't geheim zouden willen proeven, zij weten dat zij staan onder controle van het publiek zelve en het was dan ook opvallend te zien, dat som migen, waarvan men weet dat zij niets kunnen bijwonen of er moet geproefd worden, dat zij dien dag ook eens genoten hebben en opgewekt waren zonder sterken drank, en zeker niet den volgenden morgen opgestaan zijn met zwaar hoofd en loom gevoel, gepaard met weinig eetlust, zooals na een betooning van gehechtheid aanhankelijkheid, liefde en spontaniteit, belichaamd in Oranjelol. Aan zulk een groote, voor ons bewuste arbeiders zoo merkwaardige dag wordt niet deelgenomen doo (Ortho doxe) predikanten, Christelijke onderwijzers en allen die meenen het Chiistendom gepacht te hebben, doch deden zjj dat wel, dan behoefde zij zich niet te schamen voor uitspattingen zooals bjj oranjefeesten waaraan zij wel meedoen. Deze dag dan, historisch voor de Nederlandsche arbeidersbeweging heeft ons opnieuw doen zien dat, behalve de vruchten voor de toekomst op wetgevend gebied, die hieruit zullen en moeten voortvloeien, het bewuste arbei ierselement reeds nu al in staat is de de zaakjes te regelen zoo ordelijk, zooals bij geen an deren is te zien. Deze voor ons zoo groote dag waarvan de leiding in hoofdzaak berustte bij de sociaaldemokraten heeft, ten spijt van al het geiDsinueer en gezwadder vau tegen standers van diverse kleur en pluimage opnieuw be wezen, dat zij, die verachtten en gesmaden, waarop men zoo gaarne de modderspuit richt, dat zij, belichaamd in hunne organisatie, in deze overheerlijke maat schappij van wanorde en op elk terrein er naar streven en ook in staat zijn te b engen een orde die sporadisch bij anderen te vinden is. X. RECTIFICATIE. Door een zetfout stond de vorige week „Oranjepap", moest zijn Oranjepop. Stennpenning. E. fO.10, V. P. f 0.05. Gediplomeerd desk. voor Trouwen. (Medewerkster van dea N.-Malth. Bond) Spreektijd van 2—9 uur. Minvermogenden Woensdag en Vrijdag. Dinsdag van 's mor gens 10's avonds 7 uur -:- -:- -:- -:- SCHIEDAM, EAAM 30 Onderwijzer in Schoonschrijven en Hand- teekenen. Verbeteren van Schrijfhand. Aan- leeren van Rond-, Gothiscli- en *nder schrift. Teekenen voor de Hoofdacte. f' Een boek van 176 bladzijden voor één kwartje! Ja LAURENCE GRONLUND, bewerkt door F. W. N. Hugenholtz. Geeft een heldere uiteenzetting van het streven der socia'isten. Propaganda-prijs H. A. Uitgave: WAKKER Co ROTTERDAM. ALBERT HAHN. Prijs slechts 60 cent, in omslag. Uitgave: H. A. WAKKER Co., ROTTERDAM. JOZ. DIETZGEN. A 45 bladz. Prijs: I s Uitgave: war a H A. WAKKER Co ROTTERDAM. Adverteert in „De Moker". 4 V 25 cent. Eet Voorwaarts-brood.

De Moker | 1905 | | pagina 4