No, 34. ZATERDAG 21 OCTOBER 1905 5e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Bureau van Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, Oosterstraat 54. Stokken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. De uitsluiting in de bouwbedrijven. Wie zal burgemeester worden De Wereldvrede. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 1 7..- franco per post 30 cent j blJ voo™tbet"l™9- Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Ons standpunt in deze zaak is nn meer bepaald geworden. Allereerst door een (gedeeltelijke) uitspraak van het Partijbestuur der S D. A. P., ten tweede door een besliste uitspraak van het vakverbond. Het Partijbestuur heeft met algemeene stemmen de volgende conclusie aangenomen: „Het partijbestuur besluit om organisatorische redenen de redactie van Het Volk te verzoeken den oproep om steun niet weder te plaatsen." Het vakverbond nam eveneens met algemeene stem men een motie aan, die aldus eindigt: „noodigt uit dien hoofde de aangesloten vak organisaties uit, geenerlei steun te verleenen aan de stakende heiwerkers en de uitgesloten metse laars en opperlieden, en hunne respectieve leden bok geen individueelen bjjstand te doen bieden; „acht het wenschelijk, dat deze organisaties, desgevraagd, geldelijke hulp zullen verleenen aan de vakvereenigingeD, aangesloten bij het verbond, of staande op zijn standpunt, welke leden huns ondanks door de uitsluiting moeten worden ge- '4 troffen, „en gaat over t.ot de orde van den dag." Wij hebben in ons vorig no. reeds stelling gekozen tegen de opwekking van Het Volk, om de uitgeslotenen te steunen. In het no. van Zondag de zet redactie de motieven van haar daad uiteen, welke, ook al komt men niet tot dezelfde slotsom als zij, zeker verdienen gekend te worden. Het geheele artikel draagt het kenmerk van het kalme overleg, dat wij van den redacteur van ons hoofd orgaan gewoon zijn. En al was de richting die hij zich in deze zaak koos, ons ook verre van sympathiek, al scheen z n optreden in deze ons ook glad verkeerd, we waren óók overtuigd dat z'n handelingen slechts de producten waren van rijp beraad. Daarom namen we ook met belangstelling van z'n „verdediging" kennis en betuigen we ons leedwezen haar slechts gedeeltelijk te kunnen overnemen. De redactie, na op het verkeerde gewezen te hebben, dat aan het besluit van den A. B. B bestuurders van een sociaal-demokratische organisatie hebben medege werkt, welke dus partij kozen in geschillen omtrent de vakvereenigings-taktiek, zegt aan het slot van haar schrijven „En ook daarom hadden vertegenwoordigers van partij-organisaties zich niet mogen mengen in een aktie, die door den samenloop der omstandigheden evenwijdig loopt met deze uitsluiting. Evenwijdig natuurlijk zonder verband en sympathie maar in dezelfde rich ting en tegen hetzelfde verschijnsel. Als de Partij, als zoodanig, er toe kwam wat wel nooit zal gebeuren om voor of tegen een bepaalde strijdmethode der vakvereeniging zich te verklaren, dan zou zij vooraf heel wat te overdenken hebben over haar eigen aard en haar eigen toekomst. En dat ging nu maar met een franschen slag, zoo ineens, of die zaak zoo een voudig was. Het zijn belangrijke partij-organisaties wier bestuurders hierbij betrokken zijn, en die de vraag hebben te beantwoorden of zij in den A. B. B. over deze zaak zich niet van stemming hadden moeten ont houden. Het zijn partijgenooten die wij eeren, maar het ging hier om een te hoog belang, en wij mochten met berusten. „En Polak met zijn scherp organisatiebegrip noemt den A. B. B. de eenige tot dit besluit bevoegde orga nisatie in onze stad. Hij maakte vroeger wel eens betere onderscheiding, maar nu verklaart hij sociaalde mokratische afdeelingsbesturen bevoegd om mee te be slissen over vakvereenigingstaktiek. Dat lag vroeger niet in Polak's strenge lijn. Hij zou gezegd hebben: beraadslaagt en besluit elk afzonderlijk. „Desorganisatie", heeft men ons op hoogen toon toe gevoegd. Göthe spreekt van het woord, dat gemakke lijk wordt gevonden, juist als er gemis is aan doordrin gen in het begrip. De desorganisatie is gebeurd, toen onze bestuurders over het besluit stemden in den A. B. B. „En Polik, wiens vakvereeniging zich, in onder scheiding van ettelijke buitenlandsche, onthield van deelneming aan het Internationaal Socialistisch Congres, moet ons nu eens vertellen hoe zijn strenge opvattingen van zuivere vakorganisatie het toelaten, dat de vak vereenigingstaktiek meê onder de hoede komt te staan van organen der S. D. A. P. „Het speet ons zoo te moeten schrijven. Maar de vrien den tegen wie wij nu bezwaren hebben, zullen wel toestemmen, dat het een ernstig partijbelang geldt, en dat wij van weerskanten er ernstig over moeten spreken." Aan deze vraag wijdt de Nieuive een ernstig artikel. De redactie heeft reeds vernomen dat de heer Versteeg als burgemeester eervol omslag heeft aangevraagd. En, zegt ze verder, nog meer veranderingen staan ons in het dagelijksch bestuur dezer gemeente te wachten. Blijkbaar doelt ze er op, dat de heer Visser, de wet houder van Gemeentewerken zal aftreden. Reeds lang mompelt men in bevoegde kringen dat hij het onhoudbare van z'n positie inziet en de verkiezing van 1907 niet afwachten zal, doch een m er eervolle aftocht verkiest. Hoe zal in de toekomst het college (van B. en W.) samengesteld zijn? vraagt de Nieuwe. En ze beantwoordt die vraag alzooi Voor een groot deel ligt de beantwoording dezer vraag bij de partijen, die thans in den Raad de meerderheid vormen. Zullen zij tegenover de liberale minderheid in den Raad steeds dezelfde grootmoedigheid toonen, die de rechtsche meerderheid in| de Staten tegen over de minderheid ter linkerzijde getoond heeft? Maar dan moet tegenover de loyale vrijzinnigheid, waarvan de meerderheid in Zuid-Hollands Staten blijk gaf, ook van de andere zijde getoond worden, dat men die vrijzinnigheid, dat treffend blijk van welbegrepen liberaliteit, op prijs weet te stellen. Vooral in de hooge regeeringskringen moet men toonen, dat de zeldzame vrijgevigheid der rechtsche partijen in het provinciaal bestuur niet onopge merkt bleef. Nu, het is nog altijd twijfelachtig of men met recht op „welbegrepen liberaliteit" kan stoffen. Wanneer men, fanatiek in merg en nieren, alles door een partij- bril beziet, dan misschien wel. Maar als men het oog richt op de belangen die gediend moeten worden, als men zóóveel plichtsbesef in zich draagt om deze voor alles te stellen, dan zeker niet. De belangen van staat, provincie en gemeente eischen ten allen tijde bekwaamheid bóven partijdigheid. Zoo bijv. is de meerderheid van onzen gemeenteraad anti-liberaal, doch als nu de liberalen, die zitting in den raad hebben, betere krachten in zich hebben voor het wethouders baantje dan de anti-liberalen, moet het dan maar met minder-geschikte krachten gesteld worden? Als men de wethouders-benoemingen hier in aanmerking neemt in 't bizonder de jongste zou men meenen dat onze raadsleden werkelijk dat verkeerde begrip huldigen. Zeker, ze zouden wellicht óók blijk geven van „wel begrepen liberaliteit" en de liberale(???) wethouder Visser mogelijk weer een plaats in het Dag. Best. gunnen. Maar dan zou tevens iedereen weten vanwaar die royaliteit komt: de liberaal in kwestie is in de praktische politiek volbloed klerikaal. En nu moge in de Provinciale Staten de heer Versteeg den naam heoben liberaal te zijn hij is er dan toch een van de makke soort. En in z'n benoeming tot lid der Ged. Staten zit dan ook niet zóóveel „welbegrepen liberaliteit" dat men daarvoor direkt om een belooning komen kan. 't Is eigenlijk 'n tikkie aan den brutalen kant wat de Nieuwe durft, als ze zegt Welnu, daartoe is in de eerstvolgende dagen voor onze nieuwe regeeringsmannen eene geschikte gelegenheid. Het weldra verweesde Schiedam is eene gemeente, waarin de voorstanders der anti liberale richtingen de meerderheid vormen. De samenstelling van het bestuur der gemeente getuigt het; de herhaalde keuzen voor Kamer en Staten bevestigen het in alle deele. Geve de Hooge Regeering aan het beslist anti liberale Schiedam een burgemeester, wiens staat kundige richting met die van verweg de meerder heid der ingezetenen overeenstemt. Dat zulk een man onder de voorstanders der anti-liberale rich tingen niet zou zijn te vinden, zal zij wel niet durven beweren. De fraaie bloem-stijl volgende, zonden wij zoo zeggen: „Het weldra verweesde Schiedam is eene gemeente, waarin de voorstanders der anti-liberale richtingen de meerderheid vormen." Want daarin heeft de Nieuwe volmaakt gelijk. Maar als ze van de regeering verlangt dat ze Schiedam een burgemeester geven zal, wiens staatkundige richting met die van verweg de meerderheid der ingezetenen overeenstemt, dan kloppen we in alle bescheidenheid even bij de Nieuive aan, met het verzoek om inlich tingen. Gij wilt als éénig kenmerk van den nieuwen burge meester dat hij anti-liberaal is? Dat is niet veel gevergd. Een anti-revolutionair kan u misschien bekoren? Is zóó een niet volop anti-liberaal? Gij wijst op het veel grooter aantal katholieke dan anti-revolutionaire burge s. Een katholieke burgemeester dan? Ho! ho!zeggen de christelpk-historischen zijn wij er soms niet meer? En is ons aantal hier niet overheerschend? Een lastig geval. Maar tóch is de zaak wellicht naar aller goedvinden op te lossen. Gij wilt een anti-liberale burgemeester?.... Yraag een sociaal-demokraat -o Nieuive, en ge hebt er een van het zuiverst anti-liberale ras! Het katholieke blad besluit z'n beschouwing met de volgende bedekte bedreiging Toont de Regeering zich aldus in den vollen zin des woords waarlijk vrijzinnig, dan zal ook de meerderheid onder Schiedams vroeden zich bij een gebeurlijke mutatie in het dagelijksch bestuur vrij zinnig kunnen toonen en blijft de goede verstand houding, met betrekkelijke eerbiediging van elkanders begrippen, in onze vroedschap bestendigd. Dit zinnetje zegt zóóveel, dat als het schrijvertje ervan het niet maar op „groot lêf" heeft neergekalkt, er blijkbaar „achter de schermen" van het klerikale theater grootsche plannen zijn beraamd. We kunnen trouwens ook in onze gemeente nog wel alles verwachten van uit der zwarten hoek! De pers, vooral de burgerpers, heeft een paar goeie weken gehad. De kolommen zijn vol geweest van de meest spannende onthullingen over een oorlog tusschen Duitschland eenerzijds en Frankrijk met Engeland anderzijds, die door een toeval zou zijn voorkomen. Nu denken wij sociaaldemocraten nog al nuchter over zoo'n toeval. Wij zijn meer geneigd te zeggenAls werkelijk de Fransche minister Delcassé het zoover gekonkeld had, dat door zijn intriges de vrede in gevaar kon komen, dan kon het niet anders of zoo'n avontuur moest tijdig verijdeld. Er bestaan voor Frankrijk en Duitschland geen chronische tegenstellingen die tot een oorlog kunnen voeren, wil dus een persoon hoe knap, sluw en gemeen dan ook, op z'n eigen houtje oorlog maken, dan komt daar niks van terecht. Was het gebouw der intriges fijner en hooger gebouwd, des te prikkelender zijn dan de onthullingen ziedaar alles. Voor ons sociaaldemocraten is bij al die opspraak

De Moker | 1905 | | pagina 1