Staking van meubelmakers. Neemt deel aan den Strijd! 1 Vlaardingsche IJzerkoekjes. Progressie. dat, waar de bekwame sluiswachters aan de Buitensluis worden weggejaagd en de veiligheid der Gemeente is toevertrouwd aan onbevoegden, den betrokken Haven- meesterachtigen autoriteit z'n bevoegdheid zal worden ontnomen.... Wij lezen dat, waar alle af deelingen erkennen, dat aan Gemeente-werken het beleid te wenschen overlaat, in het vervolg bij benoeming van leiders (opzichters etc.) meer gelet zal worden op geschiktheid dan op gezindheid. Wij lezen.... Och hemel, neen, wij droomen! Want al kunnen we niet zeggen of de schuld ligt aan de rapporteurs of de afdeelingen, feit is, dat al het boven verhandelde 3g veel meer in het verslag is: vergeten! >e jammer raren we maar homdeis. De apen te Rot- tm hebben 'n nieuw paleis van f 66.787, de konin- e paarden te Apeldoorn krijgen nieuwe stallen van 300. De honden en katten in Amsterdam profi- m van een model-asyl. De menschen zijn er in die tsen niet altijd zoo goed aan toe. Ter vergelijking :ken we hier twee berichten uit het Handelsblad t elkaar af, het honden-bericht gedeeltelijk, omdat vrjj uitvoerig en gedetailleerd is. I voor honden en katten. De zwervers te ]Saarden. i het asyl voor honden katten aan de Wiegel- at zijn tal van verbe ngen aangebracht, zoo deze inrichting thans loet aan waarlijk hooge hen. Is dus voor de „pensionhonden uit eend gezorgd, ook de irvers die kosteloos in asyl worden opgenomen, )ben soortgelijke hokken cregen, waar de reuen elkander en de teven a de mannetjes afgezon- rd blijven. Er zijn verder een aan- t hokken voor afzonde- ïg van zieke honden, or honden metbesmette- ke ziekten en voor honden e wegens ongeneeslijke ekten ten doode zijn op- ischreven en door den iearts in het asphyxiatie- estel worden afgemaakt, an zijn er eenige hokken, aarin verpleegde honden 1 ziververs op gezette jden voorloopig worden eborgen, opdat hun ge- one verblijven grondig ereinigd en ontsmet kun- en worden. In de winterhokken zijn ezelfde verbeteringen aan- ebracht als in de buiten- okken. De hokken voor :atten zijn in twee afdee- ingen gescheiden, zoodat Ike afdeeling flink gerei- ligd kan worden. Dat de verpleging voor le dieren in het asyl uit stekend is, werd vroeger •eeds gezegd. Is het wonder, dat de zwervers te Naarden de ver luchting geslaakt'hebbenoch, waren we maar honden. 3f konden we maar terugkeeren tot den aaptoestand. (De Volksonderwijzer Over de oorzaak der staking bij de Bus, fabrikant te Rotterdam, waarvan wij in ons vorig no. melding maakten, lezen we in de Bondsbanier, het orgaan van den Rott. Bestuurdersbond de volgende bizonderheden: Dat de christelijke arbeiders gewoonlijk zeer onder danig en bescheiden zijn is genoeg bekend, maar dat hun christelijkheid zoover gaat dat zij den patroon een middel aan de hand geven om het loon te verlagen is toch haast niet te gelooven. Nochtans is dit heden dezer dagen gebeurd. Zekere christelijke Willem Schellevis, tafelmakersgezel te Schiedam, tot nu toe werkzaam bij Van Meggelen aldaar, kreeg, wegens opheffing der zaak, ziin ontslag en moest dus ander werk zoeken. Met dat doel begaf hy zich naar den tafelmakerspatroon De Bus, Sleutelsteeg 3 (werkplaats) alhier. Om zijn succes te verzekeren lichtte hij geno' mden patroon in, dat, als menheer de baas de tafels in onderdeelen laat maken dit veel voordeeliger voor hem was. Hoe vindt je zoo iets? Bijv. dat een die niets als bladen maakt en een ander niets dan voeten. Dit was natuurlijk niet voor doove ooren gesproken. Op aandrang van vele ingezetenen te Naarden is eerst Zondagnacht aan het zwervende gezin man, vrouw en 5 kinderen een onderkomen op het Gemeentehuis verschaft, doch Maandagochtend zijn zij weder in het natte, gure weder naar buiten gezonden, zonder zelfs een boterham te krjjgen. Het jongste kindje van bijna 2 jaar is ziek geworden door ont bering en wordt door de moeder in een sportkar voortgereden. Ofschoon de man thans werk heeft en 10 gulden per week ver dient, wil niemand het vervuilde huisgezin een woning verhuren. Ook het gemeentebestuur van Bus- sum, waar dit gezin zijn laatste vaste woonplaats had, (het is uit Naarden afkomstig), weigert zich er mede in te laten. Thans is ook een jongetje van dit gezin op last van B. en W. van de openbare school te Naarden verwijderd, waar het eerst ruim 4 dagen was toegelaten Naar wij vernemen, heeft het Gemeentebestuur van Naar den naar Ged. Staten ge schreven over de handel wijze van Bussum. Was dat heer, door zijn schraapzucht gedreven, reeds begonnen met enkele soort tafels mét 25 cent per stuk te verlagen, dit was een reuzenmiddel en werd dan ook direkt in toepassing gebracht. Toen Woensdagmiddag een der Duitsche tafelmakers om nieuw werk vroeg kreeg hij in opdracht 12 Duitsche bladen te maken voor f 2.25 per blad. Als men nu weet dat tot heden voor genoemde tafels f 4 arbeidsloon werd betaald, en de voeten tegen 25 cent per uur op 85 ets. komen, is dus het loon per blad f 3.15, dus een loonsverlaging van 90 cent per blad. De christelijke Schellevis, die De Bus zoo goed inlichtte, mag voor belooning de voeten maken, misschien voor 50 cent per stuk. De betrokken gezel antwoordde hierop, dat hij met de anderen in overleg zou treden wat te doen, waarop de patroon antwoordde: je mag mjj in „De Bondsbanier'" zetten en je mag er met de vereeniging over spreken, ik geef geen cent meer. Toen de gezel daarop beweerde dat hij dan honger moest lijden, was het antwoord wat kan mij dat schelen of jij honger lijdt. Nog denzelfden avond hield de vereeniging een h.h. vergadering, waarin werd besloten den patroon De Bus een schrjjven te richten, met verzoek deze schandelyke loonsverlaging en nieuwe taktiek van werken in te trekken en het te laten blijven zooals het tot heden geweest is. Er werd voorts besloten een openbare vergadering te houden. Zet uwe sympathie voor de sociaal-demokratische denkwijze om in daden! Dit kunt gij doen door lid te worden der Afd. Schiedam S. D. A. F., waartoe gij u bij den secretaris G. v. d. Hoeven, Groote Markt, kunt laten inschrijven. Gij kunt dit doen door U te abonneeren op „De Moker", en al uwe kennissen op te wekken hetzelfde te doen. Voor 26 centen zijt ge 3 maanden lang op ons blad geabonneerd. Gij kunt dit doen door lid te worden van de Arbeiders-Coöperatie „Voorwaarts", die van hare winst een gedeelte bestemt om de arbeiders beweging te steunen. Goed brood verkrijgt gjj, vol gewicht, tegen matigen prijs, 't Adres isOude Kerkhof Gij kunt dit doen door als lid toe te treden tot de Zangvereeniging „Excelsior", aanmelding 's Maandags-avonds van 8—10 uur in het gebouw „Constantia," of de Muzïekvereeniging „Kunst en Strijd", aanmelding bij A. Winterberg, Oosterstraat 70, waar door ge uzelf genoegelijke uren verschaft en tevens de propaganda voor de soc. dem. beginselen krachtig helpt bevorderen. Steunt dus onzen strijd naar uw beste vermogen Een kijkje achter de Coulisen van de Afd. Vlaardingen van „Patrimonium." In een ingezonden schrijven, voorkomende in de Goedkoope Vlaardingsche Courant van 14 dezer, waarin de secretaris van „Patrimonium" de heer A. Vogel z'n houding motiveert inzake het progressie-verzoek aan den „Raad", krijg- n wij een kijkje achter de schermen van „Patrimonium" hier ter plaatse. Hieruit merken wij eerstens op, dat er onder die bes' uurders ook al geen roerende eenstemmigheid heerscht, en tweedens, dat de heer Vogel als secretaris den moed bezit dit openlijk te verklaren een ridderlijke houding Maar wat wij verder zien, is de onomwonden ver klaring van dien secretaris, dat „Patrimonium" alhier, sinds 1904 niet in staat was een wettige bestuursver gadering te houden. Beleggen ging noch zoo schrijft hij, doch de heeren lieten president en secretaris ge woonweg met hun tweeën zitten, en zoo zegt hij schrijft men een ledenvergadering uit, dan lijkt deze precies op een onvoltallige bestuursvergadering. Hij verwacht op grond hiervan, dat één der eerste nieuwtjes zal zijn „de ontbinding van „Patrimonium."" Tot slot van z'n verzuchting zegt hij, „en dat in een tijd waarin het waakzame en werkzame socialisme zich met beide armen in de vakbeweging werpt, en zich meester tracht te maken van het arbeidsterrein. Zullen, zoo vraagt hij, de Vlaardingsche christenen ten allen tijde sluimerlog blijven voortdommelen?!, en dat in een plaats als Vlaardingen met zijn duizenden christen arbeiders Of eerst opschrikken door't vreeselijke „'t is te laat?!" Zullen de socialisten zonder ons, eenmaal over ons be slissen Waar is, zoo vraagt hij, de Godsvruchtige-, verstan dige vriend der werklieden „Boaz" in Vlaardingen, die ons van antwoord kan dienen? Dit gelezen hebbende, doch niet de presentie hebbende Godvruchtig te zijn in den zin van den heer Vogel c.s., willen wij ongevraagd hierop een antwoord geven. Wij stellen dan de vraag wat is „Patrimonium", d.w.z. hoe is haar samenstelling, en wij weten het allen nietwaar, dat het is een organisatie van patroons en gezellen. De hoofdschotel is daar die heerlijkesamen werking tusschen beide groepen. Dit klinkt heel lief, zelfs suikerzoet, maar of dit mogelijk is betwijfelen wij sterk, en de praktijk is daar, om te bewijzen dat dit in verreweg de meeste organisaties onmogelijk is. Nemen wij het volgende voorbeeld. Metselaarspatroon B. is lid, en één of meer van z'n gezellen ook. Timmermanspatroon Ven z'n gezellen ook, enz. enz. Nu is „Patrimonium" een werkliedenverbond, aldus een organisatie die het moet opnemen voor den werkman. Het belang van den werkman is o.m. verhooging van loon, verkorting van arbeidstijd, ongevallen- en ziekteverzekering, het betalen van loon voor niet ge werkte erk. Chr. feestdagen, enz. enz. Wie nu geen vreemdeling is in het „Jerusalem" der arbeidersbeweging, die weet bij ervaring, dat bij het propageeren en opeischen van al het hier genoemde, de patroon op z'n achterste beentjes komt te staan, dat hij al is hij nog zoo humaan, en lettende op z'n patroonsbelang, eenvoudig den voet dwars zet aan dergelijke arbeiderseischen. Het is de concurrentie eenerzijds, en 't patroonsegoïsme anderzijds, die hem afkeerig maken juist van datgene, wat z'n gezellen als noodzakelijk achten voor een dra gelijk bestaan. Het logisch gevolg is dan ook, dat van het droombeeld „samenwerking" absoluut niets terecht komt, en hoe zou dat ook mogelijk zijn, het is eenvoudig een... Utopie. Dit_ overwegende, zal het niemand bevreemden dat „Patrimonium" lijdende is aan innerlijke verzwakking, het is een onnatuurlijk geboren „wicht." Het „Wicht" zoo zullen wij het blijven noemen, heeft hier in Vlaardingen een lijdensweg achter zich. Opgericht eenige jaren geleden, en met zich omdragende een lichaampje, welks organen niet harmoniëeren, is het op zeer jeugdige leeftijd overvallen door 'n zeker soort van „Nona" (slaapziekte.) Na een geruimen tijd in die ziekte verkeerd te hebben, is het Consult ingeroepen van naar ik meen den ijverigen bondsvoorzitter den heer Kater van Amsterdam. Het „wicht" is toen weer gewekt, is weer gaan leven, doch het was er naar. Het eenige actueele werk sinds dien tijd, is naar wij meenen het indienen op een bondsver gadering van het voorstel: „Aan de Regeering te verzoeken in te voeren de doodstraf, en het afschaffen der vaccinedwang, dit in 1899. Of in deze twee zaken ligt opgesloten een arbeiders belang, om daarover te oordeelen, moet men hersen- functiën bezitten a la „Patrimonium," doch wij kunnen er met ons bloote hoofd niet bij. Naar ons beste weten heeft „Patrimonium" oorspron kelijk Diets gedaan. Wel heeft ze zich geinterresseerd voor de stakers van Van Heek en de Glasblazers maar heeft juist daardoor de steun en symphatie van een gedeelte der patroons verloren wat zeer na tuurlijk is. lot zoover „Patrimonium". Doch nu dat socialisme dat zich meester maakt van het Arbeidsterrein De mannen van „Patrimonium", al erkennen zij t niet, zij weten zoo goed als wij, dat dit geen toeval, dat dit niet plaatselijk, maar dat het eenvoudig is een Internationaal verschijnsel. Zij beginnen meer en meer te zien, dat het opwerpen van „dammen" een onbezonnen werk is, in 't kort, wat zich hier voordoet geschiedt overal, het Socialisme wint steeds en snel „veld". Hoe dat Socialisme, en door wie(n) dat hier in Vlaardingen gebracht is, hierover wenschen wij in een afzonderlijk a tikeltje op terug te komen. X. Bij de begrootingsdebatten van 't vorig jaar beloofden Burg. en Weth. aan den heer De Witte dat zijn motie, waarin zij werden uitgenoodigd voor den dienst 1905 een stelsel van progressieve heffing voor den hoofdelijken omslag den Raad voor te leggen, in een volgende ver gadering zon worden behandeld. Thans, dus een jaar na die toezegging, moet die volgende vergadering nog komen 't Is wel wat vreemd. Nu kan het zijn dat, om met een goed stelsel voor den dag te komen, Burg. en Weth. zullen zeggen „zoo iets schudt je maar niet uit je mouwdat kan niet in een vloek en een zucht gebeurendat vereischt behoor lijke voorbereiding." w

De Moker | 1905 | | pagina 3