OPROEP VAN GAP0N De Matrozenopstand - in de Zwarte Zee. - Éej. H. Bijke-v. Brandwijk. Belleyoysstraat 4, U. f .-Kruiskade Rotterdam. J. KOORENGEVEL, AAN HET RUSSISCHE VOLK. IS Cent. MASEREEUW BOUTEN, Beste adres v. Handelsdrukwerk. Een opmerking. De Storm Van de Leestafel. n.l. dat „blind vertrouwen" in zijn oogen geen genade kan vinden, hij is de man van „zekerheid." Wat ons daarbij ook trof, was een zeer ware uiting van den voorzitter; dat men, met te bepalen hoeveel iemand wel of niet kan bepalen, zich wel eens vergist, getuige de aanslagen en den hoofdelijken omslag zoo zei hij. (Sic.) Na afdoening van voor ons minder interresseerende zaakjes, kwam de clou van den avond n.l., het verzoek van verschillende kerkeraden en Chr. Kiesver- eenigingen om de cafe's voortaan van af Zaterdagavond 7 uur tot Zondagmiddag 2 uur gesloten te houden. B en W. hadden hierover rapport uitgebracht, en stelde op praktische g onden daarin voor, om op het verzoek afwijzend te beschikken. Figee zooals gezegd wat meer los van tong zjjnde, las van papier zijn bezwaren tegen dat rap port voor. Wie echter het meest „op z'n paardje was", dat was de Heer. De woorden „Overheid" en „Zonde" weiden door hem weer zoo kwistig gebruikt alsof 't geen geld kostte. Het bleek ons, dat hij tamelijk had zitten blokken in de „Drankwet", en trachtte, woordenrijk als hij is zijn medeleden te verleiden, tegen het rapport te stemmen. Daarop kwam Hoogendijk los. Hij onderwierp het adres der Kerkeraden aan scherpe critiek. o. a. de be wering daarin, als zoude het sluiten der Café's zijn: in 't zedelijk-, maatschappelijk-, en godsdienstig belang dei- burgerij, moest het bij hem deerlijk ontgelden. Geloofd men, zoo vroeg hij, dat alle kerk gaande menschen godsdienstig, en dat allen die wel eens een Café bezoeken... ongodsdienstig zijn? Bij mij', zei hij, staat het vast, dat onder Kerkgangers ook on godsdienstige, en onder Cafébezoekers ook godsdienstige menschen zijn. Het ter kerke gaan, zoo beweerde hij, geschiedt niet bij allen uit behoefte, doch bij een zeker gedeelte uit sleun* en huichelarij. Hij noemde het verzoek dier kerkeraden een Rus sische poging om de vrijheid van het individu aan banden te leggen. Er is hier in Ylaardingen tegenwoordig een manie om alles maar af te schaden, en men doet dat „op een koopje." Men stelt een adres op of men laat het door anderen k'aar maken, zendt het aan den Raad. Is dan de Raad zoo goed aan het verzoek te voldoen, dan zeggen die „alles-afschaffers" ziezoo, dat hebben wij hem weer eens mooi gelapt. Het is de goedkoopste maar tevens gemakkelijkste weg. Zélf de handen aan den ploeg slaan, zélf in te grijpen en het volk moreel en zedelijk te verbeteren, daar zien zij tegen op, ofgeven blijk er niet voor in staat te zijn. De Witte als naar gewoonte heel zacht («omtijds te zacht) beginnende, had het getroffen dat men zooveel heil verwachte van wettelijke maatregelen op zedelijk terrein. Voor stoffelijke zaken geldt dit, maar voor zedelijke moet men zich eerst afvragensluiten zij aan bij het algemeen peil op moreel gebied. Heel typisch zei hijEvengoed kon men bij de wet vaststellen „Ieder moet braaf en godvruchtig aijn". Wat ik hier mis, zeide hijis de sociale zijde van het vraagstuk. Hebben adressanten wel rekening gehouden met het nauwe verband dat er ligt tusschen lange werktijden en alcoholgebruik. Hebben zij er wel eens aan ge dacht hoe bij de arbeiders, in een kleine, ongezonde en ongeriefelijke woning alle gezelligheid ontbreekt, hoe zij, tengevolge daarvan uithuizig worden en helaas ook hun troost zoeken in bierhuis en café. Laten adressanten eerst eens meehelpen tot verkrij ging van goede ruime woningen en betere arbeids voorwaarden, vulde ik bij mijzelven aan dat zal de huiselijkheid bevorderen, en het bezoeken van café's zal er minder door worden. Laten adressanten eerst eens zorgen voor degelijke ontspanning. Hij wees daarbij op Amsterdam naar „Ons Huis". Daar geniet men voor weinig heel veel. Men profiteert daar van velerlei kunst, zooals muziek, tooneelspel, tentoonstelling van voorwerpen van kunst en smaak, maar men wacht zich daar wel voor om op Zondag dat is de eenige vrije dag der arbeiders den toegang daartoe te sluiten. Er zweeft mij bij al die afschaffingen een idéé van den puriteinschen Engelschen en Schotschen Zondag voor den geest. Ik heb, zoo zei hij, met eigen oogen daar aanschouwd de uitwerking dier beperking, 's Middags ten 2 ure stonden de cafébezoekers in rijen geschaard voor de café's, vlogen er als bezetenen in, laadden zich wegens den korten taptijd, vol, en het slot isde dronkenschap zoowel bij vrouwen als mannen, is daar veel erger dan bij ons, aldus is het geneesmiddel erger dan de kwaal zelve. De Heer kwam weer los, voerde aan, dat het drank gebruik in ons land ongeveer 8 liters per hoofd bedraagt, De voorzitter toonde aan, het onpraktische van deze betrekkelijke sluiting hij stond in deze zaak sterk en onpartijdig omdat hijzelf geheelonthouder, aldus ook tegen het matig gebruik is. Doch maatregelen als deze helpen niet, ja maken de zaak nog erger. De Heer vroeg en verkreeg in strijd met het reglement van orde voor de derde maal het woord, waarbij de. Witte heel lakonisch dtie zijner kantoorvingers naar den voorzitter opstak, de voorzitter goedig als hij is zag dit niet en liet de Heer voor de derde maal aan 't woord. Deze, steeds warme'- wordende, en daarbij voortdurend den blik richtende op Hoogendijk alsof die oorzaak was van die 8 liters per hoofd gaf toen blijk van een kinderlijke naïviteit, door als vast aan te nemen, dat bij eventueel op te richten Sociteiten, daar het drankmisbruik niet zoo groot zou zijn. Hoogendijk ongeveer op kookhitte gebracht beriep zich op de Heer, vroeg en verkreeg toen ook voor de derde maal hierover het woord. Eenigzins sarkastisch maar ook komisch zei hij meneer de Heer heeft daar een boetpredikatie zitten houden en mij voortdurend zitten aankijken alsof ik het helpen kan. Waar hij echter van meening is, dat in Sociteiten minder -gedronken wordt dan in gewone Café's, daar inviteer ik meneer de Heer met mij eens 'n kijkje te nemen in Sociëteiten, daar wil ik hem meê- deelen, dat in die dettLe „Witte Sociteit" in Den Haag, uit de grooiste glazen gedronken wordt. Ik beweer verder dat van die beruchte 8 liters per hoofd, het meest wordt gedronken in de Sociëteiten De Heer had natuurlijk z'n mond weer vol over den Minister, maar scheen daarbij niet te denken aan 't geval, dat het vorige jaar een Christelijke eerste Minister, op Zondag w-rd aangetroffen in een Bierhuis in een Belgische stad. Nadat Versteeve en Schippers nog kort het woord voerden, kwam de stemming, het voorstel van B. en W. werd aangeuomen met 11 tegen 4, en kwamen de adressanten alzoo „met de kous op den kop thuis." Hierna nog enkele zaakjes van minder beteekenis, en wij gingen naar huis. X. Rectificatie. In het artikeltje der vorige week stond presentie, dit moest zijn pretentie. Burg. en Weth. van Vlaardingeu hebben eenige op merkingen, bij de begrootings-debatten van 't vorige jaar, door enkele leden van den raad geuit, beantwoord. Een van die opmerkingen was om het gratis gebruik van tonnen der Gemeantereiniging uit te breiden. Burg. en Weth. zijn daarvoor niet te vinden. Ze rekenen voor dat dit een schadepostje voor de gemeente zou zijn van een f660.Ze redeneeren aldus: le. kan eene heffing van 30 cent per kwartaal of nog geen 27<j cent per week, zeker geen bezwaar op leveren voor hen die een huurprijs van f 1.75 per week betalen 2e. zijn de huurprijzen van woningen in den laatsten tijd meer verlaagd dan verhoogd 3e. laat de toestand der gemeentefinantiëu niet toe een inkomst van f 660.prijs te geven, waar niet ge bleken is van onbillijkheid der heffing. Wij hebben hier ook eenige opmerkingen aan B. en W. te richten in 't vertrouwen dat ons woord meer invloed op hen zal hebben dan dat der raadsleden. Wat punt 1 betreft, oppervlakkig beschouwd, schijnen B. en W. gelijk te hebben. Maar zóó is de kwesiie niet. Men moet de zaak zoo stellen. Arbeiders, welke maar een schraal inkomen hebben, be talen thans, zoowel aan rijks- als gemeenteontvanger, een, in verhouding tot hun inkomen, te hoog bedrag. Nu komt bij dit bedrag nog 4 X 30 cent f 1.20 per jaar aan tonnengeld. Stellen wij dus, dat gemiddeld genomen, de arbeiders f 9 belasting aan den fiscus betalen, dan komt er feitelijk nog f 1.20 bij, wordt dus te samen t 10.20 per jaar. Eu waar nu, zooals de vorige week onder het hoofdje „Progressie" er de aan dacht op gevestigd werd, dat een aantal vereenigingen een adres bij den Raad hadden ingediend om de arbei dende klasse te ontlasten, daar ligt het o.i. op den weg van den Raad, door het uitbreiden van het gratis ge bruik der tonnen, ook op deze wijze aan dat verzoek tegemoet tegemoet te komen. Want werkelijk jde rede neering van Burg. en Weth. is slechts schijnbaar juist. Bij punt 2 zeggen ze dat de huurprijzen van woningen in den laatsten tijd meer zijn verlaagd dan verhoogd. Dit is op zichzelf juist, doch geldt niet voor die woningen die tot f 2.per week huur doen. Die verlaging doet zich wél voor bij de huizen van boven f 2.tot en met f 3.per week. Het verband dat B. en W. derhalve hier in wil leggen gaat o. i. niet op. Ten slotte laat de toestand der gemeente-finantiën niet toe een inkomst van f 660.prijs te geven enz. Ja, zouden wij zeggen, 't legt er maar aan welke kijk men op de dingen heeft. Wij voor ons zouden het best aandurven die f660.tonnengeld prijs te geven, om daardoor de arbeiders eenigszins te ontlasten. Maar wij zouden ook wel weten hoe we dat bedrag op een andere manier moesten krijgen. Mochten B. en W daar soms nieuwsgierig naar zijn, ze zal ons ten allen tijde bereid vinden daarover de meest uitgebreidste inlichtingen te verschaffen. Ze zullen een welwillend oor bij ons vinden. De storm, die in het begin dezer maand ruim een week lang gewoed heeft, heeft de vloot deerlijk geteis terd. Behalve een enorm verlies van schade aan netten zijn ook een aantal menschenlévens te betreuren. Hoogstwaarschijnlijk zijn 2 schepen met man en muis naar den kelder gegaan, terwijl nog van een 3-tal andere schepen eenige personen over boord zijn geslagen of gekwetst werden. Deze droevige feiten wijzen er ons ernstig op hoe hoog noodig het is, dat ook de onge vallenwet tot het zeevisschersbedrijf worde uitgebreid. Onze visschers toch, welke in verhouding tot hun zeer gevaarlijk beroep, slechts een sober stukje brood ver dienen, hebben toch wel in de eerste plaats recht op een uitkeering bij ongevallen óf wanneer ze hun graf in de golven vinden, hun weduwen en weezen niet on verzorgd achter blijven. Laten wij hopen dat zulke feiten een steentje mogen bijdragen tot een spoedige uitbreiding der ongevallenwet, óók tot het zeevisschersbedrijf. De matrozen-opstand in de Zwarte Zee. De firma II. A. Wakker Co. te Rotteidam, heeft een door Vliegen vertaald verhaal uitgegeven betreffende de ge beurtenissen aan boord van het Russische oorlogsschip „Knjas Potemkin," beschreven door den machinist-kwar tiermeester A. Matouchenko, buitengewoon gezagvoerder der „Potemkin." Het boekje, versierd met het portret van den schrijver is a 15 cents verkrijgbaar. Het is dien prjjs meer dan waard. Het eenvoudige, onopgesmukte verhaal te lezen van de lotgevallen van het eerste revolutionaire zeekasteel, durven we met ge rustheid elk aan te bevelen. Men zal zich z'n geld noch z'n tijd beklagen. Wat wij willen. Dit is een brochure voor H.H. Barbiers en Kappers. Het is een woord van opwekking tot het lidmaatschap van den Nederl. Barbiers- en Kappersbond, geschreven in opdracht van het Hoofd bestuur door den secretaris W. Inte Onsman, die zeer bevattelijk het doel en streven van den bond uiteenzet. De betrokkenen zullen wél doen van dit geschrift kennis te nemen. Steunpeiming Schiedam v. P. 5 ct R. 10 ct. Gediplomeerd desk. voor Vrouwen. (Medewerkster van den N.-Malth. Bond) Spreektijd van 2—9 uur. Minvermogenden Woensdag en Vrijdag. Dinsdag van 's mor geus 10's avonds 7 uur -:- -:- -:- SCHIEDAM, RAAM 30. Onderwijzer in Schoonschrijven en Hand- teekenen. Verbeteren van Schrijfkand. Aan- leeren van Rond-, Gothisch- en ander schrift. Teekenen voor de Hoofdacte. Een gewichtig historisch document Aan de arbeiders en aan de hoeren ten gunste van het Joodsche volk. Uitgave van PRIJS Bij eiken H. A. WAKKER Co., BOEKVERKOOP ER Rotterdam. lö wGrii» verkrijgbaar. _^d-verteert In ,,3De Ik/Eolser". Verhaal der gebeurtenissen aan boord van het Russische Oorlogschip „KNJAS POTEMKIN" door Machinist-Kwartiermeester aan boord der „POTEMKIN" Vertaald door W. H. VLIEGEN. MET PORTRET VAN DEN SCHRIJVER. Uitgave van H. A. WAKKER Co Rotterdam. PRIJS Bij eiken B OEK VERKO OPER verkrijgbaar.

De Moker | 1905 | | pagina 4