Ditjes en Datjes. Uit de Vakbeweging Feestavond „Excelsior". verkregen zijn, dat haar meest democratische eisch het algemeen kiesrecht in vervulling zal gaan. Terwijl de donder der Russische revolutie tot aan de grenzen der Westelijke landen rolde, hield de Oostenrijksche Sociaal-Democratie juist haar Partijdag te Weenen. En 't onweer komt niet altijd uit het Westen, ditmaal kwam 't voor Oostenrijk uit het Oosten Toen de overwinning der Russische revolutie bekend werd, interesseerden nog slechts twee vragen den Oos- tenrijkschen partijdag: het algemeen kiesrecht en de massastaking. Die werden in vliegende haast behandeld en onder onbeschrijfelijke geestdrift kwam men een stemmig tot het antwoordHet algemeen kiesrecht moet thans tot eiken prijs veroverd worden. Als alle andere middelen niet helpen, dan maken wij gebruik van de algemeene werkstaking. Doel en wapen waren bepaald, de afgevaardigden gingen uiteen, en nog dien zelfden avond toonde het proletariaat van Weenen zijn machtigen wil in reusachtige demonstraties. Den vol genden avond echter, toen de duizenden arbeiders weer optrokken, viel de politie onverwacht op de weerlooze massa aan en hakte er op in. Zoo vloeide het eerste bloed in dezen grooten strijd. De Regeering wankelt, zou wel willen toegeven, 't Is echter zaak voor onze partij, om nu op twee dingen te lettenten eerste zal men er naar moeten streven, dat de kiesrechthervor ming nog door dit Parlement, dat spoedig moest aftre den, afgehandeld worden. De reactie in 't nieuwe parlement kon wel eens groot worden. En ten tweede heeft de partij er voor te waken, dat de werkstaking niet te vroeg losbreekt, en slechts krachtverlies ten gevolge heeft. Zoo zijn dan alle teekenen voorhanden, dat de Oostenrijksche sociaal-democratie, gebruik makend van de Russische Ps-en en ervaringen, aan de heer- schende kliek een flinke slag zal toebrengen, 't Is tegenwoordig een nare tijd voor potentaten Maar wat de schedel van Nikolaas Romanof niet kon weerstaan, daarvoor zal ook een Haksburger wel moeten buigen. Ook Oostenrijk zal zijn Romanofs en Pobjedonoszews niet langer verdragen. Ook daar is de massastaking voor 't proletariaat geen vraagstuk meer. De partijdag heeft dat wapen uitgereikt, de klassebewuste arbeiders zullen 't gebruiken, en er de overwinning mede veroveren. En als zelfs Rusland en Oostenrijk hun algemeen kies recht hebben, waar blijven de Hollandsche arbeiders dan? De strijd te Amsterdam. Sinds de vorige week heeft de toestand in de bouw vakken te Amsterdam zich zeer belangrijk gewijzigd. De leden der christelijke organisaties hebben inderdaad op de beide „besmette" werken den arbeid opgenomen, nadat zich slechts een enkele der oorspronkelijke solidariteitsstakers had aangemeld. De algemeene patroocs-vereeniging vaardigde daarop een manifest uit, waarin deu betrokken werklieden werd medegedeeld, dat de uitsluiting was opgeheven, en hen werd aangezegd, dat zij zich binnen drie dagen bjj hun oude patroons hadden aan te melden op straffe van ontslag. De metselaars en opperlieden vergaderden daarop huishoudelijk, en namen een motie aan, waarin, nu ja, mede aan „de sociaal-democratische leiders" verraad aan de arbeiderszaak werd verweten, maar waarvan de conclusie toch was, dat men zich binnen den gestelden termijn personeels-gëwijze zou aanmelden. Mocht een patroon echter rancune-maatregelen willen nemen, dan zou voor hem de staking worden geproclameerd. De aanmelding geschiedde echter zonder incident en zoo zijn dan de metselaars en opperlieden van Amsterdam weer aan het werk, voor zoover er voor hen althans werk voorhanden is. En dat is lang niet algemeen het geval. Want doordat er nu wekenlang niet is geheid, kon ook het metselwerk geen voortgang hebben. De werkloosheid is groot en breidt zich met den dag meer uit. In elk geval is de zaak nu weer beperkt tot de staking der helers, zooals het ook voor die twee jammerlijke solidariteitsstakingen van metselaars en opperlieden het geval was. Al het leed en gebrek in vele honderden gezinnen door de algemeene uitsluiting geleden is om niet geweest. De staking der heiers is er geen stap verder mee gebracht, integendeel sleept nu de zaak veel langer dan noodig zou zijn geweest om haar tot een goed einde te brengen. En deze zware schuld rust nu op de hoofden van de leiders der anarchistische bouwvakfederatie, die, han delend naar hun dolzinnige taktiek, den arbeiders niets hebben gebracht dan honger en misère, zonder eenig resultaat. En met de heiersstaking ziet het er nu allerminst rooskleurig uit. Voor en na zijn drie ploegen onder kruipers aan het werk gegaan. Dat is natuurlijk op lange na niet genoeg om het bouwvak geregeld in gang te brengen, maar de tijden zijn slecht, de winter is in aantocht en men vraagt zich angstig af wat het einde zijn zal. Hoe ook het verloop zal zijn, de bouwvak-arbeiders zullen inzien, dat tegen een georganiseerd ondernemers- dom de Vakbeweging heel wat sterker middelen heeft te bezigen dan de „directe actie" op den duur opleve t. De staking der caissonarbeiders is ook plotseling verloopen. Die arbeiders hadden bij hun in diensttreding een contract geteekend, waarbij op verbeurte van een gestort bedrag aan staangeld, een opzeggingstermijn verplicht was gesteld. De directie zond aan de stakers per deurwaarder de aanzegging dat de arbeid onmiddellijk moest worden hervat, wilden zij het staangeld niet kwijt zijn. Daarop gingen een 30-tal aaq het werk, en de anderen volgden zonder dat deeischen werden ingewilligd. Ook deze staking droeg het stempel der „directe actie" en O. van Erkel, de secretaris van het N. A. S., had de leiding. Hen aanslag op de vakbonden. Daar is Zondag j.l. te Amsterdam een schandelijk stuk uitgehaald, dat ieder vakarbeider die er prijs op stelt dat zijn organisatie iets zal vermogen te doen ter verbetering der arbeidsvoorwaarden, met afkeer moet vervullen van het desorganiseerend streven der gewetenlooze anarchisten-troep die in het Nat. Arb, Secretariaat de lakens uitdeelt. Men weet hoe het hier in Nederland met de vakbe weging staat. Na tientallen jaren van vruchteloos werken en mieren hebben wij hier een aantal vakbon den gekregen, die, enkele gunstige uitzonderingen daar gelaten, allerminst nog zjjn wat ze moesten en konden wezen, maar die althans de hoop geven dat er binnen niet al te langen tijd nog iets degelijks uit groeien kan. Dat was naast de patroons, ook den anarchisten een doorn in het oog. Zij hebben het hunne gedaan om het beetje dat zoo moeizaam is opgebouwd, weer neer te halen. Maar wat Zondag in een bestuursvergadering van het N. A. S. is gebeurd, zet wel de kroon op dit schandelijke werk. Daar was door den Opperliedenbond het voorstel ge daan om het N. A. S.-bestuur te doen onderzoeken of het mogelijk is de vakbonden te ontbinden. De secretaris van Erkel vond dat onderzoek over bodig, omdat liet X. A. S. alreeds in die rich ting werkzaam is. En hij deelde mede, dat er eene federatie van metaalbewerkers bestaat die al geen hoofdbestuur heeft. Slechts een secretaris en penningmeester hebben tot taak „landelijk voeling te houden." Vindt een afdeeling het noodig een actie te beleggen, dan noodigt zij de zuster-afdeeling daartoe uit, en wie niet wil meedoen, wel, die laat het. Maar dat was den secretaris van den opperliedenbond nog niet anarchistisch genoeg. Die zij woordelijk „Er moet heelemaal geen landelijk verband zijn." Plaatselijke vakvereenigingen, die in plaatselijke secretariaten zijn georganiseerd, die op hun beurt in het N. A. S. hun verzamelpunt vinden, dat was zijn ideaal. En van Erkel zeide toe dat daarvoor zal worden gepropageerd en dat dit mooie plannetje op de eerst volgende bestuursvergadering nader zal worden be sproken. Dat is een formeele aanslag op de vakbeweging, krasser dan in ons land ooit een regeering of patroon durfden doen. Ieder arbeider wien de toekomst van zijn klasse lief is, moet zich daartegen teweer stellen, wil hij zijn organisatie, het eenige waarop hij steunen kan, niet zien verstuiven als kaf voor den wind. Van deze vergadering is het nog belangrijk mede te deelen, dat besloten werd tot uitgave van een week blad, dat propageeren zal voor de „waarlijk onafhan kelijke vakbeweging" zooals de heeren die verstaan. Overigens werden er de gebruikelijke lieflijkheden ge debiteerd aan de bekende adressen. De zangvereeniging „Excelsior" heeft ons op zijn feestavond, bij gelegenheid van haar driejarig bestaan op Zondag 5 dezer, laten genieten. Wij weten waarlijk niet wat ons het meeste genoegen heeft verschaft: de zang van mevrouw Oldenboom, de muziek van „Kunst en Strijd" of de zang van het koor. Mevrouw Oldenboom, zong of liever „kweelde" met veel gevoel de mooie en lieve versjes, waaronder de lief-gedachte liedjes van Catharina van Rennis het beste voldeden aan het gehoor. Een woord van dank, dat de voorzitter bij het vertrek der zangeres sprak, en een hartelijk „tot weerziens" was niet overbodig. We hopen haar dikwijls te hooren. Met bewondering hebben we naar de muziek van „Kunst en Strijd" geluisterd. De flinke marschen wer den zuiver geblazen en de dirigent, onze vriend Winter berg, komt een woord van dank en lof toe, voor zijn volharding, waarmede hij het corps blazers weet te drillen. Die muziek mag voortaan niet meer ontbreken bij onze arbeidersfeestavondeneen feestavond, waar dat gezelschap ontbrak, zou geen feestavond meer zijn. Wat we van het koor zelf hoorden, heeft onze ver wachtingen overtroffen Reeds de inzet van de S. D. A. P.-marsch van Her mans, deed ons alle goeds hopen, en de zangvereeniging heeft haar deel van het programma keurig afgewerkt. De vurige strijdliederen: „Vereenigt U", „De arbeid hoog", „Socialistenmarsch" en de „S. D. A. P.-marsch" werden met vuur gezongen„Meimorgen" en „Goeden nacht" waren zeer goedhet nieuwe nummer „Zigeu nerleven" was een verrassing We hebben er met ge noegen naar geluisterd. „Excelsior" schijnt goede solisten onder zijn leden te tellenvooral het geluid van de sopraan was zeer mooi; *lt, tenor en bas waren ook zeer welluidend Studeeren maar De afdeeling Schiedam van de S. D. A. P. kan niet over al haar kinderen even tevreden zijn, maar „Excel sior" is toch zeker wel een van de beste, zoo niet de beste. We wenschen de zangvereeniging van harte voorspoed en gelukkig lang leven. Kwa jongenswerk. Opvallend is het steeds, wanneer er biljetten van soc. dem. zijde aangeplakt zijn, dat er dan zoo'n groote animo schijnt te bestaan om ze te vernielen. Reeds zoo dikwijls waren we voor nemens daarop de aandacht te vestigen, thans willen we dat voornemen ten uitvoer brengen. Want ergerlijk was 'tweer; de biljetten van „Excel sior" zaten nog geen dag aan den muur of ze waren op 'n enkele na bijna niet leesbaar meer. Wie in deze nu hm lusten botvieren; wie zóó door trokken zijn van heilig vuur om tegen de sociaal-de- mokratie te vechten dat met zoo veel ijver het papier van den muur gekrabbeld wordt, doet weinig ter zake. Maar als van onze zijde biljetten worden aange plakt, wordt daarvoor ook betaald. We meenen dus dat wij óók aanspraak maken kunnen op behoor lijke waarborgen, dat ons geld niet weggegooid is. Mogen we daarop bij hem, die 't aangaat, met ernst aandringen Beter zou 't ook zijn, de biljetten, waarvan men weet dat ze de voorkeur hebben vernield te worden, niet zoo laag te plaatsen, zooals vaak geschiedt. Oordeelt niet De Bjjz. Kerkeraad alhier heeft in zijn laatste vergadering besloten om adhaesie te betuigen aau her. protestadres, dat in zake de vrij spraak van Dr. Bahler door den Kerkeraad te Amster dam tot de Synode is gericht. Men is dus ook hier onwellevend genoeg de woorden van een ethisch hoog-staand man als Dr. Bahler met moedwil een andere beteekenis toe te kennen dan de schrijver bedoelt. De bedoeling van het protest is den man uit z'n ambt te dringen. Wat men bijvoorbeeld „christelijke naastenliefde" noemen kan. Ku Kuyper weg is. Patrimonium geeft een overzicht van den stand der partijen in de pas gekozen Groepsvertegenwoordiging van de S.S. Er moesten gekozen worden 75 leden en 75 plaats vervangende leden. Gekozen werden: 27 leden en 21 plaatsvervangers candidal gesteld door de Nederl. Vereeniging (van Oudegeest); 18 leden en 15 plaatsvervangers idem door de Prot. Chr. vereeniging met de Kath. vg. „St. Raphael"; 6 leden en 5 plaatsvervangers idem door den Bond van Staatsspoorwegpersoneel. Dat zijn totaal 92 leden en plaatsvervangers, terwijl er totaal gekozen moesten worden 75 en 75 of 150. De overige 58 waren óf wil den óf leien der S. D. A. P. Hieruit blijkt, dat de Nederl. Vereeniging (van Oude geest) de overhand in de groepsvertegenwoordiging heeft. Patrimonium moet hieruit de leering getrokken hebben, dat het zelfs den man met de biceps niet gelukt is de vakorganisatie die een gezonden kern bezit, te vernietigen. Zouden onze christelijke vakvereenigingen ook zulk een proef kunnen doorstaan? ©verschie. In De Bode lezen weDoor den gemeenteraad is 't schoolgeld geregeld naar 't ver moedelijk inkomen, hetgeen tengevolge heeft, dat werk lieden, die vroeger allen hun kinderen kosteloos geplaatst konden krijgen, nu ook tot de schoolgeldplichtigen worden gerekend. Nu doet zich daar 't geval voor, dat de kinderen van een metselaar, die in gebreke bleef schoolgeld te betalen, liefst 3 maanden vooruit, van de openbare school zijn verwijderd op last van den burgemeester, waarna de vader echter vervolgd werd wegens over treding van de Leerplichtwet. Nadat de kinderen nu reeds een half jaar van alle onderwijs verstoken zijn, is eindelijk door den kanton rechter bedoelde vader vrijgesproken en van alle rechts vervolging ontslagen, terwijl deze hem aanspoorde er voor te zorgen, dat de kinderen weder ter school komen. Toen hij evenwel den burgemeester beleefd verzocht zijn kinderen weder ter school te mogen zenden, werd hem toegevoegd: „Al sprak de rechter je vrij, ik laat ze zonder betaling niet toe."

De Moker | 1905 | | pagina 2