Uit ons vereenigingsleven. Vlaardingsche IJzerkoekjes. Van een referaat uit Vlaardingen. Een nieuw Restaurant. De Schied. Courant meldde Door de leden van den Raad met den secretaris is, naar aanleiding van het aftreden van den heer Versteeg als burgemeester dezer gemeente, dezen een maaltijd aangeboden, welke zal plaats hebben op Dinsdag a. s. in de Raadzaal ten stadhuize. We zijn niet wezen kijken, maar 't zal ditmaal wel 'n „zitting" met gesloten deuren zijn geweest. R. K. Drankbestrijding. De Nieuwe meldt: Daar het aantal leden van de afdeeling van het Kruisverbond en de Mariavereeniging alhier in den laatsten tijd belangrijk is toegenomen, heeft men naar een eigen vergaderlokaal moeten omzien. Door een overeenkomst met den heer Schaafsma, hoofdbrievenbesteller aan het postkantoor alhier, den man, wiens initiatief de afdeeling van het Kruisverbond alhier het leven dankt, heett meu dat lokaal kunnen vinden. In het huis door den heer Schaafsma aan de Niéuwe Haven bij de West- trankelandsche laan te betrekken, zullen de beide bedoelde afdeelingen hare vergaderingen kunnen houden. Tnsschen twee branderijen nauw besloten, zullen daar de dames en heeren drankbestrijders den strijd tegen het drankmisbruik voortzetten. Le parfum de Schiedam zal hen zeker bij dit heilzaam werk niet van de wijs brengen. Is De Nieuwe bevreesd, dat de katholieke drankbe strijders zoo gauw van de wijs te brengen z ij n Per telegraaf. Schiedam, 8 November '0-5. Heden had op het marktplein de verwachtte ontmoet ng plaats. De botsing was hevig met 20 man werd aangevallen en de ben- ting opgeruimd. Voor zoover bekend heeft de strijd geen menschenlevens gekost, al is er heel wat bloed gevloeid. De majoor streed voorop. Wonderen vfin dapperheid zijn verricht. Middernacht was alles rustig. Zangvereeniging „Excelsior." In de laatst gehouden vergadering werd o.a. besloten deel te nemen aan het concours van Orpheus", alhier te houden Juni 1906. De leden werden opgewekt met kracht [te ijveren voor ui'breiding van het ledental. Men kan zich aanmelden op de repetitie, 's Maan dagsavonds in „Constantia.". Rakkersgezellen. In De Bakkersbode is de volgende motie gepubliceerd De vergadering van de Afd. Schiedam van den N.B.G.B., gehouden op Donderdag 26 October 1905 kennis genomen hebbende van het artikel „Af schaffing van Nachtarbeid in verband met de Troonrede", voorkomende in de „Bode" van 21 October 1905 van oordeeldat de gedachte in genoemd artikel ontwikkeld, als onlogisch en ontaktisch in ieder opzicht verworpen moet worden, omdat van alge- meene werkstaking in het Bakkersbedrijf met z'n overwegend kleinbedrijf geen sprake kan zjjn van oordeel tevens dat het ontvouwde dwaalbegrip directe en sterke bestrijding behoefd, betreurd de plaatsing van dit artikel in ons orgaan, te meer waar de redactie bij voorbaat kritiek er op weigerde, en besluit deze motie aan het hoofdbestuur van den bond en de redactie van de „Bakkersbode" op te zenden. Het Bestuur der afd. Schiedam N.B.G.B. P. de Bruis, Voorzitter. J. Kluijtmans, Secretaris. Iu een naschrift verklaart de redaktie, dat ze aan- geboden kritiek niet bepaald zou geweigerd hebben, doch bedoeld had verder geschrjjf op te schorten. Gemeente-werklieden. In De Gemeente- Werkman schrijft de Schiedamsche correspondent: In de Dinsdag 24 October gehouden ledenvergadering, die goed bezocht was, werd besloten Van Hinte uit te noodigen voor een spreekbeurt over „Organisatie van Gemeentewerklieden." Dezen winter zal nog een Open bare Vergadering worden gehouden. Tevens werd besloten een adres te zenden aan den Gemeenteraad over de lage loonen, die betaald worden aan personen, die vast aangesteld worden. Zoolang zij los-werkman zijn, ontvangen zij f 9 per week, vast aan gesteld echter slechts f8; na 1 jaar dienst telkens 50 cent meer, zoodat zij 4 jaar noodig hebben om het maximum van f 10 te bereiken. Ook is goedgekeurd het voorstel om f 2.50 te storten iu het garantiefonds. Rrandersknechts. Degenen, welken zich heb ben disponibel gesteld voor huisbezoek, worden verzocht a. s. Woensdag, 's avonds 8 uur, in „Constantia" te zijn. Door den Bond is besloten steun te verleenen aan het Bureau v. Advies in Arb. zaken. De Secretaris. R K. Glasblazers. In de jaarvergadering van het Glasblazersgilde „St. Laurentius", werd door den voorzitter Oorschot medegedeeld, dat het ledental reeds van 57 tot 23 is gedaald. Flink zoo. Eoting voor de Nationale militie en Koninginnedag. Wie op Koninginnedag een wijle vertoefd heeft op het dierbaar plekje grond, dat wij Vlaardingen noemen, wie aldaar ziet die uitingen van gehechtheid, liefde, trouw, aanhankelijkheid, verknochtheid en nog ontel bare soorten van misselijkheid, wie op zoo'n roemzuch tige dag z'n oogen wagenwijd openzet, om te aanschou wen die vlaggentooi, verwekt door het uitsteken der nationale driekleur, wie dan aanschouwt die ontelbare kindertjes gemetamorphoseerd tot Oranjepoppen, wie dagen tevoren een kijkje neemt voor de uitstalkasten van diverse winkeliers in linten en strikjes, die moet wel tot de conclusie komen, dat er in waarheid Neêrlandsch bloed door onze Vlaardingsche aderen vloeit. Maar wie op zoo'n dag, en op andere daaraan ver wanten dagen het onuitsprekelijke voorrecht geniet, eens een kijkje te nemen op de voorbereidingen, bes'omme- ringen en bemoeienissen van de kern der Vlaardingsche beminnaars van het lieve Vaderland en deszelfs Koningin dat is onder ons gezegd een groep mensclien die hebben opgericht de (Oranje)vereeniging „Flardinga" tot veredeling van het Volksvermaak. Wie daarbij denkt aan nog een andere Oranje-ver- eeniging, n.m. de Kuiperspatroons-vereeniging „Ons V(Z)akbelang" met hare onovertroffen en wijdvermaarde voorzitter alom bekend, wie zich nog herinnert die roemrijke dagen van 1898 en daarna de feesten alhier voor het huwelijk der Koningin, die twijfelt geen seconde meer, of wij Vlaardingers zijn Van vreemde smetten vrij." Wie zich ;iog kan indenken, hoe voor huldeblijken enzde élite van Vlaardingen, n.l. reeders, dokters, ouderlingen, politie-beambten enz. begeleid van dames geld hebben gebedeld, om daarmee en daardoor te ge tuigen van de dierbare gezindheid in ons voor het Vorstenhuis, wie zich nog voor den geest kan roepen die het menschelijk gehemelte streelende reclames van Oranjebitter, Oranjelikeur, Oranjekoekjes, Oranje bonbons e.d., die aarzelt zeker niet, om te zweeren bij „z'n baard en z'n leven", dat, wanneer door een medisch dokter op een Vlaardinger een heusche aderlating wordt toegepast, dat er dan uit zoo'n Vlaardingsch lichaam en dan met volle stroomen niets meer, maar ook niets minder komt te vloeien, dan.... puur, zuiver, onvervalscht Oranjebloed. En wanneer wij het in het trekken dezer conclusies met elkander ééns zijn, dan zijn wij het zeker niet minder ééns, dat in die Oranje en Vaderlandschlieve Vlaardingers worden gevonden.... de echte „Rrave Hollandsche helden" waarvan Kaat Mossel (zaliger gedachtenis) zoo roerend gezongen heeft. Ja wij gaau vei der in onze verwachtingen, wij dein zen op grond van dat alles er niet voor terug te gelooven, dat, wanneer ooit ons Land in gevaar kwam, geheel Vlaardingen zon optrekken naar de grenzen! Om daar met opoffering van lijf en leven, desnoods met vergieting van al het in hun lichamen zich bevin dende OraDjebloed, den vijand af te slaan. Ja onze verwachtingen kunnen nog verder gaan, wij stellen ons vóór, dat, bij een eventueele bedreiging van Neerlandsch grenzen, dat de voormannen als, bestuur en al de Commissarissen en de leden van Flardinga, in Combinatie met de Oranjevereeniging ons V(z)akbe- lang, gesteund door de nu rustende Schutterskorpsen van Vlaardingen en Vlatrdingerambacht, begeleid en tot dekking dm' achterhoede door de „Volksbond" ver eeniging tegen Ft misbruik van sterken drank, Chr. Nationale kiesvereenigingen „Groen van Prinsterer", „Nederland en Oranje" e. a., zich dan onmiddebpk be schikbaar stelde voor de vorming van een Vrijwilliger- korps. Zóó de zaken bekek-n hebbende, kunnen wij Vlaardingers met fier en opgeheven hoofden uit volle borst aanheffen „Ons vaderland kan rustig zijn." Het was 2 Nov. 1905. Al vro°g in den morgen vertoonde zich op de straten een ongewone drukte, men zag jongelingen wandelen in hun Zondagsche plunje, er was iets bizonders op handen eu wat dat was? de lezers raden het zeker alreeds! het was dien dag Eo- ting voor de Nationale militie Het was den dag, waarop het lot mi beslissen wie wél, en wie niet een zekeren tijd zou gaan dienen het Vaderland en de Koningin. Hoeveel weken en dagen vooraf dit feit als een Da- mocleszwaard had gehangen boven de hoofden van velen daarbij betrokkenen, dat weet en begrjjpt een elk die in welke mate dan ook met dit zaakje heeft ken nis gemaakt. Hoeveel moeders tijden vooraf reeds ettelijke slape- looze nachten hebben doorgeworsteld, en daarbij de akeligste droomen gedroomd hebben allemaal en over die loting, dit weten wij allen Het is loting. Jan loot er „uit," en Piet loot er „in." De eerste wordt geluk gewenscht, en de tweede gecon doleerd. De eerste wanneer het er „an zit," trakteert of geeft een fuif, en de tweede trakteert alleen zichzelf, totdat hij beschonken wordt, enkel en alleen om te vergeten dat voor hem zoo zwarte spookden dienst voor Vaderland en Koningin. Het regent zoo'n dag handdrukken en ge! nkwenschen aan hen die door een hoog nummer zgn vrijgesteld van één der dierbaarste plichten, n.l. de verdediging van Vaderland cn Koningin. Dit ziende en overwegende, komt menig naïf zieltje tot de verklaring, dat zoo'n handeling als hier genoemd, enkel en alleen voorkomt bij dezulken, die er niet op nahoudenVaderlandsch en KoninginneliefdeWie echter zóó denkt, vergist zich. De blijdschap en de vreugde welke volgt op het trekken van een hoog nummer, dat is dus op de vrij stelling van te dienen het Vaderland en de Koningin: die vreugde en die blijdschap wordt ook gevonden in het gezin van een volbloed „Flardingaman," van leden der Oranjevereeniging „Ons V(Z)akbelang," van Christe lijk Nationalen. van de mannen van „Nederland en Oranje," in de gezinnen der Predikanten, in 't kort, men vindt dat bij de z.g.n. Vadeilandschlievende zoowel, als bij hen - die men bij voorkeur kwalificeert als de Vaderlandschloozen, d. z. de Socialisten. Moraal. Op Koninginnedag hangt men de vlag uit, speld men een Oranjecocarde op de borst, viert men feest en zingt men liederen wantdat gaat op een koopje en men is in één dag van de moeite af en vooral niet te vergetenmen maakt voor zich zelf of voor z'n zaken een prachtige reclame ennietwaar dat is ook wat waard, je komt in de geur bij de menschen, m. a. w. je bent dan een vman in de maatschappij Maar dat Y aderland en die Koningin te dienen hó maar, daar hebben zij allen zonder onder scheid „een broertje aan dood Een lolletje uithangen, nu ja dat kan nog wel, maar een plicht vervullendaarvan moeten die ultra-oranje- menschen eenvoudig niets van hebben. Is het dan te verwonderen, dat zij, wanneer die braafdoeners lach asjeblieft nietdie Vader landers op oranjedagen hun „Hoogtij" vieren, dat zij dan voor ons socialisten in het teeken staan van Eengen, bedrog en huichelarij. Klinkt het dan zoo vreemd, wanneer wij beweren dat wij ons dan vervreemd van hen gevoelen, en hen ten dien opzichte niet vertrouwen Begrjjpt men het dan, dat in ons de lust opkomt, om bij die gelegenheden van hun vermomde leugen- rironie's dat Chauvinistische (Vaderlandslievende) mas ker af te rukken, en hen in hun ware gedaante den volke te vertoonen En eindelijk. Vindt men niet, dat met betrekking tot de hiergenoemde zaken, dat wjj sociaal-demokraten heel wat eerlijker zijn wanneer wij ons niet leenen voor al die Nationale hutspot Wg gevoelen er niets voor, omdat er voor ons wel wat anders en wat beters te doen valt en dat is, al onze tjjd, onze moeite en onze arbeid te besteden in den dienst van een ander leger, om ook op te trek ken in gesloten colonne ei dan in drommen van dui zenden, om dag aan dag gevechten te leveren. Ook tegen^een^ vjjand, en die vijand is het Internationaal Kapitalisme. Dat leger, dat groote leger is het be wuste, georganiseerde proletariaat, het slagveld is de fabriek, de werkplaats en de publieke tribune, en het einddoel van dien strijd is de economische verlossing van hen die zuchten en 1 ijden onder het nu nog be staande, m ar tot verdwijnen gedoemd zijnde produktie- stelsel (hiervan zjjn wjj overtuigd) en die verlossing zal, en moet ten deel vallen aan U, loonarbeiders X. Door de Christelijke Nationale Kiesvereeniging „Groen van Prinsterer", was de vorige week een vergadering belegd waarin de heer Dijkstra een referaat hield. Waarover dat referaat liep? Wel natuurlijk over de sociale kwestie. Maar niet alleen heeft hij daarover gesproken, maar zelfs den iveg aangewezen waarlangs deze op te lossen is. En dat voorzeker is de groote verdienste van zijn referaat. Het is iedereen niet gegeven op zulk een logische wijze en met zulke doorslaande argumenten aan te toonen, dat al de ellende die in deze heerlijke maat schappij geleden wordt, met zijn schrijnende armoede eenerzijds en bandelooze weelde anderzijds, het gevolg is (ge raad het in geen zessen, lezer) van.... de zonde! Waarachtig, we hebben er onze oogen nog eens op uitgewreven toen ons deze conclusie onder de oogen kwam, maar het stond er, zwart op wit.

De Moker | 1905 | | pagina 3