4 4 w mooomooom r OMer Zwart regime, r OPROEP VAN GAPON f Bellevoysstraat 4, U, W.-KrnisMe Rotterdam. r Het Evangelie der Sociaal-Democratie 112 KariMunrteeMnpii in kleuren. H AAN HET RUSSISCHE VOLK. De Centrale Arbeiders-Verzekering en Deposito-Bank MASEREEUW BOUTEN, Beste adres v. Handelsdrukwerk. Neemt deel aan den Strijd! Ongeloovigen Abonneert U en Werft abonnees op „DE MOKER". Daardoor steunt ge ons blad Gp de beste wijze. iej. H. v. Oijks-v. Brandwijk. A De Socialistische Maatschappij. A V A Sluit uw verzekering bij A, WINTERBERG, Oosterstraat 54, Schiedam Pootstraat 103°, Delft. „Van de zondePrachtig, waarde referent. Ons saluut voor zulk een grenzelooze naïviteit. Als bazuingeklank klonk het „Bekeert uof het „Terug naar de kerk!" door de gewijde hallezijn audi torium in de ooren. „Bekeert utot den gewetenloozen werkgever die zijn arbeiders het hartebloed aftapt, hen treitert en pest, (tnsscheu haakjespest is geen paganistisch woord de getrouwe lezer zal zich wel herinneren dat het woord „pesten" in de „Goedkoope Vlaardingsche Courant" zijn oorsprong vindtwij meenen dus in calvinistische tale te blijven wanneer we dat woord gebruiken.) „Bekeert utot den wetgever zoowel van Rijk als Gemeente, die den arbeider onevenredig zwaar treft op het gebied van belastingen van de indirecte nog niet eens gespro ken. „Bekeert utot de spoorwegdirecties die in 1908 het voor zijn rechten opkomende spoorwegprole- tariaat met hun plompen poot van zich getrapt heeft! „Bekeert u tot den ex-christen-democraat die daarbij zulke prachtige handlangers-diensten bewezen heeft en die sprak van „misdadige woelingen". (Men zegt dat deze man thans in een kemelsharen gewaad en barrevoets naar Egypte getrokken is, ïondzwervende in de woestijn). „Bekeert u tot onze imperialisten, die, onder het mom van vreemde volkeren te gaan beschaven, er op uit zijn, hen het beste wat zij hebben, afhandig te maken. „Be keert u doch genoeg. Het komt heelemaal niet in des referents brein op dat er misschien heel andere oorzaken zijn die tot zulk een heerlijke samenleving geleid hebben. O grut, neen. Alles is gevolg van de zonde. En de beste man meent als slechts het „Bekeert uden machthebbers toege roepen wordt, dat dan op dat tooverwoord dit onder- maansche tranendal voor de arbeiders in een paradijs veranderen zal. G enzeloos naïef. Gelukkig bleek bij het debat dat er nog anderen waren die het leven wat beter bekeken hebben. Zoo waarschuwde o.a. Ds. Schokking er den geachten refe rent voor, dat hij toch vooral niet den invloed van de kerk overschatten moest -en deze predikant mag toch geacht worden dat wel zoo'n beetje te weten en dat hij (ds. Schokking) het recht van staking niet onvoorwaardelijk wilde veroordeelen, gelijk dat dooi den referent gedaan was, want, merkte hij zeer ter snede opmen kon ons dan wel eens de opstand tegen Spanje voor de voeten werpen. Ja, dat heelt dominé zoo mis nog niet, vindt ge wel lezers Resumeerende mogen we zeer zeker constateeren, dat het referaat van begin tot eind één conservatieve ge dachte is, en waaruit duidelijk des referents totale onbenulligheid spreekt om over de sociale kwestie te.... kletsen. Maar toch zouden we hem dit nog wel willen vragen hebt ge van uw leven ook al eens ernstig nagegaan wat er zoo nu en dan al eens in Rusland afgespeeld is; hoe honderden jaren lang het despotisme daar op gruwelijke wijze huisgehouden heeft; hoe het zijn beste burgers uit hunne gezinnen rukte om in Siberië of Sachalin langzaam maar zeker doodgemaiteld te worden^ hoe onnoemelijk en ten hemel schreiend het leed is van hen die achterbleven en tevergeefs wachten op terug komst van hun dierbarenhoe het komt dat thans heel Rusland in lichte laaie staat? Neen? Nu, dan moet ge eens komen luisGren naar dr. Gorter, die Dinsdagavond 14 Nov. des avonds 8 uur in „de Vriendschap'' zal spreken over de Russische revolutie. En als ge dan gehoord zal hebben van het onbeschrijfelijke leed dat daar geleden is, of ge dan óók nog het den machthebbers in Rusland zou toefluisteren u!" Wij gelooven van neen. Gjj zoudt dan „Bekeert ondervinden dat een preek bij die heeren niet helpt, en alleen de zaak op te lossen is door macht tegenover macht te stellen. Zet uwe sympathie voor de socianl-demokratische denkwijze om in daden! Dit kunt gij doen door lid te worden der Afd. Schiedam S. D. A. P., waartoe gij n bij den secretaris G. v. d. Hoeven, Groote Markt, kunt laten inschrijven. Gij kunt dit doen door U te abonneeren op „De Moker", en al uwe kennissen op te wekken hetzelfde te doen. Voor 26 centen zijt ge 3 maanden lang op ons blad geabonneerd. Gij kunt dit doen door als lid toe te treden tot de Zangvereeniging „Excelsior", aanmelding 's Maandags-avonds van 8—10 uur in het gebouw „Constantia," of de Muziekvereeniging „Kunst en Strijd", aanmelding bij A. Winterberg, Oosterstraat 70, waar door ge uzelf genoegelijke uren verschaft en tevens de propaganda voor de soc. dem. beginselen krachtig helpt bevorderen. Steunt dus onzen strijd naar uw beste vermogen! De sociaal-demokraten gelooven, dat eens de tijd zal aanbreken, waarin 't stomme geld niet meer de men- schen zal overheerschen. Zij gelooven, dat de klassenstrijd eenmaal zal ophou den te bestaan, door de verdwijning der klassen, dat alle menschen eens met en voor elkander zullen gaan werken, dat de strijd tusschen de menschen onderling zal ophouden en plaats zal maken voor broederlijke samen we» king. Zij gelooven, dat er een tijd zal komen, waarin de een zich niet meer zal behoeven af t§ beulen voor een hongerloon en de ander in weelde en niets doen zijn leven zal kunnen doorbrengen. Zij gelooven, dat overmatig lange werktijden aan de eene en werkloosheid aan de andere zijde zullen op houden hun ve derfelijke werking uit te oefenen. Zij gelooven, dat de menschen eens zullen overgaan tot een billijker verdeeling van den rijkdom dien arbeid schept en dat niemand dan meer van honger, gebrek of koude zal omkomen, zooals nu, te midden van rijk dom, waar men geen weg meê weet. Zij gelooven, dat ook eenmaal de menschheid zal ophouden haar zuurverdiende geld weg te smijten aan geweren, kanonnen, oorlogschepen en >>nder oorlogstuig, waarmeê men slechts vernielen kandat eens de oorlo» zal ophouden en mogelijke geschillen op vreedzame wijze uit den weg geruimd zullen worden. Zij gelooven, dat men verstandig genoeg zal worden om iiever de millioenen te gaan besteden tot bestrijding van verschillende volksziekten, als tering, lupus en der gelijke; in plaats van kazernen, goede woningen en goede scholen zal gaan bouwen, goede wegen zal gaan aanleggen, kortom al zulke zaken zal gaan bevorderen, die in het werkelijk belang der volken zjjn. Zij gelooven, dat niet altijd, zooals nu, de geboorte van een koe of een paard, of ander geldswaardig dier met vreugde, de geboorte van een mensch met angst zal worden tegemoet gezien. Zij gelooven, dat later, als hun beginselen hebben ge zegevierd, geen arbeider meer het uur van z'n geboorte zal behoeven te vloeken, met angst zal behoeven te denken aan den .komenden ouden dag; dat arbeid, in plaats van een vloek, een zegen zal worden. Zij gelooven, dat men later geen standbeelden meer zal oprichten voor twijfelachtige grootheden, wier roem behaald was op het bloedig slagveld, maar dat de arbeid, de bron van rijkdom en beschaving, geëerd en gevierd zal worden. Zij gelooven, dat in de toekomst een menschenleven hooger zal geschat worden dan de waren die men voort- breugt. Zij gelooven, dat in hun maatschappij het produkt er zal zijn om den mensch en niet als nu, de mensch om het produkt. Zij gelooven, dat eenmaal het doel, waarvoor wjj werken, wezen zal: het algemeen belang te bevorderen, in tegenstelling met het heden, waarin het doel der voortbrengst is, winst maken, zij het ook ten koste van de gezondheid van werkende mannen, vrouwen en kinderen. Kortom, zij gelooven, dat het mogelijk is, ontzaggelijk veel leed op te heffen, ontzaggelijk veel geluk in het leven te roepen voor alle menschen. Rare ongeloovigen toch, die sociaal-democraten En wat een vreemd geloof houden die lui er op na! Daarbij spannen ze alle krachten in, om, wat zij ge looven dat komen kan en moet en zal, tot werkelijkheid te maken. Daarvoor geven ze hun tijd, hun nachtrust vaak, hun beschikbare geld, daarvoor offeren velen van hen vaak de kans op een goede positie. Het zijn inderdaad rare kerels, die sociaal-democraten. Ze moesten uitgeroeid worden, want als men dat niet doet, zijn ze in staat met hun soort van geloof, in ver band met hun ijver, toewijding en opoffering voor en aan hun beginselen, den oorlog en veel ellende uit te roeien. Nieuwe Tijd.) R. 10 ct.v. P. 5 ct van eenige arbeiders fl. Gediplomeerd desk, voor Vrouwen. (Medewerkster van den N.-Malth. Bond) Spreektijd van 2—9 uur. Minvermogenden Woensdag en Vrijdag. Dinsdag van 's mor geus 10's avonds 7 uur Ik Een boek van 176 bladzijden voor één kwartje! LAURENCE GRONLUND, bewerkt door P. W. N. Hugenholtz. Geeft een heldere uiteenzetting van het streven der socialisten. Propaganda-prijs JOZ. DIETZGEN. 45 bladz. Prijs: I Uitgave: HA. tVAKKER C o ROTTERDAM. ALBERT HAHN. Uitgave: H. A. WAKKER ROTTERDAM. A Co., Adverteert in „De Moker'. Prijs slechts 60 cent, wgi - iu omslag. g Uitgave: g H. A. WAKKER Co., g ROTTERDAM. Een gewichtig historisch document Aan de arbeiders en aan de boeren ten gunste van het Joodsche volk Uitgave van PRIJS H. A. WAKKER Co., Rotterdam. IQ Cent Bij eiken BOEKVERKOOPEE verkrijgbaar. Geeft 55 der netto winst aan de arbeidersbeweging. Vertegenwoordiger voor SCHIEDAM, DEEFT en omstreken: STEUNPENNING SCHIEDAM. STEUNPENNING VLAARDINGEN. N. J. 8 ct.te veel ontvangen 10 ct. A 25 cent. 5 cent.

De Moker | 1905 | | pagina 4