ZANG- Een handig redakteurtje. Uit het Buitenland. Uit de Yakbeweging de bestuui'deres van deze fabriek en van alle aan haar in eigendom toebehoorende fabrieken. Niet deze onde dame, maar haar vertegenwoordiger had ter verant woording behooren te worden geroepen. Ofschoon zij alle winsten geniet, eventueel verliezen moet dragen, kan zy noch volgens de veiligheidswet, noch volgens de arbeidswet gezegd worden als hoofd of bestuurder onder die wetten begrepen te zijn. Bovendien achte gevolmach tigde alle afgelegde verklaringen even geloofwaardig, alzoo zeer geloofwaardig de personen die dagelijks in de fabriek werken. Op vrijspraak werd alzoo aange drongen. Uitspraak over 14 dagen. 't Mankeerde er nog maar aan, dat de verdediger be- toogen ging, dat hier heelemaal geen schuldige was. De eigenares niet, die zich alleen de moeite getroost de winst op te strijken; de gevolmachtigde niet, die zonder goedkeuring der eigenares geene uitgaven mag doen tot verbouwing etc. Dat de verklaringen der werklieden eenige waarde zouden hebben, is nu niet bepaald zoo beslist te zeggen, 't Is den arbeider meestal niet geraden anders dan in het voordeel der patroons te getuigen. En daarbij komt nog dat de brandersknechts dikwijls zóó gewend zijn aan gebreken in de werkplaats, óók aan dezulke welke direkt gevaar opleveren, dat ze leeren vergeten er op te letten. Want deze branderij is niet de eenige, die in ver vallen toestand verkeert. Op het terrein der veiligheidswet zou door onze brandersknechts-organisatie wel eens wat steviger ge werkt kunnen worden. Een enquête naar soortgelijke wanverhoudingen kan alleen door haar met succes worden ingesteld. Vermakelijk is het. de kluchten te zien, welke den redakteur van de Nieuwe alzoo eigen zijn. Krasse bokkesprongen maakt die meneer; en niet weinige ook. Hij schijnt al z'n best te doen, waar op ander gebied de mogelijkheid niet voor hem open staat, althans zich een reputatie te verwerven in het maken van flaters. Nu loopen deze niet zoo in de gaten, zoolang het de rubrieken Binnen- of Buitenland, of Gemengd nieuws betreft. Och, daar let de groote massa der lezers niet zoo op, en heeft onze held vrij gemakkelijk spel. Doch in den roes van zjjn succes wordt hij schijnbaar overmoedig. En z'n rubriek „Stadsnieuws" wordt nu op dezelfde leest geschoeid. Maar, o wee das gevaarlijk. Want wat-i daarin vertelt, staat onder direkte kritiek. En onze man loopt terstond de kans uitgelachen te worden. Over het den afgetreden burgemeester aan te bieden huldeblijk, gaf hij in het no. van 8 November het vol gende bericht: Naar wij vernemen, zal het huldeblijk der burgerij den 20en dezer den oud-burgemeester, den heer H. J. Versteeg, in de zaal der Officieren-Vereeni- ging worden aangeboden. Deze plechtige aanbieding zal o.m. door de mede werking der zangvereenigingen „Schiedams Man nenkoor Orpheus" en „Gemend Koor" worden opge luisterd. Den volgenden dag kwam die booze Sch. Crt. ver tellen dat dit bericht geheel uit de lucht gegrepen was Kan dit nu misschien als een eenvoudig abuisje worden aangemerkt, wat denkt men van het volgende bericht uit het no. van 14 November: Verbetering. In een vorig nummer is een bericht omtrent een eisch door den rijksadvocaat mr. D. E. van Kaalte voor de Rotterdamsche Bank gesteld, een fout van onzen Hotterdamschen correspondent onverbeterd gebleven. Waar abusief vermeld werd branders knecht, had moeten staan brander. <t Geval zou niets te beduiden hebben, ware het niet, dat de Sch. Crt. denzelfden avond in precies dezelfde bewoordingen het bedoelde bericht vermeld, en dezelfde fout begaan had! Die Rotterdamsche „correspondent" van de oüe en nieuwe Sch. Crt. schijnen mekaar bar goed te kennen Betrekkelijk stil is het op dit oogenblik in Rusland. De contra-revolutie is gedempt, de zich langzamerhand zuiverder vormende politieke partijen bepalen hun stand punt ten opzichte der rechten en beloften, die de Re geering in haar wanhoop heeft moeten loslaten. De Czaar heeft zich eerst nog kunnen verlustigen in het grootsch tafereel van het brandende Kroonstad, waar een militair oproer het vertrouwen op 't leger wederom heeft ondermijnd. Thans rust het proletariaat even, om misschien den laatsten stormloop te wagen. Van hier en daar komen nog berichten van onlusten, gelukkig van agrarisch karakter, het zijn teekenen hoe de beweging langzaam maar zeker het boerenvolk aan tast. Komt van die zijde een opstand, van dat meest geknechte en verhongerende volk, dan zal de Revolutie zooveel rechten en vrijheden van de heerschej s kunnen afdwingen, dat de Russische arbeiders zich plaatsen kunnen aan de spits der moderne arbeiders-beweging. Intusschen woelt en werkt het in Polen. Bevrijding van Rusland, zelf-regeering is daar de eisch. En reeds worden de geesten in Duitsch-Polen wakker, mijn werkers in Duisch-Polen staken en onder hun eischen komt voor: invoering van het Poolsch als mijn-taal. In spanning ziet Europa deze wereldbeweging aan, want in de verste hoeken der beschaafde landen wekt de Revolutie daargins den strijdlust tegen het kapita lisme op. De Jodenslachting in Rusland. Thans komen de geregelde berichten in omtrent den omvang van den moord, die de Czaar liet aanrichten op het beste deel der Russische revolutionairen, om hierdoor toch nog van zijn vroegere macht te behouden, wat hij al aan de Revolutie aan 't afstaan was. De vereeniging tot hulpverstrekking van de Duitsche Joden maakt heden een voorloopige lijst openbaar van die Russische plaatsen, welke in de laatste dagen van de verschrikkelijke geweldadigheden tegen de Joden te lijden hebben gehad. Volgens de lijst werden 70 plaatsen door die ramp bezocht, hoofdzakelijk in Zuid-Rusland. Het talrijkst zijn de slachtoffers in Odessa, waar ge durende 4 dagen en nachten een ware Bartholomeus- slachting woedde. Nauwkeurige opgaven zijn onmoge lijk te geven. Het getal der doodgemartelde personen wordt afwisselend tusschen 1100 en 2000 berekend, waarbij nog komen duizenden gefolterden en gewonden. Na Odessa heeft Kiëf in een drijfjacht, die drie dagen duurde, met 100 dooden en ongeveer 400 gevonden de meeste slachtoffers geleverd. Evenzoo Minsk met on geveer 100 dooden en velen honderden gewonden. In Koersk is een geheel stadsgedeelte verwoest. Het aantal slachtsoffers is nog onmogelijk vast te stellen. In Cherson is het juist zoo gesteld. Op het oogenblik zijn er 500 huisgezinnen dakloos. In Rostof zijn 511 Joodsche winkels leeggeplunderd. Uit Nikolajef wordt gemeld, dat 25.000 Joden tot den bedelstaf zijn gebracht. Zoo klaagt de van bloed druipende, gruwzame lijst op dezelfde wijze door, nu en dan afgebroken door huiveringwekkende opmerkingen als dezeBij Rasdel- naja werden in den spoortrein 12 vermoorde en 82 ge wonde aangetroffen. Uit Petersburg moeten naar Wiborg 8000 Joden ge vlucht zijn, waar de Finnen hen opnamen en hulp ver leenden. Zoo heeft het opgehiste grauw huisgehouden. Zoo moest het revolutionaire Joodsch proletariaat er voor boeten, dat het fijner was van intellect en dat het den moed had, om van het wapen der Russische gewelde narij de spits af te bijten. Dat de sympathie zich dubbel onder de Joden zelf uit, spreekt vanzelf. Naast ons aller eerbied voor deze helden, spreekt daarmee de steun van het verdrukte ras. Zondag waren de Joden in Londen in algemeenen rouw over de gruwelen in Rusland. Het gedenkwaar digst was de bijeenkomst, 's avonds in de groote Joden- hal te Whitechapel gehouden. Tienduizend Joden vulden de zaal en vele duizenden konden geen toegang kri gen. De rabbijn Sjoeszik en anderen voerden het woord. De voorlezing van de klaagliederen van Jeremia ging met aanhoudend snikken, jammerklachten en kreten van de hoorders gepaard. Men verzamelt veel geld voor de Russische slacht offers. Laten wij in Nederland niet achterblijven. In Zweden is een kiesrechthervorming aanstaande. Zweden heeft, niettegenstaande al het geïntrigeer der conservatieven, een zuiver liberaal ministerie gekregen. Dit op zichzelf zou de moeite van het vermelden niet waard zijn, maar de verkiezingen zijn gevoerd in het teeken der kiesrechtuitbreiding; wij zijn sterker ge worden en de liberalen hebben onzen steun noodig. De socialistische bladen hebben het vertrouwen, dat dit ministerie de zaak van het algemeen kiesrecht eerlijk dienen zal. Maar dit zal strijd kosten, want de Eerste Kamer is sterk. Het ministerie zal verplicht zijn in dien strjjd op de 14 sociaaldemocratische Kamerleden te steunen, want zonder deze hulp heeft het geen voldoende meerderheid. Men is het in Zweden erover eens, dat de toestand in Rusland en Finland een flinke stoot heeft gegeven aan de democratische ontwikkeling van het land. Noorwegen zet helaas niet door, zooals eerst ver wacht kon worden. In plaats van nu maar een republiek te maken, bracht men zich daar opnieuw de dwaasheid •van een koningschap op den hals en uit de beurs. Algemeen Kiesrecht in Oostenrijk en Hongarije. De Hongaarsche ministers die zich flink op het stand punt van het Algemeen Kiesrecht hebben gesteld, tegen de bourgeois- en adel-kliek van de nationaliteits-koalitie in, pakken de zaak goed aaa. Ze gaan tat het volk, en het volk, dat weet meer te hebben aan het kiesrecht dan aan de flauwe kul van de Hongaarsche kommando- woorden in het leger, schaart zich om hen. Te Boedapest zijn Zondag twee ministers in volks vergaderingen opgetreden, die door 10000 menschen bezocht waren. In Oostenrijk heeft minister Yon Gantsch medege deeld, aan een deputatie van industriëelen die over de spoorwegobstructie kwam spreken, dat hij bezig was een kiesrechthervorming uit te werken en er voor zorgen zou, dat die nog in deze wetgevende periode tot stand zou komen. Van het karakter der „hervorming" zei hij alleen, dat ze op „modernen grondslag" berusten zou. De Oostenrijksche arbeiders gaan intusschen met een verbazende agitatorische klacht voort het volk voor het kiesrecht wakker te schudden. Zondag hadden weer in een massa plaatsen Meetings plaats. Te Ween en mani festeerden weer tienduizenden. Op de spoorwegen dreigde een algemeene werksta king de dienst had al veel geleden door de actie der spoorwegmannen, die door stipt de jeglementen op te volgen den treinenloop in de war brachten. Het lijdelijk verzet van het spoorwegpersoneel zal heden nog een einde nemen daar de regeering wil toe geven. Trouwens ze had van den beginne de billijkheid der grieven erkend, maar er bijgevoegd dat zij niet beschikken kon over de millioenen, die de verlangde loonsverhooging zou eischen. Die weerstand heeft echter niet lang geduurd en het is tot een schikking tusschen de regeering en de gedelegeerden van het spoorweg personeel gekomen, welk compromis den staat op een hoogere uitgave van 6 a 8 millioen kr. zal komen te staan. Ook heeft de toezegging van Gautsch aan hun actie veel van het politiek karakter ontuomen. vereeniging „Excelsior." Aanmelding van nieuwe leden's Maandagsavonds, in het gebouw „Constantia." Partijgenooten en geestverwantenneemt deel aan den strijd wordt lid van „Excelsior!" In de Rotterdamsche haven. Wij hebben in deze rubriek réeds vroeger gesproken van de agitatie in de Rotterdamsche haven, in verband met de invoering der elevators. De elevator, dat is de groote zuigmachine, die de graanbooten, die uit overzeesche gewesten de grondstoffen voor ons brood aanvoeren, leegzuigen, zoodat de handenarbeid voor een goed deel overbodig wordt en de mannen die daarin totnogtoe hun bestaan vonden, zonder eenig vooruitzicht op straat komen te staan. De hoeveelheid graan die aangevoerd wordt blijft dus gelijk, maar de betrokken bootwerkers zullen het brood dat er van gebakken wordt niet kunnen eten, wijl de nieuwe machine hun het loon voor den neus wegkaapt. Wat moet daartegen worden gedaan Dat is de groote vraag die sinds langen tijd de betrokken orga nisaties bezig hield. Zedelijke pressie, overreding met het woord zou bij de werkgevers geen uitwerking hebben. Waar de pa- troonsbeurs begint, daar houdt de zedelijkheid op De elevators kwamen, deden hun werk en de wegers, meters, controleurs, vrijlieden en hoe de menschen die bij het graanbedrijf zijn betrokken meer mogen heeten, zagen hun boterham ernstig bedreigd. Dat drong tot kras optreden. De wegers verzonden den 20en October een circulaire aan hun directe werkgevers, de graanfactors, waarin gezegd wordt „niet te dulden dat de elevator in het wegersbedrijf als plaatsvervanger dienst doet, en verzoeken daarom van alle werkgevers in hun bedrijf wanneer ze met den elevator werken, als wegers op dezelve geplaatst te worden, met het voor hen geldend loontarief, en wenschen dit verzoek beantwoord te zien binnen een tijdsverloop van acht dagen." Maar de heeren factors antwoordden niet en den 3den November werd door 440 wegers tot de staking besloten. Het gevolg was dat meer den 1500 boot werkers, ophouders, controleurs en vrijlieden ge dwongen stakers werden. En nu is in den loop der vorige week de toestand deze geworden: 1. De wegers staken, om den eisch door de factors ingewilligd te krijgen, dat bij de elevators evenveel wegers geplaatst worden als op de gewone graanbooten, en per last hetzelfde loon zal worden betaald. 2. De vi ijlieden staken, wijl ze besloten niet te werken met menschen die voor de wegers in de plaats zouden komen. 3. De controleurs staken, met den afzonderlijken eisch, om 13 man te plaatsen op e!ke boot, die door de elevators gelost zal worden. 4. De ophouders staken, met den eisch, op de schepen waar de elevators werken, bemande ploegen ophouders aan te stellen. 5. De leden der Alg. Havenarbeiders staken, alleen voor zoover het de graanbooten aangaat, uit solidariteit met wegers, controleurs, ophouders, maar hebben geen zelfstandige eischen. Men begrijpe dus goed dat het er thans niet om gaat de elevators weg te hebben, maar om met de elevators een gelijk aantal menschen aan het werk te houden als vroeger er zonder. Hoe men ook over de principiëele zijde van deze staking moge denken, zeker is dat zij een uitnemend verloop heeft. Er wordt georganiseerd en ordelijk opgetreden. En alles wordt gedaan om de staking tot het graanbedrijf beperkt te houden. Pogingen, door ongeorganiseerden gewaagd om een algemeene staking over heel de haven uit te lokken zijn mislukt door het beleidvol en vastberaden optreden der bootwerkersorganisatie,die in

De Moker | 1905 | | pagina 2