Uit de Vakbeweging. Klucht nommer zooveel. Sint-Nicolaas-Feest. Uit ons- Vereenigingsleven. strijd geweldige afmetingen aannemen. Niet minder veelbelovend is de toestand in Australië. 15 jaar geleden kon men nauwelijks van een georga niseerde arbeidersbeweging spreken. In 1890 had men er de groote „marinestaking," waarbij de Regeering geheel aan de zijde der werkgevers stond. Dat gaf den eersten staat tot meerdere bewustheid. Van dien tijd af dateert de politieke agitatie onder de arbeiders. Thans bestaan er in alle Staten „arbeiders-partijen." De socialisten hebben hierin volstrekt geen meerderheid, maar de tegenstanders spreken nu eenmaal van de sociaal-democratische arbeiderspartijen. Maar sedert de laatste jaren is de ontwikkeling der arbeidersklasse naar het socialisme een stevig eind opgeschoten. Vroeger draaide de geheele politieke strijd om de vraag van vrijhandel of protectie. Dat is nu voorbij, en nog onlangs bleek, dat thans de socialistische idee meer en meer op den voorgrond begint te komen. De vertegenwoordigers der verschillende arbeiderspartijen vereenigden zich te Melbourne, en verklaarden zich beslist tegen de kapi talistische maatschappij. De vernietiging van het kapi talisme moest gebeuren door overname van de gemeen schap, om alsdan ook voortbrenging en verdeeling door haar te doen plaats vinden. Zoo is 't te hopen, dat ook het proletariaat dei- Australische Bondsstaten weldra bevrijd zal worden van den invloed der burgerlijk-democratische elementen. De oude wereld siddert onder den opmarsch der arbei dersmassa's maar ook ginds in de nieuwe wereld, maken de arbeiders zich gereed om door uitbouw hunner orga nisatie en door toenemend socialistich inzicht hun plaats te nemen in die groote proletarische armee, die eens de wereld zal veroveren. Stilte. Na de belangrijke gebeurtenissen van de laatste we ken, is het nu plotseling rustig geworden op het terrein onzer vakbeweging, althans wat de strijd naar buiten betreft. De Amsterdamsche heiers hebben nu aan het eigen Ijjf de gevolgen der anarchistische „directe actie" ge voeld na ruim 4 maanden gestaakt te hebben moesten ze weer aan het werk gaan, zonder dat hun hoofdeisch van den zesden man in elke ploeg is ingewilligd. Zij verkregen eenige verbetering in de loonen en eene regeling van den arbeid die reeds veel vroeger door onderhandeling te verkrijgen zou zijn geweest. Ook de strijd in de Rotterdamsche haven is ten einde, doordat de groote Duitsche graanimporteurs den Rotter- damschen tusschenpersonen last gaven in de eiscnen der meters en wegers toe te stemmen. De mannen hebben hier dus een volledige overwin ning behaald, al is het duidelijk dat de zaak daarmee niet is afgeloopen. Over korter of langer tijd zal de zelfde kwestie zich voordoen en dan is het te hopen dat de betrokkenen klaar zijn hun belangen te verdedi gen. Ook hier is weer sterke, hechte organisatie het eenige middel. Drukte. Is het in de w e z e n 1 ij k e vakbeweging, op enkele kleinere stakingen na,' alles vrijwel stil, in het nationaal arbeidssecretariaat is het weer al lawaai wat de klok slaat. De vorige week is daar een nieuw weekblad verschenen, dat De Arbeid heet en dat zich blijkens het eerste nummer de bestrijding van de S.D.A.P., het nieuwe Vakverbond en Het Volk ten doel stelt. Men moet die heeren hun plezier gunnen, maar het mag toch opgemerkt worden, dat meer dan ooit blijkt dat zjj hun beste krachten minder gebruiken tegen de ondernemers, dan wel tegen hen die voorstanders eener behoorlijke vakbeweging zijn. Die mannen een stok tusschen de beenen te steken is het doel van het N. A S. Een doel dat even slecht als onbereikbaar is. Uit het Mijnland. In het Duitsche mijngebied aan de Roer is het na de jongste groote staking maar kort rustig geweest. Het bij de nieuwe wet verboden „wagen-nullen", werd door de mijnkoningen vervangen door een scherp boete stelsel. Bovendien besloten deze rijke geweldenaars, dat in het vervolg de een geen mijnwerkers aan het werk zou zetten, die door een ander zouden zijn ontslagen of die ontslag had genomen, zoodat de arbeiders volkomen van de patroons afhankelijk werden, de slavernij opnieuw was ingevoerd in het o zoo beschaafde Europa. Dat gaf een ontzaggelijke ontevredenheid onder de mijnwerkers, die in vergaderingen en conferenties pro testeerden, zoodat een nieuwe staking op uitbreken stond. En thans wordt uit Essen gemeld, dat de vereeniging van mijneigenaars in het Roergebied besloten hebben, de afspraak volgens welke geen werklieden, die bij de eene mijn ontslagen zijn of ontslag namen, bjj een andere mijn kunnen aangenomen worden, te niet te doen. Dien maatregel hebben de heeren blijkbaar toch niet aangedurfd, maar de andere grieven blijven bestaan, en het ziet er naar uit, alsof een catastrofe niet verre is. In de overtuiging, dat onze lezers even verzot zijn op de hoofdartikelerij van de Nieuwe als wij, deelen we een en ander mede uit een artikel, getiteld „De middeleeuwsche gilden der werklieden", voorkomende in het laatste Zondagsnommer. Er staat I boven we krijgen dus nog meer voor 't zelfde geld. We beginnen bij 't begin Daar is in de vorige eeuw een strijd ontstaan, een strijd tusschen twee machten, die elkaar niet kunnen missen, die elkaar aanvullen moeten, wij bedoelen den strijd tusschen den arbeid en het kapitaal. Hoe is die strijd ontstaan Daar zijn verschillende oorzaken te noemende vooruitgang op het gebied der werktuigkunde, waardoor de meeste handwerken een nieuwen weg hebben ingeslagende wijziging der verhouding tusschen heeren en arbeidersde opeenhooping dei- rijkdommen in de handen van weinigen, en de ve' - arming der menigte het grooter zelfvertrouwen en het vaster samengaan der werklieden; het bederf der zeden. We verzoeken vriendelijk de aandacht voor deze aan duidingen over het ontstaan van den klassenstrijd, daar ze straks van veel gewicht worden. Die strijd, die geweldige strijd, welke de geesten beroert, vraagt om oplossing. Van twee zijden voornamelijk wordt gearbeid om de sociale kwestie op te lossen van den kant der socialisten en van dien der Katholieke Kerk. Van wie zal de oplos sing komen Zal de kwestie in revolutionairen zin beslecht worden of zal het Christendom triomfeeren en vrede en liefde en gerechtigheid brengen, waar nu maar al te vaak verdeeldheid en vijandschap en ongerechtigheid heerschen Ziedaar de groote vraag. Als we de geschiedenis raadplegen, dan zien we dat de Katholieke Kerk voor elke ellende een ge neesmiddel wist aan te wijzendat zij den volke ren ten zegen is geweest en menigwerf eene op het punt van uitbreken staande revolutie heeft bezworen. De geneesmiddelen der Katholieke Kerk voor sociale ellende waren totnogtoe zoek. De kerk heeft steeds met groote liefde de reaktie gediend en iedere hervor ming, welke later in het waarachtig belang der mensch- heid is gebleken, zoo sterk mogelijk tegengewerkt. De enkele vraag, waar de moreele en ekonomische ellende het ergst is, in beslist katholieke of protesLmtsch- gezinde streken, (wij denken voor ons land bijv. aan Brabant en Limburg) logenstraft de bewering van de Nieuwe reeds afdoende. Wel eigenaardig is het de antithese, nu door de Nieuwe aangewezen, te ontdekkendat er slechts van twee zijden (voornamelijk) gearbeid wordt om de sociale kwestie op te lossenvan katholieke en socialistische zijde. Wel een vleiende opmerking voor de coalitie vrienden Dan volgt het eigenlijke van de geschiedeniseen overzicht van het gildewezen der middeleeuwen. Daar van heet 't Dat is bont gesproken. Straks werden als oorzaken van de nieuwe arbeidsverhoudingen genoemd de voor uitgang op het gebied der werktuigkunde, waardoor de meeste handwerken een nieuwen weg hebben ingeslagen; d.w.z. tot de machinale productie-wijze werden omgezet, wat zeker een geheele ommekeer teweeg brachtstraks werd gewezen op de opeenhooping der rijkdommen in handen van weinigen en de verarming der menigte en thans krijgt de Fransche revolutie van alles de schuld. Da's gek. De Fransche revolutie was in geen enkel opzicht een proletarische revolutie; maar zoo ze dat geweest ware, zou ze dan tot doel gehad hebben de productie-wijze tot een machinale te vervormen Zou- ze tot doel gehad hebben de opeenhooping der rijk dommen in handen van weinigen moeielijk te maken en de verarming der menigte te bevorderen? 't Is de vraag, of de redactie van de Nieuwe zélf dit gelooven kan. Of ze zóó dom is, niet te weten dat in die revo lutie het kapitalisme zich baan brak, tot nog toe door de gilden-bepalingen in haar groei belemmerd werd? Want wie hebben belang bij de vrije concurrentie, uit de Fransche revolutie geboren? De kapitalist, die er de winsten van opstrijkt, óf de arbeider, die er steeds de dupe van is? Het artikel eindigt met de troostvolle woorden En die strijd heeft zulke afmetinsen aangenomen, heeft in vele gevallen zulk een weerzinwekkend karakter gekregen, dat van tweeën eenof de revolutie zal zegevieren, óf de beschaafde wereld moet terugkeeren tot de aloude zeden, die Europa groot en gelukkig hebben gemaakt. Niet zonder jaloersheid zal de werkman uit de inrichting van het gildewezen leeren, hoe gelukkig zijn broeder was, tot welk een welstand de gilde- broeder in vroegere daïén gekomen was. Maar die gelukkige dagen kunnen en zullen terugkeeren, als de raadgevingen en lessen der Kerk worden gevolgd, dier Kerk, die de belofte heeft voor dit en het toekomende leven. Terugkeeren tot de oude ZedenD.w.z. we gaan afbreken alle machines op advies der katholieke kerk. D.w.z. we verklaren voor oud-roest onze stoom schepen de spoortreinen worden opgeborgen we gaan weer reizen per trekschuit en omnibus op advies der katholieke kerk. D w.z. we gaan afbreken alle mogelijke broodfabrieken, alcoholfabrieken, enz. enz. enz. Het grootbedrijf moet de wereld uit, en de sociale kwestie is opgelost. 't Is de vraag of de katholieke kerk dit heilzaam recept van De Nieuwe voor haar rekening neemt! Het is eene der gloriën van de Katholieke Kerk het gildewezen te hebben tot stand gebracht. Als eene bezorgde en liefdevolle Moeder voor al hare kinderen, maar vooral voor de armen en zwakken, heeft zij in de Middeleeuwen op wonderbare wijze in de maatschappelijke behoeften voorzien. Door den invloed der Kerk en door hare mede werking was geheel het Christelijk Europa met heerlijk bloeiende ambachtsgilden als overdekt. Waar de Kerk heerschte, bloeiden de gilden, bloeide het godsdienstig leven onder meesters en gezellen, bloeiden de schoonste bloemen van gods vrucht, daar werd voor het geestelijk, maar ook voor het tijdelijk welzijn van den werkman gezorgd. En sedert de opkomst van den derden stand, de de nijvere burgerij, de trouwe poorters der ontlui kende steden, is er geen eeuw geweest, die niet vruchten van het gildewezen heeft geplukt. Enkel de negentiende eeuw was van die vruchten ver stoken. In de eeuw van verlichting en beschaving bij uitnemendheid, gelijk de vorige eeuw zich gaarne betitelde, waren de werklieden van elkander ge- scheideugelijk aan de gevallen bladeren der boomen, die door den wind her- en derwaarts verspreid worden, waren velen vervallen tot een staat van onverdiend ongeluk en ellende. Werkelijk origineel, om het gildewezen een der gloriën van de Katholieke Kerk te gaan noemen. Niet de ekonomische ontwikkeling heeft hier de hand in 't spel gehad neen, de regeling der toenmalige productie wijze heeft de Katholieke Kerk zoo maar eens even uit de lucht getooverd. Om dit alles goed te kunnen begrijpen is meer noodig dan gewoon menschen-verstand. Dit heeft de Nieuwe ten volle, en daarom licht ze ons aldus voor En waardoor dit alles? Wie of wat is de oor zaak van de opheffing der gilden geweest? De historie van het einde der achttiende eeuw geeft het antwoord. Daar brak in 1789 in Frankrijk een revolutie uit, die in haar eerste begin en haar laatste doeleinde, in geheel haar wezen, een op stand was tegen Godeen afbreken, een pogen tot vernietiging van den godsdienst; een revolutie die in haar blinden haat tegen den godsdienst alles wilde vernietigen wat aan den godsdienst zijn ontstaan verschuldigd was. De ambachtsgilden waren haar eerste slachtoffers „De mensch is vrij geboren; weg dus met alle banden!" Ziedaar het wachtwoord. Weg dus met de gilden, die vereeni- gingen van werkliedenweg dus met het onder scheid tusschen meester en gezelweg dus met alle hinderpalen, die de vrije concurrentie in den weg staan. „Wijl de vernietiging van alle soort gilden dus luidt art. 1 der wet-Chapelier, waarbij de gilden vernietigd werden samengesteld uit burgers, tot denzelfden stand of hetzelfde ambacht behoorende, een der grondslagen van de Fransche Grondwet is, is het verboden ze feitelijk te herstellen, onder welk voorwendsel of onder welken vorm het zij." Er is weer een jaar voorbij. Het feest der kinderen is weer in aantocht. Met genoegen denken wij terug aan de vorige jaren, toen bij deze gelegenheid ook een feest werd gegeven in „Constantia" voor onze kinderen. Nog zien wij in onze gedachte de vroolijke gezichtjes der feestvierende kleinen. Wij allen waren er van over tuigd, dat de kindertjes het recht naar hun zin hadden, en dat dit feest geen jaar meer mag worden overgeslagen. De afd. Schiedam der S. D. A. P. zal dan ook dit jaar weer een kinderfeest organiseeren. Een commissie is reeds druk bezig de noodige gelden bijeen te zamelen. In afwijking van de vorige jaren, zal dit feest echter alleen toegankelijk zijn voor kinderen van Partij genooten. Waarom niet van geestverwanten? Als men even nadenkt zal men het antwoord op deze vraag spoedig gevonden hebben. 't Was kollossaal te zien hoeveel z. g. n. geestver wanten wij bij zoo'n gelegenheid hadden. Menschen, die anders niets van het vrooie gebroedwillen weten, die zich met niets anders verdienstelijkmaken als met alles wat van dezen kant komt te negeeren, en eens af en toe flink op ons schelden, die menschen waren bij zoo'n gelegenheid geesivenvant 't Is waar, er zijn veel werkelijke uitstekende geest verwanten, maar waar is de grens? Wij moesten dus kiezen, óf alle kinderen toelaten, óf alleen kinderen van partijgenooten. Dit laatste is het beste gevonden. Niet omdat wij het den anderen kindereu niet gunnen, o neen. Maar feit is dat het geld hoofd zakelijk komt van partijgenooten, en gaat het dus ook niet, om hun kinderen te kort te doen voor menschen die niets voor dit. feest over hebben, en alleen de goede eigenschap? bezitten op ons te schelden. Ziehier de rede, van dit besluit. En nu iets over het feest. Partijgenooten, die een of meer kinderen naar het St. Nicolaasfeest willen zenden, worden verzocht, de namenvoluitwoonplaats, ouderdom en geslacht, (meisje of jongen) schriftelijk op te geven bjj een der commissieleden die met een lijst ter inteekening komt, vóór Zondag 3 December. Welke dag en welk uur "het feest zal plaats hebben wordt bekend gemaakt in De Moker van Zaterdag 2 Dec. Alleen kinderen van 8 tot en met 12 jaar hebben recht dit feest mee te maken. Voor elk kind zal een kaart (bewijs van toegang) worden uitgereikt. Zonder zoo'n kaart wordt beslist geen kind toegelaten. Men zo* ge er dus voor dat men voor elk kind een kaart heeft. In het volgend nummer kan men ook zien waar en wanneer de kaarten verkrijgbaar zijn. De Commissie. De model-fabriek van Smnlders. De Schiedamsche correspondent, van De Metaalbe werker schrijft Sinds eenige maanden hebben de Schiedammers het

De Moker | 1905 | | pagina 2