OPENBARE VERGADERING Onder Zwart refiime, OPROEP VAN GAPON BOEKEN AAN HET RUSSISCHE VOLK. H, A. WAKKER's BoeMel, ROTTERDAM - Botersloot 52. !1 12 Karitatnurteetenmgen in kleuren, Het Evangelie der Sociaal-Democratie Belleyoysstraat L H. W.-Kruistade Rotterdam. De Centrale Arbeiders-Verzekering en Deposito-Bank Vrijz. Dein. Ver. „Schiedam". DDHDERMG 3D HBVEHBER i. 6. Mr. S. J. L. van Saltan, Mej. H. v. Dijke-v. Brandwijk. LEZERSf Steunt hen die ons steunen Doet uw inkoopen bij onze adverteerders Sluit uw verzekering bij A. WINTERBERG, Oosterstraat 54, Schiedam Pootstraat 103°, Delft. en dat het administratiefnog maar gescheiden is. Bij deze opmerking kon men waarnemen, dat de heer de Bordes tevens burgervader dier gemeente een extra trekje aan z'n sigarette deed, en veelbeteeke- nend keek naar den heer de Witte. Wat hij hierbij dacht weet ik niet, maar wat ik dacht dat was, „ocb kwam die goeie tijd nog eens" men kreeg dan ook in onzen „raad" nog eens te zien, dat goedige, gemoedelijke en bijua alles maar goedvindende type vau die tevreden landbouwers. De heer de Witte eindigde z'n voorloopige algemeene beschouwing met te constateeren. dat er bij geen enkele zaak ook maar eenige voortvarendheid te bespeuren was, alleen wel, toen men de Koningin bij haar doortocht per spoor wilde verzoeken, aan 't station alhier drie minuten te willen stilstaan met haar trein. De heer van Dusseldorp, gat in een mooi gestyleerd betoog aan, hoe men was gekomen in het stadium van nu, noemde begrootingsctifers van 10 jaren geleden ea van nu, wees op verschillende oorzaken, maar geloofde, dat de malaise van nu, zal gevolgd worden door een meer gunstig tijdperk, waarbij hij vooral wees op de onvoldoende toestand der Scheveningsche haven, en dan ook verwachtte, dat dientengevolge onze nieuwe havens weldra tot haar volle bestemming zouden komen in 't financieel belang onzer gemeente. Waar hij ook de aandacht op vestigde, dat waren de z. g. n. „forencen" of anders gezegd menschen, die hier hun zaken hebben dus hier hun geld verdienen, in een andere gemeente woonachtig waren en aldaar hun geld verteeren. Deze forencen, van wien men 'sjaar- lijksch niet meer inkomsten-belasting kon heffen d n voor 4 maanden waren ook de oorzaak van mindere ontvangsten dan wanneer zij hier woonden. Dit te verbeteren, hierop wist men nog geen raad maar wij weten er wèl raad op, ja zelfs een zeer radi caal middeltje en dat is „Belast de uitwonende eigenaars voor een vól jaar, dan kunneu ze wat ons betreft gaan wonen op de liaan De heer Hoogendijk, besprekende de niet te vermij den plannen voor verhoogde inkomsten, wees op een in Keulen ingevoerd stelsel, om bij eventueele overdracht van eigendommen der bewoners, de waardeve meerde ring dier eigendommen te belasten, beval dit stelsel aan, en noodigde B. en W. uit, daarna een desbetreffend onderzoek in te stellen. De lieer de Witte maakte hierbij van de gelegenheid gebruik om erop te wijzen, dat dit geheel paste in het kader van ons demokratisch ertpachtstelsel met herziening der Canon juist óm die waardevermeer dering De heer Hoogendijk stelt aldus voor dat B. en W. hiernaar een onderzoek zullen instellen, dit voorstel wordt met meerderheid aangenomen. Na nog enkele op en aanmerkingen der leden, en beantwoording van B. en W. en het a la minute be noemen van een onderwijzer, werd deze middagzittiug (als eerste bedrijf) gesloten, gingen wij naar huis om te dïneeren! met den opdracht weer om 7 uur present te zijn. „Avondvoorstelling1." Allen present, behalve de heer Pieter van Gelderen. Allereerst komt aan de orde een voorstel van B. en W., voorheen ingediend door de lieer de Witte, om op het Raadhuis in te richten een studiekamer speciaal voor de Raadsleden om aldaar vrij en ongehinderd inzage en studie te nemen van stukken en documenten inzake het Gemeentebeheer. De post hiervoor uitgetrokken bedroeg f 250.on dervond van sommige leden bestrijdiug, wat evenwel niet verhinderde dat het voorstel er door kwam, de leden aldus gelegenheid krijgen voor studie, iets wat voor enkelen hoognoodig is! Aan de beurt kwam nu een post van f145 onder de benaming van schrijlioonen. De bedoeling hiermee was, om aan den Gemeenteontvanger te verstrekken een vergoeding van dit bedrag, om daarvoor aan te schaf fen eenige hulp voor admiuistatief werk op z'n kantoor. De heer De Witte noemde dit een verkapte salaris- verhoogiug, wees erop, dat door de thans geringe uitgifte van erfpachtgrond en de mindere ontvangsten aan havengelden de werkzaamheden des „O tvangers" niet vermeerderd doch veeleer verminderd zijn, dat vorige ontvangers die het zeer zeker drukker had den, dat zij zelf zorgden voor de richtige afwerking dier zaken, en hij op die gronden zou tegenstemmen. De heer L. van Gelderen, wjjst op de ellendige toe stand aan de halte Schiedamsche dijk, en vraagt B. en W. of zij daaraan niets doen kunnen. Men komt zoo zei hij vanaf de goed verlichte Schiedamsche weg, en opeens ontwaart men bij het z.g.u. „spoorhuisje" een toestand van twee eeuwen terug n.l. verlichting met -petroleumlampjesOngelukken zullen daarvan het gevolg zijn, (ze zijn al reeds gebeurd) moet dit langer zoo blijven De Burgervader zeide dat hierop aan de spoorweg directie reeds gewezen is, de heer de Bordes zeide meê te kunnen deelen dat aldaar spoedig een station zal gebouwd worden met goede verlichting, wat natuur lijk alles mooi en goed is voor de toekomst maar, en dit zijn mijn opmerkingen waaraan wij nu niets hebben, aldus hopen, dat bij de nalatigheid door de spoorwegdirectie, van Gemeentewege zal voorzien wor den in goede verlichting. De heer de Witte wijst nog op de verlichting van „'t Hof," herinnert aan een vroeger genomen besluit, en vraagt hoe het daarmee staat. De voorzitter zegt dat door deskundigen een begrooting is gemaakt doch dat de kosten daarvan te hoog zullen zijn evenredig aan het resultaat. De heer Vesteeve beweert, dat, wil men door mid del daarvan de publieke onzedelijkheid weren, men dan al de wandelwegen rondom Ylaardingen wel zou mogen verlichten, het kwaad zoo zei hij, wordt niet weg genomen maar verplaatst. De heer de Witte meende toch te moeten aandringen hierop, ten eerste zal het de beweerde onzedelijkheid op ,'t Hof" beperken, en ten andere zal het publiek bij muziekuitvoeringen van „Flardinga" juist van deze verlichte wandelplaats kuunen profiteeren. Het voorstel de Witte in stemming gebracht werd verworpen. Bij de post schoeisel en kleeding voor de politie, vroeg de heer de Witte ot deze post niet te hoog was opgevoerd. Ik ben voorstander zoo zei hij, van flinke en wa me kleeding en schoe sel voor hen. maar waar het mij bij onderzoek is gebleken, dat bij de militie wordt uitgetrokken voor een onderofficier f 50 voor schoeisel, bovenkleediug eu onderkleeding, en voor een gewoon soldaat voor hetzelve f 40, daar komt het mij voordat f 100 voor een politieman voor dit doel te hoog is, en vraagt aan B. en W. of hier zonder schade voor betrokkenen niet bezuinigd kan worden. De voorzitter verklaard dat verschil hierdoor, dat bij „militie," de hoeveelheid, dus de inkoop veel grooter, dus als vanzelf voordeeliger is, wat den heer Hoogen dijk deed zeggen, dat hierdoor wel verschil kan ont staan, maar dat dit verschil toch al te groot is. De voorzitter zeide een onderzoek in te zullen stellen of een doeltreffende bezuiniging hierop mogelijk is. Hierna kregen wij een voorstel van B. en W. om den post toelage aan den gezondheidscommissie te verhoogen. Hierbij kregen wij te hooren de heer den Bordes. Deze heer deed zich kennen als een goed, krachtig en flink geargumenteerd redenaar. Hij is een frisch en krachtig figuur, waarvan we te oordeelen naar dezen inzet nog mooie momenten kunuen beleven. Het liep vooral over het woningonderzoek door genoemde commissie, het bleek hierbij, dat zij daarvoor assistentie noodig hadden, de één wilde aan die commissie hiervoor toe voegen een stadsopzichter, omdat, zooals men beweerde, voor die heeren er nu toch weinig werk is, weer een ander stelde voor de bevolkingsagent van f 600. per jaar te laten assisteeren, maar het slot was, de verhooging kwam er door. Het was alweer de heer de Witte die vroeg hoe het stond met een door hem voorheen aanhangig gemaakt voorstel tot oprichting van een abatoir. B. en W. zeiden hiernaar onderzocht te hebben, doch uit het resul taat daarvan bleek het den heer de Witte, dat dit onder zoek al zeer vaag en onvoldoende geweest was. B. en W. vooral wethouder Verstee ve meenden, dat de vleeschkeuring hier in goede handen was, vertelde, dat hier per jaar gemiddeld 700 runderen werden geslacht, doch vergat, zooals de* heer de Witte leuk opmerkte, eens op te noemen het aantal varkens, kalveren, paar den, enz., wat bij elkaar met die runderen uitmaakte het respectabele getal v n 2500 stuks. De heer de Witte verdedigde vooral de keuring van het vee in levenden staat, en daarna wanneer het ge slacht is. De heer Hoogendijk stond aan z'n zijde, ver telde o. a., dat bij een zeker abatoir vleesch (voor veevoeding) te koop werd aangeboden voor 5 ct. per kilo, dat dit vleesch reeds gekeurd was door keur meesters buiten een abatoir, bij die inrichting her keurd was, dat zich daarin bevond tuberculose in erge mate, en alleen door stooming enkel nog maar bruik baar was voor dierenvoeding. Het resultaat van dit alles wasdat B. en W. een nader onderzoek zullen instellen. Het was door dit alles 11 uur geworden, wij mochten daarom naar huis, alweer met de opdracht den volgenden avond ten 7 ure opnieuw te verschijnen. Dit is dan ook geschied, door omstandigheden is men toen nóg niet klaar gekomen, is daaraan gelast een raiddagzitting, den volgenden namiddag ten 2 uren dat is dus Donderdag, en om al dat verdere zakelijk te behandelen, geven wij in het volgend nummer de uitslag daarvan weer. Wat mij en ook zeker anderen getroffen heeft in de behandeling van zooveel, dat wij er een boekdeel mede zouden kuunen vullen, dat is althans tot dusver dat de onderlinge toon, in tegenstelling met het vorige jaar, goed geweest is, dat men blijkbaar niet zoozeer meer als voorheen gaat vragen van wié het voorstel komt, maar dat men en zoo behoort het ook vraagt, wat behelst het voorstel. Hopen wij bij de hieropvolgeude behandelingen hetzelfde te kunnen con- stateeren. X. Rectificatie. De vorige week stond in mijn artikeltje „niet humaan", moest zijn „niet humaner Steunpenning Schiedam. Van eenige geestverwanten f 1. des avonds te 8 uur, in HET VOLKSHUIS. Spreker: Lid v/d Gemeenteraad van R'dam. Onderwerp: Toegang vrij. Debat gewensclit. ALBERT HAHN. Prijs slechts 60 cent, in omslag. Uitgave: II A. WAKKER Co., ROTTERDAM. Adverteert in „De Moker". JOZ. DIETZGEN. A 45 bladz. Prijs: i s cm". v Uitgave: H A. WAKKER A Co. ROTTERDAM. Een gewichtig historisch document Aan de arbeiders en aan de boeren ten gunste van het Joodsche volk. Uitgave van PRIJS H. A. WAKKER Co., Rotterdam. J.Q Cent. Bij eiken BOEKVERKOOPER verkrijgbaar. Ruime sorteering. Groote voorraad. Spoedige levering. Gediplomeerd desk. voor Vrouwen. (Medewerkster van dea N.-Malth. Bond) Spreektijd van 2—9 uur. Minvermogenden Woensdag en Vrijdag. Dinsdag van 's mor gens 10's avonds 7 uur -:- -:- -:- Geeft 55 der netto winst aan de arbeidersbeweging. Vertegenwoordiger voor SCHIEDAM, DEEFT en omstreken:

De Moker | 1905 | | pagina 4