JEEÏ Uit het Parlement. sluiters lief zal zijn, want in den loop dezer week is door v. d. Bijlaard met nog eenige tegenstanders der „directe actie," een vereeniging van metselaars en opper lieden opgericht die zal pogen de inzichten der moderne vakbeweging ingang te doen vinden onder de vakgenooten. Nog eens woorden en daden. En nu een staaltje van den anderen kant. Men weet hoe de burgerlijke kranten steeds schrijven en de bur gerlijke sprekers in en buiten het parlement het luide verkondigen dat de klassenstrijd slechts een uitvindsel is der socialisten en door hen wordt aangestookt ten bate hunner beweging. De socialistische raddraaiers worden dan gesteld tegenover de goedgezinde arbeiders, die slechts uit onnoozelbeid hen volgen, terwijl zij toch één belang hebben met de patroons. Het is maar jammer voor die brave klanten, dat de feiten zoo gansch anders leeren. Te Amsterdam staakten namelijk dezer dagen een twintigtal zetters der drukkers firma Ipenbuur en van Selman. Zij wilde na herhaaldelijk soebatten het schande lijk lage loon verhoogd zien tot f 14 in de week met een arbeidsdag van 9 uren. De patroons weigerden, natuurlijk, zou men haast willen zeggen, en de arbeiders legden het werk neer. Toen hun het nog verschuldigde loon werd uitbe taald, werd hen tevens een briet uitgereikt die wij geheel overdrukken omdat het een onvergankelijk monument is voor de ongehoorde wreedheid waarmee de patroonklasse optreedt als het er om gaat arbeiders die zeer billijke eischen stellen neer te slaan. Het klasse-stuk luidt: „Hiermede berichten wij u dat gij tenzij gij Dinsdag a. s. wederom te werkt komt, uit onzen dienst zijt ontslagen, en deelen wij u verder mee, dat volgens besluit van den Nederlandschen Drukkers- bond, afdeeling Amsterdam, de namen dergenen die niet aan dezen oproep gehoor geven, zullen worden mede gedeeld aan alle drukkerspatroons in Amsterdam, e 11 dat de leden zich verbinden gedurende een jaar geender werklieden, diebl ij ven staken, in hun dienst te nemen." Onderwerpen ot doodhongeren, zoo luidt het parool der moderne struikroovers. Arbeiders, onthoudt het! De Staatsbegrootlng. We eindigden de vorige week met de toezegging nog op enkele punten van de behandeling der Indische be grooting terug te komen. Maar boe gaarne we dat ook zouden doen, ook daaraan het klassekarakter van'onze volksvertegenwooidiging aan te toonen, we moeten er van afzien. Met groote haast heeft de Kamer zich door de Indische begrooting heengewerkt. Reeds Vrijdag der vorige week begonnen de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting en als wij nu nog wilde terug komen op de Indische begrooting. zouden we aan het sedert verhandelde niet voldoende aandacht kunnen wijden. Een weekoverzicht kan nu eenmaal de beraad slagingen in de Kamer niet op den voet volgen. We kunnen slechts bier en daar een greep doen. Wie be- geerig is naar meer bijzonderheden verwijzen we naar het uitstekende en uitvoerige verslag dat Het Volk, het dagblad onzer partij, dagelijks geeft. Dus nu de algemeene beschouwingen. De heer v. Vlijmen hield een lijkrede op het overleden ministerie en zooals bij zulke gelegenhedon gebruikelijk is: van de dooien niets dan gond Zou men hem kunnen gelooven. dan was h-t brave ministerie-Kuyper eigenlijk slachtoffer geworden van lage kuiperijen. De heer Heemskerk: Eerst nog wat Kuypeiiaansch- hooghartige opsnijderij over de voortreffelijkheid van het afgetreden ministerie, dan een kritiek op het huidige. Maar komende tot de kernwat zullen de anti-revolutio nairen tegenover dit ministe'ie doen? was ook hij heen. blanco troef. Alles is niet veel wijzer geworden over 't geen van die zijde te wachten is, dan dit, dat als de regeering maar de gevoeligheden der kevkelijken wat ontziet en vooral niet komt aan kwesties, die in de laatste jaren veel gerucht hebbeu gemaakt, de heeren voor overleg vatbaar zijn. Wel werd er nog even mee geschermd, dat de rechte-zijde aaneengesloten zal blijven, maa- 't was niet duidelijk waartoe dat zal moeten dienen, tenzij om als ze de kans ziet weer een soort min'sterie-Kuyper in 't leven te roepen, welke kans de heeren ondertusschen niet zoo heel gauw zullen zien. omdat zooals Troelstra later terecht opmerkte, d;e ondervinding met zoo'11 onder neming opgedaan ook voor de klerikale vrienden niet onverdeeld aangenaam was. Even blanco was de heer Tydemau, die namens de oud- of manifestliberalen sprak. Ook bjj s'ikt dit ministerie wei niet gaarne, vooral, omdat hij bang is dat het rood zal z'jn, maar met een zuur gezicht berust hij toch, omdat hij geen kans ziet z'jn lieveMngsidée een regeering van ke kelijke en onkerkelijke konserva- tieven, te verwezenlijken. Tegen dit vage gedoe der mannen van rechts en links steekt frisch at de houding der sociaal-democraten, die, bij monde van Troelstra hun houding zeer scherp uiteen zetten. Zijn rede is belangrjjk genoeg om hem hier uitvoerig weer te geven. Zijn breed-opgezette ontwikkelde redevoering bestond uit drie deelen. Allereerst werd door hem aangetoond wat Kuyper ten val bracht en waarom een speciaal- christelijke regeering het in ons land niet kan uit houden, dan toonde hij aan, dat deze regeering het bewijs levert van de onmacht der vrijzinnigen om een krachtig bewind te voeren en ten slotte schetste hij ons standpunt, dat gelijk is tegenover christelijk of onchristelijke regeering, die wij niet beoordeelen naar leuzen, maar naar daden. Tegenover het scbooue beeld dat de heer v. Vlijmen van Kuypers's ministerie maakte gaf Troelstra een ander. Hij vergeleek hem met Filips II van Spanje van wie een groot Frausch schrijfster zeide: „wantrouwend, onrustig, uittartend, onverzoenlijk, had hij wel het geloof maar een geloof zonder liefde en zonder licht, een geloof vervalscht door de hartstochten, en de haat van een politiek, die zich vereenzelvigde met den godsdienst." Dr. Kuyper's standpunt kwam hierop neer: de anti christelijke wereldmacht (dat zijn dan allen die zich niet met woorden beroepen op de Bijbel) zal in de volheid der tijden worden verdaan door den Christus met den adem zijns monds. En de gebeurtenissen werden zelfs zoo uitgelegd, V' rdraaid en verwrongen, dat ze aanpasten aan dat standpunt en dingen die voor de regeering onaange naam waren werden voorgesteld als een aanslag op de goddelijkheid van 't gezag. De daeen van April 1903 leverden daarvan wel het sterkste bewijs. De antithese, onwaar als ze was, werd door de feiten in den boezem der coalitie geloochend. Kuyper zelf zei in zijn Stone- reden dat hij wilde ingaan tegen den geest des tljds. Die reactie kenmerkte zijn regeering en was mede oorzaak van zijn val. Nu de koalitie feitelijk opgelost is kunnen de demo cratische en konservatLve elementen, die in den bond smoorden, zich weer zelfstandig ontwikkelen. Wat nu de nieuwe regeering betreft zij heeft geen meerderheid, zoomin als de rechterzijde. Dat toont de onmacht, de futloosheid der bourgeoisie over haar geheel. Die sp-eekt het sterkst in haar blanco-artikel maar ook in de geheele taktiek van deze regeering. Flink hier of daarvoor uitkomen kan ze niet. Dat kan enkele groepen tegen haar in 't harnas jagen en dan valt ze. Het christelijk regeeïkasteel is afgebroken. Maar wat er voor in de plaats kwam is revolutiebouw. Het kan alleen bewoond worden door kalme, harts- tochtlooze lieden, die politiek zoo slap zijn, dat ze de moeite van 't aanvallen niet waard zijn en die in plaats van voor een beginsel te strijden, met iedereen goede vrienden trachten te blijven. Troelstra constateerde nadrukkelijk dat de sociaal-democraten voor deze regeering niet de minste verantwoordelijkheid aan- aarden. Wij staan tegenover haar als oppositie Wil ze dingen doen die passen in den strijd voor ons doel, dan kan ze op ons rekenen, maar ze moet niet denken, dat we door dik en dun met haar meegaan, zoo min als de klerikale behoeven te denken, dat we ons zoo tegen deze regeering zullen laten opstoken, dat we de christelijke koalitie weer op 't kussen zouden helpen. Men behoeft niet bang te zijn dat wij ons als Talma en van Vliet laten muilbanden noch door de een noch door den ander. Spr. herinnert aan het oude program der Lib. Unie, dat streefde naar een rechtvaardiger verdeeling der maatschappelijke goederen. Hij betoogt, hoe minstens twee derden van het volk moet leven van minder dan 113 per week, een bedrag beneden menschelijk peil. Dit is alleen houdbaar zoolang het volk daarin be rust, en kan als natuurlijk feit alleen worden aanvaard door wie voor de arbeiders veel minder noodig acht dan voor de rest der bevolking. Dat doen zelfs hoofden van modelfabrieken. De gist- en spiritusfabriek te Delft eischt voo'- den werkman als maximum een loon, in overeenstemming met de bescheiden eischen van een niet ovei'talrijk gezin. Het gemiddeld loon bij de rijkswerken is 152OV2 ct. per uur. Verreweg de meeste arbeiders worden slechter betaald. Eenige honderden millionairs, eenige tienduizenden welgestelden, eenige honderdduizenden met een voldoend inkomen, eenige millioenen beneden peil, en nog eenige honderdduizenden paupers, ziedaar het beeld van de klassen in onze maatschappij, dat zich weerspiegelt in de ambtenaarswereld, waar eenige wei nigen meer dan f 10.000 salaris hebben, terwijl zeer velen t 400 ot minder krijgen, en nooit boven f 1000 komen. En de slechts betaalden verrichten den meest levensgevaarlijken of geestdoodenden arbeid; zij staan onder voortdurend toezicht van chefs, die niets door de vingers ziengroote onderdanigheid wordt van hen ge- eischt, willekeur jegens hen is niet uitgesloten. Boven een zeker peil zijn examens en titels de voor waarde, om beter bezoldigde betrekkingen te krijgen. Hoe noodig en ook vo r ambtenaren organisatie is, en opkomen voor hun belangen, blijkt uit den toestand der onderoificieren, die door vrees om zich onaangenaam te maken bij hun meerderen achter bleven bij de beamb ten van post en de belastingen. Ook daar de treurigste verhouding in loon. De regeering acht de vraag, om op den duur de ambtenaarstractementen boven f 3000 te verminderen en die beneden f 2000 te verhoogen, het antwoord niet waard Maar wel verbaart zij, dat in den eersten tijd alleen in bijzondere gevallen tot lotsverbetering van ambtenaren zal worden overgegaan; en zij vraagt voor die houding den steun der Kamer. 1.72000 personen wonen in 300.000 éénkamerwoningende helft dier kamers zijn door 4, de anderen door 5, 6, 7 en meer personen bewoond. De woningwet heeft totnogtoe slechts een zeer pover resultaat geleverd. Zoolang de vermo genstoestand niet verbetert, zullen gezondheids- en woningtoestand slecht blijven. Nog erger is de onzekerheid van bestaan, waartoe de arbeidersklasse is gedoemd. De faillissementen tref fen ook de ondernemers en houden opruiming in het Kleinbed ijf. Maar het bestaan van den arbeider hangt bovendien af van de willekeur van werkgevers en meesterknechts. Uit het rapport over arbeidsverhoudingen der Soc. Dem. Studieclub toont spr. aan, hoe niet alleen het groote getal losse arbeiders elk oogenblik blootstaat aan verlies van werk en brood, maar allerlei groepen vaste arbeiders evenzeer. Werkloosheid is in sommige vakken regel. Meent dc/e regeering, daaraan iets te kannen ver anderen; bijv. door verzekering tegen werkloosheid? Och zelfs het ouderdomspensioen moet wachten tot het geld disponibel is, en er is niet de minste zekerheid, dat er geld disponibel zal worden gesteld. De arbeidsduur. 43 pCt. der industrie-arbeiders werkt langer aan 11 uur, soms veel langer 13 a 14V2 uur, 17 uur als de brandersknechts van Schiedam,onder de voorbeelden noemt spreker ook de arbeiders in de margarinefabriekeu te Rotterdam die 11, 12, 13, 14, 15 tot 16uur werken; de melkontvangers 103 uur per week! En de arbeides in de huisindustrie werken nog langer! De arbeidswet van Dr. Kuyper is ingetrokken. De regeering belooft, dat de onderdeelen afzonderlijk zullen werden geregeld, maar Heemskerk heeft volkomen juist geeischt, dat thans de onderdeelen moeten kunnen worden genoemd, die in bewerking zijn. Het materiaal is bijeen. De zaak is ui gent. De Nederl. arbeiders zijn nogal kalm. Ze kunnen lang wachten. Maar men niake niet den indruk dat er een spel met hen is gespeeld. Het ont- werp-Lely kwam te laat, de arbeidswet-Kuyper te laat. Zal deze regeering weer de zaak op de lange baan laten gaan? Dan heeft men 12 jaar de nederlandsche arbeiders voor den gek gehouden. Van tiranie door boete en ontslag deelt spr. erge- lijke staaltjes mede, 0. a. in de fabriek van v. d. Bergh Ltd. te Rotterdam. Onrechtvaardig ontslag wordt ook door het arbeids contract niet voorkomen. Het uiten van een eigen mee ning tegenover den patroon, het niet beleefd gro: ten van het bestuur eener coöperatie zijn redenen van ontslag. Bij Gebr. Stork te Hengelo wordt den werk man die vóór zijn 23ste jaar trouwt tot dien leeftijd geschorst. Het ergst is aanranding van het vereenigings- recht door ontslag; ook daarvan geeft spreker een aantal voorbeelden. In wet en grondwet concludeert hij zijn wel sllerlei vrijheden uitgesproken, deekonomische toestand maakt aldat papier tot leugen. Het Arbeidscontract moet den ekom-misch zwakken arbeider te hulp komen tegen de overmacht van den patroon. Maar de vak organisatie, de staking, het beste middel dat de arbeider- heeft, wordt aan banden gelegd door den opzeggings termijn en het staangeld in het aanhangige wetsontwerp. Namens de geheele soc. -dem.Kamerfrac- t i e verklaart spreker, dat indien dit niet veranderd wordt, zij baar steun aan het ontwerp moet onthouden. Een ontwerp dat den arbeider een geschreven recht geeft, maar zijn ekonomische kracht verzwakt, is v or ons onaannemelijk. Wat er aan kinderbescherming bestaat, is een hoon. Uitvoerig toont spreker dit aan. En de kinderarbeid is in 9 jaar tijds met 50 pCt. toegenomenEn bijna de helft der kinderen in de fabrieken moet langer dan 10 uur arbeiden Wilt gij, regeering, den leerplichtigen leeftijd tot 11 jaar verhoogen? Of zijt gij even zwak tegen kapita listische bezwaren als Dr. Kuyper, die om de textiel fabrikanten den 10-urigen arbeidsdag prijs gaf? Sedert in '98 het rapport der staatscommissie ver scheen, is de ellende van den ouden arbeider niet meer te loochenen. De regeering zegt: als er geld is, zal er pensioen komen. Maar zal de regeering zorgen dat er geld komt? Voor u is het belangrijk hier vier jaar te zitten, maar voor de groote massa van het Nederlandsche volk is dat niet belangrijk, als ook gij de slapheid, de zwakheid, het gevoel voor verantwoor delijkheid voor misstanden hebt van vorige ministeries. De oude arbeider, die met bevende hand zijn stembiljet in de bus wierp als inzet voor zijn pensioen, heeft aan uw geknutsel nietsEn bij de verkiezingen hebt gij politieke winst geslagen uit het pensioen van den ouden arbeider Gij hebt Kuyper aangevallen omdat het niet deugde, en gij hebt daardoor stemmen gekregen. Zult gij in het gevoel van onverantwoordelijkheid vol harden De regeering wilde den arbeider zelf zijn pensioen laten betalen wij willen het in ons land van weinig industrie, door den staat, die ook het renteniers- en het koloniaal kapitaal weet te vinden. De arbeider heeft al te betalen voor zijn ontwikkeling, voor de strijdmiddelen zijner klasse; spaardwang maakt hem nog onvrijer dan hij is. Op het gebied van h e t r e c h t s w e z e n dekken de eischen van het ekonomisch leven zich in geen enkel opzicht met het tegenwoordig eigendomsrecht. De goederen worden niet verdeeld onder de burgers die den arbeid verrichten naar hunne behoeften. Terwijl de staat aan den eenen kant alle gezag aan zich trekt, door rechtspraak, bestuur, lea:er enz., is in het private leven de macht van den eenen mensck over deu ander bijna onbeperkt. En waar zij wordt beperkt zorgen de rechters nog voor humane vonnissen. De verslagen van de inspecteurs van den arbeid spreken van 2769 vonnissen in één jaarde hoogste straf was f 100.— boetedie werd éénmaal opgelegd 122 maal werd er gestraft met f 10.— of meer en in de overige gevallen bleef de boete beneden f 10 Maar van 7215 jachtdelicten werden 427 met hechtenis gestraft; en een jonge» die over een hek klom en 2 eieren stal uit een kippenhok, kreeg 3 maanden gevan genis! Is de diefstal van den patroon aan de arbeids- -i-Min firry»

De Moker | 1905 | | pagina 2