Bloempjes uit den Baad. Uit het Buitenland. beweging ontstaan, gericht tegen dat exploiteerende kapitalisme en tegen die exploiteerende burgerregeering En de nieuwe burgemeester Zal hij deze ontwikkeling van Schiedam begrijpen gevoelen Zal hij die helpen bevorderen of tegenwerken? Toen onze afdeeling den minister van binnenlandsche zaken vroeg om een burgemeester, die de sociaal- economische kwesties van dezen tijd door en door kent, gaf zij blijk te beseffen, dat een gezond, maatschappelijk en economisch goedbegrepen, regeeringsbeleid voor Schiedam hoog noodig is, en dat een flinke burgemeester daaraan verbazend veel kan doen. Of de minister en zijn raadgevers dit zullen inzien, is een andere vraag. Maar zeker is het, dat de vrijzinnig-demokraat evengoed als de vrij-antirevolutionair of wie anders verder oog in aanmerking moge komen met Schiedam mede zal blijven vervallen en voor onze stad niets van eenige beteekenis zal kunnen uitrichten, indien hij geen rekening houdt met de economische ontwikkeling, die Schiedam nu bezig is door te maken. De bewoners zeiven intusschen merken van dat alles niet veel. Hun gemeentelijk leven is weinig veranderd. En of nu burgemeester Versteeg met wethouder Jansen aan het hoofd van het gemeentebestuur staat of loco-burge meester Visser met wethouder Lagerwey, dat is hun feitelijk vrijwel onverschillig. Het jaar 1905 was voor hen niet beter en niet slechter dan 1904. Het is in Schiedam nog steeds het oude liedjesteeds verder wegzakkend in den afgrond van verval, waarin het voortdurend duisterder en somberder wordt. Daar moet eerst niets meer over zijn van dat oude vervallende, voordat er betere tijden komen kunnen. Daar moet eerst een periode van nog grootere arbeids- exploitatie komen voordat een beter gemeentelijk leven mogelijk is. Maar dan zullen ook te Schiedam nieuwe toestanden ontstaan door het proletariaat. Dat is het nieuwe dat wij, sociaal-demokraten, in de verte van een donkere toekomst duidelijk waarnemen en voorgevoelen. Ons werk is die toekomst te helpen naderen, dat nieuwe leven te helpen ontwikkelen. De zekerheid van die toekomst drijft ons steeds moedig en opgewekt voort. Schiedam, 22 Dec. 16 waren er op 't appèl; de h.h. van der Poel, Ben der, Beukers, P. Jansen en Ris mankeerden. 't Liet zich ook aanzien, dat 't een zittinkje wezen zou, zooals we vroeger zoo gewend waren, zoo kalmjes, zoo rustigjes, dat men als vroedmensch daarheen kuiert als men heelemeal niets anders weet te verzinnen, louter met het doel eens gezellig over koetjes en kalfjes te gaan babbelen. De agenda speelt daarbij de hoofdrol en doet dus tevens dienst als de naald van een barometer. En als-'t ie op „rustig weer" staat, nou dan blijf je als gewoon vroedman al eens gauw bij moeder de vrouw plakken. Of zoekt z'n bezigheid elders. Maar de papieren weerwijzer bleek ditmaal ten hoogste onbetrouwbaar. D'r is in de gauwigheid nog 'n stevig buitje gevallen. Dat was gemeen van die agenda, om zóó haar plicht te verzakenJawel, maar dat is d'r duur komen te staan. Zooals men straks zienzal. Majoor Visser speelt nog altijd, bij gebrek aan een heuschen, voor loco-burgemeester. Een baas van een kerel voor zoo'n funktie wat althans postuur betreft. Als nu zaken-kennis daaraan geëvenaard wareEn het zware geluid zich wat vlotter liet hooren. Non, enfin, 't is maar loco. Een paskwil. De voorzitter deelt mede, dat de notulen van de vergadering van 28 November nog niet gereed zijn ge komen en stelt voor de goedkeuring aan te houden. Op zichzelf een zeer onnoozel feit, zou men zeggen. Maar jawel, daar gaan de heeren aan 't muggenziften. De heer v. d. Schalk wil weten waarom de notulen niet klaar zijn. Lastige kerel, met je lastige vraag help je loco in een lastig parket. Nou, hij zal 't zeggen. En we hooren dan verhalen met een naïviteit die verbazen doet, dat men voor het opmaken der notulen heeft moeten wachten op het gedrukte verslag, omdat niet de gemeente-secretaris die in de vergaderingen tegenwoor dig en verantwoordelijk is, maar de heer de Vringer, een commies ter secretarie, die de vergade ringen nimmer b ij woont, de notulen opmaakt En deze ambtenaar heeft 't wat druk gehad. Dusmen legt en heeft steeds den raad voorgelegd een afkooksel van het gedrukte verslag, waar verschil lende handelingen en besprekingen niet in vermeld worden, om welke redenen dan ook. En dan pakt men op dat afkooksel het etiket der officiëele bescheiden en noemt het „notulen." Sinds hoe lang' speelt men dit spel reeds Sinds hoe lang heeft men den raad voor den gek gehouden De h. h. Gouka en Smit maken op deze bedriege- lijke methode aanmerking loco belooft een en ander in het college van B. en W. ter sprake te zullen brengen en afgeloopen is 't. Nog meer grappen. De heer Gouka koelt z'n woede op de agenda. Nou, zooals we straks reeds zeiden, die had wat verdiend. En ze kreeg wat ook. Als 't schepsel er aanleg toe had, schaamde 't zich dood, zoo werd ze (tot d'r hempie toeuitgekleed. Schoon 't altijd gevaarlijk is den officiëelen stijl, inzonderheid den stadhuisstijl, aan te tasten, deed spr. het onbevreesd. Verschillende taalfouten heeft de heer Gouka ont dekt. Ook wordt er gesproken over „periodieke ver hooging van eenige onderwijzers." Wel wat mal. Verder wijst spreker nog op het woord „deliminatie." Hij zag gaarne de agenda met meer zorg opgesteld en vreemde woorden zooveel mogelijk vermeden. Maar ook mist spr. een voorstel van B. cn W. ter benoeming van schoolartsen. Met 1 Januari is het proefjaar der tegenwoordigen geëindigd. Kunnen B. en W, staande de vergadering geen voorstel doen, dan verzoekt hij strakt daartoe in de gelegenheid te worden gesteld. Loco heeft geen bezwaar spreekt z'n leedwezen uit over 't feit, dat men deze zaak heeft vergeten! Als „verschooning" deelt hij mede, dat van deze zaken geen lijst bijgehouden wordt. Uit al deze kluchten komt de nuchtere waarheid voor den dag, dat de gemeente wel een duur administratief beheer heeft, doch geen waar krijgt voor haar geld. 't Is in één woord: een janboel\ De liavengod. De heer van Westendorp had verlof gevraagd en ver kregen voor een interpellatie, welke het havenreglement betrof. En hij deelt mee, dat de macht aan onzen ha venbeheerder in de vorige zitting verstrekt, reeds nu niet vertrouwd is gebleken. Die meneer heeft heel eenvou dig aan bommen die hier wilden overwinteren, den toe gang geweigerdNu beweert men wel, dat die schepen geen voordeel bezorgen aan de gemeente, zelfs hun be- noodigdheden van Scheveningen betrekken, maar daar tegen stelt spr. de verklaring van de firma ven der Meer, dat zij het vorig jaar voor 40, thans voor 2 man werk op de werf hebben. Ook noemt spr. nog anderen, die door de nieuwe maatregelen Schade lijden. Spr. wenscht de vraag te stellenIs 't waar, dat aan die visschersschepen, hoewel nog voldoende ruimte aan wezig is, bergplaats of ligplaats geweigerd wordt? Loco heeft bij het havenheerschertje inlichtingen ge vraagd en van dezen een schriftelijk rapport ontvangen, waarvan hij mededeeling doet. Het gewichtige rapport van den gewichtigen man wordt vrij koel ontvangen. De heer van Westendorp konsta- teert, dat het rapport niet spreekt over de vraag waar over het hier gaatof er nog plaats is in onze havens voor die schepen. Spr. meent dat in Nieuwe- en Bui tenhaven nog plaats genoeg is. Neen, zegt loco, er staat in het rapport dat alle be schikbare ruimte door de loggers is ingenomen. De heer Loopuyt meent, dat tegen overlast dier sche pen en schepelingen de politie wel waken zal. Hij zoekt z'n troost in verhooging van 't havengeld. Verschillende sprekers doen hun gevoelen kennen de heer Gouka wil de besprekingen aanhouden, opdat de raadsleden zich individueel van de zaken op de hoogte stellen kunnen. De heer de Groot eindelijk breekt den staf over onzen havengod, die volgens hem blijkbaar zelf gevoeld heeft hoe zwak zijn argument is, dat alle beschikbare plaatsen zijn ingenomen, daarom voert hij andere argumenten aan Spr. zegt, dat er nog heel wat ruimte is o.a. voor zijn huis aan de nieuwe haven is nog ruimte genoeg en nog heel wat meer. Hij meent, dat de havenmeester uiterst ongepast handelt als ambtenaar. Hij moet het haven reglement uitvoeren naar letter en geest en als er ruimte is, moet b;j de schepen opnemen. Niet het voordeel dat de schepen al of niet hier bezorgen, maar alleen de overwegingen van orde en zedelijkheid moeten hem lei den. Zeer ernstig acht spr. deze zaak ook in verband met zijn pleidooi in de vorige Raadszitting. De vraag rijst nu te meer of niet te groote macht aan den haven meester is gegeven en B. en W. zelf het heft in handen moeten houden. Voorts verklaarde hij dat het drijven van den haven meester is, de Scheveningsche schepen hier weg te krijgen. Als eenig, krachtig afdoend argument daartegen, ver klaart loco, dat het hier geldt het hoojd der haven politie, wien wij de hand boven het hoojd moeten houden. Deze idiote goed-praterij passeert zonder protest! De heer de Groot wijst er nog op, dat de havenmeester uit alle kracht zoekt die schepen te weren, terwijl zijn ambtenaarsplicht gebiedt, alle krachten in te spannen, die schepen hier te krijgen. Slechts Mr. Jansen acht zich weer geroepen den havenmeester te verdedigen, maar de raad gaat met 14 tegen 2 stemmen met het voorstel-Gouka (uitstel) mee. Tegen stemden loco en de Groot. We krijgen dus nog een vervolg op deze geschiedenis. Zoo'n arme havenmeesterH'j raakt leelijk in de penarie. Hoe staat het in Rusland en wat is de meening die men omtrent de laatste feiten zich tracht te maken? De revolutie is wederom met kracht uitgebroken in groote stakingen, ditmaal is niet Polen, en niet Peters burg, maar Moskou het brandende centrum. De oude historiale stad, waar de Czaren gekroond worden, de stad die Napoleon een eeuw geleden als overwinnaar binnentrok, welk feit het nationaal bewustzijn der Russen der mate in vlam zette, dat ook niet een tiendubbele macht in staat zou geweest zijn Napoleon te redden hij verliet Moskou als overwonnene in vlucht. Die nationale stad is thans het centrum der revolutie, en dat op zichzelf, is een teeken voor de intensiteit, (hevigheid) der revolutie. Voor den graad der verteering, waarin het Russisch Czarisme verkeert, luiden telegrammen, dan niet altijd hoopvol voor ons, uit die teekenen en die hevigheid moeten wij op maken, dat de stroom niet te keeren is, en de verkrijging der burgelijke rechten onder den invloed van het proletariaat onafwendbaar zijn. We laten hier de telegrammen van Moskou volgen, van 25 Dec. Toen tegen 11 uur in den ochtend 300 man van de revolutionaire militie in een extra-trein aan het Perowo-station, van den Moskou-Kasan-spoorweg aan kwamen, liepen in de locomotieven-loodsen van dit station 2000 werkstakers te hoop, waaronder eenige honderden van de revolutionaire militie. De menigte maakte zich meester van de naburige proviandwinkels, en beschoot de bij het station geposteerde troepen, die daarop artillerie-vuur opende. Tegen één uur in den ochtend brandde het gebouw af, waarin de victualeën-winkels gelegen waren. Het na burige Nicolai-station werd intusschen door de revolu tionairen uit de werkplaatsen van den Jaroslaf-spoorweg beschoten. De grenadiers-afdeeling antwoordde van het dak van het station. Op het Sjaberri en het Perowo-station staan roode vlaggendeze stations zijn in handen of waren in handen van de revolutionairen. Tot Maandagmorgen vroeg waren er 5000 dooden, en 14000 gewonden geteld. Het vechten en schieten met kanonnen ging Maandagavond nog voort. In verschillende deelen van de stad werden de barricades wanhopig verdedigd. Het was onmogelijk naar buiten te komen, daar overal kogels rondvlogen op plaatsen, waar men ze niet verwachtte, tengevolge waarvan weerlooze menschen werden gedood. In de stad beginnen de levensmiddelen te ontbreken. Het Peterburgsche Telegraafagentuur meldt In den afgeloopen nacht is de geheele generale staf van de revolutionaire partij, in 't geheel 49 man, en de leider van dien staf, de Ingenieur Schoulman, gearres teerd tijdens een bijeenkomst; een aantal plannen, documenten, en helsche machines werden in beslag genomen. Duitschland. De Duitsche Sociaaldemokratie is als partij de best georganiseerde, en een voorbeeld van inwendige klacht, maar naar buiten, ten opzichte van de Regeering mist zij den invloed, waarop zij aanspraak maken kon. Dat komt door het eigenaardige der Duitsche toestanden, waar een door sterke hand, haast ijzeren vuist gevoerde regeering steunend op een vraatzuchtige reaktionaire Jonkerpartij en een volgzame ruggegraat- looze Katholieke partij (het Centrum) alle vruchten tot zich trekt, die eigenlijk aan het parlement, de volksver tegenwoordiging toekomt. Vandaar dat de sterke soliede macht der sociaaldemocratie gegroeid is tot een overrijpe knop, die moet barsten. Allerwege komen teekenen van verzet, heftiger dan wij ze er kenden. De eisch om algemeen kiesrecht in de kleinere staten, en voor den Pruissischen landdag klinkt alom, en vindt open oor bij den revolutionair gestemden arbeider. Gewekt door het aanvankelijk succes der Russische revolutie, krijgen de stemmen van beslist verzet hun dreigenden klanken terwijl Europa een beeld van verandering vertoont, neigt het revolutionaire hart der proleta der van alle landen tot de hoop, dat groote dingen komende zijn, dat het doel der bevrijding nader komt. Bij ons hebben wij geen socialisten, zei nog onlangs een Japansch diplomaat in Weenen, deze wist waar schijnlijk niet, dat op het Internationaal Soc. Congres te Amsterdam een Japansch gedelegeerde aanwezig was. Thans lezen wij, dat een door de Japansche Regeering verboden orgaan vervangen is door het Weekblad Hikari (Het Licht) De Werkloosheid. Wij schreven reeds over het op treden van den vroegeren arbeider John Burns in het Engelsche Ministerie, en afkeurend zooals wij er ons over uitlieten luidt het oordeel van de socialistische pers in 't algemeen. Thans zijn de werkloozen bij John Burns geweest, vroeger trad hij op aan het hoofd van hun stoet om werk van de heerschende klasse te eischen en te protesteeren tegen het wreede kapitalisme. Thans ontvangt hij hen en zegt met hun lot begaan te zijn; maar wat doet hij Hij doet niets, en het kapitalisme kan niet veel doen tegen die kwaal die het voor het drukken der loonen en voor het maken van winst noodig heeft. Daarom moest iemand die het arbeiders leven en de arbeidersnooden kent, niet mede de verant woordelijkheid dragen van een kapitalistisch ministerie. De bewustwording van eigen leed en deszelfs voor zaken, en tevens de wegwijzing naar een beter doel, de be-

De Moker | 1905 | | pagina 2