Ditjes en Datjes. Uit de vakbeweging. vrijding uit de overheersching, dcit is het werk der leiders. Al het andere is dwaasheid -of bedrog. De Kerstcongressen. De arbeider, die actief gaat optreden in de vak beweging, die zijn kracht, ervaring en kennis stellen gaat in dienst van zijn klassegenooten, zegt meteen de weinige vrijheid, de al te schaarschen uitspanning die zijn kameraden na het zware werk mogen genieten vaarwel. Zijn avond, zijn schafttijd vaak, moet hij geven yoor de goede zaak. En als het Paschen, Pinksteren of Kerstmis is, dan moet hij dikwijls als vertrouwensman van zijn vakafdeeling optrekken naar het congres van zijn organisatie om er te spreken over het jaar dat komt. En zijn eenige, maar omgetwijfeld voldoende en heerlijke belooning is de wetenschap dat het alle noodzakelijk gebeuren moet in het belang van zijn klasse. Zoo ging het ook weer in de Kerstdagen die achter ons liggen, tóen een aantal vakbonden hun jaarver gaderingen of congressen hielden. Het is niet doenlijk van al het daar verhandelde in den breede hier verslag te doen. Wij moeten volstaan met een korte vermelding en verwijzen de belangstellende lezers naar ons hoofdorgaan Het Volk waarin men alles uitvoerig vinden kan. De Schildersgczellenbond kwam te s'Gavenhage bijeen. In dien bond is jarenlang strijd geweest tusschen de beide richtingen in de vak beweging. Den congressen hadden het meest van debat vergaderingen. Dat is uit. De richting, die de moderne inzichten propageeren, heeft het reeds sinds eenige jaren gewonnen, en nu geeft alleen het gezond verstand den doorslag bij de discussies en besluiten. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental was gestegen tot 886, het saldo in bus tot 2534.95 y2 Met algemeene stemmen werd besloten tot aansluiting bij het nieuwe Vakverbond. Naar de werkloosheid der leden zal een onderzoek worden ingesteld, in verband met eene actie tet inrichtng van een bondswerkloozenkas met steun van Rijkswege. Ten gunste van wettelijke maatregelen tot verbod van gebruik van het bizonder gevaarlijke loodwit in verf, zal een actie worden begonnen. De bondspening.neester Spek zal zooveel als noodig is worden vrijgemaak voor het voeren der bondsadmini- stratie en voor de propaganda door middel van huis bezoeken, tegen een vergoeding van ten hoogsten f 800 per jaar. Een fllinke stap dus naar den gesalarieerden beambte. Er werd door eenige afgevaardigden een hartig woordje gesproken over de revolutionaire beterekennis van den lsten Mei, en de noodzakelijkheid voor de vakbeweging om aan de demonstratie op dien dag meer te doen, opdat zij voele en wete, dat zij een onderdeel is van het internationale leger van den arbeid. Ten slotte werden nieuwe statuten en reglementen aangenomen, waarmee de kroon werd gezet op het werk der reorganisatie. Kantoorbedienden. De nieuwe bond van handels-en kantoorbedienden, te Amsterdam bijeen, stelde nieuwe statuten, en regle menten op, waarbij bleek dat hij staat op het moderne standpunt. Er zijn 824 leden, na een bestaan van slechts enkele maanden. Tot aansluiting van het nieuwe vakverbond werd be sloten. Een vakorgaan Onze strijd geheeten, zal worden uitgegeven. De Behangersbond. congresseerde te Amsterdam. De bijdrage van de afdeelingen aan de weerstandskas werd met één cent per lid en per week verhoogd. Over het weren van alle patroons uit de organisatie, ook van die vakge- nooten, die noodgedrongen voor eigen rekening moeten gaan werken, staakten de stemmen. Er zal een refe rendum over gehouden worden. Een voorstel om in alle plaatsen een gelijktijdige loonactie te beginnen, kon niet aanvaard worden, om dat de stand van de organisaties het nog niet toe laat. Na een omstuimige discussie werd een motie aange nomen, waarin sympathie werd betuigd met het nieuwe Vakverbond. De anarchistische Amsterdamsche afdeeling dreigde daarop met afscheiding. En dat zijn de kampvechters voor de vrijheid Voor zichzelven eischen ze alle rechten, maar als andersgezinden het vragen ook hun meening te doen uitkomen, dan is „afscheiden" het eerste woord. De scheeps- en Bootwerkersbond vergaderde te Zaandam. Het ledental is thans 11456. De ontvangsten waren f 5136.015, de uitgaven f 3944.58, het batig slot f 1191.455. Een strijdkas zal gevormd worden met l/3 van de opbrengt der advertenties in De Havenarbeider en 1 cent per lid en per week zoodra de bond meer dan 2000 leden telt. Behalve de gesalarieerde secretaris Wessels, werd een bezoldigd propagandist aangesteld met f 15.— per week om te beginnen. Pogingen zullen worden gedaan tot wederoprichting eener Nationale Federatie van Transportarbeiders, ondanks het bestuur zich er tegen had verklaard. Zonder discussie werd aangenomen een voorstel om propaganda te maken voor het stilleggen van het werk op den lsten Mei, terwijl de leden vrij blijven dat te doen onder de leuze hunner verkiezing. De voorstellen voor anti-militaristische propaganda werden na scherpe discussie alle verworpen. Op voorstel van den secretaris Wessels werd besloten op het eerstvolgend internationaal congres te trachten den zetel der Internationale Federatie, die thans in Duitschland is gevestigd, verplaatst te krijgen, zoo niet bij een volgende belangrijke staking een internationale solidariteitsverklaring wordt afgelegd. Tot nog toe had den de Duitschers geweigerd aan dergelijke, dikwijls louter oratorische betuigingen mee te doen. Het verder verhandelde kan men van huishoudelijken aard achten. De machinisten en stokershond kwam te Dordrecht bijeen. Er was ontvangen f 365.993, uitgegeven f246.385. .Tot afscheiding van het N. A. S. werd met algemeene stemmen besloten, zoodat dit cen trale lichaam der „onafhankelijke" vakbeweging weer een aantal leden minder telt. De propaganda zal flink aangepakt worden met vlug schriften en vergaderingen. Onderzocht zal worden of het mogelijk is een eigen vakblad uit te geven. Geagiteerd zal worden voor een maximum-arbeidsdag en Zondagsrust, in vereeniging met andere organisaties enz. De Landarbeidersbond vergaderde te Leeuwarden. Twee afdeelingen waren sinds het vorige congres heengegaan, één nieuwe werd gewonnen. Besloten werd, dat de afdeelingen ieder voor hun eigen omgeving een minimum-loon zullen stellen voor maaien en hooien en tevens voor goede behandeling en ligging zullen ijveren. Met 8 tegen 2 stemmen werd tot wederaansluiting bij het N. A. S. besloten, ondanks men zich vroeger om financiëele onmacht moest afscheiden. De bond is aangesloten bij Gemeenschappelijk Grond bezit, maar betaalde nooit. Er zal nu betaald worden, waarna dan een volgend jaar de afscheiding wordt behandeld. Die bond zal propaganda-vlugschriftjes uitgeven. Tegen de uitsluiting der landarbeiders van de sociale wetgeving zal een agitatie worden op touw gezet. Een „vrye" federatie Ten slotte, na zooveel ernst, een komische noot. Ook de vrije" timmerlieden-federatie hield een con gres en dat kan wel niet anders dan grappig zijn. Vier afdeelingen en één correspondentschap waren aan wezig, twee afdeelingen hadden geen geld een vertegen woordiger te zenden. Uit het verslag bleek, dat dit jaar feitelijk slechts alleen door de afdeeling Sappemeer, vakstrijd was gevoerd. En dat voormannen van de alléén-economische actie! Ontvangen was f768.236 en f 751.226 uitgegeven. Een vrije timmerman van Haarlem betoogde naar aanleiding van het finantiëel verslag „dat al die ron- slomp van boekhouding niet noodig is, een kladboek is voldoende." De jaarlijksche en algemeene vergadering houdt een breedvoerige bespreking over het al of niet blijven bestaan van het Federatiebestuur. De vertegenwoordiger van die praatgrage afdeeling verklaarde noode, dat het er om te doen was, de correspondentiekosten uit te sparen. Een ander meende, dat een correspondent voldoende zou zijn. Maar dan spaarde men toch ook de corres pondentiekosten niet en dan kreeg die correspondent ook alweer te veel machten dus ging men zonder te stemmen over tot behandeling van het volgende punt- Men kan het hoofdbestuur nog niet missen, werd erkend. Zoo zwenken deze onnoozelen tusschen hun malle uitdenksels en de eischen der praktijk. En zoo ging het den heelen dag, die bekroond werd met de aanneming van het volgende voorstel„De jaar vergadering neme geen besluiten, houde alleen bespre kingen, waarover de afdeelingen zich later bij directe stemming uitspreken." Waaruit men merkt dat alle nonsens de wereld nog niet uit is. Minimumloon en maximum arbeidsduur Men schrijft aan de Nieuwe „Door de Afdeelingen Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond en van „Patrimonium" is dezer dagen ge zamenlijk een adres bij den gemeenteraad ingediend, welks aanneming in het belang der werklieden zeer ge: wenscht is. „Het betreft namelijk minimum-loon en maximalen arbeidsduur voor de werken welke van gemeentewege worden uitbesteed. Wel bestaan hier reeds zulke be palingen, doch zij voldoen niet meer aan de eischen. Dit is ten minste het oordeel van bedoelde vereeni- gingen, en van velen, die in deze een oordeel kunnen uitspreken. Immers, allengs wordt de levensstandaard hooger, de huren stijgen met het jaar. En hieraan moeten zich de loonen aanpassen. Trouwens in ver scheiden andere gemeenten van ons land zijn de loonen aanmerkelijk gestegen, terwijl de arbeidsduur beperkt is. Een tienurige arbeidsdag is volstrekt geen over dreven vraag. „Het advies der Kamer van Arbeid voor de bouw bedrijven, omtrent de voorgestelde bepalingen ingewonnen, luidde dan ook gunstig. „Een andere vraag betreffende het beperken van het aantal jeugdige werkkrachten, zoodanig, dat slechts een vierde van het totaal aantal werklieden beneden den 18-jarigen leeftijd op de uitbestede werken mocht ar beiden, vond een minder gunstige beoordeeling bij voor noemde Kamer. „Toch is het o i. noodzakelijk, om jongensexploitatie zooveel mogelijk tegen te gaan, en de deugdelijkheid van het werk te verhoogen. „De afdeelingen hebben dan ook gemeend, deze be palingen in hun adres op te nemen. „Het spreekt vanzelf, dat in verband hiermede ook voor de onvolwassen werkkrachten loonsbepalingen beneden de voorgestelde minima worden voorgesteld. „De afdeelingen hopen vooral op invoering der wenschen, omdat als de gemeente het voorbeeld geeft, particulieren eerder zullen volgen, waardoor een breede schare van ingezetenen tot grootere welvaart komt, en het algemeen welzijn dus wordt bevorderd. „Nadere bijzonderheden zullen wel uit de gemeente raadsverhandelingen blijken." Het heeft altijd z'n nut, op arbeid van dergelijken aard aan die zijde te wijzen. Vroeger lachte men in die kringen, als van onze zijde werd aangedrongen^ op be palingen over minimum-loon en maximum-arbeidstijd; we heetten zelfs niet wel bij 't hoofd. Maar nu, dank zij onze agitatie, de tijden veranderen, wordt dienzelfden eisch verstandig en fatsoenlijk genoeg om door R. K. Volksbond en Patrimonium te worden overgenomen. _'t Kan verkeeren, zegt Breeroo. Maar 't bewijst, dat de sociaal-demokraten de baan brekers zijn voor ideeën, die men na vijftig jaren weer leest op de wimpels van de klerikale trekschuit. Wie niet werkt, zal niet eten. Deze bij- belsche weorden, welke de heer Job Schellevis gebruikte ter motiveering der handelingen van zijn zoon, den on derkruiper, kwamen ons in die handen zóó misplaatst voor, dat wij in uitzicht stelden, na te gaan, in hoeverre papa zélve er rekening mee houdt. Het onderstaande kontraktje geven we nu als toetssteen AKTE No. SCHIEDAM, 190 De ondergeteekende van beroep wonende te Schiedam, straat No. verklaart in huur te hebben van J. SCHELLEVIS, Koopman en WinkelierBroersveld No. 101, te Schiedam gemerkt ter waarde van f voor een wekelijkschen huurprijs van centen, ingaande op heden den 190 Voorts verklaart de ondergeteekende met den ver huurder te zijn overeengekomen, dat bedoelde goederen onbetwist eigendom blijven van den verhuurdertot aan het tijdstip der geheele afbetaling der huurpenningen en alsdan in vollen eigendom aan tweeden ondergetee kende overgaan. Indien de huurder in gebreke blijft de huurpenningen op den bepaalden tijd te betalen, dezen den verhuurder uitdrukkelijk het recht toekent om, zonder in verzuimstelling of eenige andere gerechtelijke aanzegging, de overeenkomst terstond als geëindigd te beschouwen, en de goederen door zijn gemachtigde of iemand van zijnentwege terug te doen halen, zonder dat de huurder eenige aanspraak op vergoeding of terugbetaling, van welken aard ook, maken kan, in welk geval de huurder die terughaling niet zal mogen bemoeielijken, maar de goederen onver wijld zal afgeven, of het verschuldigde bedrag der huur penningen als dan geheel te voldoen. Gedaan en in duplo geteekend te Schiedam, den Naam van den huurder'Naam van den verhuurder J. Schellevis. De heer Job Schellevis is met z'n zaakje „gezeten" man geworden. Geen wonder want kredietzaakjes als door hem gedreven, spekuleerend op het tekort der arbeiders, zijn zéér voordeelig. En vooral als men z'n voorwaarden weet te stellen zooals deze zaken-man. Ten allen tijde houdt hij het heft in handen; aan han den en voeten gebonden ligt de huurder voor hemhet minste verzuim ('t zij bij ziekte, werkloosheid enz.) geeft hem volle macht over het verhuurdezonder dat de huurder, ook al heeft hij het gehuurde, zoo goed als aanbetaald, eenig recht kan doen gelden. Zelfs heeft de verhuurder heel handig vergeten z'n eigen verplichtingen omtrent incasseeren enz. te om schrijven, waardoor hij moedwillig verzuim zou kunnen uitlokken.

De Moker | 1905 | | pagina 3