No. 47. ZATERDAG 20 JANUARI 1906. 5e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaidemokratische Arbeiderspartij. Bureau van Bedactie en Administratie: A. WINTERBERG, Oosterstraat 54. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. S. D. A. P. afdeeling Schiedam. 22 Januari. De Burgemeesters-benoeming ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 1 i 7. 1 on hij vooruitbetaling. franco per post 30 cent j J y Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Partijgenooten, die voorstellen voor het congres heb ben, wordt verzocht, vóór den 24sten Januari deze schriftelijk mede te deden aan den aldeeliogssecretaris. HET BESTUUR. Onze Berlijnsche partijgenooten zullen, evenals de sociaaldemokratie in alle landen, Zondag den '21en Jan. den jaardag der Russische revolutie herdenken. De gebeurtenissen der laatste weken waren een neer slag voor de revolutie, want het is gebleken, dat zij nog niet in die mate op het leger kon rekenen als ver wacht en gehoopt werd. Talloozen van de besten zijn neergeschoten en neergesabeld, of wachten in de gevan genis de wraak der despotie. In vele plaatsen echter leeft de revolutie nog. Maar als ook daar het regee- ringsgeweld zal zegevieren, beteekent dat het einde niet. Een zoo grootsche volksbeweging valt niet met een tjjdelijken tegenspoed: uit het gebeente der gevallenen groeien nieuwe wrekers. Wat begonnen is zal voleindkd worden. Tientallen jaren zal wellicht de strijd duren, met afwisseling van taktiek; maar de val van het tsarisme is evenzeereen historische noodzakelijkheid, als de groei het is van de proletarische massa tot de kracht van de toekomst. En hoezeer wij hadden gehoopt onder betere dadelijke vooruitzichten den gedenkdag te vieren, de groote da gen van 1905 verliezen hun beteekenis niet door de nederlaag in den barrikade-strijd. Wij zullen dien Januari dag in volgende jaren herdenken onder wisselenden stand van den grooten strijdmaar nimmermeer zal hij voor ons aanbreken op een oogenblik dat de zaak van het Russisch proletariaat verloren is. Integendeel, de reuzenstrijd die den 22en Januari van het vorig jaar door de kozakkenkogels werd ingewijd, zal worden gewonnen, en in latere jaren zullen wij het rijkelijk ervaren, dat een nieuwe bevrijdende kracht voor het proletariaat van gansch Europa is opgestaan in het Oosten. Maar de geschiedenis gaat niet snel; er zal een op en neergaan zijn in den strijd, en niet altijd door zal het geweld de taktiek zijn van de vrijheidsbeweging. Elk oogenblik heeft zijn middelen, elk oogenblik zijn wapenen. De eerste uitbarsting was fel en krachtig. Maar ze was van een uitputtende kracht, en de regeering heeft haar oogenblik afgewacht. Zij heeft hare triomfen ge vierd in stroomen van bloed, en ze zullen door de Rus sische arbeiders niet worden vergeten. De rekening zal later te voldoen zijn. Zooals wij dat van nabij beleven, ziet het er uit alsof dé kansen der revolutie slecht staan. Maar voor latere geslachten, die ruimer veld van de historie overzien, zal dit jaar 1905 slechts eene episode, een eerste bedrijf zijn van het Russische werk der bevrijding, een eerste bedrijf van het groote drama van den ondergang der dwingelandij. En zijn we dan nu neerslachtig om de nederlagen die de revolutie leed, er is geen enkele reden om aan haar slagen te wanhopen, nu de ontkie mende kracht van het proletariaat in een volk welks eigenschappen maar wachten op ruimte en vrijheid om zich glorierijk te ontplooien, den strijd heeft aanvaard tegen een uitgeleefd en bedorven stelsel van de grofste en wreedste uitbuiting en dwingelandij. De krachten zijn ongelijk. Ongelijk voor het oogen blik, door den samenhang van al wat profiteert van het tsarisme en den toestand der liberale bourgeoisie, die een politieke revolutie zou willen, terwijl revoluties zonder overwegende economische eischen en krachten niet meer mogelijk zijn. Ongélijk door deze combinatie, die nog beschikt over de groote meerderheid der militaire kracht tegenover de arbeiders in opstand. Maar onge lijk zullen ze in latere dagen blijken, als het vermeer derende proletariaat van industrie en verkeerswezen Igfoeit tot grooter kracht en bewustheid van zijn betee kenis; als die bewustheid verder en verder doordrijft n het leger; als eens de tienduizenden uitMantsjoerije ijn weergekeerd en vertellen zullen in alle steden en orpen van hun lijden en hun verzetals de verachting oor het kunstmatig stelsel van diefstal en geweld vas- ,er zal groeien in de harten der kinderen, wier vaders n moeders gevallen zijn in de thans nog ongelijken trijd. Dan komen andere verhoudingen der weder- ijdsche krachten. Dan komt dé onvermijdelijke zege praal van het proletariaat, ook over de liberale bour- eoise, die zich den mond laat stoppen met schijnher- ormingen, waarvan de arbeider de beteekenis helder ziet. Aan den eenen kant een kracht, die door eigen bederf n gronde moet gaan, en nu al gaandeweg zal afnemen, n daartegenover de versche kracht van de nieuwe lasse, de klasse die het recht heeft en de overtuiging de nobele aandrift; de klasse die het wezen van t volk is, en wier eens ontstoken vlam door geen genspoed is te dooven. De jongeren onder ons, en dat zijn de meesten, zul len het beleven hoe telkens weer die verhoudingen van macht zich zullen wijzigen, en wat de tegenspoed der laatste weken ons voor leed geeft, hij schokt geen oogen blik ons vaste vertrouwen op de noodzakelijkheid dezer historische ontwikkeling, op de toekomst van het Rus sische proletariaat. Een floers ligt nu over den gedenkdag; maar het verbergt voor ons niet de schittering van de toekomst. En terecht zal het proletariaat van alle landen van den 22en Januari maken een groote gedenkdag van verbroedering en bevrijding. Er is een lichtstraal ge komen uit het Oosten, en trekt er nu al een donkere wolk voor, het licht zal weder schijnen in telkens ster ker klaarheid, en het zal zijn invloed westwaarts niet missen. Ook de reactie trekt hare lessen uit het gebeurde. Tegen onze Berlijnsche vrienden kwam al in een der kranten de waarschuwing, dat de kleine middelen van slaan met het pl t van den sabel en van waarschuwings schoten in de lucht niet meer zouden worden aange wend. Er zon bij verzet, als de politie het niet meer af kan, scherp worden gesabeld en raak geschoten. Dit is een teeken dat men strijd wil uitlokken, en dat is voor de politie gemakkelijk genoeg. Maar toch, sociaaldemokraten kennen die manier van doen te goed om er in te loopen. Indien er geweld wordt gepleegd te Berlijn, dan zal het regeeringsgeweld zijn. Uit dat dreigement spreekt het geweten der regeering. Als het Berlijnsche volk op den revolutiedag spreekt van het schandelijk kiesrecht voor den Pruisischen Landdag, van de nieuwe groote belastingen, uit het volk geperst voor militaire uitgaven; als het de zware vonnissen der laatste dagen herdenkt; dan noemt het grieven die door de regeering niet zijn te ontkennen en die buiten de grenzen van het proletariaat spreken tot eerlijke lieden van allerlei gading. Het antwoord, door die krant voorspeld, luidt: de sabel die wonden slaat, en de kogel die doodt. Zoo spreekt het geweten der bourgeoisie en in de massa des volke groeit de afkeer en de haat. En toch, die kogel en die sabel zijn nog de sterksten. Het oplaaien van het verzet is niet te keeren, maar de staatsmacht der bourgeoisie dringt het weer terug in de banen der geleidelijkheid, tot de maat weer vol is en de verontwaardiging bruist over den rand. Wij zijn de eeuw der sociale revolutie ingetreden. Maar we zijn nog niet in de dagen der rijpheid, nog niet in de dagen dat de vrucht voldragen het leven kan aanschouwen. Het zon roekeloos zijn de macht der tegenpartij te miskennen, die de sterkste is voorloo- pig, als het op geweld aankomt. Beleid en inzicht in de werkelijke verhoudingen be houden hun rechtja maken er dubbel aanspraak op, in tjjden die de gemoederen sterk bewegen. {Het \ol'c.) Een vrijzinnige mop. Lang heeft het geduurd vele noodkreten zijn ge slaakt eindelijk komt de mare dat tot burgemeester onzer gemeente is benoemd dr. M. A. Brants, anti revolutionair, lid der Tweede Kamer voor het district Ede, burgemeester van Zelhem. Algemeene verwondering. Zoowel links als rechts. Rechts had men wel gehoopt op een burgervader van christenlijke huizede katholieken hoopten op een katholiek. De anti's zwegen de christelijk-historischen meenden eenig recht te hebben op iemand uit hunne kringen. Links veronderstelde men van een vrijzinnig ministerie wel een vrijzinnige burgemeester te zullen krijgen de heer Mr. v. Deventer en ook de heer M. C. M. de Groot werden druk genoemd. We krijgen een anti-revolutionair. Teleurstelling bij de katholieken. Dito bjj de chris telijk-historischen. Teleurstelling in erge mate bij de vrijzinnigen. Bij ons groote vrooljjkheidWjj hebben geen reden ons over de gedane benoeming teleurgesteld te gevoelen. Och neen onze verwachtingen waren niet hoog gespannen. Maar we lachen om zülk eene be noeming. Op grond waarvan is ze gedaan 't Is een raadsel, 't Eenigst argument wat we vermoeden, dat tot de benoeming heeft geleid, is, dat de vrijzinnige regeering nu eens heeft willen toonen, hoe vrijzinnig ze wel is. Maar dat neemt niets weg van het feit, dat de be noeming een zeer groote fout is. O. i. kan het meest nog de benoeming gerechtvaar digd worden, wanneer ze gebaseerd was op de partij verhoudingen te dezer stede. En hoe zijn deze In den raad zetelen 2 Christelijk-Historischen. 3 Anti-Revolutionairen. 7 Katholieken. 9 Liberalen. Deze verhouding is vrijwel met die der bevolking overeenkomende, welke was op 1 Januari 1903 M. V. Tot. Nederduitsch Hervormden 6480 6923 13403 Roomsch Katholieken 5062 5780 10842 Gereformeerden 1072 1154 2226 Evang. Lutherschen 465 413 878 Herst. Evang. Lutherschen 61 82 143 Chr. Gereformeerden 56 58 114 Nederd. Israëlieten 28 37 65 Oud Katholieken 21 37 58 Doopsgezinden 22 28 50 Remonstranten 21 23 44 Waalsch Hervormden 6 6 12 Anglic. Episcopalen 3 2 5 Tot geenerlei gezindte 50 54 104 Totaal 13347 14597 27944 Met deze cijfers voor oogen heeft men toch wel 't recht te vragen, hoe kwam het nog wel vrijzinnig ministerie tot deze benoeming En er is nog meer. De heer von Briel Sasse (A.-R.) werd gekozen tot raadslid in een district (II) waar geen ander kerkelijke het ooit haalde, ook niet zij, die gelijk met hem candidaat waren. Men kan dus zeggenhij is gekozen, omdat een deel der kiezers, dat anders nooit kerkelijk stemt, in hem iets bizonders dacht. Wellicht meende men den kantonrechter noodig in den raad. Maar als de heer von Briel Sasse de gemeente eens verlaat, bijv. overgeplaatst wordt, zon z'n zetel dan wel voor de anti's bewaard blijven Voorts is het bekend dat de zetels der h.h. van der Drift (A.-R.) en van der Velde (A.-R.) lang niet „vast" zijn, zelfs dat er veel kans is, dat ze bij de e.v. periodieke, verkiezing gewipt worden. Getuige de nederlaag van onze vorigen nestor, den heer Klein. Dusde groote waarschijnlijkheid bestaat, dat we heel spoedig den nieuwen burgemeester zullen zien staan in den raad, zonder één metgezel. Zeer plezierig voor den man en een waarborg dat hij ook met den besten wil ter wereld niets tot stand zal kunnen brengen. 't Is een vrijzinnige mop, die benoeming De Schied. Cour. speelt weer den rol van slangen- mensch onlangs betwistte ze de Nieuwe het recht op een kerkdijken burgervader, thans weet ze een blomzoet en allerakeligst dun artikel aan de benoeming te wijden. De Nieuwe is ronder en zegt Wat velen van dit liberale ministerie niet had den durven verwachten, is dan toch gebeurd. Het liberale KabinetDe Meester gaf een anti-liberalen burgemeester aan de gemeente, waar de meerder heid van den Raad anti-liberaal is, die meerendeels anti-liberale leden ter Staten-vergadering zendt en sedert vele jaren een anti-li'oeraal ter Tweede Kamer afvaardigt. Minister Rink heeft zich niet van de wijs laten brengen, noch door het stemmen- geknutsel van den vrijzin, noch door het hol-ge- schetter van den volksdwang; hij heeft begrepen, dat in een gemeente, die zich zoo herhaaldelijk en beslist anti-liberaal' heeft getoond, een anti liberale burgemeester alleszins de rechte man op de rechte plaats is. Met de cijfers voor oogen door ons een weinig anders gegroepeerd meende de Schied. Cour. te moeten vragen „hoe de N. Sch. Crt. op grond van een uitspraak der kiezers kan aandringen op de benoeming van een burgemeester, behoorende tot de coalitie-partijen"de eind-uitkomst dezer langdurige benoemings-periode heeft dan toch ge toond, dat de meening van het „katholieke blad" in de Regeeringskringen werd gedeeld. Zoo gaven overwegiugen van recht en billijkheid den doorslag tot de benoeming van dr. Brants, een man van beslist anti-liberale beginselen, tot burgemeester dezer vrij belangrijke gemeente. Ter wijl wij den geachten afgevaardigde van Ede met deze eervolle promotie onze gelukwenschen bieden, meenen wij ook de stad onzer inwoning met deze benoeming alleszins te kunnen gelukwenschen. In dr. Brants, een veelzijdig ontwikkeld man, boven dien een regent, die zijne sporen in de gemeente administratie reeds heelt verdiend, krijgt zij meenen wij te mogen zeggen - juist den man aan het roer, dien zij onder de tegenwoordige omstan digheden behoeft. Schiedams S. D. A. P., die te dezer zake zoo gaarne van advies diende, kan gerust zijn. De nieuwbenoemde beveelt zich niet aan door de on schuldigheid van zijn politieke kleur, maar zeker als iemand die, in verschillende regeerings-colleges tot gewichtigen arbeid geroepen, met de sociaal- In aanmerking genomen dat de liberalen schuilen onder de Nederduitsch Hervormden. DE MOKER

De Moker | 1906 | | pagina 1