Denkt er om! No. 48, ZATERDAG 27 JANUARI 1906. 5e jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij Bureau van Bedactie A. WINTEBBEBG, en Administratie: Oosterstraat 54. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten niterlijk Woensd ag a.s. 'smiddags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. Bloempjes uit den Baad 22 Januari in het Buitenland. Uit de Vakbeweging. "ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal Uj v00ruithetaUn franco per post 30 cent j J ifyosse nummers 2 cent. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Tassch'n 1 en 15 Februari moet men zich secretarie aanmelden, om als huur-, loon-, spr#< bank- of examen-kiezer te worden aangemerkt. Belasting-kiezers behoeven zich niet aan te ge ven, wanneer zij hnn aanslagen over het laatstverloo- pen jaar in de ^Rijks-belastingen (personeele, grond-, vermogens- en bedrijfsbelasting zijn rijks-belastingen) hebben voldaan vóór 1 Februari. (Inkomsten-belasting alléén geeft de bevoegd heid niet). Examen-kiezers hebben zich slechts aan te geven, als zij nog geen kiezer zijn. Woningkiezers (als zij minstens f 1.75 per week verwonen) hebben zich ook slechts aan te geven als zij nog geen kiezer zijn, onder voorwaarde dat zij hoog stens éénmaal in het afgeloopen jaar zijn verhuisd. Zoo zij meermalen verhuisd zijn, is aangifte noodzakelijk. Spaarbankkiezers, die ten minste f 50.— op Rijks- of Nutsspaarbank hebben, blijven kiezer zoolang zij dit bedrag onaangetast laten. Loonkiezers, die ten minste f 9.inkomen per week genieten; en van 1 Januari 1904 tot 31 Januari 1905 niet meer dan twee maal van werkgever (geefster) verwisseld zijn. Wie geen kiezer was heeft zich vóór 15 Februari aan te geven wie kiezer was, krjjgt een nader in te vullen biljet thuis. Wie uiterlijk 15 Mei a.s 25 jaar is ge worden en in de termen valt, kan kiezer worden. Zorgt voor uw kiesrechtis het parool. Laat elk, die meent in de termen te vallen, doch nog twijtelt, zich vergewissen of hij kiezer zijn kan. En ditzelfde doen voor vrienden, buren en fabrieksgezellen. Kiezers- werven is ons aller plicht. Wie inlichtingen wenscht, kan zich tot ons wenden. Schiedam, 19 Jan. '06. 16 waren er eerst 1 kwam er bij 2 gingen er af; de lezer mag tellen. De h.h. Loopnyt en Ris waren mét de h.h. van der Poel, Smit en P. C. M. Jansen zónder kennisgeving afwezig. Het ongewone feit werd vertoond, dat de notulen der vorige vergadering gereed waren. (Daar heeft De Moker natuurlijk niets toe bijgedragenEn óók de notulen der vergadering van 28 Nov. en 22 Dec. waren klaar dus 't was een heele notulen-zegen, waar we mede begonnen. Wie ze had gemaakt 't doet niets ter zake, hè Of de heer de Vringer ineens zooveel tijd had vrijge- maaKt of de eigenlijke man, meneer v. Sickenga, z'n wasch eens heeft gewasschen óf dat nog andere (onschuldiger krachten te hulp zijn geroepen, als bijv. (wat naar wij vernamen ook vaker geschiedde) bode Kooiman z'n sterken arm moest beschikbaar stellen, laten we niet al te nieuwsgierig wezen. Misschien is de nieuwe burgemeester in zulke zaken wat meer serieus dan z'n voorganger. Ingekomen was het advies van B. en W op het adres van den Scheveningsche reeder van der Toorn, betreffende het niet-toelaten zijner schepen. Ter visie gelegd om in een volgende vergadering behandeld te worden. Van den heer P. C. M. Jansen mededeeling dat h(j ontslag neemt als lid van den raad wegens verande ring van werkzaamheden, die het hem onmogelijk 'maken z'n verplichtingen naar behooren te vervullen. Aangenomen voor kennisgeving. De voorzitter wijdt den heer Jansen enkele welwillende woorden, waarmede de raad instemt. Geen wonder er zijn in onze vroedschap méér menschen, wier loopbaan even onbe langrijk is als die van den aftredende, dus als hij nu toch nog een plasdankje krijgt, hopen z'n evenbeelden ook nog te eenigertijd op zoo'n meevallertje. De Kamer van Aibeid betuigde adhaesie met het le gedeelte van het adres van den R. K. Volksbond en Patrimonium inzake bepalingen over minimum-loon en maximum-arbeidstijd in gemeente-bestekken. Naar B. eri W. om advies. Een adres van W. van Eijk en 34 anderen, houdende klachten tegen den Havenmeester, met verzoek hem te willen ontslaan of zoodanige maatregelen te nemen, dat ap>n genoemde willekeurige handelingen een eiude wordt gemaakt, f feit, adres komt zeker wel als een stortbad over de ruggen vajj,' de redaktie der Schied. Cour., die onzen havenbaas 'zoo graag verheerlijkt, alsook van monseig neur Loco, ^ie In den havenmeester£het hoogste haven- gezag aanbidt. 't Adres ging in handen van B. en W. om advies. Nog een adres over de arme, miskende grootheid was ingekomen van P. C. Bijloo, waarvan de strekking niet te begrijpen is. Een voorstel van B. en W. tot subsidieeriug van de bewaarscholen der vereen, tot bevordering van christe lijk] onderwijs en de Departementale Bewaarschool aan de Leliestraat (onder voorwaarde dat de privaten in goeden toestand worden gebracht) wordt tot de volgende vergadering aangehouden. De school aan de Nieuwstraat komt niet voor sub sidie in aanmerking. Of 't daar ook een vervallen boeltje is Een voorstel van B. en W. tot het .instellen van gemeentelijken verbandcursussen, vond geen genade in de oogen van den raad. De heer v. Westendorp wijst op den cursus van het Volkshuis; papa Smit op die van den R. K. Volksbond, waarna ook dit voorstel wordt aangehouden. Niemand zelfs de voorstellers niet! bepleitten het voordeel eener gemeentelijke cursus. Niemand wees op den tijd en krachtverspilling onder den bestaanden toestand; niemand wees op het feit datR. K. en Volks huisverbandleer een-en-'t zelfde zijn. Het particulier initiatief werd in eere gehouden. En de bestaande cursussen kunnen voortgaan mekaar in de wielen te rijden, en mekaar's geneesheeren af te trochelen. Voor de zooveelste maal kwam het uitbreidingsplan der gemeente ter sprake en had weer heel wat voeten in de aarde. Het plan—Paul, gewijzigd door den directeur van gemeentewerken wordt broksgewijze afgehandeld. Een verwarde aiskussie eindigde in een zitting met gesloten deuren, omdat, zooals de heer Gonka meende de door elkaar loopende diskussie minder voor open baarheid geschikt is. Alleen de heer de Groot protesteert tegen die geheime behandeling, omdat hij van oordeel is dat een zaak van zoo groot belang, waarbij tal van personen betrokken zjjn, beter in 't openbaar behandeld kan worden. Toen ging de raad anderhalf uur achter de coulissen spelen. Na heropening der openbare zitting werd na nog geringe bespreking van het uitbreidingsplan de ver gadering gesloten. Het nog resteerende gedeelte der agenda werd opge zouten tot een volgend maal. In 't bizonder naar Duitschland waren aller oogen gericht daar men een bloedbad vreesde. Alle teekenen wezen erop, dat het daar fel zou kunnen toegaan. In Hamburg (een stad, die tevens een staat op zichzelf is) was de arbeidersbeweging te sterk geworden naar den zin der heerende arbeiders waren zoover gekomen, dat zjj, ekonomisch goed geo-gauiseerd, den algemeenen klassestrijd beseften en de in den staat georganiseerde bourgeoisie met het politieke wapen bedreigden. Et- waren al sociaal-democraten in de Biirgerschaft (ver tegenwoordigend lichaam, gemeenteraad)dat moest nu ophouden en liefst moesten ze er allemaal weer uit. Het kiesrecht zou, inplaats van uitgebreid, nog meer verknoeid worden.. Toen legden de arbeiders op 't laatst der vorige week uit protest bij tienduizenden den arbeid neeren aanvankelijk heeft deze politieke massa staking reeds het gevolg gehad, dat de behandeling dei- knoeierijen werd uitgesteld. Het was er 's avonds warm toegegaan, daar 's avonds het grauw uit de sloppen aan 't plunderen sloeg en de politie moest schieten op de bevolking der slechtbe- faamde buurten, die zij misschien zelf eerst als zwa te bende heeft willen loslaten. Toen naderde 22 Januari Het verzet en de strijd tegen kiesrechtroof was in Saksen een beweging ge worden, die in Dresden al eënige offers geëischt had. Tegen het drieklassen-kiesrecht van het Pruisische jon- kerparlement waren eindelijk de arbeiders, onder den adem van den Russischen strijd, in beweging gekomen. En dit algemeen oplaaiend vuur dreigde tot vlam uit te slaan bij de herdenking van den Revolutie-dag, den rooden Zondag van 22 Januari. De pers hitste de regeering tegen de arbeiders op, het militair werd met scherp geladen, de sabels wer den geslepen. Sinds 1871 hadden de Duitsche offi cieren Diet meer kunnen toonen, hun wapens te kun nen gebruikeneen algemeene slachtpartij, waarbij de arbeiders het vee zouden voorstellen, werd voorbereid. Maar de Duitsche arbeiders zijn niet in den val ge- loopen; zij zelf zullen den dag en het uur bepalen waarop zij den slag zullen wagen, de onderdrukkers als massa zullen aanvallen. In geheel Saksen waren de vergaderingen verboden en een geweldig politie- en soldatenvertoon was over hoop gehaald, zonder ander gevolg, d*n dat de arbeiders hun verbittering verkropten, tot de tijd van uitbarsten zal gekomen zijn. Waar het kan, ontdook men h-t verbod door verkiezingsvergaderingen te houden of over de grenzen bije n te komen. Maar vooral in Pruisen was de houding der politie uitdagend. De zoogenaamde toegestane vergaderingen werden op zeer veel plaatsen belemmerd door bewer ken van de zaalverhuurders, die op 't laatste oogen- „besmettelijke ziekten aan hnis kregen" of iets derge lijks. Bovendien werd het recht tot ontbinden zoo straf mogelijk toegepastbij het minste woord, waar men vat op had, soms reeds bij het voorstellen van de motie van sympathie met de Russische Revolutie, dreef men de vergadering uiteen. In Erfurt verbood men de vrouwen, geheel onwettig, er heen te gaan, en toen men terstond een aparte vrouwenvergadering belegde, werd deze ontbonden. Ook in Frankrijk, maar vooral in Oostenrijk heeft de herdenking van 22 Januari op indrukwekkende wijze plaats gehan. De vereenigde socialisten in Frankrijk. Een mooi manifest van het partijbestuur roept de Fransche arbeiders op, om met de komende verkiezin gen in Mei, te ijveren voor de socialistische candidateD, en daarmee, behalve voor onze onmiddelijke verbete ringen, als 8 urendag en progressieve belasting, voor de bevordering van de komst der sociale republiek van den arbeid. Engeland om? Do aanvankelijke uitslag der Engelsche verkiezingen is, dat gekozen zijn 274 liberalen, 34 atbeidersafge- vaardigden, 115 conservatieven en 79 Ieren. Dit is dus reeds een toename van arbeidersafgevaardigden van 14. Helaas kunnen wjj er niet bijvoegen dat het allen sociaal-democraten zijn, in Engeland zijn wij nog ver van een zuivere klasse-groepeering at. De meest beginselvaste sociaal demokraten, die gevoelen dat in Engeland's water en melk democratie een onverzoen lijke arbeiderspolitiek noodzakelijk is, zij zijn bijna allen verslagen. Met hun John Burus als werkman-minister en hun onklare vertegenwoordiging zal den Engelschen arbeider menige ontnuchtering niet bespaard blijven. Maaral vallende leert men loopen Is Engeland om Ach, de eene burgerlijke regeering heeft de andere vervangen, ziedaar alles. De dienstboden. Onze tijd staat in het teeken der organisatie. De noodzakelijkheid van aaneensluiting ter verbetering der DE MOKER

De Moker | 1906 | | pagina 1