No 49 ZATERDAG 3 FEBRUARI 1906. 5e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaidemokratische Arbeiderspartij Bureau van .Redactie en Administratie: A. WINTERBERG, Oosterstraat 54. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Geeft U aan Afdeelingsnieuws. Geheelonthouding en Sociaal-Democratie ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal 7 ,7 7 franco per post 30 cent j by ™oruitbetaling. Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Tusschen 1 en 15 Februari moet men zich ter secretarie aanmelden, om als buur-, loon-, spaar bank- of examen-kiezers te worden aangemerkt. Belasting-kiezers behoeven zich niet aan te ge ven, wanneer zij hun aanslagen over het laatstverloo- pen jaar in de Rijks-belastingen (personeele, grond-, vermogens- en bedrijfsbelasting zijn rijks-belastingen) hebben voldaan vóór 1 Februari. (Inkomsten-belasting alléén geeft de bevoegd heid niet). Examen-kiezers hebben zich slechts aan te geven, als zij nog geen kiezer zijn. Woningkiezers (als zij minstens f 1.75 per week verwonen) hebben zich ook slechts aan e geven als zij nog geen kiezer zijn, onder voorwaarde dat zij hoog stens éénmaal in het afgeloopen jaar zijn verhuisd. Zoo zij meermalen verhuisd zijn, is aangifte noodzakelijk. Spaarbankkiezers, die ten minste f50.— op Rijks- of Nutsspaarbank hebben, blijven kiezer zoolang zij dit bedrag onaangetast laten. Loonkiezers, die ten minste f 9.inkomen per week genieten; en van 1 Januari 1904 tot 31 Januari 1905 niet meer dan twee maal van werkgever (geefster) verwisseld zijn. Wie geen kiezer was heeft zich vóór 15 Februari aan te geven wie kiezer was, krijgt een nader in te vullen biljet thuis. Wie uiterlijk 15 Mei a.s. 25 Jaar is ge worden en in de termen valt, kan kiezer worden .Zorgt voor uw kiesrechtis het parool. Laat elk, die meent in de termen te vallen, doch nog twijfelt, zich vergewissen of hij kiezer kan zijn. En ditzelfde doen voor vrienden, buren en fabrieksgezellen. Kiezers- werven is ons aller plicht. Wie inlichtingen wenscht, kan zich tot ons wenden. Huishoudelijke vergadering op 28 Jan 1906. Deze huishoudelijke vergadering was op nieuw goed bezocht. Er waren veel nieuwe gezichten te zien. Als nu de oudere leden en de andere nieuwere ook zich wennen trouw te komen, dan wordt het zooals het hoort. De belangrijkste punten van de agenda waren het financiëele verslag der afgeloopen 3 maanden, eenige benoemingen en voorstellen voor een gebouw. Het financiëele verslag wees opnieuw aan, dat de financiën der afdeeling en van „Constantia" in zeer goe den staat verkeeren. De Moker was daarentegen in het vorige kwartaal een heel stuk achteruitgegaan, niet te Schiedam maar te Vlaardingen, wat grootendeels het gevolg was van de verandering van colporteur; zoodat de administrateur den toestand volstrekt niet onrustba rend achtte, nu de nieuwe colporteur te Vlaardingen er zich al weer aardig heeft ingewerkt. Het bestuur zegde intusschen voor een volgende vergadering voorstellen toe ter dekking van het ontstane te korf. De benoemingen golden een vacature in de zaalcom- rnissie, een vacature in het afdeelingsbestuur en de ver vanging van Winterberg als zaalverhuurder en administra teur van De Moker. In de zaalcommissie werd den Breker benoemd, in het afdeelingsbestuur de Wit, als zaalverhuurder Erkelens, in de administratie van De Mo ker S. van den Berg en in den brochurenhandel Meder. Verder werden alle fungeerende commissieleden herkozen. Bij de besprekingen over de vervanging van „Constantia" na het verloopen van het thans geldende contract bleek, dat het bestuur eenige plannen had ontworpen, waarvan ten slotte één als uitstekend uitvoerbaar werd aangeno men. Het bestuur kreeg machtiging over te gaan tot een begin van uitvoering daarvan. Zoodra een en ander Voor publicatie geschikt is, zal daarvan nader mededee- ling worden gedaan in De Moker. Dr. Jan van Brink zal den 6 Maart a.s. in de groote zaal der officierenvereeniging voor onze afdeeling op treden. Uurloon voor de Russische slachtoffers. Wij wekken allen, die een uur loon voor de Russische slachtoffers willen storten overeenkomstig de uitnoodiging van het Internationaal Socialistisch Bureau, of dat geld op de een of andere manier te doen toekomen aan onzen penning meester W. Hoek, Singel. Laten toch velen aan dezen oproep gevolg geven. Steunpenning voor De Moker. Nu het laatste kwar taal van De Moker een tekort opleverde, wekken wij ieder weer op, de steunpenning iedere week krachtig te bedenken. Hoe meer, des te beter. Vele kleintjes maken een groote. 'Nieuwe adressen. Wij wijzen op de nieuwe adressen Voor de zaalverhuring J. Erkelens, Nieuwe Haven voor De Moker-administratie, Singel. HET BESTUUR. Partijgenooten Daar aan het besluit van het Internationaal Socialis- i sch Bureau, om een uurloon te storten, ten behoeve v v de Russische slachtoffers, nog maar door weinige 1 leden onzer afdeeling is gevolg gegeven, verzoek ik allen, die nog in gebreke zijn gebleven, Zaterdag 3 Febr. 's avonds tusschen 8 en 10 uur, in „Constantia" aan hunne verplichting te komen voldoen. Mochten er zijn die hiertoe niet de gelegenheid hebben, die kunnen de volgende week, eiken avond, van half 8 tot 10 uur, ten mijnen huize terecht MakkersLaat niet gezegd kunnen worden, dat de afdeeling Schiedam achter bleef in den daad van inter nationale solidariteit, en denkt aan de spreukDie spoedig helpt, helpt dubbel Singel 150. W. Hoek,, penningm. Dit vooral moeten de geheel-onthouders zich eens goed voor oogen trachten te stellen. Wij grondvesten er op onze besliste over tuiging, dat een goedmeenend geheel-ont houder beginnen moet sociaal-demokraat te zijn, omdat de twee begrippen elkaar aan vullen, elkaar ten grondslag hébben, maar het socialisme de hoofdgedachte ervan uitmaakt. Bekend geacht mag worden, dat de sociaal-demokratie, zoo ze van hare volgers al geen absolute geheel-onthouding eischt, toch de bestrijding van het drank misbruik zeer genegen is en dat als algemeene regel de opvatting geldt, dat een bepaald alcoholist geen goed sociaal-demokraat kan zijn. Deze beweringen, welke wij ons eens veroorloofden, hebben in geheel-onthouderskringen nogal al eenige be spreking uitgelokt. Er wordt tegen gesputterd. Sluit Schiedam zei dat het wel waar kon zijn dat in den rooden hoek te weinig blauw werd opgemerkt, doch dat ook zeker in den blauwen te weinig rood zichtbaar is, (een bewering, die we voor 't oogenblik zullen laten rusten). In het laatstverschenen no. van De Blauwe Vaan levert J. Brand een kritiek op bovengemelde bewering, die we niet onbesproken willen laten. Een enkele greep doen we in het groote stuk Er bestaat in dezen bij de sociaal-democraten wel verschil van meening er zijn de meer ethisch aangelegden, die zeer stellig meenen in de rijen der onthouders te moeten plaats nemen en -de overigen, die voldoende meenen te doen, als ze zich matig houden zooals de groote massa. „De sociaal-democratie eischt van hare volgers", zooals de Moker schreef, dan ook „geen absolute onthouding," maar is „toch de bestrijding van het drankmisbruik zeer genegen." Aan deze uitspraak in haar algemeenheid heeft de geheelonthouding niets ze wordt zoo vaak naar huis gezonden met die goedkoope liefdesbetuiging en zoo dikwijls krijgt ze te hooren, dat „men ook zeer tegen het misbruik is." Even algemeen en nietszegend is de uitspraak van De Mokerdat „als algemeene regel de opvatting geldt, dat een bepaald alcoholist geen goed sociaal-democreat kan zijn." (Curs, van ons.) Dit zal de christen ook wel als christen op zich toegepast willen zien en hij zal die uitspraak ook nog wel durven aanvaarden, zon der de bijvoeging „bepaald." Bovendien is er zeker over het „alcoholist zijn" nog wel verschil van appreciatie. Wij kennen althans christenen en sociaal-democraten, overtuigde voorstanders van hun beginselen, die verslaafd zijn aan den alcohol, m. a. w., die voor ons alcoholist zijn. Het is slechts een gradueel verschil tusschen dronkaard en alco holist. Èn verder Waarom nog zoo velen vreemd blijven aan den geheel-onthoudersstrijd, die zich overigens wel voor de algemeene zaak interesseeren Voor een deel is dit zeker te verklaren uit gebrek aan inzicht in 't goede dat de drankstrijd heeft op zichzelf en als middel in den overigen strijd, maar stellig ook we schromen niet het te zeggen houden velen er zich buiten, omdat de G. O. allereerst een daad vraagt. Het lidmaatschap der S. D. A. P. vraagt veel, voor leden, die goed sociaal-democraat wen- schen te zijn. Hetzelfde geldt ook van de leden der strijdende vakvereenigingen. Maar al betaalt men z'n contributie en al leest men z'n lectuur, al gaat men naar vergadering en meeting en op huis bezoek, etc., dan nog is de kra'cht die uitgaat, vaak twijfelachtigeen daad, een voorbeeld te geven, waardoor aan te toonen is, dat men werke lijk van den bourgeois verschilt, het komt nog zoo zelden voor en zoo vaak hoort men zelfs slechts woorden, waar men graag daden zag (we denken b.v. aan nachtarbeid en arbeidsduur bij soc.-dem. coöperaties). Slechts enkele opmerkingen hierover. De S. D. A. P. die haar bestaan, haar ontwikkeling, haar toekomst méér dan eenige andere sociale beweging aan de arbeiders klasse te danken en van haar te verwachten heeft, heeft zeker ook wel een bizonder belang bij de moreele ont waking, bij de zedelijke verheffing van het proletariaat. Bij z'n helder denken, bij z'n krachtig en energiek-vol pogen naar beter. Daarom kan hare genegenheid voor de drankbestrijding niet zijn een „goedkoope liefdesbetuiging" zonder meer. Daarom is het niet zuiver, te zeggen dat onze uit spraak „dat als algemeene regel de opvatting geldt dat een bepaald alcoholist geen goed sociaal-democraat kan zijn" algemeen en nietszeggend zijn zou. Neen nietszeggend is ze vooral niet. Het is bekend, da sociaal-demokraten schuwen ook onderling kritiek ten opzichte van het drankvraagstuk bestaat (gelukkig geen uitzondering. Zelfs durven we beweren dat (mogelijk op een enkele uitzondering na) in onze kringen het voor een „alcoholist" héél moeilijk is het vertrouwen der partij te winnen en hij bijna (willekeurig of onwillekeurig) nimmer vooraan komt te staan. Om de groote, diepgaande konsekwenties der geheel onthouding is het geen enkele politieke partij óók de S. D. A. P. niet, mogelijk, haar dwingend te aan vaarden. Wèl durft de S. D. A. P. verder te gaan dan welke andere partij ook. Wij wijzen op onze pers, op onze sprekers, op onze vergader-lokalen. Juist de S. D. A. P. vraagt ten opzichte van het drankvraagstuk van hare leden daden, vraagt voorbeeld, zij 't ook vrijwillig. De vergelijking van den heer Brand met den nacht arbeid en arbeidsduur bij soc. dem. coöperaties is niet bijster gelukkigten opzichte van deze misstanden staat de soc. dem. coöperatie onder invloeden, buiten haar bereik. Hier werken sociale gewoonten, die sociale nooden zijn geworden, en waarin de wil tot het geven van een voorbeeld volgens droevige ervaring leiden moet öf tot algeheel fiasco óf tot zelfmoord. In hoofdzaak blijft onze bewering onaangetastdat een goed-meenend geheel-onthouder beginnen moet sociaal- demokraat te zijn. De bourgeois van elke schakeering heeft geen belang bij de volkomen oplossing van het drankvraagstuk voor de vervulling der sociaal-demo- kratische profetie is het eene der voornaamste voor waarden. Het drankvraagstuk van het maatschappelijk vraagstuk los te schakelen, daaraan denkt bijna geen enkel geheel onthouder meer. Maar nog zeer velen begaan de fout, het laatste aan het eerste ondergeschikt te achten, terwijl ongetwijfeld het tegenovergestelde het geval is. DE MOKER

De Moker | 1906 | | pagina 1