Ditjes en Datjes. Uit de Vakbeweging. Parlementaire Kroniek. van B. en W. om hun machtiging te verleenen om het exercitielokaal achter den Doele tot wederopzegging voor doeleinden ten dienste van volksweerbaarheid te stellen op door hen te stellen voorwaardeningetrokken een voorstel van B. en W. om hen te machtigen tot het doen geven van verbandcurcussen en daarvoor een verwarmde en verlichte lokaliteit te verschaffen, hun daartoe een crediet te verleenen en hen te machtigen ten behoeve van dien cursus rijkssubsidie aan te vragen, en toen kwam aan de orde het adres der af deeling Schiedam van den Ned'. Bond van Gemeente-Werklieden, houdende verzoek om het loon van de werklieden der Gemeente reiniging gedurende den proeftijd te brengen van f 8. op f 9.met advies van B. en W. Eigenaardigheden ontbraken bij dezè gelegenheid niet. Verschillende sprekers voerden het woord, zoo de h.h. Von Briel Sasse, de Groot, v. Westendorp, Gouka, van der Poel en Witkampf. Alle sprekers keurden de huidige loonregeling af. Verschillende mirakels werden verkocht de heer van der Poel sloeg het record. Hij oreerde veel en lang, werd met de grootste ver veling door z'n collega's aangehoord, die met smart zaten te verlangen of het klokkende orakel Jiaast was uitge werkt. En toen- hij klaar was, wist men nog precies evenveel als vóór hij begon de heer van der Poel had niets anders verteld als dat er in het adres gezegd wordt, dat de tegenwoordige regeling onbillijk is en dat is een woord dat niet door gemeente-werklieden mag wor den gebruikt, ook al hebben ze volmaakt gelijk. Zelfs keurde hij het af dat de gemeente-werklieden het adres bij den raad hadden ingezonden. Enzoovoort, enzoovoort. De heer van der Poel zou zeker in z'n eigen voordeel handelen, als hij maar nooit anders deed dan zwijgen. De man toont zóó weinig van het leven te weten, dat alles wat hij er nog eens per ongeluk van te weten komt, hem verbaast en schrik aanjaagt. De man leeft in de Lange Singelstraat z'n heele wereld blijkbaar uit begrensd van achteren door een hekje, terzijde door een moddergeul en van voren door wat paaltjes. In dat heiligdom zal de boosheid onzer dagen niet sluipen De heer Von Briel Sasse stelt voor, deze zaak aan te houden en B. en W. uit fce noodigen wijziging te brengen in loonen van werklieden der reiniging en het minimum te bepalen op f 9. De heer De Groot stelt voor het minimum-loon op f 9.en het maximum op f 11 te bepalen en het loon der op proef aangestelden niet lager te stellen dan dat der losse werklieden. De heer Witkampf had blijkbaar De Moker héél goed gelezen en hield een betoog in den geest als het des betreffende artikel in ons vorig no. Het advies van B. en W. werd hoegenaamd niet ver dedigd. De heer Gouka kwam alleen vertellen dat de commissie veel sympathie heeft voor de gemeente-reini gers, welke liefde o.i. van héél jongen datum moet zijn, en toen werd de heele zaak aan de commissie voor de reiniging gerenvoyeerd, die een regeling zal oijtwerpen. De gemeente-werklieden kunnen voorloopig tevreden zijn met het behaalde succes, al is het jammer dat de raad verzuimd heeft op dubbelen spoed aan te dringen. De zitting werd besloten met een interpellatie van bakker Smit, die j.l. Zaterdag op de Hoogstraat een oploopje had gezien, door een man met een bord en 3 colporteurs met brochures, veroorzaakt. Zelfs was hij verhinderd geworden zijn weg te vervolgen. Een allerijselijkste zaak. Verbeeld-je, bakker Smit in z'n wandeling gestoord Ho, hodat gaat nietDat gaat nietRuimte asjeblieft Spr. vraagt afdoende maatregelen te nemen. De voorzitter zegt, dat reeds een nauwkeurig onder- zoék gaande is in deze politiezaak. Toen ging de openbare vergadering over in eene met gesloten deuren. De jongens van den Spoorweg. Te Zutphen hield Zondag de Nederlandsche Vereeni- ging van Spoor- en Tramwegpersoneel eene buitenge wone algemeene vergadering. De flinke zaal was geheel gevuld met afgevaardigden en een groot aantal belangstellende leden van den Bond van Klerken der Staatsspoor was eene gedelegeerde aanwezig. Maar niet alleen naar het aantal, ook naar den geest leverde deze algemeene vergadering het afdoend bewijs, dat de drang naar organisatie onder het spoorwegper soneel weer onweerstaanbaar opkomt. De discussies kenmerkten zich door eene kameraadschappelijkheid en rustige zekerheid, alsof er in 1903 niets was gebeurd. Daar vergaderden geen menschen, die zich neergeslagen voelden, maar doelbewuste mannen, die kalm voortwer- ken, om het gebouw der organisatie zoo spoedig mo gelijk weer op de oude hoogte te brengen. De toon was den ganschen dag een optimistische en waarlijk niet ongemotiveerd. Besloten werd tot instelling eener weerstandskas en verhooging der contributie. Omtrent de categoriën-ver- eenigingen en de groepsvertegenwoordiging werden reso luties aangenomen, waarin deze beidelichamen als onvol doende werden gekenmerkt, om de belangen van het personeel te behartigen en op organisatie in de Ned. Vereeniging, de algemeene vrije vakvereeniging, werd aangedrongen. Een aantal grieven en wenschen werden opgesteld, terwijl over het slappe optreden van minister Kraus bij de jongste Kamerdebatten, een hartig woordje werd gezegd. Er zijn nu weer 1300 actieve leden. Men ging in de beste stemming uiteen. Haagsche Stakingen. Naar aanleiding van een ongemotiveerd ontslag van een der tijdelijke in dienst zijnde gezellen aan de brood fabriek „De Zeeuw" van B. Hus te 's-Gravenhage, brak Zondagnacht een staking uit die 25 personen omvat. Behalve de meesterbakker en de meesterknecht bleven nog 2 gezellen aan het werk. Een 20-tal van buiten gekomen onderkruipers werkt onder toezicht van politie. De stakers trachten met manifesten het publiek te be werken de politie houdt de geheele straat afgezet, en maakte eenige charges op het publiek. Een man en vrouw die rustig hun weg vervolgden, werden door zes agenten met de blanke sabel afge ranseld. Een jongetje van 12 jaar werd geboeid overgebracht zijn moeder, die het kind wilde medenemen naar huis, werd met een pak slaag met den sabel bedreigd. - In dezelfde stad zijn verder eenige stakingen van metselaars, opperlieden en timmerlieden. De Spoorbroodeters. Na het postdebat waren in de zittingen van 16, 20, 21 en 22 Februari de belangen van het spoorwegper soneel aan de orde. Men weet hoe het met die groote groep arbeiders staat. Toen in 1903, nadat tientallen van jaren de grieven zich hadden opgehoopt, de uitbarsting kwam, greep de regeering met haar sterke hand ten gunste der directies in. Kalm hadden de opeenvolgende ministeries, liberale zoowel als christelijke het aangezien, dat het spoorweg personeel door de directies tot op het gebeente werd uitgebuit. Doch nauwelijks hadden de slaven een enkel oogenblik het gebogen hoofd opgeheven en zich maar één enkelen dag meester van den toestand getoond, of dr. Kuiper diende de dwangwetten in, die o. a. voor het spoorwegpersoneel staking onmogelijk zouden maken, zoodat het in de toekomst met handen en voeten zou zijn overgeleverd aan de directies. Toen daartegen van uit de Kamer, ook4van de liberale zijde verzet kwam, zeide de regeer ing dat, nu het personeel door middel der vakactie zijn belangen niet meer kon behartigen, de Minister van Waterstaat dat voor hen doen zou, door van de directies goede arbeids voorwaarden te eischen. Men wou, nu ja, de oproerige arbeiders bedwingen, binden, maar zou dan ook op staatssocialistische wijze van boven af voor hen zorgen. En toen zeiden de vrijzinnige heeren „Top, ga je gang maar." En Kuiper ging zijn gang, zooals men weet. Maar nadat hij zijn gruwelijk werk volbracht had, had hij nïjn beloften vergeten. De ketenen zijn stipt aangelegd, maar het rijkelijke voedsel is den gevangene onthouden, want de regeling der arbeidsvoorwaarden, zooals zij indertijd door den christelijken minister Oyens zijn goedgekeurd, hebben niet alleen geen verbetering gebracht, maar zijn zelfs wat met name de diensttijden betreft nog slechter dan voorheen. En de groepsvertegenwoordiging, waardoor het perso neel zijn grieven en wenschen aan den directie zou mogen kenbaar maken, zoodat ook in dat opzicht de vakvereeniging zou kunnen worden gemist, is ook al gebleken een doodgeboren kindje met een lam handje te zijn, waarvan niemand ooit anders heeft dan noodelooze last en moeite. Dat schandelijk bedrog, deze gruwelijke woordbreuk, werd door v. d. Zwaag, Schaper en Troelstra op de kaak gesteld en scherp gehekeld. Zij vroegen dan nu eindelijk de eerescliuld die de bezittende klasse aan het spoorwegpersoneel heeft, in te lossen. Zelfs de klerikale heeren Janssen en Talma konden het niet tot een verdediging van haar eigen, nu gelukkig verdwenen ministerie brengen. En de liberalen? Wel niemand minder dan de heer Goeman Borgesius kwam verklaren, dat de liberalen zich in 1903 door Dr. Kuyper gruwelijk bij den neus heb ben laten nemen, toen zij vóór de dwangwetten stemden op voorwaarde dat dan ook de arbeidsvoorwaarden en de rechtspositie verbeterd zou worden. De vrijzinnig-democratische leider Dr. Bos, ging zelfs zoover de toestand van thans te noemen de vloek der booze daad door regeering en Kamer in 1903 verricht. Hij wilde door staatsexploitatie der spoorwegen tot een beteren toestand geraken. Toen kwam onze partijgenoot Troelstra naar voren en gaf den heeren er ongenadig van langs. Klerikalen zoowel als vrijzinnigen striemde hij geducht, den eerste om hun brutalen woordbreuk, de laatsten om hun huichelachtige verontwaardiging, terwijl zij in 1903 heel goed konden weten, dat van de toegezegde ver beteringen toch niets kon komen. Zijn conclusie wasgeef het spoorwegpersoneel weer zijne vrijheid terug, dan zal het beter voor zich kun nen zorgen, dan gij ooit zult vermogen. De minister van waterstaat Kraus verklaarde niet te kunnen intrekken en hij was ook zeer karig met belof ten men moet geen overdreven verwachtingen hebben, hij beloofde, le verbetering den zondagsrust, 2e verruiming van den taak van het scheidsgerecht, 3e het hooren van een groepsvertegenwoordiging over de dienstvoorwaarden en wat de loonen betreft, vermoedde hij wel dat nu een wegneming van ongelijkheden, doch niet algemeene verhooging in aanmerking zou komen, maar hierover zou een eerst in te stellen plaatselijk onderzoek beslissen. De klerikalen en liberalen sloegen over tot kijven over de vraag of de vorige regeering wel iemand bij de neus had genomen. Ze hebben elkaar vaak gezegd hoe zij in 1903 met het arbeidsbelang hebben huisgehouden, deze door de arbeiders te knevelen en hen vervolgens te bedriegen, gene door het willig werktuig bij de kneveling te zijn, terwijl het bedrog reeds voorzien werd. De arbeiders kunnen uit dit heele debat leeren, dat slechts bij de sociaal-democratische partij hun belangen veilig zijn. Volkconcert. Blijkens achterstaande advertentie zal de Heer W. Hammelburg, Solo-Violist van Rotter dam het door ons reeds aangekondigde volksconcert Zaterdag 3 Maart in „Constantia" geven. Het program ziet er goed uit en belooft veel. Vooral de met een geteekende nummers, voor Zang, Piano en Violoncel kan iets moois zijn. Gemeente-werklieden. De afd. Schiedam van den Gemeente-werkliedenbond heeft besloten zich aan te sluiten bij den Schiedamschen Bestuurdersbond. Een flink besluit. Het 1-jarig bestaan zal feestelijk worden gevierd, waarvoor het bestuur de plannen zal ontwerpen. Den 5en Maart zal de Bondssecretaris in een openbare vergadering spreken overDoel en streven der Gemeente werklieden. Wind Een strooibiljet van den volgenden inhoud is verspreid Aan alle Timmerlieden hier ter stede. Vakgenooten, Reeds meermalen kwam het ons voor dat bij de steeds hooger wordende huurprijzen der woningen met al de gevolgen van dien, de arbeidsvoorwaarden onder onze vakgenooten daarmede geen gelijken tred hielden. Loon en arbeidstijd, de hoofdfactoren onzer samen leving eischen dringend verbetering. Om deze zaken nader te bespreken roepen wij U dringend op tot eene Vergadering in het Volkshuis, te houden Woensdag 28 Februari des avonds ten 8 ure. Dinsdag 6 Maart spreekt Priester Van den Brink

De Moker | 1906 | | pagina 2