Attentie! Yan onze vroede Vaderen. No. 3. ZATERDAG 17 MAART 1906 6e Jaargang. ORGAAN van de Afdeeling Schiedam der Sociaaldemokratische Arbeiderspartij. Bureau van .Redactie en Administratie: Singel 18415. Stukken yoor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Bezoekt de Openbare V ergadering (vrij entree) in „Constantia" op Zondag a. s., 's avonds ten 8 ure, waarin J. A. BERGMEIJER over de Commune zal spreken. Het Bestuur. De Commune. Parlementaire Kroniek ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent j Uj V00ruühetal™9- Losse nummers 2 cent. ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. De avontuurlijke regeering van keizei' Napoleon III eindigde in den onverantwoordelijken oorlog van 1870 tegen Duitschland, waarin de Fransche legers geheel werden verslagen en Parijs zich na een wanhopige verdediging aan de Duitsche legers moest overgeven. Het proletariaat, dat natuurlijk de hardste slagen had moeten opvangen en de meeste offers had moeten brengen, zag in dien oorlog de schuld niet van Napoleon alleen maar van de geheele bourgeoisie. En met groot wantrouwen zag het de Nationale Vergadering te Bordeaux het uitvoerend gezag in handen plaatsen van den koningsgezinden Thiers, terwijl het tevergeefs wachtte op eenigen maatregel van het voorloopig bewind tot bestrijding van de door den oorlog verwekte ellende. Te Parijs bezaten de nationale gardes 170 kanonnen. De door Thiers gezonden troepen verbroederden zich met hen. Generaal Lecomte werd met eenige andere aanvoerders gefusileerd (18 Maar 1871.)"Het proletariaat richtte zijn eigen republikeinsche bestuur te Parijs in naast het burgerlijk bestuur onder Thiers. Dit republi keinsche bestuur van Parijs noemt men de Commune. Tusschen deze Commune en het burgerbestuur onder Thiers had een bloedige worsteling plaats, voornamelijk te Parijs gevoerd. Den 20 April begon het beleg van Parijs door de legers der bourgeoisie. Den 21 Mei kwam het burgerleger te Parijs binnen. Maar daar had het nog over de 500 barrikaden te veroveren. Na 8 dagen onafgebroken straatgevecht waren de legers van Thiers meester van Parjjs. Er waren toen 17000 dooden gevallen. Daarna kwam de wraak. Tot 1876 Vergaderden de krijgsraden, die de gevangen Communemannen hadden te richten. Een honderdtal werd ter dood veroordeeld, 10000 werden verbannen of tot dwangarbeid veroordeeld, 7500 werden naar Nienw-Caledoniën gezonden. Zoo eindigde deze eerste heldenpoging van het Fransche proletariaat, om zich van het juk der burger partijen te ontdoen. Over de heele wereld heen her denkt het bewustgeworden proletariaat deze eerste groote worsteling tegen de bourgeoisie, en brengt zijn bewonderende hulde ook aan deze martelaren voor de vrijheidszaak van het proletariaat. Arbeiders, gaat allen luisteren naar wat Bergmeijer over de geschiedenis en de beteekenis van deze Com mune vertellen zal. Komt uw hulde brengen aan de nagedachtenis van deze strijders voor uw zaak. En komt uw eigen strijdgevoel versterken door de herinne ring aan wat het proletariaat van Parijs in den Com- munetijd deed. Schiedam, 9 Maart|'06 Dunne soep. Ze wisten dat er niet veel te doen was een bi- zondere gelegenheid dus voor onze vroede mannen om op d'r dooie gemak de „zaken" met de ellemaat te gaan uitmeten en er gemoedelijk over te babbelen. Daar was een gereede aanleiding voor bij het vo.orstel van B. en W. om aan A. Bubberman den persoon lijken titel te verleenen van hoofdopzichter bij de Gemeentewerken en hem een personeele toelage toe te kennen van f100.'s jaars. De heele strijdbare garde is bij deze gelegenheid in 't vuur geweest, tot van der Drift toe. De voorzitter meende wel dat er geen bezwaar zou wezen om het voorstel, strekkende dezen persoonlijken titel en een j aarlij ksche toelage van f 100.— aan een verdienstelijk ambtenaar als den heer Bubberman te verleenen, aan te nemen, doch dat zal 'm niet meegevallen zijn de heeren hadden 'n goeien zin. De heer "Van Westendorp wilde weten of het voorgestelde is een belooning van bewezen diensten. Voor militairen is een persoonlijke titel wel aardig. Maar de heer Bubberman had er meer aan indien zijn financieele positie verbeterd werd. De verordening van 1903 nagaande, komt spr. tot de conclusiè dat het een voudiger ware geweest, art. 1 der verordening te wijzigen en daaraan een nieuwe salaris-regeling voor een hoofdopzichter te verbinden. Spr. vindt de voorgestelde belooniug voor bewezen diensten niet in verhouding met hetgeen door den heer Bubberman wordt gepresteerd. Zijn chef toch had in besloten kring verklaard, dat zjjn salaris „schandelijk laag" is. Na er op gewezen te hebben, dat aan een ander hoold-ambtenaar een paar jaar geleden een hoogere toelage werd gegeven, omdat men later bij de benoeming van een opvolger niet een hooger aanvang- salaris zou moeten betalen, rijst bij spr. de vraag of men met hetzelfde oogmerk ook thans zoo handelt. Hij achte deze wijze van doen verkeerd en vraagt vervolgens of B. en W. geen hoofdopzichter wenschen en er bewaar bestaat om art 1 te wijzigen. De voorzitter betoogt, dat men de eenvoudigste manier meende gevonden te hebben, om den ambtenaar te geven wat hem toekomt. Dat het bedrag niet hooger is gesteld, geschiedde omdat B. en W. vreesden, dat de raad bezwaren maken zou en B. en W. vonden dat met dit bedrag kon worden volstaan. De heer Van Westendorp stelt voor de toelage te brengen op f 200.welk voorstel door de H.H. Dirk zwager en Gouka wordt ondersteund. De heer de Groot acht de motiveering van het voorstel B. en W. weer uiterst mager. Spreker wil niet zeggen dat hij het salaris van dezen ambtenaar voldoende acht, ook zelfs wanneer het met f100 verhoogd is, doch hij acht het dringend noodza kelijk dat de voorstellen voldoende gemotiveerd worden, zoowel voor de raadsleden als voor het publiek. Spr. wil -er op wijzen dat dergelijke verhoogingen van salarissen bij hoogere ambtenaren altjjd gemakke lijk inkomen en aangenomen worden, doch bij salarissen van f 400 tot f 600 zoo moeilijk. Daarom ook acht hij het gewenscht dat dergelijke voorstellen volledig gemotiveerd worden. Achtereenvolgens voerden nu de h.h. Honnerlage Grete, Visser, Smit, Gouka en Jansen nog het woord, tot eindelijk met algemeene stemmen besloten wordt aan Bubberman de persoonlijke titel van hoofdopzichter te geven. Dit buitenkansje was dus binnengeloodst, maar het voorstel van Westendorp om de sympathie voor den jubilaris nu tegelijk flink in klinkenden munt om te zetten, haalde de reis niet. 7 waren er voor, 9 tegen. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen. De Havenmeester. Voor de zooveelste maal was deze beroemdheid het onderwerp der besprekingen. B. en W. hebben in een reusachtig relaas verslag gedaan van de resultaten van het onderzoek, naar aanleiding van de klachten tegen de Havenmeester geuit, ingesteld door den Coynmissaris van Politie en bevonden dat alle klachten totaal uit den duim gezogen zijn en de beschuldigde zoo vlekke loos blijkt als een duif. Niet minder toch dan 16 onderteekenaren van het adres W. van Eijk zouden verklaard hebben dat ze het adres niet gelezen hadden. Nog al bedenkelijk Maar nu zou dan de zaak behandeld worden. Jawel, maar eerst ging de raad in comité, en wat er alzoo bedisseld en afgehandeld werd, werd voor de groote gemeente maar stiekem gehouden. De voorzitter deelde mee, dat. de zaak tot de volgende zitting was verdaagd. Daar gaat-i weer voor niks. Daar gaat-ie weer. Na enkele weken van stilstand is dan de parlemen taire molen weer aan het draaien. De wieken klap peren van belang en de molensteenen schuren met snerpend geluid over elkaar, maar het staat te be zien of het meel den arbeiders wel smaken zal. Het begon Dinsdag den 13en Maart met een wetsontwerp, strekkende om, indien blijkt, dat, tengevolge van het verblijf onder de wapenen of in werkelijken dienst van een dienstplichtige bij de landweer, door het gezin waartoe deze behoort of waarin hij is opgenomen, of door den persoon of de personen in wren of in wier levensonderhoud hij voorzag of hielp voorzien, zonder zijn aanwezigheid niet of niet voldoende in eigen onder houd kan worden voorzien," van dezen voor eiken dag dienst op hun verzoek hoogstens f 1.50 vergoeding toe te kennen, tenzij den dienstplichtige ontheffing van den werkelijken dienst is verleend. .Hierover voerde het woord: namens de liberalen ex- generaal Eland namens de anti-revolutionairen kapitein Duijmaer van Twist en namens de sociaal-democraten de ex-milicien ter Laan. De generaal vond: 't is zoo al welletjes; de kapitein zei: 't kon beter, maar hij verwierp een verbeteringsvoorstel; de milicien zei: 't is lang niet' zoo goed genoeg en hij stelde voor de vergoeding van f 1.50 op f3.— per dag te brengen. Billijk zou men zeggen. Het amendement werd echter verworpen. Voor stemden alleen de sociaal democraten, de vrijzinnig-democraat Ketelaar en de liberaal de Klerk. De overige heeren waren blijkbaar van meening dat een arbeidersgezin, dat voor een poos zijn kost winner kwijt is, hen wel met een daalder per dag kan uitzuigen. Zouden zij hetzelf wel eens geprobeerd hebben? Het Arbeidscontract was daarna aan de orde. Reeds vroeger is ook in dit blad uitvoerig meegedeeld, hoe het met dit wetsontwerp staat. Het is indertijd door den vrijzinnig-democraat Drucker ontworpen en onder het Kuyper-ministerie dooi den katholieken minister van justitie ingediend. Onmid dellijk liepen na de indiening de arbeiders te hoop, omdat het groote gevaren inhield voor de vakactie en de arbeiders in ruil voor enkele goede bepalingen vrijwel aan handen en voeten gebonden aan den patroon overleverde. Het bekende agitatie comité werd gevormd en een vinnige actie begon, die zelfs de christelijke arbeider meesleepte. De minister moest zelfs toegeven dat nog altijd eenige gevaarlijke artikelen bleven gehandhaafd torwjjl ook het comité na deze wijziging het „onaannemelijk" handhaafde. De vrijzinnige minister van Raalte heeft het gewij zigde ontwerp opnieuw ingediend en daarover zijn reeds de discussies in gang. De eerste dag der algemeene beschouwingen leverde niet veel bijzonders op, doordat Tak, die namens de socialisten spreken zou dien middag in den Amsterdam- schen Gemeenteraad moest zijn, en de woordvoerders der burgerlijke partijen eerst eens wilden hooren, wat de socialistische dwarskijkers te zeggen hadden alvorens hun gescherm in het vuur te brengen. In eene uitvoerige rede opperde Tak den volgenden ochtend de bekende bezwaren van het ontwerp. Wij hopen dat wij in dit tijdperk geen arbeids-wet- geving krjjgen, die ganschelijk is naar onzen zin, maar wij nemen ook wel wat op afbetaling. Doch indien het ontwerp blijft een belemmering van de eigen pogingen der arbeiders tot lotsverbetering, dan weegt dit groote nadeel van ons zwaarder dan mogelijke voordeelen. Yan de wijzigingen, in het ontwerp te

De Moker | 1906 | | pagina 1