Werft abonnees op DE MOKER 25 cent per 3 maanden Ditjes en datjes. Vlaardingsche IJzerkoekjes. te hebben. Wij blijven verder bij onze meening, dat in het algemeen de opgaven der K. v. A. meer vertrouwen verdienen dan die der Studieclub. Dat een K. van Arbeid, die toch voor de helft uit werklieden bestaat, den arbeids duur te kort, de loonen te hoog zal opgeven, zal wel een groote uitzondering zijn. Wat het Schiedamsch ge val betreft, zoo hebben wij eenige patroon- ep genige werklieden-leden van de gewezen Kamer van Arbeid met dit schrijven in kennis gesteld.] In hoojdzaak nu op het „Schiedamsche" geval, had de redactie van het Soc. Weekbl. hare meening gebaseerd en eenige hatelijkheden aan het adres der sociaal-demo- kratische „vertrouwensmannen" ten beste gegeven. De redactie veronderstelt, dat een K. v. A. die toch voor de helft uit werklieden bestaat, toch den arbeidsduur wel niet te kort, de loonen wel niet te hoog zal op geven. Is die veronderstelling niet al te naïef?... De Kamer van Arbeid, die het bewuste rapport uit bracht, was samengesteld uit de H.H. PatroonsM. H. Kranen, Voorzitter, J. A. M. Jansen, W. A. J. Wittkampf, A. Cool Mz. en J. H. Houtman. Werklieden: J. H. Jacob, Voorzitter, W. Blok, B. van der Mark. G. J. Wijzenbroekeen vacature Th. Kudders, Secretaris. De heeren zijn van mijn schrijven in kennis gesteld. Waarom nemen zij niet even de moeite, de redactie van het Soc. Vleekbl. gerust te stellen met de mededeeling dat mijn beweringen onjuist zijn? Waarom niet eens even bewezen dat kun cijfers betrouwbaar zijn Reeds twee maanden hebben ze daartoe nu de gele genheid gehad. Is het zoo'n heksentoer hun rapport, dat toch wel met de noodige zorg zal zijn samengesteld, te verdedigen? Ze geven geen kik. En toch is het wel van belang dat deze ,,onderzoekende"(?) rapporteurs eens voor den dag komen, omdat het, zooals de redactie van het Soc. Weekbl. in particulier schrijven erkende, „wenschelijk is dat er wat licht valt op de wijze, „waarop sommige Kamers van Arbeid het Centraal „Bureau voor Statistiek inlichtingen verschaffen." Temeer, waar bij eventueele behandeling der Arbeids wet van regeerings-zijde gesteund zal worden op die gegevens. Zijn met het oog hierop die gegevens moed willig onjuist verstrekt? Op 't oogenblik zal ik dat niet beweren. Doch waar het hier een groot belang geldt van een belangrijk gedeelte der bevolking onzer gemeente, is het zeker wel de moeite waard de zaak tot klaarheid te brengen. En op grond eener nu pas gehouden enquête naar de arbeidstoestanden in de branderijen, tart ik de leden der voormalige Kamer van Arbeid hun rapport te ver dedigen. 'k Zal 't hun zelfs gemakkelijker maken. Ik beweer, dat de arbeidsduur over 63 branderijen bedraagt H7H uur of gemiddeld 14 uur per dag. De korste arbeidsdag is 12, de langste 16l/t werkuren. Er zijn er 14 waar 15 uur of langer gewerkt wordt. (De gegevens van de Studie-club dateerden van verleden jaar.) Niet om mij de eer van hun belangstelling te ver schaffen, doch ter wille van de eerlijkheid hunner bedoe lingen zouden de heeren hun zwijgen niet eens verbreken Het Sociaal Weekblad (dat de heeren toch wel fat soenlijk genoeg zal zijn) wacht nog steeds op het eerste teeken van leven. 25 April '06. P. de Bruin. De Mei-Vergadering. We verwijzen omtrent de bijzonderheden der vergadering op 1 Mei, naar ach terstaande advertentie.' 't Zal overbodig zijn, ditmaal wéér te betoogen, dat een druk bezoek noodzakelijk is. Velen weten nog niet wat het eigenlijke doel der 1 Mei demonstratie is soms acht men het belang ervan niet zoo grootwelnu, de twee aangekondigde sprekers zul len de beteekenis ervan uiteenzetten en de waarde, die ze voor de arbeidersklasse heeft, aantoonen. Daarom in massa naar „Constantia" Banieren. De vereenigingen, die zich met ba nieren vertegenwoordigen, worden verzocht deze Maan dagavond 8 uur in „Constantia" in te leveren. Het Volkshuis. Het negende jaarverslag zegt dat het werk rustig en kalm zijn gang gaat. Het leden tal steeg van 613 tot 676, dat der leeszaal daalde van 62 op 34. Op allerlei gebied is behoefte aan. hulp; voor de bibliotheek zoowel als voor verschillende cursussen schie ten de krachten te kort. De geldmiddelen waren in 1905 niet bepaald ongunstig de verschuldigde rente kon ditmaal betaald worden en daarna was er. een tekort van f 116.zoodat het nadeelig saldo tot f 370.is gestegen. Voor 't komende jaar ziet 't er slechter uit de rentelast neemt over 2 jaren met f 240.'sjaars toe en de Huishoudschool de kurk voor 't Volks huis zal een ander verblijf betrekken. De begrooting over 1906 wijst dan ook een tekort aan van f 303. De cursus in boekhouden bleef achterwege door ge brek aan deelnemers. De cursus Eerste hulp bij Onge lukken kan eerst dezer dagen beginnen bij gebrek aan een leider. De reisclub ging niet uit, door gebrek aan deelnemers. Een debatingclub kon eindelijk worden op gericht met voorloopig goeden uitslag. Een tentoonstelling had plaats van etsen van den heer A. Derksen van Angeren. De uitslag was onbevre digend, nog geen 100 menschen hebben haar bezocht. De muziek- en lantaarn-avonden slaagden beter. Er werd .één muziekavond gehouden in „Musis", drie lan taarnavonden belegd, waar de heer Rook als spreker optrad. „T. A. V. E. N. U." blijft in ledental stationair ze was in 't afgeloopen seizoen zeer aktief. „Crescendo" blijft ook al in ledental op één hoogte, wat niet verblijdend wordt genoemd. De financieën lieten wel eens wat te wenschen over. Gehoopt wordt op uit breiding van het ledental. De boekerij beantwoordt goed aan haar doel. Maar komt er ten opzichte der helpende krachten geen ver andering ten goede, dan, zoo wordt in uitzicht gesteld, zal een volgend verslag wel vermelden, dat het uitgeven van boeken op Zaterdagavond heeft opgehouden. De bijeenkomsten der kinderclubs hebben Woensdag en Zaterdag van 24 uur plaats. De opkomst is goed het aantal kinderen bedraagt 80, de leeftijd loopt van 612 jaar. „Floralia" heeft volgens het verslag een „goed" jaar gehad. Gewezen wordt op de gehouden bloementen toonstelling, die bizonder wordt geroemd. Jammer, dat zoo weinige het moois gezien hebben. Al had 't Bestuur bij wijze van proef besloten de tentoonstelling niet op Zondag te houden en al was 31 Augustus een der ten- toonstellingsdagen, het resultaat was zoo mager dat er niet veel aanleiding bestaat tot voortzetting der proef. De cursus Electriciteit werd gevolgd door 3 deelnemers. De gymnastiekvereeniging T. H. O. R. telt 16 leden boven en 18 beneden de 18 jaar. Cursussen werden gehouden in het Duitsch door den heer C. Bethe, in het Engelsch door den heer H. J. v. d. Noorda, in lezen en schrijven door den heer J. Valkenburg. De ledenvergadering is op Zondag 6 Mei, 's nam. 7 ure. Bestuursverkiezing heeft plaats wegens periodieke aftre ding van de H.H. M. C. M. de Groot en E. Hazelhof. Hen vergadering. Zondag a.s. wordt in „Het Volkshuis" een openbare vergadering gehouden voor de werklieden van „Apollo", waarin de heer A. Blommesteijn als spreker optreedt. Op een strooibiljetje daarover zagen we dat de entrée vrij is en debat gewenscht wordt. Of de pers ook toegang heeft, is ons niet bekend. Misschien dat we 't probeeren. Van een kat, die rare sprongen doet. 't Antwoord der christen-demokraten op ons artikel van vóór veertien dagen: „Antwoord aan de christen- demokraten" van de „Goedkoope" is in één woord, dun. Na de met stevige bewijzen gestaafde beschuldiging van valsche getuigenis, de veroordeeling van het scherp per soonlijke in het geschrijf dier heeren en de nadere uit eenzetting van de bedoelingen, die ons bij het schrijven van ons artikeltje leidden, hadden we toch waarachtig wel iets anders kunnen verwachten, zij het dan een laatste woord hunnerzijds. In plaats van een antwoord, hoe dan ook, worden we onthaald op een paar flauwe, zeer op effect naar buiten berekende zinsneden. Bijvoorbeeld„Het denkend le zend publiek heeft al geoordeeld en im groszen Ganzen uwen correspondent veroordeeld" etc. Waar dat oordeel en veroordeel is uitgesproken of ook maar aan het daglicht is gekomen, zullen de heeren ons, niettegenstaande zij wijselijk dit geschrijf staken, mis schien nog wel even in de Goedkoopewillen melden. We gelooven te kunnen zeggen, dat dat denkend en lezend publiek niet anders bestaat dan in des heeren v. d. Linden fantasie, dat het oordeel en veroordeel be hoort tot één zijner vrome wenschen. We willen, liever dan deze algemeenheden op den voet te volgen, tot goed begrip der zaak nog even releveeren, .en daaraan ten slotte hun laatste antwoord toetsen. We gelooven op deze wijze het best te kunnen doen uitkomen hoe zwak de heeren in het hunnerzijds met groote en valsche woorden gevoerde debat stonden. Toen de heer Hoogendijk overging tot verslechtering der arbeidsvoorwaarden der arbeiders in zijne middellijken dienst, nam de Visschers-Vereeniging over dit feit een motie van afkeuring aan en sprak den wensch uit, dat de heer Hoogendijk op dit besluit zou terugkomen. De redaktie van de Goedkoopein handen van christen-demokraten, en de Mokerspraken over dit feit mede hun afkeuring uit. „De Mokerzegde in geval van aktie stevigen steun toe, en, hoewel bij ons weten dit door de christen-democraten in de Goedkoopeniet letterlijk is toegevoegd, willen we aannemen dat ook zij dan naar hun beste krachten zouden hebben gesteund. Maar daarmee was voor uit den aard der zaak politieke organen als de Goedkoopeen de „Moker" de zaak als zaak afgeloopen. Het behoorde tot de taak der Visschers-Vereeniging onderhandelingen te voeren, en, indien zij zich daartoe sterk genoeg voelde, den strijd in één of anderen zin te proclameeren. Eerst in dit laatste geval behoorde het tot de taak van bladen als de beide genoemde de zaak als zaak weer aan te vatten en steun te gaan verleenen. Wij lieten dus de zaak over aan de visschers en zouden het bij het afkeuren dezer handeling en het toezeggen van eventueel noodigen steun hebben gelaten, indien dit geval zich niet bizonder had geleend om er een stuk van ons beginsel aan te demonstreeren. Wij zeiden in het algemeen tot de arbeiders, in het bizonder tot de visschers, los van de zaak', kijk eens, deze gebeurtenis geeft ons eigenlijk wel iets te denken. Dat een patroon, die wij overigens onder de besten rekenen, ons nu ook aanvalt, dat hadt gij nooit kunnen denken. En toch behoeft u dat niet zoo heel erg te bevreemden, want talloos vele malen hebben wij soortgelijke gebeur tenissen bijgewoond. Laten wij trachten de oorzaken hiervan te doorgronden. Toen hebben wij gezegd: De oorzaak van deze dingen ligt niet in de eerste en voornaamste plaats in de menschen zelf. Het is het kapitalistisch voortbrengingssysteem met zijn concur rentie, met zijn particulier bezit van grond, fabrieken, machines, schepen en andere voortbrengingsmiddelen, dat de menschen tegen elkaar opzet, tegen elkaar in het harnas jaagt. Dat stelsel verdeelt ten eerste de maatschappij in twee klassen van menschen, de grond en arbeidsmiddelen bezittende en de bezitlooze klasse twee klassen, die, zoolang dit stelsel bestaat, een vin nige strijd met elkander zullen moeten voeren, omdat het stelsel met het scheppen van deze beide klassen tegelijkertijd twee groote, met elkaar strijdige belangen heeft geschapen, dat van den kapitalistzijn bedrijfswinst zoo hoog mogelijk op te jagen dat van den arbeider zijn arbeidsvoorwaarden in dienst van het kapitaal zoo gunstig mogelijk te doen zijn. Ten tweede zet dit stelsel de arbeiders onderling tegen elkaar op. Onderling ook de kapitalisten. Bij slapte, bij werkloosheid onderkruipt de eene arbeider den andere ze drukken beide de arbeidsvoorwaarden naar beneden. Daardoor maakt dit stelsel de arbeiders somtijds onderling tot eikaars vijanden. En de kapitalisten Ze zijn door dit stelsel verplicht, hun bedrijfswinst zoo hoog mogelijk op te jagen, met vertreding van de meest rechtvaardige eischen der ar beiders, omdat eiken dag verrassingen brengt, kan bren- gren een nieuwe uitvinding bijvoorbeeld, geëxploiteerd door een ondernemend, energiek concurrent, kan be- drijfskassen etc. somtijds sterk verlagen, daardoor een vandaag nog machtig kapitalist, geweldige knauwen toedienen. Gaat het den arbeider slecht, hij moet dan wekelijks guldens derven, somtijds zijn geheele loon. Kapitalisten verliezen bij een slechten, onfortuinlijken zakengang somtijds duizenden en tienduizenden tegelijk. Vandaar de onderling sterke concurrentie. Vandaar hoofd zakelijk hun jacht naar milliarden. Zoo veroorzaakt dit stelsel een klassenstrijd en een persoonlijken strijd. Het individueele belang op den voorgrond. Laten wij dus dit leerenWij kunnen met onze vak- vereenigingen onzen toestand veel verbeteren. Maar hoe sterk wij door onze vakorganisatie ook mogen zijn, het kapitalistisch stelsel, waaronder wij leven, maakt onze positie altijd onvast. Door ongunstige omstandigheden kan somtijds de sterkste vakbond het eenmaal verkre- gene moeten laten varen. Daarom onze vakvereeniging zoo sterk mogelijk gemaakt, maar daarnaast den strijd aangebonden tegen dat stelseldat somtijds, in benarde omstandigheden van onze mede-arbeiders, onze onder kruipers maakt; van ons goedgezinde kapitalisten onze vijanden. Meer dan dit hadden wij niet willen zeggen, indien wij de ergerlijk persoonlijke ogvatting van de Goedkoope niet zeer afkeurenswaardig hadden gevonden. Waar wij ons, toen wij ons neerzetten tot het schrij ven van ons eerste artikeltje, hadden voorgenomen, eerstens ons afkeurend uit te spreken over des heeren Hoogendijks handeling, tweedens een stuk van ons begin sel aan dit geval te demonstreeren, daar voelden wij ons derdens gedwongen even het gevaarlijk persoonlijke, heethoofdige gedoe van deze schrijvers, onderhanden te nemen. In plaats van op onze bestrijding te antwoorden, aan te toonen, dat wij ongelijk hadden met het stelsel te bestrijden, wel degelijk het persoonlijk willen de eenige oorzaak der maatschappelijke ongerechtigheden is, wat toch eigenlijk hun taak ware geweest, want zij willen van een bestrijding van het stelsel niets weten, dat keu ren zij goed, kregen wij een aantal valsche beschuldi gingen te slikken, die, zooals de lezer weet, door ons stevig zijn gepareerd.

De Moker | 1906 | | pagina 3