De arbeidsvoorwaarden aan de „Werl Gusto." Parlementaire Kroniek. punt zijn van den sterkingsarbeid voor dien strijd. Zoo gaan de teekenen van groei der stad samen met teekenen van groei der arbeidersbeweging. Met de eerste verschijning van de modern-kapitalistische industrie valt ook hier de verschijning der moderne arbeidersbeweging samenzoo kondigt zich de moderne klassenstrijd aan. Arbeiders, op nw post! het kapitalisme is goed georganiseerd en sterk. We willen ze bespreken zooals ze officieel worden aangegeven. Niet dus, zooals ze in de praktijk bestaan, als tallooze kleinigheden zich samenpakken tot zóó groot geheel, dat alles-overheerschend wordt. Van plagerijen, als achteruitstelling door bazen en baasjes enz., die dageljjks wederkeeren en het leven vergallen. En soort gelijke invloeden, die ieder fabrieks-arbeider nit eigen ervaring beter kent dan hem meestal wel lief is. De firma Smulders heeft, om de rechten en verplich tingen harer arbeiders behoorlijk te verzekeren een „Arbeidsovereenkomst", en een „Fabrieksreglement" en op den koop toe een „Reglement voor het Zieken- Ondersteuningsfonds" samengesteld. De belangrijkste bepalingen daaruit zullen we vermelden. Arbeidsovereenkomst. Art. 3. In den regel zullen de werktijden zijn van 6 nur des morgens tot 7 uur des avonds, met passende schafttijden. Voor werk na 9 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens zal het uurloon met een vierde worden verhoogd. Al hoewel het nachtwerk zooveel mogelijk zal worden voorkomen, zal niemand zich aan zoodanig werk kunnen onttrekken, indien hem dat wordt opgedragen. Art- 4. Des Zaterdagsavonds ten 4 uur zal, als regel, de uitbetaling van het loon geschieden, en wel van het loon, verdiend tot Donderdagsavonds 7 uur. Art. 5. Het loon van Donderdagsavonds 7 uur tot Zaterdagsavonds wordt eerst den volgenden Zaterdag uitbetaald, en dient tot waarborg voor de juiste naleving van deze overeenkomst van de zijde van den werkman. Bij niet-nakoming aan zjjne verplichtingen vervalt dit ingehouden loon, ten bate van het „Zieken-Ondersteu- ningsfonds" der werklieden. Art. 6. Eén cent van eiken gulden verdiend loon, zal van het loon worden ingehouden, ten bate van het „Zieken-Ondersteuningsfonds", door eenigen der werk lieden beheerd volgens hierachter volgend reglement. Alle werklieden in dienst der firma, wier loon per nur, dag, week, of per stuk wordt berekend, nemen deel aan dit tonds. Alle boeten komen ten bate van dit fonds, dat dooi de firma gesteund zal worden, zooals zij goed zal vinden te bepalen. Art. 9. Deze overeenkomst wordt aangegaan voor onbepaalden tijd. Werklieden die deze overeenkomst wenschen te doen eindigen, zijn verplicht hiervan een week te voren mededeeling te doen aan de firma met teruggave van de ontvangen afdruk dezer overeenkomst. De firma zal, harerzijds, gelijke opzeggingstermijn in acht nemen, maar behoudt zich het recht voor, om hem, die zich aan ernstig plichtsverzuim heeft schuldig gemaakt, op staanden voet te ontslaan. Het loon zal dan slechts worden uitbetaald tot op 't oogenblik van ontslag. Fabriek s-R eglement. Art. 2. Elke werkman zal bij het binnenkomen in de fabriek zijne penning in den daarvoor bestemde bak doen en bij het verlaten van de fabriek zijn pen ning van het nummerbord nemen. Verzuim in deze wordt gestraft met 10 ct. boete, onverminderd hoogere straf, indien naar het oordeel der firma een poging tot bedrog of moedwillige ontduiking van de controle aan wezig is. Art. 3. Aan werklieden die te laat komen, wordt behalve den verzuimden tijd, boete opgelegd volgens onderstaande bepalingen 15 minuten of minder te laat 16 tot 30 min. 30 45 46 1 uur 1 1 uur 2 1% meer dan 2 uren 2 V4 uur boete. 7* 7* Art. 4. De verzuimde tijd wordt met volle kwar tieren berekend, zoodat iemand die 1—15 minuten te laat komt voor x/4 uur, die 16—30 minuten te laat komt voor V, nur, 31—45 minuten te laat komt voor 3/4 nur verzuim wordt genoteerd enz., onverminderd de in te honden boete, hiervoren bepaald. Art. 5. Het bij zich hebben of gebruiken van sterken drank gedurende werktijd, is ten strengste verboden. De werklieden aan wien kenbaar is, dat zij sterken drank gedronken hebben en die daardoor naar het oor deel van hunnen baas minder geschikt voor de uit voering van hnn werk zijn, wordt in het belang van de orde en veiligheid, ook in hun eigen belang, toegang tot de fabriek ontzegd of wel worden zij daaruit ver wijderd. Onverminderd de korting, wegens daaruit volgend verzuim, zullen zoodanige werklieden gestraft worden met één gulden boete. Art. 6. Het rooken gedurende den werktijd is ver boden. Overtreding zal gestraft worden met 50 ets. boete. Mocht het rooken plaats hebben in magazijn of werkplaats, waar gemakkelijk brandbare stoffen aan wezig zijn, dan wordt de straf verdubbeld. Art. 7. Stipte opvolging van bevelen namens de firma gegeven, en ondergeschiktheid aan de door de firma voor 'bestuur of opzicht aangestelden wordt van de werklieden geëischt, alsmede een welwillend en pas send optreden tegenover hunne opzichthebbenden en hunne kameraden. Gelijke welwillende en behoorlijke behandeling door hunne opzichthebbenden, wordt hun eveneens door de firma gewaarborgd Art. 11. Bij de uitbetaling zal het geld den werk man worden voorgeteld. Indien het bedrag niet over eenkomt met het op het loonbriefje vermelde moet de werkman dit onmiddellijk aan den met de uitbetaling belasten persoon mededeelen. Latere reclames worden niet in aanmerking genomen. Het loonbriefje wordt door hem voor ontvangst on derteekend uiterlijk Maandag 2 uur n.m. daaropvolgend in de daarvoor bestemde bus geworpen. Reclames op onjuiste berekening van het loon, worden door middel van deze loonbriefjes ter kennis der firma gebracht, door haar onderzocht, en indien gegrond hersteld. Het niet-tijdig inleveren van het onderteekende loon briefje wordt gestraft met 5 ets. 'boete, welk bedrag bij veelvuldige overtreding kan worden verhoogd. Art. 12. Het is ten strengste verboden de werk plaatsen en terreinen anders dan langs den daarvoor aangewezen ingang binnen te gaan of te verlaten. Zij die zich hieraan niet houden, znllen onmiddellijk kun nen worden ontslagen. Art. 14. Dit reglement zal, indien daartoe aanleiding bestaat, door de firma worden herzien of gewijzigd, en door aanplakking daarvan aan den ingang der fabriek aan het personeel kennis worden gegeven. Vastgesteld 1 April 1905. Enkele bemerkingen op het bovenvermelde mogen we ons zeker wel veroorlooven. 'Vooropgesteld de erkenning, dat aan den werkgever het recht nog niet kan worden ontzegd, de voorwaar den te bepalen waarop in zijne fabriek zal worden ge arbeid, zal het toch van den werkgever, den ekonomisch sterke, te verlangen zijn, dat hij zijn bepalingen bin nen de perken der billijkheid houdt. Is dit hier het geval? Zeker niet. Men late zich niet van de wijs brengen door enkele schoonklinkende woorden. Men late zich niet verblinden door dat tintje van humane welwillend heid, dat zoo hier en daar zich vertoonthet komt aan op de arbeidsvoorwaarden in hun geheel. En deze zoo kort mogelijk te resumeeren vermeenen we te doen in de enkele woordende firma heeft bovenal gezorgd voor haar eigen onbeperkte macht. Dit spreekt wel het duidelijkst uit art. .5 der „Ar beidsovereenkomst", bepalende dat twee dagen loon ter beschikking van de firma blijven, tot waarborg voor de juiste naleving van deze overeenkomst van de zijde van den werkman. Alzoo is op zeer krasse wijze den arbeider een dwangbuis aangetrokken om zich aan de luimen der firma te onderwerpen. De arbeider behoeft geen waar borg dat de firma zich aan de naleving der arbeids voorwaarden storen zal van hém wordt ze echter wel gevergd. En wie is toch altijd het best in staat om in strijd met de vastgestelde bepalingen te handelen Voorts is het opvallend, hoe machtig mooi de firma Smulders het boete-stelsel schijnt te vinden. Voor alles en nog wat heeft zeboete gereed, als straf, die ze weet dat voor den getuchtigde ook werkelijk straf is, daar hij geen enkelen ceht van het karig loon kan missen, zonder dat 't hem gevoelig treft. Is de firma Smulders soms van oordeel, dat de door haar betaalde loonen toch eigenlijk nog te hoog zijn Maarde firma Smulders beoefent ook de deugd der filantropie. Ze heeft een zieken-ondersteuningsfonds voor hare werklieden opgericht. Daarvan moet men deelnemer zijn, en 1 pCt. van zyn loon contribueeren om in ruil daarvoor bij ziekte 6/io van z'n loon uitgekeerd te krijgen, gedurende 16 weken, s/10 gedurende de volgende 16 weken. Mits men natuurlijk aan verschillende voorschriften voldoet. Zoo zegt art. 13 zeer diepzinnig „Zij die voor kleine ongesteldheden naar den docter gaan, ontvangen daarvoor geen ziekengeld." De ziekenpot is hier ook weer de lijmpot. De firma regelt en bedisselt alles, beslist over opheffing en al voor den vorm kiezen de deelnemers 7 bestuursleden die met hun zevenen geen lor te vertellen hebben over het fonds. Een piek-fijn idéé, zoo'n ziekenfonds aan je fabriek te verbinden. De lui betalen contributie, zorgen dus zelf voor hun uitkeeringen en met een beetje succes speel-je zelf den filantroop. De firma Smulders heeft haar arbeiders stevig in een corset geregen en gezorgd dat haar eigen belangen behoorlijk gewaarborgd zijnde arbeiders hebben te zorgen dat zij tegenover de massa verplichtingen welke op hen rusten althans dat weinigje recht, dat zij bezitten, beschermen en behouden kunnen. Vereenigt u Het eind is nog lang niet te zien De Tweede Kamer zit nog tot over de ooren in het Arbeidscontract. Redevoering na redevoering steken de kopstukken der burgerlijke partijen af, zonder dat de zaak veel opschiet. Men zou kunnen zeggen, het ontwerp waarom het hier gaat is voor werkgevers zoowel als arbeiders van niet gering belang, waarom zonden de volksvertegen woordigers de zaak niet aan alle kanten bezien, alvo rens een beslissing te nemen? Dat is op zichzelf wel juist. Maar de lange speeches van burgerlijke politie kers hebben de bedoeling het weinigje goeds uit het ontwerp weg te praten. Wanhopig verzetten de konserva- tieven van alle gading zich tegen elk artikel dat inbreuk maakt op de absolute macht van den patroon in de werkplaats. Het is kapitalistische obstructie van de leelijkste soort. Daar heeft men b.v. het artikel betreffende de loon- aanspraken van den arbeider bij enkele soorten van verzuim. Vijf volle dagen is er over gesproken. En het resultaat De arbeider zal zijn aanspraak op het tijdloon niet verliezen voor een betrekkelijk korten tijd als hij ten gevolge van ziekte of ongeval verhinderd was zijn arbeid te verrichten, echter onder dit voorbehoud, dat ziekte of ongeval niet veroorzaakt is door zijn opzet of onzedelijkheid en niet het gevolg is van een lichaams gebrek, waaromtrent hij opzettelijk den werkgever valsche inlichtingen heeft verstrekt. Van het hem aldus uitgekeerd loon wordt de onge vallenrente, de eventueele wettelijke ziekennitkeering, alsook de nitkeering van eenig fonds waartoe de ar beidsovereenkomst verplicht, afgetrokken. Voorts verliest de arbeider evenmin het recht op het tijdloon voor een korten, naar billijkheid te berekenen tijd, wanneer hij verhinderd is te werken, hetzij tengevolge van een onbetaalde wettelijke verplichting (schutteren, brandweer, militaire inspectie enz.) die niet in zijn vrjjen tijd kan geschieden, hetzij tengevolge van zeer bijzondere, buiten zijn schuld ontstane omstandigheden, (bevalling van de echtgenooten, overlijden en begrafenis van huis- genooten, ouders, grootouders, kinderen, kleinkinderen, broeders of zusters, alsmede uitoefening van het kiesrecht.) Is het loon niet naar tijdruimte vastgesteld, (is het dus bijv. stukloon) dan wordt het gemiddeld loon be rekend. Het loon wordt verminderd met de door het verzuim bespaarde arbeidskosten. Ten slotte bepaalt het artikel, dat van al het boven staande bij schriftelijk contract of bij reglement mag worden afgeweken. Dat laatste doet al het voorgaande te niet. Want de patroon zal er natuurlijk van afwijken, dat spaart hem weer een paar duitjes. En een patroon houdt nu een maal liefst zoo veel mogelijk in zijn zak. Een amendement van de socialisten, om het artikel bindende kracht te geven, door Schaper met hand en tand verdedigd, werd verworpen, zelfs met stem men van vrijzinnig-democraten ertegen. In de zitting van j.l. Dinsdag, werd aangenomen het regeeringsartikel 1638 r, bepalende, dat de werkgever verplicht is voor behoorlijke verpleging en geneeskun dige behandeling van een zieken inwonenden arbeider te zorgen, bijv. door opneming in een ziekenhuis, ter wijl hij de kosten der eerste vier weken niet op den arbeider mag verhalen Ook nu .waren het weer de konservatieven die zich ertegen verzetten. Dit artikel, zeide de heer Lohman, hoort thuis in een socialistische maatschappij. Hij meende, dat zulke bepalingen alleen het gevolg zijn van de sociaaldemokratische propaganda, onder wier invloed het wetsontwerp allengs geheel van aan zien veranderd is, waaruit slechts blijkt, dat het in een socialistische maatschappij heel wat christelijker zal toe gaan dan in eene, waarin deze officiëele christen zijn kornuiten het roer in handen hebben. Onze partijge noot Ter Laan sprak bij deze gelegenheid over de slechte verzorging der boerenknechten en meiden. Reeds voor den gezonden, inwonenden boerenarbeider laat de huisvesting alles te wenschen over, hoeveel te meer bij ziekte. De knechts en meiden slapen in don kere kooien in den stal achter de koeien. Men hoeft dus niet te vragen hoe deze menschen verpleegd zullen wordenHet mocht den heeren niet gelukken aan deze bepalingen het dwingende recht te ontnemen. Zooals hierboven reeds is gezegd, werd zij onveranderd goed gekeurd. Tot zoover over het arbeidscontract. Wij hebben nog melding te maken van twee interpellaties, die in de zitting van Vrijdag 11 Mei plaats hadden. De eerste was van den anti-revolutionairen heer De Ridder, die klaagde, dat de minister de particuliere opvoedingsgestichten zooveel moeilijkheden in den weg legt bij de uitvoering der Kinderwetten. De minister zeide overweging aan de klacht toe. Ad

De Moker | 1906 | | pagina 2